Edirne

DÜRÜST39

Yeni Üye
Bu virantekke köyü evet 1903 osmanlı kayıtlarında mevcut ve yeride şuan kemal köyle budakdoğanca(doğanca)o zamnki adı bu iki köyün arasında bu benim dediğim köy söğütte oralarda olacak çünkü kayıtlarda hem virantekke hemde söğüt köy ayrı yazıyor.Ama köy oralarda bi yerde Kemal köy budakdoğanca ve değirmenyeni olan o hatta bi yerde sanırım bunu ancak orada yaşayan yaşlılar bilebilir.

DÜRÜST39

Yeni Üye
Bu virantekke köyünü hemen yeri de kemal köyün hemen batısı yani şuan sınırlarımız içinde çayır tepede öyle ama tbi köy yok olmuş

danqerioustyle

Yeni Üye
Arşiv belgesinde şuan o zaman ki dediğin yer varya doğanca dedğin o zamn ki adı BUDAK TOĞANCI hanesine ve koye yapılan yardıma kadar görüyorum günlük kayıt osmanlı defteri ayrıca internetten bulamazsın demişssin bana mı yazdın bilmiyorum wiki falan basit şeyler çok şükür istediğim herşeye ulaşıyorum ;) Bi' ara edindiğim eski harita bilgiler olsun mesela uydu uzerine eski harita yerlestirip yer tespiti ne bileyim gis programları vs. vs. hepsini birleştirip burada detaylı anlatarak paylasmayı planlıyorum

danqerioustyle

Yeni Üye
hem senin o haritada vermediğin bazı bilgiler var yazdığın tarih ile uyuşmuyor kafamı karıstıran olay bu bir ve ayrıca eski ne kelime yazıyor biraz bilgilendir beni ona göre ustunde durayım o taraftan arkadaslarım var mekan konusunda sıkıntı olmaz sordurturum

danqerioustyle

Yeni Üye
usta suan kabataslak saydım sadece uskudar nahiyesini 25 koy var bunları eleyerek buluruz ama tarihi söyle bana tam 3 adet var bunlar yapar 500 sayfadan hesaplasam birini 1500 sayfa detaylandır beni tarih olarak ;)

danqerioustyle

Yeni Üye
direkli 10 hazineli çadırlardan bahsediyor ve 17 adet çiftlik oba tarzı yerler daha baglı uskudara

danqerioustyle

Yeni Üye
baktım da bilgi su yönde sanırım bunlardan birinin haritası elinde yanlışmıyım ?
[h=2]Çadır-ı Hazine[/h]Çadır-ı Hazine Osmanlı devletinin savaş esnasında hazinelerinin tutulduğu yerdir. Osmanlı devletinde Çadır-ı Hazine büyük ve önemli bir yer kaplamaktadır.
Hazine kelimesinin sözlük anlamı, para veya sair kıymetli eşyaların saklanmasına mahsus yer, sandık veya depo’dur. Devlet idaresinde ise hazine kelimesinin daha geniş bir anlam ifade ettiği görülmektedir. Nitekim bir devletin hazinesi ile kastedilen anlam, devletin varlığını sağlayacak her türlü para ve kıymetli eşyanın toplandığı, yönetim sınırları içerisinden elde edilen bütün gelirlerin muhafaza edildiği ve aynı zamanda devletin yapmakla mükellef olduğu her türlü masrafların karşılandığı bir kurumdur.

