Ustaların dikkatine

jeolog

Co Admin
Co Admin
Konuya yazdigim mesajimi tamamlayamamistim devamini ekleyeyim.
Sutunlar icin medeniyetlerden ornek bir gorsel paylastim ki siz (bilmediginizi dusunerek) sahada ve arastirmalarda kiyaslama yapabilin diye.
Paylastiginiz gorseldeki yapinin boyutlari ve uzerinde yer alan deforme olmus susleme izleri ve yine ust yuzeyinde bulunan kucuk sunak benzeri oyuk birlikte bakildiginda bu yapinin buyuk ihtimalle bir Altar (antik dinlerde, musevilikte ve hıristiyanlıkta kurban kesilen, buhur yakilan, adak adanan, dinsel toren yapilan vb gibi bir dinsel yapi) yani dini mihrap/sunak. Dini yapilar ve dini toren alanlari icin veya ölmüş kisiler icin kullanilmislardir.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sevgili
CooL
kardeşim selaymun aleyküm. Şöyle konunu tekrar gözden geçirdim ve resimlerine ve yazdıklarına baktım.
Mekanın adı türbe ve ve günümüz mezarlığı. İçinde yüzlerce yıllık ağaçlar ve bir yabancı menşeli süslemeli artık sütun diyelim ne dersek diyelim bir eser. Yerin üstünü çok iyi bildiğinizi yazmışsınız. ben size daha öncede sordum lakin siz eksik cevaplar verdiniz. Bu mekanda tuhaf ve çelişkili bir durum var. Biliyorsunuz biz müslümanlar bu tür yerlere hiç zarar vermeyiz. Bunun farkında olan o dönemki kilise mensupları ve yandaşları bu tip mekanlar icat edip adına da işte böyle dede mezarı yada kutsal yer gibisinden isimler takıp oradaki gizlenenleri koruma altına alırlar. Tabiki istisnalar hariç bizim gerçek olan yatırlarımızdan bahsetmiyorum. Gerçi onları da kullandılar. Çünki bizim onlara elimizin uzanmayacağını biliyorlar idi ve resmen bizlere kendi sakladıklarına bekçilik yaptırdılar. Halende bazılarına yapılmaya devam ediliyordur mutlaka. Lakin illaki oralara kendilerin has bir işaretler bırakıyorlar idi . Bu gizli bir teslis olur yada bir mezar taşında gizli bir emare olur vsvsvs gibi şeyler. O yüzdendirki size bu yaşlı ağaçların bir üçgen yada bir dörtken oluşturup oluşturmadıını sormuş idim. Şimdi resme bakınca bu taşın buradaki görevi meydanda zaten bu merkezi bir işarettir. Emnimki buradaki çevrede eskiden bir kilise ve ermeni yaşantısı vardı ise bu yer mutlaka değerlendirilmişdir. Ve bu kilisye bağlı olarak yapılmış bir işdir. dikkat ederseniz burada çevrilmiş bir yer ve başında bu taş var. Kimse ellemez onu . Ve ağaçlar ne şekil oluşturuyor. Bunlar önemli şeyler ağaçlar iyi kontrol edildimi çivi falan bakıldı. Ve bu mezarlığın kendi alanı bir üçgen gibimi.
Screenshot_20210702_004512.jpg

Screenshot_20210702_004512 (1).jpg

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
@Gönül_Eri usta konu başlığı değişti şimdi buyurun yorumları alalım
Cool kardeşim bende bir yapıya ait yapı taşı sütun olduğunu düşünüyorum... Kilise, manastır v.s tarzda bir yapı olma ihtimali yüksek... Bulunduğu alanda benzerleri toprağın hemen altından çıkar... Lâkin bu alanda tespit yapılması gerektiği kanaatindeyim.....

