Selamün Aleyküm site sakinleri.

@OTToMaN_MaSTeR Kardaşım Hoş Geldin.
İstanbulda olsaydım teklifini kabul ederdim.
Çantayı taşıyacak, ızgaraları yapacak adama her zaman ihtiyaç olur.
Çubukla çalışırken aşırı enerji kaybederim. Çubuk getir çubuk götür diyeceğimiz çırağa da ihityacımız var kahkaha
Yaş olarak da benden genç olduğundan bu iş olurdu.

Senin yapman gerekenleri özetle sana yazayim inşallah:

1- Güncel Konuları takip etme.
Önce FOTĞRAFLI İŞARETLER BÖLÜMÜNÜ İlk sayfadan itibaren oku.
Kaldığın yeri-konuyu not al. Kaldığın yerden devam et.
Tamamını bitir.
Bittiğinde farkında olmadan bakış açının farklılaştığını ve artık farklı baktığını göreceksin.

2- Tekrar aynı bölüm ilk konuya gel.
Okumaya başla. Lakin bu sefer kendine EĞİTİM KİTABI hazırlayarak gideceksin.
Bu kitabın İNDEKSi için excel sayfası aç.
İlk Kutu : SIRA NO:
Yanına da KONU yaz.
Birde Word dosyası aç.
İlk konu : MEZAR İŞARETLERİ OLSUN.
Hem fihriste hemde word dosyana konuyu yaz:
1-MEZAR İŞARETLERİ

Konuyu oku. Hem bilgileri hemde resimleri word dosyana kopyala.
Elbette konunun tamamını değil. Lüzümlü bilgileri, enteresan şeyleri. Laf salatası gördüklerini asla kopyalama. BİLGİ-TECRÜBE kopyala.
Misal 18nci konuda da yine mezar işaretleri ile alkalı bilgiler verilmiş.
İndekse gir. Konunun numarasını bul ( word sayfa numarası değil-zira bilgiler ilave edildikçe sayfa no kayacak. Konu Numarası önemli)
Bu bilgileri o konunun altına kopyalamaya devam et.

3-Başka bir usul:
Sitede bilgi vermek amaçlı binlerce konu var. Bu konulardan sana lazım olacağına inandıklarını wordde aynı şekilde işlem yap.
En az 1.000 sayfalık bir bilgi çıkar. Hepsini dediğim şekilde indeksle. Sonra FOTOĞRAFLI DEFİNE İŞARETLERİ bölümünü ilk sayfadan okumaya başla.
Misal okuduğun konu KİLİSE ile alakalı. İndeksine bak. Kilise hangi numarada. Konuyu bul. Kaldığı yere bu okuduklarından kopyaladıklarını yapıştır.

4-Çubuğa meraklıysan ÇUBUK EĞİTİM notların ayrı bir kitap olsun.
Dedektör merakın varsa DEDEKTÖRLER isimli bir kitabın olsun.
Yani ilk önce ANA KATAGORİLERE ayırabilirsin.

İyi ve düzenli bir çalışma ile, yaptığın mesaiye göre 6 ayla-2 sene arasında bir zamanını alır bu işlemler.

Netice de bu şekilde çalışırsan teorik bilgilerin %90 kısmını, hiç araziye çıkmadan da, pratik kısmın %40 kısmını tamamlamış olursun.

Bu anlattıklarımı ancak bu işe gönül verenler başarabilir. Zordur, amma zevklidir.

TV. Başında ve sosyal mecralarda vakit öldüreceğimize bence bu işleri öğrenmek daha iyidir.
Ve bu işler yapılırken kişi günahtan uzak durur.
Defineciliğin en sevdiğim tarafı budur. Hakikaten hobidir. Kafayı dağıttırır.
Ve bu iş para peşinde koşmak amacıyla yapılırsa hobilikten çıkar, hırsa vesile olur. Para hırsı müslümanı bitirir.
Adamı adamlıktan ve insanlıktan çıkartır.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Selamün Aleyküm @BulursamKader25 Ustam hürmetler, nasılsın inşallah?

Bir kaç sorum olacak size, müsait olduğunuzda yanıt verebilirseniz çok sevinirim.
1- Güncel Konuları takip etme.
Önce FOTĞRAFLI İŞARETLER BÖLÜMÜNÜ İlk sayfadan itibaren oku.
Önerinizde bahsettiğiniz konu https://definesohbeti.com/fotografli-define-isaretlerinize-yorumlar/ bu konu mudur?

1-MEZAR İŞARETLERİ

Konuyu oku. Hem bilgileri hemde resimleri word dosyana kopyala. Biraz beceriksiz bir çırak olurmuşum sanırım :) bu sözünü ettiğiniz mezar işaretleri konusunu bulamadım forumda didik didik etmeme rağmen. Bu konunun linkini yazabilirseniz çok mutlu bir çırak olurum.
Rabbim tüm güzel dileklerinizi hayata geçirme fırsatı sunsun inşallah, sağlıcakla kalın. Hayırlı Cumalar.

Rabbim acil şifalar ihsan eylesin ustam, başka konuda gördüm anjiyo operasyonu geçirmişsiniz.

Son düzenleme:
antidepresan usta çok teşekkür ederim. Harika bir fikir aslında, bir piknik çay sohbet organize edilebilirse çok güzel olur tanışılır.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Kardaşım sen Konya'ya gelecektin.
Fırın kebap, etli ekmek, höşmerim yiyecektik.
Geçen gün çubukları biraz kalınlaştırdım.
Yeni takımı yaparken 1 takımda sana yaptırdım.
Dedim Turko kardaşım gelirse süpriz yapayım.
Gelmedin. Boynu bükük çantada oturup durur.
Beni emekli etmeyi kafana koyduğundan açıklamak zorunda kaldım. kahkaha
Yani bu ne demek biliyor musun Turko ustam. Ben emekli olmayı düşünmüyorum demek. :) Rabbim uzun ömürler nasip etsin inşaEllah üstadım.

toyalp

Süper Moderatör
Değerli OTToMaN_MaSTeR hoşgeldin. Diğer ustaların önerilerini not aldıktan sonra arazide çalışma ekipmanını seçmen gerekir. Çubuk sistemini mi kullanacaksın yoksa elektronik sistem mi? Bence hangi ekipmanı kullanacaksan hemen temin etmende fayda vardır. Çünkü o zaman deneme yanılma usulü ile daha çabuk öğrenir ve fazla deneyim kazanırsın. Ama her ihtimale karşı bir çubuk setin olsun çünkü piyadaki bir çok milyar liralık makineden bin kat daha iyi. Hele bir de çubuklar ellerinde çalışır da çubukların dilinden de anladın mı bu işin zevki bir başka oluyor. Diyetisyene gitmeye gerek yok kiloları göbeği eritirsin. Kahve, tv, gibi boş işleri unutur kendini geliştirirsin. Çubukları her eline aldığında besmele çeker en azından hayra girersin. Bu arada ben de İstanbul'da ikamet ediyorum lakin hem çubuk ustalığım yoktur hem de makinelerden anlamıyorum ayrıca yaş olarak sizden küçük olduğumdan benden size pek bir fayda geleceğine inanmıyorum. Ama yine de her türlü desteği vermeye hazırız inşaEllah Allah'ın izniyle. Hayırlı forumlar

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Aleyküm Selam Kardaşım,

Fotoğraflı Define İşaretlerinize Yorumlar bu konu mudur?

Evet bu konudur. Buradaki ilk sayfadan ilk sayfadan itibaren okumakta ve not almakta fayda var.

1-MEZAR İŞARETLERİ
Konuyu oku. Hem bilgileri hemde resimleri word dosyana kopyala. Biraz beceriksiz bir çırak olurmuşum sanırım :) bu sözünü ettiğiniz mezar işaretleri konusunu bulamadım forumda didik didik etmeme rağmen. Bu konunun linkini yazabilirseniz çok mutlu bir çırak olurum.

Kıymetli Kardaşım. Ben bunu misal olarak yazmıştım. Lakin yazımda "misal olarak" dememişim. Hakkını helal et.
Bu şekilde özel bir yazıyı kast etmemiştim. Konu başlığı yap, bilgileri ve resimleri kopyala demek istemiştim, amma becerememişim maalesef.

Rabbim tüm güzel dileklerinizi hayata geçirme fırsatı sunsun inşallah, sağlıcakla kalın. Hayırlı Cumalar.

