En Kolay Mineral Eleme Yontemi- Cubukcularin Dikkatine-Cok Onemli

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Erkn arkadasım hosgeldin foruma.bahsi geçen yerde calışma yapabılırsın en azından kafanda soru işareti kalmaz en azından..ben kazandığım tecrübeleri yaptığım calışmalarda kazandım..%90 olan hatalarımı %10'lara indirdim tabi burdaki ve dışardaki ustalarımında yardımları çok büyük...bence yap cubugunu kendin çalış başkasının hatasıyla calıscagına kendini geliştirirsin....

Erkn

Yeni Üye
Teşekkürler hocam, bu dediğim yer kendi arazimde ama çalışma yapmak biraz zor benim için, bu yüzden tekrar teyit ettirip bu işe kalkışmak istiyorum, ama şayet teyit ettiremezsem son çare olarak bir çalışma yapabilirim aklımda kalacağına bakıp görmek isterim, çünkü her zaman aklımda kalır şayet bakmazsam. Hocam dediğim gibi bu işlerle ilgilenmedim daha önce ama çubuk yapımı hakkında birşeyler okudum. Forumda da gerekli bilgiler vardır diye düşünüyorum, kendi çubuğuma sahip olmayı düşünürsem satın alacağıma, kendim yapmaya çalışırım forumdaki bilgilerle, teşekkür ederim.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Teşekkürler hocam, bu dediğim yer kendi arazimde ama çalışma yapmak biraz zor benim için, bu yüzden tekrar teyit ettirip bu işe kalkışmak istiyorum, ama şayet teyit ettiremezsem son çare olarak bir çalışma yapabilirim aklımda kalacağına bakıp görmek isterim, çünkü her zaman aklımda kalır şayet bakmazsam. Hocam dediğim gibi bu işlerle ilgilenmedim daha önce ama çubuk yapımı hakkında birşeyler okudum. Forumda da gerekli bilgiler vardır diye düşünüyorum, kendi çubuğuma sahip olmayı düşünürsem satın alacağıma, kendim yapmaya çalışırım forumdaki bilgilerle, teşekkür ederim.
yapmayı dusunursem ben ve ustalarımız elinden gelen yardımı yaparız..gerisi senin azmine bağlı..rabbim hakkında hayorlısını versin arkadasım

lagardel

Aktif Üye
selamlar;
extra bilgi için teşekür ederim (bulursamkader25)
kolay gelsin

dersu

Bilgili Üye
Hayırlı akşamlar cümleten, BulursamKader25 ustam saygılar, tarifiniz üzere pirinç bir çubuk yaptım, çalışmalar da yaptım uyumumuz gayet iyi gibi, çizimini yaptığınız mıknatıs sistemi pirinç çubuk için de uygulanabilir mi, hedef değerli ve alan kayalık.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Hayırlı akşamlar cümleten, BulursamKader25 ustam saygılar, tarifiniz üzere pirinç bir çubuk yaptım, çalışmalar da yaptım uyumumuz gayet iyi gibi, çizimini yaptığınız mıknatıs sistemi pirinç çubuk için de uygulanabilir mi, hedef değerli ve alan kayalık.
Butun cubuklar icin olabilir,
Uygulanabilir.
Bu sistemi kuran ustamiz Gumus Cubukla kurmus. Gumus her zaman digerlerinden daha avantajlidir.

GERMO

Engellendi
Evet o sistemle basladik.
Amma bir ust versiyona ulastik.
Biraz daha ilave ve degisiklik yaptik.
Yine ayni malzemeler.
Su an denemeye devam ediyoruz.
İyi gidiyor elhamdulillah.Henuz arazide hedefe ulasmadik. Baktigimuz yerlerde isaret alamadik.
Var dedikleri her yer mineral cikti. Sistemin var dedigi bir yere henuz denk gelmedik. İnsallah bu sene nasip olur. Baharla birlikte hareket baslar.

%100 emin oldugumda teferruati anlatacagim insallah.

Ayrica buradan bir mujde vereyim:
Hem bu sistem icin hemde tum cubuklar icin tutma aparati pesindeyim. İnsallah yakinda bitirecegim.

Cubukta en sorunlu islerden birisi de cubukla yururken ellerin yanlara dogru egilmesi. Bu iste usta olmayanlarin en fazla yaptigi hatalarin basinda bu var. Bu gelistirecegim aparat sayesinde cubuk tutmayla alakali sorun ortadan kalkacak. Basit ve ucuz bir aparat. Tum teferruati sitede aciklayacagum insallah.
BulursamKader25 ustam bu sistemden veya diğer sistemlerden azda olsa bu çırağınıza bahsetseniz ve bilgi verseniz, inanın ki yaptığım tüm ibadetlerde kulağınızı çınlatırım, yinede herşey için Allah cc. Razı olsun diyorum.