CooL

Bilgili Üye
Cool kardeşim bende bir yapıya ait yapı taşı sütun olduğunu düşünüyorum... Kilise, manastır v.s tarzda bir yapı olma ihtimali yüksek... Bulunduğu alanda benzerleri toprağın hemen altından çıkar... Lâkin bu alanda tespit yapılması gerektiği kanaatindeyim.....
Gönül_Eri ustam yorumlar genelde bu şekilde. Şimdi kısa bir bilgi geçeyim. Buraya 1968 de bir çeşme ustası geliyor sütunu görüyor harita ile bir kaç yer çalıştırıyor 3-4 tane oda mezar açılıyor. Lakin sadece 1 tanesinde 3 küp birisi ters şekilde ve bir kaç parça güncel yaşam malzemesi çıkıyor diğer yanındakiler boş. Bir tane tünel ucu yakalıyolar ince toprakla dolu olduğunu görüyorlar ve soyulmuş diye bırakıyorlar. Bundan 5 sene önce bir alan tarama ile birisi geldi benim bu işlerle hiç alakam bilgim yok adam o noktaya 3 tünel geldiğini 6 m de 2 oda bulunduğunu söyledi. Fakat merak derin olduğu için alan taramaya gğvenemedik çalışma yapılmadı. Burası benim sonra ilgimi çekti sonra merakta saldı neden türbe dediler buraya bu sütun nedir diye ve gördüğünüz gibi hala bir araştırma içindeyim bilgi ve yorumlar için teşekkürler herkese

alaçamlı

Bilgili Üye
roma ve ya helenistlik dönemden kalma sütun başlığı.bizansta da bazı yapılarda görülür...tarihi eser kategorisindedir..daha çok tapınak gibi dini yapılarda görülür....konpozit(kalıba beton dökme) tarzında olduğu gibi kaya yontma tekniğiyle de yapılır.bizansta daha çok konpozit kullanıldığından bu parça muhtemelen roma dönemine ait bi parça.. zaten yıpranmasından çok eski bi yapıya ait olduğu anlaşılıyor....

alaçamlı

Bilgili Üye
oda tespitinde alan taramaya güven olmaz.nedeni ise yumuşak katmanı boşluk olarak algılaması.başımıza geldiği için biliyorum.misal üste kaya var ,alt katman topraksa boşluk olarak görüyor.çubukla çizmeye kalktığınızda ne hikmetse hep dört köşe çiziyor...çok kere yanlış yapmaya neden olur.bazen üste kil altta kum olur.kum gözenekli olduğundan cihaz boşluk şeklinde algılar....ama zemin ana kaya olursa alan taramayla başarı şansı daha yüksek oluyor....toprakta oda tespiti baya zor....

CooL

Bilgili Üye
Sevgili
CooL
kardeşim selaymun aleyküm. Şöyle konunu tekrar gözden geçirdim ve resimlerine ve yazdıklarına baktım.
Mekanın adı türbe ve ve günümüz mezarlığı. İçinde yüzlerce yıllık ağaçlar ve bir yabancı menşeli süslemeli artık sütun diyelim ne dersek diyelim bir eser. Yerin üstünü çok iyi bildiğinizi yazmışsınız. ben size daha öncede sordum lakin siz eksik cevaplar verdiniz. Bu mekanda tuhaf ve çelişkili bir durum var. Biliyorsunuz biz müslümanlar bu tür yerlere hiç zarar vermeyiz. Bunun farkında olan o dönemki kilise mensupları ve yandaşları bu tip mekanlar icat edip adına da işte böyle dede mezarı yada kutsal yer gibisinden isimler takıp oradaki gizlenenleri koruma altına alırlar. Tabiki istisnalar hariç bizim gerçek olan yatırlarımızdan bahsetmiyorum. Gerçi onları da kullandılar. Çünki bizim onlara elimizin uzanmayacağını biliyorlar idi ve resmen bizlere kendi sakladıklarına bekçilik yaptırdılar. Halende bazılarına yapılmaya devam ediliyordur mutlaka. Lakin illaki oralara kendilerin has bir işaretler bırakıyorlar idi . Bu gizli bir teslis olur yada bir mezar taşında gizli bir emare olur vsvsvs gibi şeyler. O yüzdendirki size bu yaşlı ağaçların bir üçgen yada bir dörtken oluşturup oluşturmadıını sormuş idim. Şimdi resme bakınca bu taşın buradaki görevi meydanda zaten bu merkezi bir işarettir. Emnimki buradaki çevrede eskiden bir kilise ve ermeni yaşantısı vardı ise bu yer mutlaka değerlendirilmişdir. Ve bu kilisye bağlı olarak yapılmış bir işdir. dikkat ederseniz burada çevrilmiş bir yer ve başında bu taş var. Kimse ellemez onu . Ve ağaçlar ne şekil oluşturuyor. Bunlar önemli şeyler ağaçlar iyi kontrol edildimi çivi falan bakıldı. Ve bu mezarlığın kendi alanı bir üçgen gibimi.
Ekli dosyayı görüntüle 294905
Ekli dosyayı görüntüle 294906
@dardanos ustam şimdi eksik bilgiye gelirsek senin bana sorduğunda ağaçlar üçgrn yapıyormu demiştin bende ağaçların olduğu bölgeyi uzaktan resimle atmıştım görüp kendiniz karar vermeniz açısından. Şuanki konum itibari ile ağaçların çevresi günümüz mezarlığı ama o alan şuan için kullanılmadı çevresinde günümüz mezarları mevcuttur teşekkürler hatta uzak resmi yeniden atayım

