En Kolay Mineral Eleme Yontemi- Cubukcularin Dikkatine-Cok Onemli

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
BulursamKader25 kıymetli abim o bilek işini çözmen tarihe geçer :). Hele engebeli arazide 2 dakikadan sonra çubuğu bilekler çeviriyor. Allah emeklerini hakkını kat kat versin inşillah.

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
bulursamkader25. Ustam soruma detaylı ve anlaşılır şekilde cevap verdiğiniz için teşekür ederim.
Kesinlikle aynı fikirde olduğumuzu belirtmek isterim eğer tespit edilen metal veya bir kaç metal cinsi boşluk içindeyse işlem görmeye değer. Fakat boşluk alınmayan bir noktada farklı metal numuneleriyle aynı noktada tepki alınmışsa dediğiniz gibi mineral olduğu kaçınılmaz olur.
Yanlız burada değinmek istediğim bir gerçeklik var eğer kulanıcı daha önce boşluk tespitini gerçek arazide yapmış ve bu konuda tecrübe sahibi olmuş ise bu dediklerimiz geçerli olacak. Daha önce boşluk tesbitinde isabet sağlamamış bir kulanıcı alacağı boşluğun içinde sadece tek metal tepkisi yakalasada sonuç yine hüsran olacaktır.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
BulursamKader25 kıymetli abim o bilek işini çözmen tarihe geçer :). Hele engebeli arazide 2 dakikadan sonra çubuğu bilekler çeviriyor. Allah emeklerini hakkını kat kat versin inşillah.
Umduklarim olursa son asamasi elektronik denge saglayicili olacak insallah. Ben ne olmasi gerektigini biliyorum, nasil yapilacagini bilenleri bulacagiz ve yapacagiz umudundayim. Kaba halini ben bitireyim sonraki asamasi daha kolay olacak insallah.

Aliömer

Mirkut ustam daha bugün 3 4 saat önce şöyle bir durum oldu..bizim burda yerleşim yerinin 1 km kadar uzağında bir harman yeri var yer dümdüz çayırlık hemen yanı başında çok güzel bir göze var ...ben bu yerden uzun zamandır şüpheleniyordum ilk önce pulse bir dedektör ile dolaştım ufak tefek işe yaramaz demir parçası çıktı sonra çubukları aldım elime altın ile birlikte dolaşmaya başladım dolaşırken çubuklar hep bir yeri işaret etmeye başladı ve bu yerde değerli sinyalini verdi...burası göze ye tam 5 adım güneyi ..sonra alüminyum çubuk çelik ve Kurşun ile baktım yine sinyal verdi ...elime sırayla demir gümüş kurşun antik para alarak baktım hiçbirinde tepki vermedi sadece elimde altın varken sinyal verdi ...elimde sadece çubuk varken baktım hiçbir tepki yok ...birde derinlik alayım dedim derinliği de şöyle aldım siz zamanında bana söylediğiniz gibi elimde altın var iken sol çubuk dik sağ çubuk sola dönüp karnıma çarpıyor metal sınırına gelince dik duran sol çubuk ta sağa dönüp karnıma çarpıyor.. burasını başlangıç aldım yürümeye başladım 1 metre sonra çubuklar X yaptı tamam dedim mal 1 metre altta (değerli boşluk içinde olmadığı için bu şekilde ölçüm yaptım yanlismi bilmiyorum) sonra işlem yapmaya başladım 50 cm yaklaştığında iri şekilde iki üç tane küp tutacağı gibi küp parçaları çıktı .. arada sürekli çubukla kontrol ediyorum halen sinyal alıyorum neyse devam ede ede 120 cm ye ulaştım hiçbir şey çıkmadı çubukları çıkardığım toprağa tuttum toprakta da sinyal vermedi .. çubukları yine elimde altın varken işlem yaptığım çukura tuttum sinyal kayboldu bir daha sinyal alamadım...bu durumu nasıl değerlendirir siniz ustalarım
Kardeşim çubuğunuz küp kırıklarına tepki vermiştir. Malesef uzun yıllar toprağın altında kalan küp kırıkları özelikle elinize altın alıp çubuk ile arama yaptığınızda sizi yanıltacak en büyük etkenlerden biri. Ne yazıki benzer durumları bir çok arkadaşımız yaşıyor çubuk değerli verdi açtım baktım bir iki küp kırığı çıktı sonra baktım mineral şikayetleri uzayıp gidiyor Oysaki onu oraya çeken gerçeklik ise küp kırığı.

