Pınarhisar ipek yolu

MendereS

Bilgili Üye
selam arkadaşlar biraz devlet arşivlerini kurcalayayım dedim, ilk dikkatimi çeken Kırklareli Pınarhisar ilçesi eşkiyaların en büyük soygunlarını yaptığı yermiş. pınarhisardan ipek yolu geçer soygunlar ipek yolunda yapılıyor, tam mevki çavla bayırı; tarihte emin değilim ama büyük ihtimal 18 yüzyıl yani volçanla aynı dönem. bu eşkiya gurubuna ait bilgilere ulaşmaya çalışacağım belki volçan belki başka bir eşkiya gurubu bakalım bulabilecekmiyim. Kırklareli, Pınarhisar, ipek yolu, çavla bayırı. bu adımlar soygunların yapıldığı adımlar nereye gömdüklerini bilmiyorum araştırmaya devam ediyorum.

GURBET

Yeni Üye
Soygunu yaptıkları yere gömmezler. Pınarhisarı iyi bilirim beirli yerler var ancak askeriye içersinde ve olmucak yerlerde bunlarda. Devlet çıkartır ancak varsa birşey.

ÖMER HATTAB

Editör
Üstad emeğinize sağlık
ben şahsen eşkiya volçanla ilgili
hiçbir resmi belge görmedim duymadım
açıkçası çokta merak ediyorum bu adamları
inşallah denk gelirsiniz.

MendereS

Bilgili Üye
vallaha arkadaşlar o kadar araştırdım yazdıklarımdan fazlasına rastlamadım. verdiğim bölge büyük soygunların yapıldığı bölge ama hangi eşkiya liderleri varmış tek bir isme rastlamadım. fırsat buldukça araştırmaya devam edeceğim.

GURBET

Yeni Üye
Ben sana mantık yürüterek söyleyim. Pınarhisarlılar böyle birşeyden habersiz önce bunu bilmeni isterim :) Eğer bu yerde soygun yapılmışsa ilçenin dışında bir yerde yapmışlardır çünkü tümülüs vs ufak tpecikler mevcut tarlalık taraflarında. onlarda eşkiya işi değil. Pınarhisarın bir ucundan kaynarcaya çıkan mağara varmış bir tane. tarih açısından kaleler vs mevcut osmanlı bizans zamanında önemli yollardan biriymiş. sende söyledin ipek yolu diye. soygunu yapıp buradan başka taraflara geçmişlerdir. (menderes ustam özel mesajların kapalı özelden nasıl yazıcaz sana)

MendereS

Bilgili Üye
özel kapalı evet özel açık olunca adam üye oluyor direk bana yazıyor mecbur kapatıyoruz.

konuya gelince kırklareli ilçelerinde vizede aynı pınarhisarda her ikiside komşu ilçeler yani ne olduysa burada olmuş.

GURBET

Yeni Üye
Nasip işi ustam. Kim bulursa artık :)

MendereS

Bilgili Üye
ben pınarhisarlıyım usta yardımım olurmu
ben yardım istemiyorumda araştırma yapan arkadaşlara faydası olur diye yazdım. dediğim gibi en çok soygun yapılan yerler vize ve pınarhisar, ipek yolu buradan geçiyormuş, buradaki sarp coğrafyada eşkıyaları kolayca kamufle edebiliyormuş arşivlerde yazılanlar bunlar.

MendereS

Bilgili Üye
internete düşmüş şöyle bir belge var. bu belgedeki molla mustafa ali galip eşkıyasına ait. benim arşivlerde yakaladığım ip uçları bununla çakışabilir yada volçanla çakışacak.