CooL

Bilgili Üye
142097.jpg

@Gönül_Eri ustam şimdi zaten merak ettiğimiz de bu sütun bir işaret yorumlarda söylenilen gibi bize burayı sahiplendirmişler türbe diye biz burayı korumuşuz. Ama asıl mevzu ne bilmiyoruz böyle bir yapı varsa altta onunda nerede nasıl olduğunuzda bilmiyoruz teşekkürler

Ekli dosyalar

CooL

Bilgili Üye
roma ve ya helenistlik dönemden kalma sütun başlığı.bizansta da bazı yapılarda görülür...tarihi eser kategorisindedir..daha çok tapınak gibi dini yapılarda görülür....konpozit(kalıba beton dökme) tarzında olduğu gibi kaya yontma tekniğiyle de yapılır.bizansta daha çok konpozit kullanıldığından bu parça muhtemelen roma dönemine ait bi parça.. zaten yıpranmasından çok eski bi yapıya ait olduğu anlaşılıyor....
@alaçamlı süper bir bilgi yazmışsın sanki sütünu incelesin gördün de yazdın. Şimdi yazına istinaden sütun mermer yada taştan yontma değil. Sanki mermer tozundan harç yapmışlarda dökülmüş çünkü sütunun ağırlığı yok. Mermer yada taştan olsa ağır olurdu. Alan tarama ve toprak yapısına gelince cihazlardan anlamam. Sadece yere çubuk çakılıp çubuğa benzer tabanın ucuna çubuklar takılmış gibi bir cihazdır onunla taraflar söylenilen de oda olduğudur ama bu cihaz ne kadar sağlıklı bakar bilmiyorum ama tek bildiğim o cihazla ölçüm yapıp bu alana 3 tünel geldiğidir ve daha önce bir tünel ağzı yakalanmış buda bunu teyit ediyor gibi ama tabiki toprağın altını görmediğimiz için bişey diyemiyorum ama güzel düşünce

CooL

Bilgili Üye
Sevgili
CooL
Ekli dosyayı görüntüle 294905
Ekli dosyayı görüntüle 294906
@dardanos ustam bak şimdi o taş dizilmeleri eskiden vardı dağıldıkca düzeltilmiş. Sütun taşının olduğu ağaçla karşıdaki büyük ağacın arasında da bir oda açılmış eskiden ama boş oda. Sütun taşının olduğu ağaç ile resimde görünmeyen 2 ağaç daha var üçleme yapıyor aşağıda attığım resmi büyütürseniz bu bariz görünüyor. Fakat yakın çevrede başka ağaçlarda varmış eskiden zamanla kurumuş yada Yıldırım düşmesinden dolayı kesilmiş onun içinde üçleme o ağaçlarla bozuluyor ama ortada üçleme varsa o sütunun yanındaki açağlar üçleme. Diğer büyük meşe ağacı kadar yaşları olmasada üçleme yapıyor. Mezarlık alanının yukarıdan çekilmiş resmini bulursam onuda atarım üçgen benzer tarafı var arazinin