En Kolay Mineral Eleme Yontemi- Cubukcularin Dikkatine-Cok Onemli

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25
kaya içindeki hediyeler kasalar için değerli tespiti nasıl yapabiliriz? bakır çubuk olurmu bi anlatırmısınız rica etsem

Gümüş Çubuk.
Sağ eldeki çubukta 4 adet neodminyum mıknatıslı.
Ustaya göre değişse de yaklaşık 20 metreden titretmeye başlar.
Çubukla alakalı yazdığım konunun ilerleyen sayfalarında hem açıklama hemde resimleri mevcut.
O yazıyı incele inşallah. neronero

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Oğlum askerden yeni geldi.
Ona bir iş arayışındayım.
Onu işini halledeyim inşallah.
İlk fırsatta geleyim.
3-5 gün öncesinden seni arar istişare ederiz inşallah.
Geç olsun güç olmasın Abi . Yeğenimin işini hallet kafa rahat olsun inşallah.

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Gümüş Çubuk.
Sağ eldeki çubukta 4 adet neodminyum mıknatıslı.
Ustaya göre değişse de yaklaşık 20 metreden titretmeye başlar.
Çubukla alakalı yazdığım konunun ilerleyen sayfalarında hem açıklama hemde resimleri mevcut.
O yazıyı incele inşallah. neronero
Bulursamkader ustam öncelikle gözünüz aydın olsun hayırlısıyla olğlunuz vatani görevini yerine getirip teskeresini almış.
Ustam mineral eleme konusundaki tespitiniz çok güzel buna istinaden size bir soru sormak istedim. Çubuklar elimizde arazide bir yer belirledik elimizdeki numunelerle sıraylan baktık gümüş altın bronz çubuk üç metalde var dedi fakat üç metalin tepkisi aynı noktada değilde 50 cm arayla verdi. Üç sinyal bir birinin üstüne binmedi yan yana verdi. Şimdi ustam böyle bir yer için ne diyebiliriz? Üç ayrı metalmı var yoksa dağınık bir mineral oluşumumu var bu işin içinden nasıl çıkacağız.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bulursamkader ustam öncelikle gözünüz aydın olsun hayırlısıyla olğlunuz vatani görevini yerine getirip teskeresini almış.
Ustam mineral eleme konusundaki tespitiniz çok güzel buna istinaden size bir soru sormak istedim. Çubuklar elimizde arazide bir yer belirledik elimizdeki numunelerle sıraylan baktık gümüş altın bronz çubuk üç metalde var dedi fakat üç metalin tepkisi aynı noktada değilde 50 cm arayla verdi. Üç sinyal bir birinin üstüne binmedi yan yana verdi. Şimdi ustam böyle bir yer için ne diyebiliriz? Üç ayrı metalmı var yoksa dağınık bir mineral oluşumumu var bu işin içinden nasıl çıkacağız.

Cok tesekkur ederim kiymetli ustam.

Sorunuza gelince; benim yukarida anlattigim sey, hep ayni sekilde nokta yapilan yerde gecerli. Bildiginiz uzere cubuk sistemi derya deniz. Her meselede teferruata girmek icin zaman yetmiyor. Keske 10-20 usta yanyana gelse 1 hafta bir otelde hem tatil yapsa hemde cubuk uzerine konussa biriside sorulari ile moderatorluk yapsa, konusulanlari kayda alip sonra yaziya gecseler, kitap haline getirseler, taslak halde tekrar ustalara verilip uyusmayan yerler tespit edulse, tespit edilen husus arazide yapilsa, gorulse vs. vs.
Yinede bu cubuk isi bitmez maalesef.

Degerli tespiti yaptigim yer bir oda veya mezar ise,
Yanyana farkli farkli metal sinyali alirsam netlestiririm. Teferruati biraz ozel ekipmanla.

Degerli tespiti yaptigim yer oda veya mezar degilse;
Aralarinda 50 cm. Mesafede olsa cok olgilenmiyorum ustam. Sadece altin ve gumuse bakiyorum. Elimdeki sistem olumlu sinyal verirse muhakkak acarim. İster gumus gostersin ister altin.

Bu sistem kardaslarimizda olmadigina gore, (gun gelecek insallah olacak) diyelim gumus cubukla baktilar. Yanyana degisik noktalarda 3 ayri metal isareti aldilar. Burada metaller mi var mineral mi?
Asil soru bu.
Bu ise yeni baslayanlara tavsiyem su:
Altinla bakma isini en sona biraksinlar. Altini cozmek hakikaten ustaluk ve tecrube istiyor. Gumusde ve diger madenlerde daha basarili olurlar.