BELGE: Kırklareli muhiti taş tepe köyü civarında Ahmet Baba Türbesi köyün yakınındaki taş tepeye bir saat mesafede iki vadi, vadi içine girilince göze çarpan çökmüş bir deveyi andıran bir taş vardır. Bu taşı karşınıza aldığınız vakit taşın alt kısmında 3 arşın derinlikte üzeri toprak örtülerek gizlenmiş büyük bir demir kapı mevcuttur. Üzerinde 18 okka gelen bir asma kilit vardır. Mevcut variyet kapı arkasındaki mahsende olup Mücevherat ve heykeller burada toplanmıştır. Dikkatli bir şekilde gözetlendiğinde gözetleme tepesi Tiranova yolu ve civarına hakim noktasında olduğu görülür. Bu aranılan bölgenin doğruluğunu gösterir.

Büyük köprü civarında toplama taşlar mevkiinde arazi oldukça bir birine benzer. Dikkat edilirse bu toplama taşlar arasında doğadan kapı şeklinde arasında bir adam geçebilen tam ortasında 3 arşın derinlikte toprak küp iki kulpu olup içinde altın ve gümüş meblağ küpün ağzı balmumu ile kapatılmıştır. Bu kayıtlar 305 rakamından çıkarılmış olup büyüt maşatlık hariç yörede tek bir kara ağaç olup üç adım mesafede 2.5 arşın derinlikte kapak altında yine değerli meblağ gömülüdür. Saray vize arasında bulunan gür su vizeye 15-20 dk. Mesafededir. Saraya ise 1 saat mesafededir.

Bu mevkiye söğüt kaynağı veya söğüt kaya denir. Bu tepede yığma bir tepe tümülüs vardır. Bu tepeden saray ve vize görünür. Suyun çıktığı istikamette arazinin dağ dibinden ve iki kola ayrılır. Su kavis yapar kavis yaptığı yerde adamsı insana benzer kayaya dikkat bir arşın derinlikte 35 okka altın gümüş bir bakır kap içinde gömülmüştür. Pınar hisar civarında büyük surlar mevkinden geçit kapı noktasında bir adım sağda çıkma taş var bu taşın önünde iki arşın derinlikte bir toprak küp içerisinde altın gümüş karışık bu taş bir kapı şeklinde kayanın sağındadır. Vize sarayın doğu kısmında bulunan birinci kapı önünde büyük mahzen var. Mahzen 3 basamaklı merdiven altında olup bu kapı doğuya bakar. Saray altta kalır. Bu kapı doğu 5. kapıdır. Bu kapıya arkamızı verdiğimizde önümüz sarayı görür. Sağ istikamette iki oyuk ve üstünde bir istavroz mevcuttur. Bunlar gereken işaretler olup 3 basamak altında bir arşın derinlikte en fazla hazinemiz buradadır. Heykel ve külçelerden ibarettir.

Demir köye batı iki saat mesafede kur maşatlık ( mezarlık ) mevkinde bulunan köy ve büyük taşlık ve büyük mağara bu mağaranın güney doğusunda büyük bir kaya bir biri üzerine binmiş bir şekilde olup bu kayaların alt tarafında 3 merdivenli demir kapılı mağara aynı kapak gibi olup kapı maskelenmiştir. Bu mağara oldukça önemlidir planlı ve tuzaklı olup dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir. Kapıdan geçtikten sonra 3 basamak ile inilecek düzlüğe adımınız atmayınız. Sağ tarafınızda bir baykuş kuşu resmi canlı gibi kuş size bakar gibi kuşun alt tarafında el girecek kadar bir delik var. Bu deliğe elinizi soktuğunuz zaman elinize gelen halkayı çekiniz. Çektiğiniz zaman bir gürültü oluşur korkmayınız. Halka tam yerine gelmende gürültü kesilmez halkayı içeride bırakmayınız önünüze gelene kadar çekemye devam ediniz. Sonra ilerleyebilirisiniz. Ortada gördüğünüz suyun arasında bir büyük mermer taş göreceksiniz. Büyük hazinemiz buradadır. Bu hazinemiz 3 e bölünmüş olup demir kapı açıldıktan sonra 3 oda oldukça mücevher altın gümüş ve heykellerimiz burada olup ayrıca 9 demir sandık içinde değerli meblağlar vardır. Bu mağara içinde 80 küsür altın heykel mevcuttur.