Rabbim acil şifalar ihsan eylesin ustam, başka konuda gördüm anjiyo operasyonu geçirmişsiniz.
[/QUOTE]

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Allah cc razı olsun.
Hayırlı Cumalar.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yani bu ne demek biliyor musun @Turko ustam. Ben emekli olmayı düşünmüyorum demek. :) Rabbim uzun ömürler nasip etsin inşaEllah üstadım.
Meydanda Turko kardaşımızı yanlız bırakırmıyız? Neymiş emeklilik devam inşallah :))
Allah cc cümlemize esenlikler ihsan eylesin toyalp kardaşım.

Değerli @OTToMaN_MaSTeR hoşgeldin. Diğer ustaların önerilerini not aldıktan sonra arazide çalışma ekipmanını seçmen gerekir. Çubuk sistemini mi kullanacaksın yoksa elektronik sistem mi? Bence hangi ekipmanı kullanacaksan hemen temin etmende fayda vardır. Çünkü o zaman deneme yanılma usulü ile daha çabuk öğrenir ve fazla deneyim kazanırsın. Ama her ihtimale karşı bir çubuk setin olsun çünkü piyadaki bir çok milyar liralık makineden bin kat daha iyi. Hele bir de çubuklar ellerinde çalışır da çubukların dilinden de anladın mı bu işin zevki bir başka oluyor. Diyetisyene gitmeye gerek yok kiloları göbeği eritirsin. Kahve, tv, gibi boş işleri unutur kendini geliştirirsin. Çubukları her eline aldığında besmele çeker en azından hayra girersin. Bu arada ben de İstanbul'da ikamet ediyorum lakin hem çubuk ustalığım yoktur hem de makinelerden anlamıyorum ayrıca yaş olarak sizden küçük olduğumdan benden size pek bir fayda geleceğine inanmıyorum. Ama yine de her türlü desteği vermeye hazırız inşaEllah Allah'ın izniyle. Hayırlı forumlar
Çok teşekkür ederim toyalp ustam. Öncelikle dediğiniz gibi biraz teorik olarak ilerleyip sonra bir takım çubuk edinmek istiyorum. Niyetim kendim yapmak inşallah başarırım. Başaramazsam yardım talebinde bulunacağım sitedeki ustalarımızdan.
Allah razı olsun.

Aleyküm Selam Kardaşım,

Fotoğraflı Define İşaretlerinize Yorumlar bu konu mudur?

Evet bu konudur. Buradaki ilk sayfadan ilk sayfadan itibaren okumakta ve not almakta fayda var.

1-MEZAR İŞARETLERİ

Kıymetli Kardaşım. Ben bunu misal olarak yazmıştım. Lakin yazımda "misal olarak" dememişim. Hakkını helal et.
Bu şekilde özel bir yazıyı kast etmemiştim. Konu başlığı yap, bilgileri ve resimleri kopyala demek istemiştim, amma becerememişim maalesef.

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Allah cc razı olsun.
Hayırlı Cumalar.[/QUOTE]

Estağfirullah ustam, Amin cümlemizden razı olsun inşallah, teşekkür ederim. Hakkınızı helal edin.

Navi

Yeni Üye
"Toyalp" kardeşim. Akıl yaşta değil baştadır derler. Her insan herkesten mutlaka birşeyler öğrenir. Yeter ki algıları açık olsun. Mütevazi olmak iyi tabii ama bizim gibi acemiler senden de çok şey öğrenir. Hürmetler

toyalp

Süper Moderatör
"Toyalp" kardeşim. Akıl yaşta değil baştadır derler. Her insan herkesten mutlaka birşeyler öğrenir. Yeter ki algıları açık olsun. Mütevazi olmak iyi tabii ama bizim gibi acemiler senden de çok şey öğrenir. Hürmetler
Estağfurullah değerli ustam Allah'u Âlem razı olsun. Ne demek her zaman elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım inşaEllah.

Kesinlikle katılıyorum.

Turko

Uzman
Yani bu ne demek biliyor musun @Turko ustam. Ben emekli olmayı düşünmüyorum demek. :) Rabbim uzun ömürler nasip etsin inşaEllah üstadım.
Menejerliğini almaya çalışıyorum, abim de bonservisim kendi elimde diyor ona direniyor , bir kabul etse dediğimi diyar diyar gezerek para kazanırız :D