Çubuklarda mıknatıs ve bakırsülfat kullanımı

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Ekli dosyayı görüntüle 190253@BulursamKader25 ustam alican'ın gittiği bölge eski yerleşim yerlerinden.Genel olarak mezarların bol olduğu bir yer.tarlada hafif bir tepe varmış.Tarla sahibi o tepeyi düzlemiş ve mezar ortaya çıkmış.Mezarda 3 küp olduğu ve herhangi bir şeyin çıkmadığını söyledi.Başka birşey olabilir belki diye tespit çalışmalarına başladık.Mezarda herhangi bir sinyal alamadım.Mezarın 10 metre ilerisinde gümüş sinyali aldım.Hemen yanındaki tarlada yine gümüş ve altın sinyali aldım 2.tarlada yonca ekili fakat tespit edilen yerlerde yonca çıkmamış.Tarla başkasının olunca boşluk tespitinde bulunmadım ancak,gümüş ve altın sinyali aldığım yerde 1,80 derinlik aldım.Daha sonra 1.tarlada aldığımız gümüş sinyaline yöneldik.Derinlik 1,80 çıktı .Bütün testleri yaptım.Sonuç olumlu olunca bismillah dedik.İşlem yapılan yere sanki bir kamyon dere kumu dökmüşler hiç kırmızı toprağa denk gelmedik.Tarla sahibine sorduk buralar hep böyle mi diye yok dedi bende hayret ettim bu kadar kum nasıl olur ? dere falan mı geçiyordu acaba falan diye fikir yürüttük.1 metreden sonra bir kum bir siyah kül rengi katman çıkmaya başladı.1.50 ye kadar geldik katman sürekli böyle kum siyah katman.Bu arada sinyal hiç kesilmedi hala gümüş var diyor.vakit dar olunca bıraktık.yarın nasipse tekrar bakacağız.Çubuklara gelince halkadan gelen kabloların değişimi bende bir etki yapmıyor aynı şekilde çalışıyor.Arazide yapılan tespitlerde diğer çubuklara göre geniş yer tarıyor.şimdilik bu kadar ustam.
Gidince;
Elinde aleminyum çubuk varsa şu denemeyide yapalım inşallah:
Ön çalışma yapılan yerin 2-3 metre gerisine çekil.
öğleden önce gidersen, Kuzeyden güneye dogru yürü.
Sağ elinde aleminyum çubukla beraber çelik yüzük olsun ( 1 milyoncu dükkanlarda satılır, 3 lira)
İşlem yaptıgın yere geldiğinde aleminyum çubuklar X yapacak mı...?
X yaparsa, tekrar geri çekil. Her 2 çubuğun ucuna ve 3-5 cm. yanlarına kurşunu sür.
Çubuk üzerine bastırarak ileri geri yap. Tekrar yürü. Hedefe gelince X yapacak mı..?
X yaparsa değerli altta.
X yapmazsa, işleme devam et. Karşına yeşilin haricinde başka bir renkte kil çıkabilir.
O malzemeden 1 avuç al. Sonra işine yarayacak deneylerde kullanırsın inşallah.

Kablo yer değişimi ile alakalı tecrübeyi paylaştığından dolayı da teşekkür ederim.

Kolay Gelsin kardaşım.

YaralıYüz

Aktif Üye
@BulursamKader25 ustam;

yapmış olduğum adımları sıralayacak olursak ;

ilk gittiğim gün öğle öncesi idi,2.gittiğim gün ise akşam ustam.

