Selamün Aleyküm site sakinleri.

Selamün Aleyküm Ustalar ve Çıraklar.

Benim İsmim Korhan, 42 yaşındayım, İstanbul da yaşıyorum. Özel sektörde Lojistik Yöneticisi olarak çalışıyorum
Tarihe ve tarihteki tüm yaşanmışlıklara eskiden beridir aşırı derece de ilgiliyim. Ve etrafımda bu hobiyi yapan çok samimi olmadığım bir kaç arkadaşım var. Onlardan dinlediğim bir çok anı, hatıra ve son olarak da bir iş yerindeki ekibimde çalışan personellerimden birinin bizzat kayınpederinin arazisinde yaşadıklarını anlatması ile bende bu hobiye merak sardım. Yaklaşık bir aydır forumu inceleme fırsatı yakaladım.

Ve çırak olmak istiyorum, beni çıraklığına kabul edecek bir usta çıkarsa (ki bunu çok mümkün görmüyorum) çok mutlu olup çıraklık görevlerimi layıkıyla yerine getireceğime eminim. Eğer çıkmazsa da buradaki ustaların yorum ve önerileri ile birlikte, forumu didik didik edip yine de öğrenmeye çalışacağım.

Lakin bir ustanın artık sen oldun demesinin yerini hiç bir şeyin tutmayacağını çok iyi bilirim.

Yazı ve görüşlerini okuyup nasiplendiğim herkese çok teşekkür ederim.

Hürmetler.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@OTToMaN_MaSTeR hoş geldiniz. Merakınızı ve ilginizi takdir ediyorum. Tarih ve arkeoloji gerçekten tadına doyulmaz bir aşktır. Hele ki görerek, dokunarak yaşamak ve öğrenmek bambaşka bir heyecandır. Formdaki konuları okuyarak epeyce değerli bilgi edinebilirsiniz. Aktif olarak katılım yapın, soru sorun, sohbet edin, sizi daha iyi tanıdıkça bölgenizdeki ustalardan biri belkide sizin isteginizi yerine getirip ekibine alabilir. Kısmet. Allah gönlünüze göre versin.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
benden merhaba bende 2-3 senedir bu sitedeyim sağolsunlar araştırmalar sonucunda bir yerlere geldim aynı zamanda benide bir yere getiren ustalar oldu nereye bakmam gerektiğinden tutta nasıl resim çekmem gerektiğine kadar.

Sende burada resim paylaşırsan yada çizim yada hikayeyi elimden geldiğince yarımcı olabilirim. Sıkıntı değil benim için..

Teşekkür ediyorum, değerli yönlendirmeniz için bozoklu. Devam durmak yok, araştırmalarımı sürdürüyorum. Amin cümlemizin gönlüne göre versin,Rabbim.

Resim nasıl çekilir yüklenir isimli konuyu bir kaç kez okuyup notlarımı aldım. Kısmetse hafta sonu keşfe çıkacağım bir arkadaşımla, belki çekmem gereken resimler olabilir diye bu konu önecelikli konularımdan. Teşekkür ederim şimdiden iyi niyetiniz için tatar26 Eskişehir'li olduğunuzu tahmin etmek istiyorum Nick name nizden. :) üniversitede bir arkadaşım vardı, tatar ve Eskişehir'li. Emre kulakları çınlasın.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@OTToMaN_MaSTeR Kardaşım Hoş Geldin.
İstanbulda olsaydım teklifini kabul ederdim.
Çantayı taşıyacak, ızgaraları yapacak adama her zaman ihtiyaç olur.
Çubukla çalışırken aşırı enerji kaybederim. Çubuk getir çubuk götür diyeceğimiz çırağa da ihityacımız var kahkaha
Yaş olarak da benden genç olduğundan bu iş olurdu.

Senin yapman gerekenleri özetle sana yazayim inşallah:

1- Güncel Konuları takip etme.
Önce FOTĞRAFLI İŞARETLER BÖLÜMÜNÜ İlk sayfadan itibaren oku.
Kaldığın yeri-konuyu not al. Kaldığın yerden devam et.
Tamamını bitir.
Bittiğinde farkında olmadan bakış açının farklılaştığını ve artık farklı baktığını göreceksin.

