En Kolay Mineral Eleme Yontemi- Cubukcularin Dikkatine-Cok Onemli

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
GERMO ÜSTAD Sana dargınım okadar bilgi yorum beceri şaakül vs den sonra bir sahaya çıkıp mekan tespit edip aha burda şunu yaptım bunu yaptım aha boşluk işte kapı işte sapını demedin resimli mekanı konu açmadın.... Sana dedimki yerini söyle sana adres veririm diye valla hiç tınlamıyonn. Veriyoonn coşkuyuu

Demirçalık

Aktif Üye
BulursamKader25 üstadım biz çubuğu sizinle tanıyıp sevdik her şeyden önce Allah razı olsun, forum daki diğer ustalarımıza da müteşekkiriz.
Çubuklar(gümüş-aleminyum) bende metal almadan elime yön verme ve boşluk işareti dışında başka işaret vermiyor
Önce arazide yön belirliyor sonra çubukların çarpı yaptığı yerde genişlik derinlik ölçüsü alıp daha sonra değerli tespiti yapıyorum.
Hatta en son tespit yaptığım yerde bu şekilde bir çalışma yaptım.
Sadece altın ve bakıra işaret verdi. Sonra sizin yöntemlerinizi tek tek uyguladım mineral olma ihtimaline karşı. Önce bir bel ağzı toprağı havalandırdım tekrar ölçüm yaptım değişiklik yok. Bu sefer demir çubukları çakıp tekrar bekleyip ölçüm yaptım değişiklik olmayınca, tekrar aşağı inmek istedim fakat zemin kayalıktı. Bende odanın köşesinden bir boşluk bulup biraz daha aşağı indim 25 30 cm kadar. Tekrar ölçüm yaptım bu sefer çubuklar o indiğim odanın köşesine yöneldi ve sadece o köşede işaret vermeye başladı, yani odanın her tarafındaki değerli işareti ni çubuklar bozdu. Bu sefer tekrar bekledim toprağın iyice havalanması için tekrar ölçüm yaptım. Bu seferde çubuklar odanın fazladan indiğim yerdeki hareketini bozdu ve odanın dışına attığım toprakta işaret verdi. Veee anladımki dediğiniz gibi ustam burada kuvvetli bir mineral var.
Tabi bütün bu işlemleri kaya üzerine işlenmiş bir harita dan yola çıkarak yaptım.işlem yapılmış kayanın 140 mt güneyi dağın zirvesi idi.
Fakat benim atladığım bir husus var. Şöyle ki yazılarınızı tekrar tekrar okuyunca fark ettim. Gümüş çubukları sıfır zımpara ile silip metal parlatıcı ile mutlaka temizleyin demişsiniz. Ben bu işlemleri çubuklarımda yapmamıştım. Acaba diyorum sağlıklı ölçüm yapamadım mı? Şimdi çubukları silip parlatıp tekrar aynı yere bakacağım inşaallah. Kontrol amaçlı.
Son olarak aleminyum çubuklarla elime çelik alarak da bakacağım.
Yalnız aleminyum çubukların ucuna kurşunu ıstakaya sürer gibi mi sürüyoruz. Yüzük olması şart mı,18-10 çelik çay kaşığı da olur mu.
Baktığım yer mineral de olsa, en güzel tecrübelerinden birine sahip oldum.Allah sizden ve diğer ustalarımdan razı olsun. Bu forumu seviyorum.

Demirçalık

Aktif Üye
Son iki mesaj fazladan yollandı yanlışlıkla. Silme yerini bulamadım, yetkili arkadaşlar silebilir mi?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 üstadım biz çubuğu sizinle tanıyıp sevdik her şeyden önce Allah razı olsun, forum daki diğer ustalarımıza da müteşekkiriz.
Çubuklar(gümüş-aleminyum) bende metal almadan elime yön verme ve boşluk işareti dışında başka işaret vermiyor
Önce arazide yön belirliyor sonra çubukların çarpı yaptığı yerde genişlik derinlik ölçüsü alıp daha sonra değerli tespiti yapıyorum.
Hatta en son tespit yaptığım yerde bu şekilde bir çalışma yaptım.
Sadece altın ve bakıra işaret verdi. Sonra sizin yöntemlerinizi tek tek uyguladım mineral olma ihtimaline karşı. Önce bir bel ağzı toprağı havalandırdım tekrar ölçüm yaptım değişiklik yok. Bu sefer demir çubukları çakıp tekrar bekleyip ölçüm yaptım değişiklik olmayınca, tekrar aşağı inmek istedim fakat zemin kayalıktı. Bende odanın köşesinden bir boşluk bulup biraz daha aşağı indim 25 30 cm kadar. Tekrar ölçüm yaptım bu sefer çubuklar o indiğim odanın köşesine yöneldi ve sadece o köşede işaret vermeye başladı, yani odanın her tarafındaki değerli işareti ni çubuklar bozdu. Bu sefer tekrar bekledim toprağın iyice havalanması için tekrar ölçüm yaptım. Bu seferde çubuklar odanın fazladan indiğim yerdeki hareketini bozdu ve odanın dışına attığım toprakta işaret verdi. Veee anladımki dediğiniz gibi ustam burada kuvvetli bir mineral var.
Tabi bütün bu işlemleri kaya üzerine işlenmiş bir harita dan yola çıkarak yaptım.işlem yapılmış kayanın 140 mt güneyi dağın zirvesi idi.
Fakat benim atladığım bir husus var. Şöyle ki yazılarınızı tekrar tekrar okuyunca fark ettim. Gümüş çubukları sıfır zımpara ile silip metal parlatıcı ile mutlaka temizleyin demişsiniz. Ben bu işlemleri çubuklarımda yapmamıştım. Acaba diyorum sağlıklı ölçüm yapamadım mı? Şimdi çubukları silip parlatıp tekrar aynı yere bakacağım inşaallah. Kontrol amaçlı.
Son olarak aleminyum çubuklarla elime çelik alarak da bakacağım.
Yalnız aleminyum çubukların ucuna kurşunu ıstakaya sürer gibi mi sürüyoruz. Yüzük olması şart mı,18-10 çelik çay kaşığı da olur mu.
Baktığım yer mineral de olsa, en güzel tecrübelerinden birine sahip oldum.Allah sizden ve diğer ustalarımdan razı olsun. Bu forumu seviyorum.
Güzel düşücelerinizden dolayı ben teşekkür ederim kardaşım.
Sorularınızın cevaplarına gelince:

1- Evet gümüş çubuk, bazı bakır çubukların üzerinde koruyucu katman oluyor.
Bu katmanı sıfır zımpara ile almak gerekir.
Her çubuk kullandıkça KÖRLEŞİR. Daha canlı hale getirmek için silmek lazım.
Silince simsiyah tabaka temizlenmiş olur.
Her araziye gidişten 1 gün önce silinmesinde ve parlatılmasında büyük fayda vardır.

2- Aleminyum çubukların UCUNA (2-3 cm. yeter) kurşunu, dediğin şekilde ıstıkaya sürer gibi sürüyoruz.

Yüzük olması şart değil. Çelik olması yeterli. Amma bu çelik dediğimizi MIKNATIS çekmeyecek.
Mıknatısla kontrol edin, çekmiyorsa işinizi görür.

Kolay Gelsin.

katarpil

Yeni Üye
saygı değer ustalarım abilerim ve kardeşlerim foruma yeni katıldım hepinize yürek dolusu selamlar

katarpil

Yeni Üye
s.a saygıdeğer BulursamKader25 ustam ben foruma yeni katıldım iki yıldır fırsat buldukça arazide araştırmalar yapıyorum pirinç bakır krom L çubuklarla sonra formdaki tavsiyeniz üzerine aliminyum çubuk temin ettim ustam sıkıntım şu boşluk ve derinlik tesbitlerinde sıkıntı yaşıyorum boşluk sinyali alıyorum çizim yapıyorum tamam sizin tavsiye ettiğiniz gibi derinlik ölçümü yapıyorum ama aldığım derinliği geçmeme rağmen hiçbir emareyle karşılaşmıyorum hatayı nerde yaptığımı bulamıyorum siz ve diğer ustalarımızın değerli yorumlarını bekliyorum. şimdiden teşekkürler cümleten allaha emanet olun.

BulursamKader25

s.a saygıdeğer BulursamKader25 ustam ben foruma yeni katıldım iki yıldır fırsat buldukça arazide araştırmalar yapıyorum pirinç bakır krom L çubuklarla sonra formdaki tavsiyeniz üzerine aliminyum çubuk temin ettim ustam sıkıntım şu boşluk ve derinlik tesbitlerinde sıkıntı yaşıyorum boşluk sinyali alıyorum çizim yapıyorum tamam sizin tavsiye ettiğiniz gibi derinlik ölçümü yapıyorum ama aldığım derinliği geçmeme rağmen hiçbir emareyle karşılaşmıyorum hatayı nerde yaptığımı bulamıyorum siz ve diğer ustalarımızın değerli yorumlarını bekliyorum. şimdiden teşekkürler cümleten allaha emanet olun.
Aleyküm Selam Kardaşım,
Nikimin önüne @ işaretini oymadığınızdan yazınızı yeni gördüm.
Etiketlemeyi şu şekilde yapınız :
BulursamKader25

Sorunuzun cevabına gelince:

1-Boşluk aldıgınızda kesinlikle bir geometrik şekil çıkmalıdır: Kare-Dikdörtgen-Daire.
evinizde salonunuzu düşünün, aynı böyle şekilli olmalı.

