Uydu görüntüleme doğrumudur bilgisi olan

ragıp

Uzman
üstadım, geçenlerde kanije ustam da videoyu paylaşmıştı
allah razı olsun
bu konuda sizlere minik bir sorum olacak
bakılan iki kordinat arasında var olan para veya mahsen bulunuyor

peki, tam nokta, tek kordinat görmek, söylemek mümkünmüdür
veya 3m, 2m gibi sağa sola yanılma payı var mı?

emeğinize sağlık saygılar

kanije

Bilgili Üye
açık havada çekim yapılırsa.nokta atışı yapılır.birçok kez yaptım.
arkadaşlar yediğim kazıklar olmasa şu an bilmem kaç tane arazim.evim.arabam olurdu.
maalesef herkes anasından diri doğmuyor.

ragıp

Uzman
açık havada çekim yapılırsa.nokta atışı yapılır.birçok kez yaptım.
arkadaşlar yediğim kazıklar olmasa şu an bilmem kaç tane arazim.evim.arabam olurdu.
maalesef herkes anasından diri doğmuyor.

hakkın var üstam
teselli olsun diye
biz ona kazık değilde
tecrube diyoruz

selametle

kadirkadir

Engellendi
ne uydusu kardeşim artık aşın bu saçmalıkları

saftilki

Moderatör
Moderatör
ne uydusu kelimesi ile ne teknolojisi aynı kavramdadır...
daha yeni kamoyuna duyrulan haberde iha lara lidar ve gpr yi eklediler, plastik asfalta döşenen p..talayıcıyı görebilme olanağı tanıyor,
uzaydaki mevcut uyduda yoksa bile yeni fırlatılacak olanda bunlar olacak, bunun kaçarı göçeri yok, bu bir inanç yada inat meselesi değil...!
iha ve dron lar sınavı geçtiler

yabancı bir mta firmasının web sitesini incelerken uydudan alınan verileri işleyerek bitki örtüsünü sildiklerinde dağlardaki basamaklar ve yapıt temellerini keşfetmişler,

şunu anlayın artık
uzmanlık ister dersiniz, tamamdır eyvallah,
abartı ve şişirme var dersiniz eyvallah, da

( yani yok diye birşey yok )

jeolog

Co Admin
Co Admin
Verilen örneklerin hepsi yerüstüne ait. Yeraltına ait veri paylaşabilen yok. Olanı da renklerin dalga boyuna göre alınmış veriler ve bunlar da derinlik olarak sığ sayılır. İnşallah tez zamanda yaparlar da bizler de arazilerde helak olmayız :)

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
World View-3 Multispektral Uydu Görüntüsü Analizi İle Oltu Taşı Minumun Potansiyel Rezervinin Belirlenmesi - Yrd. Doç. Dr. Gülşen Tozsin

Yukarıdaki paylaştığım Atatürk Üniversitesi Projelerinden biridir. Bu kişi uydudan toprağın altındaki oltu taşının rezervini nasıl inceleyebiliyor. Hadi ben cahil bu Öğretim üyesidemi cahil...

saftilki

Moderatör
Moderatör
o değilde 3. sayfadaki yüklediğim ilk resim'e yorum alamadım ya:S:
neyse fotoraflı define sayfasında yeni konu açayım :)

ragıp

Uzman
arkadaşlar,
bu uydu dan yer görüntüleme hakkında olumsuz düşünen arkadaşlar dadas_25 ve kanije üstatlar bu işi yapıyorlar
ve yaptıklarını videolarını yayınladılar jeolog ustamız da mesleği gereği daha bilimsel bir açıklama getirdi

emeğinize sağlık üstatlar

CANADALI

Aktif Üye
Uydular tek Küp,kazan bulmaz ..
Örnek verelim altın öz kütlesi 1 litrede 18 kattır.yani basit örnek 18 kiloluk ayçiçeği yağı olan tenekeyi full sikke altın yada külçe altın eder 18x18 : 324 kilo yani uydu 18 kiloluk yağ tenekesinde altın arıyoruz buna benzer küp var bulurmu bulmaz arkadaşlar kendinizi kandırmayın hatta askerlik yapanlar ömrü hayatında mutfaktan kaza ile geçen görmüştür yemek yapılan kazanları çap 1 metre oda yaklaşık full dolu altın olsa kafadan 1-1.5 ton çeker fazlası var aşağısı yok.bunuda zor derim….
Önceden yaptığım araştımalarda ne bulur arkeolojik sit alanı yani tek mezar değil bir bölge düşünün nekropol denen orayı komple tespit eder bir yerden yakalar ve önceki fotoğraflarla karşılaştırma yapılır.aynı olay maden sahaları içinde geçerli ordada aynı olay önceki ve sonraki infrared fotograflar karşılaştırılır.
Bu işlerde genelde infared fotoları test ederler..
Bir arkadaşımızda Marmara deniz dibini hala yapamadılar dedi doğrudur.Ama işte araştırmayı bilen gören baktığını anlayan neyin ne olduğunu az çok gören göz şıp diye anlar bak ona güzel örnek vereyim.fay adalar civarında geçiyor slivri Tekirdağ ve Şarköy mürefteye varıyor deniyor.
bunu gözümüzle görelim diyene yol gösterelim aç google earth adalar ve dediğim yerlerde en derin yeri koyu mavi gör işte en derin yarık orası ve fayda o.Aynı olayı egede gör oralardada faylar var.mesele işte biraz araştırma gördüğünü mantık süzgecinden geçirme..
Sonuçta uydular tek küp 20-30 cm çapında bulacağını zannetmiyorum kazan 1 metre onuda es geçerim ama bir bölgede mezarlık sistemi nekropolvardır yan yana roma mezarlığı gibi onları infared ile yakalar..örnekleride var önceden bizzat gördük…