2- Tekrar aynı bölüm ilk konuya gel.
Okumaya başla. Lakin bu sefer kendine EĞİTİM KİTABI hazırlayarak gideceksin.
Bu kitabın İNDEKSi için excel sayfası aç.
İlk Kutu : SIRA NO:
Yanına da KONU yaz.
Birde Word dosyası aç.
İlk konu : MEZAR İŞARETLERİ OLSUN.
Hem fihriste hemde word dosyana konuyu yaz:
1-MEZAR İŞARETLERİ

Konuyu oku. Hem bilgileri hemde resimleri word dosyana kopyala.
Elbette konunun tamamını değil. Lüzümlü bilgileri, enteresan şeyleri. Laf salatası gördüklerini asla kopyalama. BİLGİ-TECRÜBE kopyala.
Misal 18nci konuda da yine mezar işaretleri ile alkalı bilgiler verilmiş.
İndekse gir. Konunun numarasını bul ( word sayfa numarası değil-zira bilgiler ilave edildikçe sayfa no kayacak. Konu Numarası önemli)
Bu bilgileri o konunun altına kopyalamaya devam et.

3-Başka bir usul:
Sitede bilgi vermek amaçlı binlerce konu var. Bu konulardan sana lazım olacağına inandıklarını wordde aynı şekilde işlem yap.
En az 1.000 sayfalık bir bilgi çıkar. Hepsini dediğim şekilde indeksle. Sonra FOTOĞRAFLI DEFİNE İŞARETLERİ bölümünü ilk sayfadan okumaya başla.
Misal okuduğun konu KİLİSE ile alakalı. İndeksine bak. Kilise hangi numarada. Konuyu bul. Kaldığı yere bu okuduklarından kopyaladıklarını yapıştır.

4-Çubuğa meraklıysan ÇUBUK EĞİTİM notların ayrı bir kitap olsun.
Dedektör merakın varsa DEDEKTÖRLER isimli bir kitabın olsun.
Yani ilk önce ANA KATAGORİLERE ayırabilirsin.

İyi ve düzenli bir çalışma ile, yaptığın mesaiye göre 6 ayla-2 sene arasında bir zamanını alır bu işlemler.

Netice de bu şekilde çalışırsan teorik bilgilerin %90 kısmını, hiç araziye çıkmadan da, pratik kısmın %40 kısmını tamamlamış olursun.

Bu anlattıklarımı ancak bu işe gönül verenler başarabilir. Zordur, amma zevklidir.

TV. Başında ve sosyal mecralarda vakit öldüreceğimize bence bu işleri öğrenmek daha iyidir.
Ve bu işler yapılırken kişi günahtan uzak durur.
Defineciliğin en sevdiğim tarafı budur. Hakikaten hobidir. Kafayı dağıttırır.
Ve bu iş para peşinde koşmak amacıyla yapılırsa hobilikten çıkar, hırsa vesile olur. Para hırsı müslümanı bitirir.
Adamı adamlıktan ve insanlıktan çıkartır.

Son düzenleme:
BulursamKader25 ustam öncelikle Allah razı olsun.
Değerli yönlendirmelerinizin benim için çok kıymetli olduğunu bildirmek istiyorum. Sizin gibi kıymetli, bilgisini paylaşmayı seven, gördüğüm kadarıyla da paylaştıkça artıran bir ustaya çırak olmak benim içinde çok kıymetli bir şans olurdu. :3:

Bende yazarak çalışmayı çok severim ve benzer yöntemler kullanırım. Bu aşamaya geçtim ve önerilerinizin hepsini alacağım, Evvel Allahın izniyle.
Hürmetlerimi sunarım.