1-İlk olarak Aliömer ustamın tarif ettiği şekilde sistemi kurdum,saat yönü tersinde döndüm sinyali ilk tespit edilen yere verdi,bi kaç tur attım yine aynı yön,sonra elime gümüş aldım dönmeye başladım direk hedefe kitlendi,bi kaç tur attım sırtım hedefe dönük olmasına rağmen çubuklar arkaya asıldı.
2-4 cehpeden de aldığım sonuç aynı çıkınca alimünyum çubuklarla tespite başlıdm.
3-Alimünyum çubuklar ucunda eritmiş olduğum kurşunlar mevcut ustam yine 4 cepheden 2-3 metre kala tespit edilen yere yöneldi.
4-Bahsetmiş olduğun gibi şişle delik açtım çubukların uclarını oraya gömdüm 10 dk kadar bekledikten sonra tekrar 4 cepheden tespitler aynı noktayı gösterdi.
5-Elime çelik yüzük aldım hedefte yine X verdi merak ettiğim ve sana sormak istediğim de buydu gümüş işareti sol karnıma yapışıyor,sağ dik iken,kurşunlu alimünyum çubuklar X yapıyor ustam işaret neden değişiyor ?
6-son olarak 20 cm toprağı aldıktan sonra ferit mıknatıs gömdük yarım saat bekledik,sinyal hala gümüş olduğu yönünde.

Kafayı taktım zaten mineral de olsa sonuca ulaşacağım ustam :).

Son düzenleme:

BulursamKader25

@BulursamKader25 ustam;

yapmış olduğum adımları sıralayacak olursak ;

ilk gittiğim gün öğle öncesi idi,2.gittiğim gün ise akşam ustam.

1-İlk olarak Aliömer ustamın tarif ettiği şekilde sistemi kurdum,saat yönü tersinde döndüm sinyali ilk tespit edilen yere verdi,bi kaç tur attım yine aynı yön,sonra elime gümüş aldım dönmeye başladım direk hedefe kitlendi,bi kaç tur attım sırtım hedefe dönük olmasına rağmen çubuklar arkaya asıldı.
2-4 cehpeden de aldığım sonuç aynı çıkınca alimünyum çubuklarla tespite başlıdm.
3-Alimünyum çubuklar ucunda eritmiş olduğum kurşunlar mevcut ustam yine 4 cepheden 2-3 metre kala tespit edilen yere yöneldi.
4-Bahsetmiş olduğun gibi şişle delik açtım çubukların uclarını oraya gömdüm 10 dk kadar bekledikten sonra tekrar 4 cepheden tespitler aynı noktayı gösterdi.
5-Elime çelik yüzük aldım hedefte yine X verdi merak ettiğim ve sana sormak istediğim de buydu gümüş işareti sol karnıma yapışıyor,sağ dik iken,kurşunlu alimünyum çubuklar X yapıyor ustam işaret neden değişiyor ?
6-son olarak 20 cm toprağı aldıktan sonra ferit mıknatıs gömdük yarım saat bekledik,sinyal hala gümüş olduğu yönünde.

Kafayı taktım zaten mineral de olsa sonuca ulaşacağım ustam :).

Kardaşım,
Tebrik ederim. Allah cc hayırlı rızıklar versin. Amin.

Aleminyum çubuk neden sadece X yapıyorda metalin (gümüşün-altının vs.) işaretini vermiyor diye sormuşun.

Bu aleminyumun cinsinden kaynaklanan bir özelliktir. Aleminyum stabil bir çubuktur. Aslında sadece boşluk teyidi için kullanıldı yıllarca.

Sonra bir ustamız METAL TESPİTİNDE kullanmaya başladı ve çok güzel sonuçlar alındı. İşin ilimi açıklamasını ben çok bilmem.
Ne yaptıgını bilirim, nasıl yaptığına karışmam :))

Aleminyumun ve diğer maddelerden yapılan çubukların BİLEŞENLERİNİ ve ORANLARINI googleden karşılaştırmalı göz atarsan karşına birşeyler çıkar. Siz genç adamlarsınız, belki sebebini buluverirsiniz. Biz mektepli değiliz; görürüz deneriz ve kullanırız.
Alimin ve kocakarının teslimiyeti meselesi gibidir bizim çubukta ustalara teslim oluşumuz.

BulursamKader25

Sonucu buradan yaz inşallah.
Gümüş sinyali veren gümüş mü çıkacak yoksa kuvvetli bir minerale mi yenileceğiz :)
Yenilsek de üzülme.
Mineral çıkarsa bir avuç naylon poşete koy ve hikayesini kısaca üzerine yaz.
İleride çok faydası olacak sana.
Bir sonrakinde biiznillah yeneceğiz.

İLAVE:
Sormayı unutmuşum:
Gümüş sinyalini aldıktan sonra, aynı yerde BAKIR-DEMİR-PİRİNÇ vd. malzemeler ile de baktın mı..???
Bakmadıysan, ilk işin aynı yerde diğer metallerin tepkisine bak.
Hepsine de tepki verirse, biliyorsun mineraldir.
Sadece yine gümüşe tepki verirse dal artık inşallah. YaralıYüz

Son düzenleme:

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
Aliömer BulursamKader25 ustalarim arazide test sahasi olusturup ugrastim biraz.kablo degisiminde ayni bir degisiklik olmadi.omer ustam diski solunuza alin dedin ama benim sağ tarafta cok daha iyi calistin birsey farkedermi..metal algilamalarini yapti daha sonra sag ele metal alarak baktim sadece o metalin oldugu yerde isaretini verdi ve yanilmadi..ayirimi guzel yapti..kup kirigi olan biryerde calistim ufak minarelleri gormedi bile sadece bir noktada beni yoran bir minarelde diske yoneldi..deneme frsatim daha olacak 10 gun boyunca..hayirlisi artik.

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
Mhmt82 sağ veya sol hangi taraftan daha net tepki alırsanız o şekilde kulanınız.
Diski kullanırken uzaktan güçlü minerallere tepki alabilirsiniz. Lakin tepki aldığınız yeri noktalarken noktanın üzerinde mineral olup olmadığını çözebilirsiniz tabi bunuda testler yaparak çubuğun tepkisini çözerek aşabilirsiniz.

YaralıYüz

Aktif Üye
Değerli BulursamKader25 ustam;

Alimünyum çubuk hakkında bildiklerini paylaştığın için teşekkür ederim.Sürekli araştırma içerisindeyim,lakin bilgi ve tecrübe yaş ile veya araştırma ile bulunsa bile ustanın yön vermesi göstermesi çok önemli bence.Çubuklara merak saldığım günden bu güne kadar mıknatıs gibi nerede ne bilgi var ise hepsini çekiyorum hafızama kaydediyorum.Ancak netleştirme ve kesin sonuçta sınıfta kalıyorum.Daha çok ekmek yiyeceğim ya da bu sevdadan vazgeçeceğim.

Ustam;bahsi geçen yerde bütün testleri yaptım.Bakır-demir-pirinç-döküm-kurşun-alüminyum-madeni para.Dün akşam yine gittik.İşleme başlamadan önce bakır çubuk-kurşunlu alüminyum cubuk ve gümüş çubuk ile tekrar kontrol ettim sinyal gümüş verdi.50 cm kadar daha işlem yaptık,bir hayvana ait kaburga ve bel kemiği çıktı.Tespit ettiğim derinlikten daha fazla kazdık.Tekrar çubuk tuttuğumda işlem yapılan yerde sinyali alamadım.Çıkardığımız toprağı eşelemeye başladım.Şu bu derken küçük bir çakıl taşına yön verdi,.sonuç hüsran yani ustam.

Ekli dosyayı görüntüle 190815Ekli dosyayı görüntüle 190816

Mhmt82

Moderatör
Moderatör
YaralıYüz hayirlisinolsun arkadasim.heryerde boyle inatci minarelle karsilazmazsin ama.isaret olan yerlerde testlerini yaparsan basari oranin artar tecrubelerin seni dogruya ulastircak.rabbim gonlune gore verir insallah.

BulursamKader25

Değerli @BulursamKader25 ustam;

Alimünyum çubuk hakkında bildiklerini paylaştığın için teşekkür ederim.Sürekli araştırma içerisindeyim,lakin bilgi ve tecrübe yaş ile veya araştırma ile bulunsa bile ustanın yön vermesi göstermesi çok önemli bence.Çubuklara merak saldığım günden bu güne kadar mıknatıs gibi nerede ne bilgi var ise hepsini çekiyorum hafızama kaydediyorum.Ancak netleştirme ve kesin sonuçta sınıfta kalıyorum.Daha çok ekmek yiyeceğim ya da bu sevdadan vazgeçeceğim.

Ustam;bahsi geçen yerde bütün testleri yaptım.Bakır-demir-pirinç-döküm-kurşun-alüminyum-madeni para.Dün akşam yine gittik.İşleme başlamadan önce bakır çubuk-kurşunlu alüminyum cubuk ve gümüş çubuk ile tekrar kontrol ettim sinyal gümüş verdi.50 cm kadar daha işlem yaptık,bir hayvana ait kaburga ve bel kemiği çıktı.Tespit ettiğim derinlikten daha fazla kazdık.Tekrar çubuk tuttuğumda işlem yapılan yerde sinyali alamadım.Çıkardığımız toprağı eşelemeye başladım.Şu bu derken küçük bir çakıl taşına yön verdi,.sonuç hüsran yani ustam.

Ekli dosyayı görüntüle 190815Ekli dosyayı görüntüle 190816

Kıymatlı Kardaşım,
Tecrüben hayırlı olsun.
Kaybettiğin birşey yok.
Aslında hergün birşeyler kazanıyorsun.
Aynı doktor gibi.
Yıllarca okuyacaksın,
Günü gelecek hastayı 5 dakika muayene edeceksin alacaksın 150-TL.sini.

Hatırlarsan sana şu şekilde yazmıştım, yukarıda:
Sonucu buradan yaz inşallah.
Gümüş sinyali veren gümüş mü çıkacak yoksa kuvvetli bir minerale mi yenileceğiz :)
Yenilsek de üzülme.
Mineral çıkarsa bir avuç naylon poşete koy ve hikayesini kısaca üzerine yaz.
İleride çok faydası olacak sana.
Bir sonrakinde biiznillah yeneceğiz.

Senin çalışma azmin ve gayretini gördükçe kendimi hatırlatıyorsun bana :))
Oradan mineral çıkma ihtimali %99 du. Öyle de oldu.

Kabul edersen seni bu sanal alemde "kalfam" olarak görmek isterim.
Kabul ettiysen senden ilk istediğim şey şunlar:

Artık bir ustan var, ustalık belgeni alana kadar "uzaktan eğitim" metoduyla seni yönlendireceğim inşallah.
1 sene boyunca sadece benim dediğim şekilde bu işi yapacaksın. Zira her ustanın yoğurt yiyişi farklıdır.
Ben öğreteceklerimin tamamını sana öğretince, kendine başka bir usta bulup onunla devam etmelisin.

Kabul mü..?

YaralıYüz

Aktif Üye
@YaralıYüz hayirlisinolsun arkadasim.heryerde boyle inatci minarelle karsilazmazsin ama.isaret olan yerlerde testlerini yaparsan basari oranin artar tecrubelerin seni dogruya ulastircak.rabbim gonlune gore verir insallah.
Eyvallah ustam,İnsanoğluyuz,emeklemeden koşmayı,kanat olmadan uçmayı istiyoruz.Ama her şeyin bir zamanı var,her yaptığım işlem tecrübe oluyor,sayenizde öğrenmeye çalışıyorum.güzel dileklerin için teşekkür ederim.Mevlam herkesin gönlüne göre versin.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
YaralıYüz kardeşim seni takdir ediyorum. azmetmeden, emek harcamadan usta olunmaz. şuanki azmin ve hevesinle devam et. gelecek yılların büyük çubuk ustası olarak görüyorum seni. senin yaptığın bu işleri 100 milyarlık aletlerle ancak yapabiliyorlar. yolun açık olsun.

YaralıYüz

Aktif Üye
BulursamKader25 ustam;

Yapılan işlemden sonra insan üzülmüyor değil,lakin şu anda daha çok uzun bir yol var önümde.bugün üzüldüğümüz şeye takılmadan senin sayende ve rabbimin izni ile sonuca ulaşacağımdan hiç süphem yok,Bu işe merak saldığım günden beri takipçinim,hemen herkese yardımcı oluyorsun,bilgini ve tecrübelerini paylaşıyorsun,Allah razı olsun.Şahsım adına kalfalık bile benim için büyük onur.sen beni kabul ettikten sonra teklifini elbette kabul ederim ustam.