Zaman

Bilgili Üye
Aliömer ustam küp kırıklarını 50 cm de çıkardık ..daha sonra tekrar çubuk tuttum yine sinyal aldım ve 120 cm ye kadar hep sinyal verdi daha sonra ne hikmetse sinyal alamaz oldum ve işlemi sonlandırdık

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Aliömer ustam küp kırıklarını 50 cm de çıkardık ..daha sonra tekrar çubuk tuttum yine sinyal aldım ve 120 cm ye kadar hep sinyal verdi daha sonra ne hikmetse sinyal alamaz oldum ve işlemi sonlandırdık
Mineralmis kardesim kup kiriklarida coketkili oluyor. aliomer ustamizin dedigi cubuga metal temas ettirerek aranilan tesbitleri bende tasvip etmiyorum kardesim. Oda icinde alinan metalleri oda uzerindeyken metallerle bakmak olabilir fakat yinede busekilde bakmiyorum.
Islem yaptiginiz yer islanmaya baslamismiydi kardesim

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Zaman kardesim aldiginiz olcuye tekrar baktimda ortalama 15 yada 20 cm eksik almissiniz, zaten aldiginiz tepkide 1.20 cm ye geldiginizde kaybolmus, bazende mineral sinyali kaybolmaz assagi dogru ceker. Aldiginiz olcude sinyalin sinirini cizmissiniz cubuklar gogsunuze degdigi zaman fakat ilerledikce derinligi almada cubuklar X olmus ve sizde derinlik bukadar demissiniz, aslinda cubuklar az daha ilerleseydiniz X den cikip yine gogsunuze kapanacakti ve ozaman net derinlik olcumu yapmis olacakti iz kardesim. Keza boslukta bosluk derinligini , boslugun genisligini ve boslugun yuksekligini olctugunuzdede ustte yazdigim gibi olmaliki alinan olculer ortalama 20 cm arasi eksik alinmasin.
Ayrica benim tahminim calistiginiz yerde altina tepki almamissiniz orada ya bakira yada pirince tepki almissiniz yoksa elinize altin almadanda okadar yakin mesafeden altini yakalayabilirdiniz. Neden bu kaniya vardim derseniz tahminimce siz ceyrek altin yada yuzukle bakmissiniz ve saf olmayan altinlarin icinde bakir ve pirinc olur alinan tepki bundan kaynaklanmis olabilir. Bir test yaparsaniz cubuklarla normalde sizin bakira veya pirince tepki almadiginizi goreceksiniz. Elinize altini aldiginizda otomotikmen sizi bakir yada pirinc mineraline yonlendirmis.
Selametle kal kalrdesim

Zaman

Bilgili Üye
Mineralmis kardesim kup kiriklarida coketkili oluyor. aliomer ustamizin dedigi cubuga metal temas ettirerek aranilan tesbitleri bende tasvip etmiyorum kardesim. Oda icinde alinan metalleri oda uzerindeyken metallerle bakmak olabilir fakat yinede busekilde bakmiyorum.
Islem yaptiginiz yer islanmaya baslamismiydi kardesim
Mirkut ustam 70 cm ıslanmaya başladı 1metreye ulaştığımızda resmen çamur olmuştu toprak