Navi

Yeni Üye
Hoşgeldin kardeşim. Aslında çıraklar için uygulamalı kurslar açsalardı epey zevkli olurdu. Bir haftasonu çubuk kullanma kursu. Bir hafta sonu horasan ayırt etme ve kırma kursu:)

Turko

Uzman
@OTToMaN_MaSTeR Kardaşım Hoş Geldin.
İstanbulda olsaydım teklifini kabul ederdim.
Çantayı taşıyacak, ızgaraları yapacak adama her zaman ihtiyaç olur.
Çubukla çalışırken aşırı enerji kaybederim. Çubuk getir çubuk götür diyeceğimiz çırağa da ihityacımız var kahkaha
Yaş olarak da benden genç olduğundan bu iş olurdu.

Senin yapman gerekenleri özetle sana yazayim inşallah:

1- Güncel Konuları takip etme.
Önce FOTĞRAFLI İŞARETLER BÖLÜMÜNÜ İlk sayfadan itibaren oku.
Kaldığın yeri-konuyu not al. Kaldığın yerden devam et.
Tamamını bitir.
Bittiğinde farkında olmadan bakış açının farklılaştığını ve artık farklı baktığını göreceksin.

2- Tekrar aynı bölüm ilk konuya gel.
Okumaya başla. Lakin bu sefer kendine EĞİTİM KİTABI hazırlayarak gideceksin.
Bu kitabın İNDEKSi için excel sayfası aç.
İlk Kutu : SIRA NO:
Yanına da KONU yaz.
Birde Word dosyası aç.
İlk konu : MEZAR İŞARETLERİ OLSUN.
Hem fihriste hemde word dosyana konuyu yaz:
1-MEZAR İŞARETLERİ

Konuyu oku. Hem bilgileri hemde resimleri word dosyana kopyala.
Elbette konunun tamamını değil. Lüzümlü bilgileri, enteresan şeyleri. Laf salatası gördüklerini asla kopyalama. BİLGİ-TECRÜBE kopyala.
Misal 18nci konuda da yine mezar işaretleri ile alkalı bilgiler verilmiş.
İndekse gir. Konunun numarasını bul ( word sayfa numarası değil-zira bilgiler ilave edildikçe sayfa no kayacak. Konu Numarası önemli)
Bu bilgileri o konunun altına kopyalamaya devam et.

3-Başka bir usul:
Sitede bilgi vermek amaçlı binlerce konu var. Bu konulardan sana lazım olacağına inandıklarını wordde aynı şekilde işlem yap.
En az 1.000 sayfalık bir bilgi çıkar. Hepsini dediğim şekilde indeksle. Sonra FOTOĞRAFLI DEFİNE İŞARETLERİ bölümünü ilk sayfadan okumaya başla.
Misal okuduğun konu KİLİSE ile alakalı. İndeksine bak. Kilise hangi numarada. Konuyu bul. Kaldığı yere bu okuduklarından kopyaladıklarını yapıştır.

4-Çubuğa meraklıysan ÇUBUK EĞİTİM notların ayrı bir kitap olsun.
Dedektör merakın varsa DEDEKTÖRLER isimli bir kitabın olsun.
Yani ilk önce ANA KATAGORİLERE ayırabilirsin.

İyi ve düzenli bir çalışma ile, yaptığın mesaiye göre 6 ayla-2 sene arasında bir zamanını alır bu işlemler.

Netice de bu şekilde çalışırsan teorik bilgilerin %90 kısmını, hiç araziye çıkmadan da, pratik kısmın %40 kısmını tamamlamış olursun.

Bu anlattıklarımı ancak bu işe gönül verenler başarabilir. Zordur, amma zevklidir.

TV. Başında ve sosyal mecralarda vakit öldüreceğimize bence bu işleri öğrenmek daha iyidir.
Ve bu işler yapılırken kişi günahtan uzak durur.
Defineciliğin en sevdiğim tarafı budur. Hakikaten hobidir. Kafayı dağıttırır.
Ve bu iş para peşinde koşmak amacıyla yapılırsa hobilikten çıkar, hırsa vesile olur. Para hırsı müslümanı bitirir.
Adamı adamlıktan ve insanlıktan çıkartır.
Bu işleri bıraktığında çubuk setini bana vereceksin değil mi aslan abim.