Ustaların dikkatine

Yabgu

Bilgili Üye
@Yabgu usta ne için kullanılmış fikrin nedir
Dediğim gibi şahsi fikrim. Yapı taşı tamam ama üstündeki figürler
Konuya yazdigim mesajimi tamamlayamamistim devamini ekleyeyim.
Sutunlar icin medeniyetlerden ornek bir gorsel paylastim ki siz (bilmediginizi dusunerek) sahada ve arastirmalarda kiyaslama yapabilin diye.
Paylastiginiz gorseldeki yapinin boyutlari ve uzerinde yer alan deforme olmus susleme izleri ve yine ust yuzeyinde bulunan kucuk sunak benzeri oyuk birlikte bakildiginda bu yapinin buyuk ihtimalle bir Altar (antik dinlerde, musevilikte ve hıristiyanlıkta kurban kesilen, buhur yakilan, adak adanan, dinsel toren yapilan vb gibi bir dinsel yapi) yani dini mihrap/sunak. Dini yapilar ve dini toren alanlari icin veya ölmüş kisiler icin kullanilmislardir.
Ustam ağzınıza sağlık. Daha önceki yorumum da yazdığım gibi; figürleri (süslemeleri) beğenmedim kısmına açıklık getirmişsiniz. Yanılıyor muyum bilmiyorum fakat şeytani şeyler çağrıştırıyor gibi bir hisse kapılmıştım. Figürleri beğenmeme nedim bu idi...Şahsi fikrim!

CooL

Bilgili Üye
Dediğim gibi şahsi fikrim. Yapı taşı tamam ama üstündeki figürler

Ustam ağzınıza sağlık. Daha önceki yorumum da yazdığım gibi; figürleri (süslemeleri) beğenmedim kısmına açıklık getirmişsiniz. Yanılıyor muyum bilmiyorum fakat şeytani şeyler çağrıştırıyor gibi bir hisse kapılmıştım. Figürleri beğenmeme nedim bu idi...Şahsi fikrim!
@Yabgu ustam şimdi işin maneviyat kısmı şeytani şeyler dediniz de bununda bir açıklaması olmalı. Daha açık ve net yazmanız daha güzel olur sonuçta burada fikir yürütüp yorum yapıyoruz. Figürler olarak anlam mı veriyor anlam veriyorsa nedir anlamı bu konudada fikrinizi yazarsanız sevinirim

CooL

Bilgili Üye
Sevgili
CooL
kardeşim selaymun aleyküm. Şöyle konunu tekrar gözden geçirdim ve resimlerine ve yazdıklarına baktım.
Mekanın adı türbe ve ve günümüz mezarlığı. İçinde yüzlerce yıllık ağaçlar ve bir yabancı menşeli süslemeli artık sütun diyelim ne dersek diyelim bir eser. Yerin üstünü çok iyi bildiğinizi yazmışsınız. ben size daha öncede sordum lakin siz eksik cevaplar verdiniz. Bu mekanda tuhaf ve çelişkili bir durum var. Biliyorsunuz biz müslümanlar bu tür yerlere hiç zarar vermeyiz. Bunun farkında olan o dönemki kilise mensupları ve yandaşları bu tip mekanlar icat edip adına da işte böyle dede mezarı yada kutsal yer gibisinden isimler takıp oradaki gizlenenleri koruma altına alırlar. Tabiki istisnalar hariç bizim gerçek olan yatırlarımızdan bahsetmiyorum. Gerçi onları da kullandılar. Çünki bizim onlara elimizin uzanmayacağını biliyorlar idi ve resmen bizlere kendi sakladıklarına bekçilik yaptırdılar. Halende bazılarına yapılmaya devam ediliyordur mutlaka. Lakin illaki oralara kendilerin has bir işaretler bırakıyorlar idi . Bu gizli bir teslis olur yada bir mezar taşında gizli bir emare olur vsvsvs gibi şeyler. O yüzdendirki size bu yaşlı ağaçların bir üçgen yada bir dörtken oluşturup oluşturmadıını sormuş idim. Şimdi resme bakınca bu taşın buradaki görevi meydanda zaten bu merkezi bir işarettir. Emnimki buradaki çevrede eskiden bir kilise ve ermeni yaşantısı vardı ise bu yer mutlaka değerlendirilmişdir. Ve bu kilisye bağlı olarak yapılmış bir işdir. dikkat ederseniz burada çevrilmiş bir yer ve başında bu taş var. Kimse ellemez onu . Ve ağaçlar ne şekil oluşturuyor. Bunlar önemli şeyler ağaçlar iyi kontrol edildimi çivi falan bakıldı. Ve bu mezarlığın kendi alanı bir üçgen gibimi.
Ekli dosyayı görüntüle 294905
Ekli dosyayı görüntüle 294906
@dardanos ustam bu resimde üstten uydu görünümü mezarlık parselinin kırmızı ilede çizdim mavi çizdiğim yer sütunun olduğu bölge
Screenshot_20210706_021016.jpg

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 294936

@Gönül_Eri ustam şimdi zaten merak ettiğimiz de bu sütun bir işaret yorumlarda söylenilen gibi bize burayı sahiplendirmişler türbe diye biz burayı korumuşuz. Ama asıl mevzu ne bilmiyoruz böyle bir yapı varsa altta onunda nerede nasıl olduğunuzda bilmiyoruz teşekkürler
Şimdi yorum yaptığımız tarzda bir yapı ise bu az buz büyüklükte bir yapı değildir. Doğal olarak elinizi nereye atsanız birşeyler çıkıcak karşınıza... Önce tespit sonra yine tespit ve sonra birdaha tespit onlarca kere tespit en son işlem... Aksi halde bura insanı yordukça yorar..

CooL

Bilgili Üye
Şimdi yorum yaptığımız tarzda bir yapı ise bu az buz büyüklükte bir yapı değildir. Doğal olarak elinizi nereye atsanız birşeyler çıkıcak karşınıza... Önce tespit sonra yine tespit ve sonra birdaha tespit onlarca kere tespit en son işlem... Aksi halde bura insanı yordukça yorar..
@Gönül_Eri ustam işte tesbitleme yi yapamıyoruz neyle nasıl yapılacak bilgi bulmaya çalışıyoruz. Bu işlerin profosyeneli olması lazım sanırım