Zaman

Bilgili Üye
Zaman kardesim aldiginiz olcuye tekrar baktimda ortalama 15 yada 20 cm eksik almissiniz, zaten aldiginiz tepkide 1.20 cm ye geldiginizde kaybolmus, bazende mineral sinyali kaybolmaz assagi dogru ceker. Aldiginiz olcude sinyalin sinirini cizmissiniz cubuklar gogsunuze degdigi zaman fakat ilerledikce derinligi almada cubuklar X olmus ve sizde derinlik bukadar demissiniz, aslinda cubuklar az daha ilerleseydiniz X den cikip yine gogsunuze kapanacakti ve ozaman net derinlik olcumu yapmis olacakti iz kardesim. Keza boslukta bosluk derinligini , boslugun genisligini ve boslugun yuksekligini olctugunuzdede ustte yazdigim gibi olmaliki alinan olculer ortalama 20 cm arasi eksik alinmasin.
Ayrica benim tahminim calistiginiz yerde altina tepki almamissiniz orada ya bakira yada pirince tepki almissiniz yoksa elinize altin almadanda okadar yakin mesafeden altini yakalayabilirdiniz. Neden bu kaniya vardim derseniz tahminimce siz ceyrek altin yada yuzukle bakmissiniz ve saf olmayan altinlarin icinde bakir ve pirinc olur alinan tepki bundan kaynaklanmis olabilir. Bir test yaparsaniz cubuklarla normalde sizin bakira veya pirince tepki almadiginizi goreceksiniz. Elinize altini aldiginizda otomotikmen sizi bakir yada pirinc mineraline yonlendirmis.
Selametle kal kalrdesim
Anladım ustam ...çok teşekkür ederim sağolasın varolasın

Aliömer

Tepki almanız gayet normal çünkü siz küp kırıkların tepki vermiş olabileceğine ihtimal vermemişsiniz dolaysıyla bilinç altından kaynaklı aşağıda aradığınız şeyin olabileceği ihtimali üzerine yoğunlaşıyorsynuz fakat açtığınız yer size umutsuzluk vermeye başladığında haliyle tepkide kesilmiş olur.

ragıp

Uzman
Selamunaleykum abi

Aluminyum cubuk ve celik degerli vermise birde celik yuzuk aldigin sag elindeki cubugun ucuna celikte elindeyken kursun birakip birde oyle baksaymisin yuzde doksan elerdi. En azindan oyle umuyorum. Normalde isaret olmayan yerler herzaman risktir, butur yerlerde bosluk icinde alinmayan degerlilerin yuzde doksani mineraldir, kimse degerlisini tekrar gelip bulamayacagi biryere gommez. Gittiginiz yerde isaret varmiydi varsada isareti analiz etmek lazimki azcok cubugun cekim yaptigi yerde degerli varmi olasiligi artsin. Aluminyumun disinda mineral elemek icin sizinde bildiginiz daha saglam mineral eleme yontemleri var zamani gelince bunlari tek tek yazacagiz kardeslerimize INSALLAH c.c yeterki birileri verecegimiz sistemlerden rant edinip piyasaya surmesin ucuza malolani halka yuksek meblalara vermesin, biz bu sistemi ucretsiz sitedeki butun kardeslerimize verecez INSALLAH u teala. Ayni kaygiyi aliomer ustada yasiyor ve sizde yasiyorsunuz. Biraz sabirli olalim hayirlisiyla hersey daha guzel olacak. Bir kardesimize gerek genelden gereksede ozelden yardimci olmaya calistik aldigi lculer simetriler ve degerli aluminyum cubuk celik ve kursunla bakti hepsi olumlu sonuc verdi, yinede esbit ettigi yerde kaygilari var cunki iyi bir cihazla bakmis oda olarak aldigi yer katman gostermis ve ilk katmani zaten kendisi gozuylede gormus masrafi olacagindan dolayi calis yada calisma diyemedim. Tesbit edilen oda tunelle gelse supheler dahada azalir hatta kesinlik derecesine gelir. Kardesimiz konuyu okursa konuya mudahil olmak iseterse yazabilir. Hatta tesbit ettigi olculeri ve bizim nalizimizi buraya pastelleyebilir. Demek stedigim cubuk yada cihaz olsun yanilma payi ihtimaller dahilinde herzaman vardir fakat suan icin aluminyum ve gumus degerli tesbitinde ideal gorunuyor cok mineralli yerlerde yuzde seksen doksanlara varan bir eleme yapar minerali az olan yerlerdede hemen hemen hepsini eler.
Abi birde ele aldiginiz metalleri hangi cubuk turu elinizdeyken bakiyirsunuz, celiklemi bakiyorsunuz. Selametle kal abi
güzel yzmışsın
emeğine sağlık