BulursamKader25

@BulursamKader25 ustam bu sistemden veya diğer sistemlerden azda olsa bu çırağınıza bahsetseniz ve bilgi verseniz, inanın ki yaptığım tüm ibadetlerde kulağınızı çınlatırım, yinede herşey için Allah cc. Razı olsun diyorum.
Evdeki hesap çarşıya uymuyor.
Başarıyı yakaladığımızda inşallah paylaşacağız.
Denemelerimiz devam ediyor.
Deneme yapan kardaşlarımız da dışarıdan değil,
bu sitede üye olan kardaşlarımız.
İstişarelerimiz sürmektedir.

GERMO

Engellendi
Evdeki hesap çarşıya uymuyor.
Başarıyı yakaladığımızda inşallah paylaşacağız.
Denemelerimiz devam ediyor.
Deneme yapan kardaşlarımız da dışarıdan değil,
bu sitede üye olan kardaşlarımız.
İstişarelerimiz sürmektedir.
@BulursamKader25 ustam o zaman ben şimdiden siz ve diğer emek veren ustalarım için dua larda sizlerede yer ayırayım, hani kulağınız çınlarsa bilinki benim, inşallah muvaffak olursunuz, MALİKÜLMÜLK yardımcımız olsun dualarimizi kabul eder inşallah, sevgi ve saygılarımla ustam.

sef_er

Operatör
@Turko ustam selamlar, Antalya bölgesinde korsan bölgesi varmı ? Karaöz, Korsankoyu herhalde benzetmedir, syg

Demirçalık

Aktif Üye
Sadece kasa aramak istiyorsan,
Yukarida cizdigim sistemi her iki gumus cubukta da yap.
Miknatislari biraz buyut.
Gumus cubugun kalinligini artir.
6mm den asagi olmasin.
Yumusak bir pvc- silikon vb. Borudan el kundagi yap. Dikkat et cok rahat donsun.
Kayanin 4 bir kosesine;
Cubugun uzerindeki sistemden 4 adet yap,
Herbir kosesine bir adet birak. Yani kayayi dortgen yapan bir sekilde manyetik alanin icinde birak.
Onemli not:
Miknatislar toparaga degmeyecek.
Bu nedenle altlarina yalitim olacak malzeme koy.
Tahta-karton - plastik vb. Olabilir.
Plastik su sisesinin altini kesip icinede koyabilirsin, daha guzel olur. Dibinden 1 cm. Yukarisindan kesiver.

Bu sistemi hazir ettin.
Kuskulandigin kayanin dort bir tarafina dortgen olustiracak sekilde miknatis sistemini koydun. Kayaya 1-2 metre mesafede ol ve miknatislarin olusturdugu alanin icinde kal. Kayanin etrafinda cubukla dolasacaksin. Once kuzey-dogu-guney-bati istikametinde normal hizda dolas. Sonra ters istikamette dolas.
Sinyal verirse sinyal verdigi yere yonel kayanin uzerine kadar gel. Kontrol et.
Horasan mi bak. Kilcal catlamalar mevcutmu bak. Kuskulandigin yerin kafasina vur kontrol et.

Genis arazide bu işlem nasıl yapılacak ?
Kuş kullandığınız arazide veyahut kontrol etmek istediğiniz arazide ellişer veya yüzer metre alanlarda bu mıknatıs sistemini kuracaksınız yine Kuzey den başlayıp Batı güney Doğu istikametinde çubuğu tutup yürüyeceksiniz nerede sinyal yakalarsanız o istikamete doğru yürüyüp sinyalin geldiği yeri bulacaksınız Burada dikkat etmeniz gereken şey bu alan içerisinde tek bir sinyalin değil 3-5 sinyalin olabileceğini unutmamaktır Bu nedenle dairesel yürüyüşü muhakkak tamamlamak gerekir şayet sinyal alamazsanız İlk turda bu sefer Kuzey batı güney doğu istikametinde Aynı işlemi yapınız yine sinyal alamadıysanız sistemi 50 veya 100 metre ileriye Tekrar kurup Aynı işlemi tekrar ederek taramak istediğiniz bütün alanı anlattığım şekilde elden geçiriniz izah ettiğim şeylerden anlaşılmayan varsa yazınız.

BulursamKader25 üstadım
Bu anlatmış olduğunuz izahla ilgili sorularım olacak..
1.kasa veya kaya içinde değerli aranırken 4 köşe teşkil olarak anlattığınız yerdeki mıknatıs sayısı her köşeye 4 er adet olmak kaydıyla toplam 16 adet mi olacak çünkü her bir çubukta 4 adet mıknatıs mevcut.?
2. Arazide bu sistemle tarama yaparken her 50-100 mt de bir bu sistemi kuruyoruz burası tamam. Peki yerdeki 4 köşe teşkil olarak bıraktığımız mıknatısların mesafesi toprak üzerinde en fazla kaç olmalı?
3.her iki işlemde de sağ elimizde altın oluyor mu?Çubukların verdiği tepkilerde boşluk dahil Çubuk hareketlerinde bildiğimiz aynı tepkileri mi veriyor.
Gelişmeleri ilgi ile takip ediyor,cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum üstadım

BulursamKader25

@BulursamKader25 üstadım
Bu anlatmış olduğunuz izahla ilgili sorularım olacak..
1.kasa veya kaya içinde değerli aranırken 4 köşe teşkil olarak anlattığınız yerdeki mıknatıs sayısı her köşeye 4 er adet olmak kaydıyla toplam 16 adet mi olacak çünkü her bir çubukta 4 adet mıknatıs mevcut.?