Yazdigim yazida degerli maden tespitinin 4 asamasi var. Madem isaretler yanyana, asagidakiler minarel mi maden mi 2-3 ve 4 ncu asamalri teker teker deneyecekler. minarel mi var gaz mi var netlestireceklerr. İnternet 3 G ye duskopyalarimtu. Bekleye bekleye yazmaya basladim. Pazartesi insallah ilgili bolumu Buraya kopyalarim.

adem44

Bilgili Üye
ustam 200 300 metre uzaktan 100 metre yurudugumde bellı bir noktaya gelıyorum orda cubuk donuyor hedefe tam yaklastıgımda hedefe carpı yapıyor ayrılınca yanlara cubuk açılıyor 20 30 metre uzaklasınca cubuk hıc hedefı gostermıyor nal işsaretı olan yerde 200 300 metre hedeften ayrılınca cubukta anı guzel bır donus oluyor kısaca altın elıme alınca yurumeden saga sola gıtmeden sınyal aralıgını yakalamadan tep kı alamıyorum bu 100 metre olur 200 metre olur anladıgım kadarıyla malın buyuklugune derınlıgıne konumuna gore bu degısıyor kurt işaretlı olan yerde tepkıler daha fazlaydı nal ısaretlı olan yerde tepkıler baya zayıf kurtun malı fazladır nalın malı azdır boyle anlıyorum bende bir cubuk ısınde arızalık varmı ustam varsa kendıme duzenleme yapım

ragıp

Uzman
ustam 200 300 metre uzaktan 100 metre yurudugumde bellı bir noktaya gelıyorum orda cubuk donuyor hedefe tam yaklastıgımda hedefe carpı yapıyor ayrılınca yanlara cubuk açılıyor 20 30 metre uzaklasınca cubuk hıc hedefı gostermıyor nal işsaretı olan yerde 200 300 metre hedeften ayrılınca cubukta anı guzel bır donus oluyor kısaca altın elıme alınca yurumeden saga sola gıtmeden sınyal aralıgını yakalamadan tep kı alamıyorum bu 100 metre olur 200 metre olur anladıgım kadarıyla malın buyuklugune derınlıgıne konumuna gore bu degısıyor kurt işaretlı olan yerde tepkıler daha fazlaydı nal ısaretlı olan yerde tepkıler baya zayıf kurtun malı fazladır nalın malı azdır boyle anlıyorum bende bir cubuk ısınde arızalık varmı ustam varsa kendıme duzenleme yapım
Ustam, kurt işareti genelde mezar bekçisi olur veya eşkiya günlüğünde geçen kurtlar mevcut
mezar da, altın ne olabilir? bir kaç altın para, belki minik bir heykel
nal işareti, safi altın paradır. Nal genelde iki tane olur, biri büyük, diğeri daha küçüktür. bir birilerine yakındırlar

çubuklar minerale kaçıyor olmasın? normal şartlarda nala daha kuvvetli çekmeliydi.

selametle

adem44

Bilgili Üye
Kurt isareti degermencinin mezari olabilir. Yer konumu degirmencinin mezari der degirmen var asagida eski degirmenmis yeni ogrendim yikilan degirmenlerde vardir Ustam minerale gidecegini sanmiyorum ustam cubuklarin bundan oteye cubuklar bende hic donmez. Topragin dibi tabi suprizlere hazir olmak lazim

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bu kurdun resmi varmı . Bende bir görsel var dediklerinde mevcut akarsu kenarındamıdır bu işaret .

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
S.a değerli ustalarım, tespit esnasında önemli olan şu mevzuyu kaçırmamanızı tavsiye ederim. Mineralli bölgede çok sabırlı olmakta fayda vardır. Çünkü mineralli bölgede çubuk ve ya sistem altın sinyalini çok geç alıyor. Şayet aynı bölgede boşluk sinyali de alıyorsanız o zaman kablonuzu döşeyip derinlik ölçülerini almanızda fayda görüyorum. Bazen hem mineral hem altın hem de boşluk sinyali veren yerler olabiliyor. Bu durumda derinlik ölçüsü alırken mineral ya boşluk üzerinde verir ya da boşluk altında sinyal verir. Bu durumda altın sinyali boşluğun dibinde sinyal veriyorsa olay bitmiştir. Kablo üzerinden yürüdüğünüzde mineral yarım metrede de olabilir altın ise 3 metre altında olabilir bundan dolayı dikkat etmek gerekir. Hayırlı forumlar

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Selamün Aleyküm,

Kıymetli Kardaşlarım,
Dün sevdiğim bir abimi kıramayıp, tanıdığı bir arkadaşının restore edilen evine değerli tespiti için gittim.
Büyük bir salona girdik.
2 noktada aleminyum çubuk ve çelik yüzükle tespit yaptım.
Yerleri işaretledim.
Ne var bakmaya başladım.
Önce altın, sonra gümüş - demir-kurşun-bronz ile tektek baktım.
Hepisinde de işaretini verdi çubuk.
Yer sahibine dedim: Bu 2 noktada YOĞUN MİNERAL var.
Burada işlem yapmana gerek yok, çünkü birşey yok.
Bize dedi ki:
Ben buraya Hoca getirttim, sonra da çubukçular geldi.
Sende dahil hepiniz aynı yeri gösterdiniz.
Sen hariç diğerleri burada ciddi miktarda altın var dedi.
Bende: Kardaşım istersen aç. Amma birşey bulamayacaksın.
Zeminde plaka halinde mdf ler vardı. İlk noktayı açtı.
Baktım 2-3 metre kadar açmışlar, elbette boş. Birşey çıkmamış.

çubuk kullanan kardaşlarım,
benden önce giden 2 çubukçu piyasadaki imajımızı zedeliyor.
Şimdi bu adam çubuğa inanır mı?
Lütfen değerli tespiti yaparken, tespit ettiğinizde en az 4 metalle kontrol yapınız.
Eğer hepsinde de burada var diyorsa; kesinlikle mineraldir.
Elinizdeki her metalle kontrol ettiniz. Sadece gümüşün işaretini aldınız.
Birinci merhaleyi geçtiniz. işin %90 ını bitirdiniz demektir.
Sonra diğer aşamalara geçiniz.
Diğer aşamalarda, çubukla alakalı yazdığımız yazıda genel hatlarıyla yazıyor.

En azından şu yukarıdaki hususu yapın ki, imajımız zedelenmesin.

Kolay Gelsin.
Selamunaleykum abi

Aluminyum cubuk ve celik degerli vermise birde celik yuzuk aldigin sag elindeki cubugun ucuna celikte elindeyken kursun birakip birde oyle baksaymisin yuzde doksan elerdi. En azindan oyle umuyorum. Normalde isaret olmayan yerler herzaman risktir, butur yerlerde bosluk icinde alinmayan degerlilerin yuzde doksani mineraldir, kimse degerlisini tekrar gelip bulamayacagi biryere gommez. Gittiginiz yerde isaret varmiydi varsada isareti analiz etmek lazimki azcok cubugun cekim yaptigi yerde degerli varmi olasiligi artsin. Aluminyumun disinda mineral elemek icin sizinde bildiginiz daha saglam mineral eleme yontemleri var zamani gelince bunlari tek tek yazacagiz kardeslerimize INSALLAH c.c yeterki birileri verecegimiz sistemlerden rant edinip piyasaya surmesin ucuza malolani halka yuksek meblalara vermesin, biz bu sistemi ucretsiz sitedeki butun kardeslerimize verecez INSALLAH u teala. Ayni kaygiyi aliomer ustada yasiyor ve sizde yasiyorsunuz. Biraz sabirli olalim hayirlisiyla hersey daha guzel olacak. Bir kardesimize gerek genelden gereksede ozelden yardimci olmaya calistik aldigi lculer simetriler ve degerli aluminyum cubuk celik ve kursunla bakti hepsi olumlu sonuc verdi, yinede esbit ettigi yerde kaygilari var cunki iyi bir cihazla bakmis oda olarak aldigi yer katman gostermis ve ilk katmani zaten kendisi gozuylede gormus masrafi olacagindan dolayi calis yada calisma diyemedim. Tesbit edilen oda tunelle gelse supheler dahada azalir hatta kesinlik derecesine gelir. Kardesimiz konuyu okursa konuya mudahil olmak iseterse yazabilir. Hatta tesbit ettigi olculeri ve bizim nalizimizi buraya pastelleyebilir. Demek stedigim cubuk yada cihaz olsun yanilma payi ihtimaller dahilinde herzaman vardir fakat suan icin aluminyum ve gumus degerli tesbitinde ideal gorunuyor cok mineralli yerlerde yuzde seksen doksanlara varan bir eleme yapar minerali az olan yerlerdede hemen hemen hepsini eler.
Abi birde ele aldiginiz metalleri hangi cubuk turu elinizdeyken bakiyirsunuz, celiklemi bakiyorsunuz. Selametle kal abi

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oğlum askerden yeni geldi.
Ona bir iş arayışındayım.
Onu işini halledeyim inşallah.
İlk fırsatta geleyim.
3-5 gün öncesinden seni arar istişare ederiz inşallah.
Gozun aydin abi elini cabuk tutup simdiden dugun hazirliklarina baslaman lazim :)

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Abi tecrübelerine sağlık. Senin le bir araya gelip çoğu mevzuyu istişare etmemiz lazım , özellikle bendeki frekans lı elektrik devreli cihazları kullanmanı denemeni çok istiyorum , mineral eleme işleminde otomatik çalıştığı için özellikle bu husus ta cihazları denemen lazım gerçekten eliyor mu elemiyor mu senin görüşlerin çok önemli kaç zaman dır aklımda arayıp sorayım diyorum lakin bir yandan da cihazı kullanmadan , kendi seti ile check etmeden ne diyecek bana diye vaz geçiyorum. Bu aralar bir cihaz daha var aklımda tepe , çukur , yakın uzak demeden 40-60 mt arasında mesafelerden 4-5 sn de boş fişek yakalıyor devrede metal değersiz diye tepkide veriyor özellikle bu konuyu irdelemek lazım , aklımda fena sorular dehşet konular var acayip cihazlar var . Darlandım da çözelim bu işleri olmaz mı aslan abim.
Turko ustam birtek bu cubukla bos fisekmi yakaladiniz baska metal cikmadimi demir bakir gibi. Birde yerlesim alanindami baktiniz yoksa daglik bolgedemi.