2- Boşluk aldığınız geometrik şekilde yapı malzeme kalınlığını KESİNLİKLE tespit etmelisiniz, hemi de 4 cepheden.
Yani duvarı bulacaksınız. Duvarsız oda olur mu? Ve tespit edilen duvar 4 cephede de olmalıdır.
( Kayalara oyulan odalar şimdilik konumuz dışındadır. )

3- Odanın tavanı ile tabanı (zemin) arasındaki mesafe makul ve kabul edilebilir olmalıdır.
2-4 metre arası medeniyetine göre makul kabul edilebilinir.
1 metre veya 6 metre yükseklik makul sayılmaz.

4- Oda içinde metal olmalıdır. Metal tespiti yapılıp da boş gözüken yerde el aletleri ile işlemi uygun görmemek lazım.
JSB varsa belki nasipse denip, deneme yapılabilir.

5- Aşağıdaki çıkan oda mıdır, toprak katmanı mıdır, kaya katmanı mıdır bunun tespitini de bilmek gerekir.

6- Yakınlarında o odaya ait bir işaret olması, delilin kuvvetlenmesine sebeptir ancak tek gösterge değildir.

7- Arazide boşluk alabilmek için, araziye çıkmadan önce baçeden, yoldan geçen yarım parmak boruyu %100 bulmanız gerekir.
Arada kalan akaryakıt istasyonlarının tanklarını çok rahat bulabilmelisiniz. Plastik gider borularını bulabilmelisiniz.
Evinizdeki elektrik hatlarının borularını dahi bulabilmelisiniz. Çok çeşitli yerlerde antraman yapmadan olmaz.
içinde metal olan oda ile metal olmayan odanın tespitindeki farklılıkları da bilmeniz ve tecrübe etmeniz gerekir.

Ya bir usta bulacaksınız.
Ya da olduğu kadarıyla kendinize ustalık yapacaksınız.
Bu nedenle bu konuda yazılan tüm yazıları okumanızı ve orada öğrendiklerinizin tatbikatlarını yapmanızı tavsiye ederim.

Kolay Gelsin.

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
saygı değer ustalarım abilerim ve kardeşlerim foruma yeni katıldım hepinize yürek dolusu selamlar
vealeykümselam kardeşim..ustalarınızın yanında bizde elimizdrn gelen yardımları yapmaya çalışırız...tabi seninde bildiklerinle yaşadığın tecrübelerle foruma katkın olacaktır..hayırlı forumlar

carsambali

Bilgili Üye
Çözelim inşallah Kıymatlı @Turko Kardaşım.
Senin Konyaya geleceğin yok. Dün kıymetli Kafkaslı ustamla kısa da olsa biraz beraber olabildik elhamdülillah.
En iyisi ben geleyim müsait bir zamanda.
Cumartesi gece biner sabah sahile inerim.
Akşama kadar gezeriz. Akşamda yemeğimizi yerken çayımızı içerken muhabbetimizi ederiz.
Gece biner sabaha da Allah cc müsaade ederse Konya ya düşerim.
En iyisi ben böyle bir planlama yapayım.:200:
banane banane,o tarihte o saatte bende orda olmak istiyorum :174:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 ustam odayı çıkardık diyelim duvar kalınlığını nasıl tespit edicez ? Burasını öğrenemedim. Ders çalışıyom vaktim çok dar konularda arayamıycam ondan soruyom ustam :) Bu hususta diğer ustalarımızda yardımcı olabilirler kenarda durmasınlar sevaptır :D

Son düzenleme:

OsiriS

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 ustam bende sahil kismindayim haberin olsun..bi caya beklerim hemide közde semaver...

BulursamKader25

BulursamKader25 ustam odayı çıkardık diyelim duvar kalınlığını nasıl tespit edicez ? Burasını öğrenemedim. Ders çalışıyom vaktim çok dar konularda arayamıycam ondan soruyom ustam :) Bu hususta diğer ustalarımızda yardımcı olabilirler kenarda durmasınlar sevaptır :D
Ozetle:
Hedefe dogru yurudun.
Odaya yaklasmaya basladiginda cubuk kapanmaya baslar.
Tam X yaptigi (bazilarinda karna dogru her iki cubuk kapanir, bazisindada sag cubuk saga sol cubuk sola 180 derece acilir) noktaya gelince cok yavas hareket et.
Bu nokta duvarin icidir.
Geriye don cok yavas hareket et.
Duvar olcusu 30-40-50-60-70-80 cm. Olabilir.
Cubugun anlik acilip kapandigi yer ile dondugun yer arasi duvardir.

Oda yapisina gore ufak tefek farkliliklar olabilir. Amma bu sekilde duvari bulan gerisinide zamanla halleder biiznillah.