BAZAN SÖYLEMEK İSTEDİĞİMİZLE SÖYLEDİĞİMİZ FARKLI OLUYOR, VEYA FARKLI ANLAŞILMAYA MÜSAİT OLUYOR.

4 KÖŞEDE; 2 ŞER ADETTEN 8 ADET YANİ 4 SET OLACAK MIKNATIS OLACAK.
HERBİR KÖŞEYE BİR SET MIKNATIS KONACAK.

2. Arazide bu sistemle tarama yaparken her 50-100 mt de bir bu sistemi kuruyoruz burası tamam. Peki yerdeki 4 köşe teşkil olarak bıraktığımız mıknatısların mesafesi toprak üzerinde en fazla kaç olmalı?

KONUMUZ KASA İÇİN ÇUBUK VE SİSTEMİ İDİ. YAZDIKLARIMI TEKRAR OKUDUM.
KONUYU DAĞITMIŞIM, İŞİ GENİŞ ALMIŞIM METAL TESPİTİNE KADAR GİTMİŞ.
BİRAZ TOPARLAYALIM VE SADECE "KASAYA" ODAKLANALIM:
BİLDİĞİNİZ ÜZRE KASA VE KUMBARALAR KAYALARA YAPILMIŞ.
BİZDE SADECE KASAYA BAKACAKSAK, KAYALARA BAKACAĞIZ.
BU NEDENLE BU SİSTEMİ, BELİRLEDİĞİMİZ KAYADAKİ TESPİTTE KULLANMAMIZ GEREKİYOR.
DÜZ ARAZİDE GİDİP KASA TESPİT İŞİ YAPMAYACAĞIZ.
ELİMDEN GELDİĞİNCE BİRAZDAN BİR ÇİZİM YAPIP YÜKLERİM İNŞALLAH.

3.her iki işlemde de sağ elimizde altın oluyor mu?Çubukların verdiği tepkilerde boşluk dahil Çubuk hareketlerinde bildiğimiz aynı tepkileri mi veriyor.

KASA TESPİTİNDE SADECE ALTIN ARAMAK YANLIŞ OLUR.
KASALARDAKİ ALTIN PARA DA O KADAR ÇOK ÇIKMIYOR.
EN AZINDAN DUYDUKLARIMIZ KADARIYLE.

EĞER SİZ ELİNİZE METAL ALMADAN TESPİT YAPABİLİYORSANIZ İŞİNİZ KOLAY.
O KAYA ETRAFINDA ELİNİZE BİR METAL ALMADAN DOLAŞIP SİNYAL ALDIĞINIZDA,
SİNYALİN ÜZERİNE GELDİĞİNİZDE HANGİ METAL VAR, ONUN İŞARETİNİ VERİR.

ELE METAL ALMADAN TESPİT YAPAMIYORSANIZ,
SAĞ ELE; ALTIN-GÜMÜŞ-BAKIR-BRONZ-DEMİR VD. ALIP TEK TEK BAKMANIZ GEREKECEK.

BİRAZ ARAZİ TECRÜBENİZ VE ÇUBUKÇULUĞUNUZ VARSA;
BUNLARIN HİÇBİRİSİ İLE VAKIT KAYBETMEDEN;
KUŞKULANDIĞINIZ KAYAYI:
ALEMİNYUM ÇUBUK VE SAĞ ELDE ÇELİK YÜZÜK İLE KONTROL EDERSİNİZ.
KAYADA METAL OLAN YERDE ALEMİNYUM ÇUBUK ÇARPI YAPAR VEYA TAMAMEN KAPANIR.
ANLARIZ Kİ BU KAYA DA METAL VAR ( METAL VARSA KASA VAR DEMEKTİR)
SONRA NE VAR TEK TEK BAKARSINIZ.
VEYA HİÇ BAKMAYA GEREK YOK.
İŞARET VERDİĞİ YERDE İŞLEM YAPILARAK KASA AÇILIR.
İÇİNDE NE VARSA BAHTIMIZA İNŞALLAH.

Çubuk siz de hangi metallere hangi işareti yapıyorsa bu işarette heryerde ve ortamda ve sistemde aynıdır, değişmez.

Gelişmeleri ilgi ile takip ediyor,cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum üstadıM.

Son düzenleme: