Edirne

DÜRÜST39

Yeni Üye
S.a arkadaşlar Edirnenin üsküdar nahiyesine bağlı söğüt köyünü arıyorum.osmanlı balkan savaşları zamanı bilen varmıdır.Şuan köyün ismini veya yerini...!!!

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Aradığın köy bu olabilir.

S.a arkadaşlar Edirnenin üsküdar nahiyesine bağlı söğüt köyünü arıyorum.osmanlı balkan savaşları zamanı bilen varmıdır.Şuan köyün ismini veya yerini...!!!

SÖĞÜTLÜDERE KÖYÜ :

Havsa’nın 15 km kuzeyinde kurulmuştur. Önceleri Hasköy’ün arazisi içerisinde yer alan bu bölge Balkan savaşı sonrası 1914 yılında Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelenler tarafından köy yapılanmasına ulaşabilmiştir. Köy deresi boylarında söğüt ağaçları ekili olduğu için bu ismi almıştır. Bu dere civarındaki çayırlarda beslenen hayvanların bol sütleri olduğu, bu sebeple “Sütlü Dere” ismiyle anıldığı sonradan şimdiki adını aldığı da bir diğer rivayettir.

Daha fazla bilgi için biraz daha araştırabilirdim ama çok geç oldu. Uyumam gerek. İyi geceler. Umarım budur. Bu değilse de bulursun inşallah.

Sevgiler.

DÜRÜST39

Yeni Üye
Değil malesef bu SÖĞÜT KÖY osmanlı edirne sancağının üsküdar nahiyesine bağlı söğüt köy olucak.osmanlı kayıtlarında mevcuttur. ama şu anki adı veya yeri belli değildir.bulamıyoruz

DÜRÜST39

Yeni Üye
Akebinde bu bilgiye internet ortamından ulaşamazsınız.sadece konuyla ilgisi olan tarihçiler bilebilir.

mayhem

Co Admin
Co Admin
konuyu aç biraz daha elinizde belge var bu haritamıdır yakınlarında nereler vardır ne dir ne değildir bilgilendir biziki ona göre hareket edelim gömü işimi aradığınız nedir konuyu bilelimki faydalı olabilelim bilen biri çıkıcakdır.

DÜRÜST39

Yeni Üye
Evet haritası olan bi yer ama tek problem köy şuan köy olarak harita var sadece ve edirneni üsküdar sancağı söğüt köy diye..iş sadece köyü bulmakta sadece veya yerini köy yokta olmuş olabilir adıda değişmiş olabilir

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
o bölgede yaşayan eskiler bilir bu tür şeylerii... osmanlı belgelerinde de vardır ama bulmak zordur..

edirne22

Editör
Osmanlı zamanında,
Edirne Vilayeti 6 sancak, 31 kaza, 109 nahiyeye ayrılmış.

Edirne hem vilayet hem sancak merkezi olarak,
7 kaza, 27 Nahiyeden müteşekkildir. https://tr.wikipedia.org/wiki/Edirne_Vilayeti

Edirne Sancağının
Edirne Kazasının
3 Nahiyesi varmış.
1- Üsküdar
2- Ada
3- Çona

Ada nahiyesi: sanırım Potochnitza-Potocharka köyü, arda nehrinin kenarında.
Çona nahiyesi : herhangi bir bilgi bulamadım.
Üsküdar Nahiyesi : burası ile ilgili iki veri var. bir tanesi (Filibe - Skutare) diğeri (Hasköy - Shtit)
bu ikincisi edirneye daha yakın olduğunda edirne kazasının nahiyesi olan üsküdar burası olabilir.
Shtit köyü bu gün sınırımızın hemen öbür tarafında.
tabi bu nahiyeye bağlı Söğüt köyü hakkında herhangi bir bilgi bulamadım.
Shtit nahiye merkezine fazla uzak değildir, neticede buraya bağlıdır.
eski vergi ve asker toplama kayıtlarından tesbit edilebilir. ayrıca bu Shtit köyüne yakın sınırımız içinde kalan Türk köylerindeki yaşlılar da bilebilir.
kolay gelsin.

Söğüt Köy ile isim benzerliği olan, Bulgaristan'daki Türk köyleri.
Söğütçük / Riltsi / H.O.Pazarcık
Söğütçük / Vodno / Silistre
Söğütlü / Vırbak / Şumnu
Söğütlü / Vodnyanka / E.Zağra

bir de yayın buldum, pek bilgi yok ama,
Söğütlü dere diye akarsudan bahsediyor, belki faydası olur.
Ctrl + F yapıp söğüt yazarak bulabilirsiniz :
http://www.marmaracografya.com/pdf/6-1-ramazanozey-19.asirdaedirnevilayeticografyasi.pdf

bu gün için Edirne Havsa'ya bağlı Söğütlüdere ile alakası olduğunu sanmıyorum. Zira zamanın nahiye merkezine baya uzak orası. Havsa Kaza merkezi (nahiyesi Karacasalih, bu gün Kırcasalih) oraya bağlı olması gerekir eskiden...

Son düzenleme:

DÜRÜST39

Yeni Üye
Shtit denilen köy edirne sancağını üsküdar nahiyesi olan şu an bulgaristanda sınır köyü kalmış yer. Orasının eski adı üsküdar nahiyesi, bu köy(SÖĞÜT) 1903 yılı osmanlı kayıtlarında üsküdar(shtit) nahiyesine bağlı olan köylerden biri.Ama şu anki adı veya yeri lazım.

danqerioustyle

Yeni Üye
Arşiv belgelerine ulaştım Edirne'nin bakıyorum eski köyler yazılı cumhuriyet döneminde kanun ile değişmiş çoğu. Ayrıca 4 nahiyesi varmış sadece şuan gördüğüm edirne22