Bu anlamıyla da hazineye, sadece para veya kıymetli eşyaların saklandığı bir sandık olmaktan ziyade devletin idarî mekanizmasının sürekliliğini sağlayan, para giriş-çıkışlarının sürekli bir şekilde yaşandığı önemli bir finans kurumu olarak bakmak daha yerinde olacaktır.
Çadır-ı Hazine Osmanlı malî yapısı çerçevesinde, kuruluşundan XVIII. yüzyılın ortalarına kadar Birun (Dış) ve Enderun (İç) adlarını taşıyan iki hazinenin varlığı, Osmanlı arşiv kaynaklarından tespit edilmektedir. Bunlardan dış hazine yani Birun hazinesi yukarıda işaret edildiği şekliyle hazinenin geniş manasını karşılamaktaydı. Yani “Taşra Hazinesi”, “Hazine-i Amire”, “Maliye Hazinesi” veya “Divân-ı Hümâyûn Hazinesi” adlarıyla da anılan dış hazine, gelirlerin toplandığı ve muayyen kanunlarla mahallerine sarf edildiği devletin esas hazinesi konumundaydı.

danqerioustyle

Yeni Üye
Çadır-ı Hazine

Çadır-ı Hazine Osmanlı devletinin savaş esnasında hazinelerinin tutulduğu yerdir. Osmanlı devletinde Çadır-ı Hazine büyük ve önemli bir yer kaplamaktadır.
Hazine kelimesinin sözlük anlamı, para veya sair kıymetli eşyaların saklanmasına mahsus yer, sandık veya depo’dur. Devlet idaresinde ise hazine kelimesinin daha geniş bir anlam ifade ettiği görülmektedir. Nitekim bir devletin hazinesi ile kastedilen anlam, devletin varlığını sağlayacak her türlü para ve kıymetli eşyanın toplandığı, yönetim sınırları içerisinden elde edilen bütün gelirlerin muhafaza edildiği ve aynı zamanda devletin yapmakla mükellef olduğu her türlü masrafların karşılandığı bir kurumdur.

Bu anlamıyla da hazineye, sadece para veya kıymetli eşyaların saklandığı bir sandık olmaktan ziyade devletin idarî mekanizmasının sürekliliğini sağlayan, para giriş-çıkışlarının sürekli bir şekilde yaşandığı önemli bir finans kurumu olarak bakmak daha yerinde olacaktır.
Çadır-ı Hazine Osmanlı malî yapısı çerçevesinde, kuruluşundan XVIII. yüzyılın ortalarına kadar Birun (Dış) ve Enderun (İç) adlarını taşıyan iki hazinenin varlığı, Osmanlı arşiv kaynaklarından tespit edilmektedir. Bunlardan dış hazine yani Birun hazinesi yukarıda işaret edildiği şekliyle hazinenin geniş manasını karşılamaktaydı. Yani “Taşra Hazinesi”, “Hazine-i Amire”, “Maliye Hazinesi” veya “Divân-ı Hümâyûn Hazinesi” adlarıyla da anılan dış hazine, gelirlerin toplandığı ve muayyen kanunlarla mahallerine sarf edildiği devletin esas hazinesi konumundaydı.

sepetkaya

Editör
SÖĞÜTLÜDERE KÖYÜ :

Havsa’nın 15 km kuzeyinde kurulmuştur. Önceleri Hasköy’ün arazisi içerisinde yer alan bu bölge Balkan savaşı sonrası 1914 yılında Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelenler tarafından köy yapılanmasına ulaşabilmiştir. Köy deresi boylarında söğüt ağaçları ekili olduğu için bu ismi almıştır. Bu dere civarındaki çayırlarda beslenen hayvanların bol sütleri olduğu, bu sebeple “Sütlü Dere” ismiyle anıldığı sonradan şimdiki adını aldığı da bir diğer rivayettir.

Daha fazla bilgi için biraz daha araştırabilirdim ama çok geç oldu. Uyumam gerek. İyi geceler. Umarım budur. Bu değilse de bulursun inşallah.

Sevgiler.

sepetkaya

Editör
emegine saglik kardesim.. super bir bilgi..devamini bekleriz...

edirne22

Editör
Söğütlüdere Köyü olmadığı başlarda söylenmişti.
zira söğütlü dere bahsedilen bölgeye en az 35-40 km uzakta. üstelik ters istikamette kalıyor.
söğütlüdere köyünün veya bulunduğu mevkiin zamanında Havsa (Havas-ı Mahmud Paşa) kazasına bağlı olması muhtemel

Son düzenleme: