Uydu Yeryüzü Görüntüsü Hakkında ! Tartışma - Bilgi Amaçlı

pusula17

Engellendi
Öncelikle herkeze merhaba değerli forum aile üyeleri ve Ustalarımız.Bildiğiniz gibi bu yıllarda çok konuşuluyor uydudan yer bakma vs.Onca hikaye onca bilgi duyduk araştırdık heves oldu.Şimdi kendi çapımızda araştırma yaptıktan sonra şu kanaata geldim.İşte ben yer bakıyorum şurda burda var diyenler ellerinde bir program Uydu üzerinden eski harita görüntülerini ve yenilerini birleştirip elde ettikten sonra ayrı programlarda elindeki o harita belgelerini çeşitli ve farklı düzenlemeler yaparak yapı kalıntısı,maden,bitki örtüsündeki değişiklik, gibi özellikleri elde ediyor,şimdi asıl konuya değinmek istiyorum.

@dadas_25 ustamın bir konuda yorumunu gördüm ve çok ilginçti işte o görüntü.

Sarah Parcak: Uzaydan arkeoloji | TED Talk

evet burdaki olay çok muhteşem birşey.

Şuanda elimde edindiklerimden 1 program mevcut ve bir site

Site şu:EarthExplorer

burdan kordinatları girdikten sonra veyahut istediğiniz bir bölgenin harita bilgilerini alıp indirmek bölgeyi seçiyorsunuz işaretleme yaparak 4 köşesini belirtip dosya olarak indiriyoruz. ve bunu surfer 14 programında kendi bilgileriniz ve mantığınızla çeşitli efektler ile birşeyler elde etmeniz lazım olayın özeti bu.

NOT:ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM AMACIM 5 METRE ALTINDA 8 BİDON ALMAK DEĞİL :D YAPI KALINTISINI BULABİLMEK.

ŞİMDİ- biz şüphe ettiğimiz bölgenin belirtiğim sitedeki görüntülerini indirip surfer programında işte kızılötesi efekti yada farklı dalga boylarıyla uygulama yaparak orada bir yapı kalıntılarını elde edebilmek mümkünmüdür eğer böyle birşey yapabilirsem herkez istediğini alma şansına sahip olabilir tecrübeli ustalarımız filan var ise bu konuya yorum yaparlarsa seviniriz.

Mısırdaki olayı istiyorum kısaca yapı kalıntısını ortaya çıkarmak bu program ve site ile (nasanın) yapmak mümkünmü ?

mayhem

Co Admin
Co Admin
Yok öyle şeyler bilginiz olsun kimse kimseyi kandırmasın yazmiyim diyorum okadar konu açıldıki bu iş üzerine.arkadaşlar bakın bilimle uğraşan bu gibi durumlar ve sorulara cevap geçenlerde verdi bir prof yerin altını değilde yapının dış yüzeydeki kalıntılarını görebildiler en fazla budur bilginiz olsun . ben fikrimi yazdım iyi forumlar.

pusula17

Engellendi
Yok öyle şeyler bilginiz olsun kimse kimseyi kandırmasın yazmiyim diyorum okadar konu açıldıki bu iş üzerine.arkadaşlar bakın bilimle uğraşan bu gibi durumlar ve sorulara cevap geçenlerde verdi bir prof yerin altını değilde yapının dış yüzeydeki kalıntılarını görebildiler en fazla budur bilginiz olsun . ben fikrimi yazdım iyi forumlar.
Anladım ustam amacım böyle birşey varmıdır diye ama videodaki bayanın ekibi haritayı inceledikten sonra kazı yapıyorlar ve küpler işte mücevher kalıntıları süs taşları çıkıyor ve bu kent kayıp olmuş bir mısır şehri + bunu kendileri haritadayı kızılötesi dalgaya çevirdikten sonra oluyor ve bunlar mısırda eğitim gören genç arkeolaglar içinde bir eğitim kampanyası düzenliyor herşey videoda var hocam.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Yeryuzu sekillerini artik uydular sayesinde rahatlikla belirliyoruz. Bu konuda herkes hemfikir.
Eskiden 2 boyutlu(x ve y duzlemleri) haritalarimiz varken artik uydular sayesinde yeryuzeyinin yukseklik-derinlik (z duzlemi) degerlerini de olcup 3 boyutlu topografik haritalarimizda var.
360 derece cekim yapan kameralar sayesinde de yuzeyden ve yuzeye yakin bir yukseklikten yuzeyde bulunan bir cismin 3 boyutlu gorselini neredeyse birebir olusturabiliyoruz.
3 boyutlu haritalara bu kamera goruntulerini isleyerek tam 3 boyutlu gezilebilir haritalarimizi da yapmaya basladik.
Simdi buraya kadar hepsi yapilmaktadir.
Antik bir kentin kalintilarinin bulundugu bir yeri secelim. Eger burada arkeolojik calismalarda yer aldiysaniz yapilar ve gorevleri hakkinda derin bir bilginiz olur. Sahaya ait uydu foto gozlemlerinizde kolaylikla dogayla uyumsuz yapilari gorebilme sansiniz siradan bir goze gore artacaktir.
Ama bu sadece yuzeyle alakalidir ici ile degil. Ici yani yeralti icin daha gelismis ekipmanlar ile yuzeyden calisma yapmaniz gerekir. Misir ornegini verirsek eger, Misir piramitleri halen gizemlerini koruyorlar ve halen iclerindr ne kadar oda veya tunel oldugu bilinemiyor. Eger bahsedilen her yeri gorur teknoloji var olsaydi emin olun piramitlerin tumunun ic haritasi cikartilmisti ve google bunu tum dunyaya google pyramids diye bir uygulama ile duyurmustu.

azzem

Bilgili Üye
jeolog Ustam bu konuya katılmanız bence güzel oldu surfer isimli programdan ve alınan görüntülerden bahsediyor bazı ustalar bununla alakalı görüşünüz nedir

jeolog

Co Admin
Co Admin
@azzem bu konuyla alakali bir anlatim yapmayi dusunuyorum. Surfer nedir ve ozellikleri nelerdir neler yapilabilir vs...
Normalde Z duzlemi yerin altini kapsamaz. Sadece yerkabugunun dis zarinin (yerin ustu) yaklasik deniz seviyesine olan yuksekligi veya derinligini (Rakım) verir.
Yeralti icin nasil bu bilgilere ulasiyorlar ben bilmiyorum.

pusula17

Engellendi
@azzem bu konuyla alakali bir anlatim yapmayi dusunuyorum. Surfer nedir ve ozellikleri nelerdir neler yapilabilir vs...
Normalde Z duzlemi yerin altini kapsamaz. Sadece yerkabugunun dis zarinin (yerin ustu) yaklasik deniz seviyesine olan yuksekligi veya derinligini (Rakım) verir.
Yeralti icin nasil bu bilgilere ulasiyorlar ben bilmiyorum.
Aynen işte bende bundan bahsediyorum çok konu açılmış iddia edenler konu açmışlar fakat boş.
Yorumların için teşekkürler jeolog ustam.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
pusula17 kardeş işin açıkçası,

ben deneme aşamasındayım, bize her yöntem uygundur :)

Bazen deli saçması gelenlerde dahil! Bir şeye ön yargılı davranmak o olayı orda bitirir.

Sana tek tek anlatmak gerekmez bu gün bu sitede yada bir çok sitede uydudan yere nasıl bakılır konusunda az çok bilgin var, gözüken O.

Benim yerlerime çoğu kez bu yöntemle Dadaş25 kardeşim bakar çünkü güvenirim ona yerlerimi ifşa etmez.

Şöyleki şimdiye kadar bakılan yerlerde bazen % 15 bazen % 60 gibi benzer grafikler çıktı.

Dadaş25 kardeşim hariç site dışından arkadaşlar baktı aynı yerler aralarındaki benzerlik oranı ise % 0 gibi!
Yani aynı yere iki üç kişi bakınca değişik şeyler çıkıyor.

Gerçek verilere yakın olanı ise Dadaş 25 kardeşimin çıktısı yakın oluyor.

Şimdi gerçek veriyi nasıl biliyorsun dersen, ben şimdiye kadar açtığım konulardaki yerleri genelde işim bitince insanların faydalanması için açarım.

Dolayısıyla açtığım bir konuda içerde ne var ne yok ise % 70 oranında bilgi sahibi dirim. Yani içerde oda varmı kaçtane , tünel yada açık kapalı girişler varmı yokmu.

Yada açılmış işi bitmiş dönem soygunu yemiş bir yeri keşfeder gözünle görür ve bu yöntemle deneme yaparsın kısacası!

Uydudan yer bakılıyor kardeşim lakin bu bilinen yöntem çerez ha kullanmakta bana göre fayda olup, tam güvenmekte deliliktir.

Gerçekte uydudan yer tespiti senin beni aşar, gökyüzünde kimin fırlattıgı belli dahi almayan tam 36 uydu var az değil 36 uydu ve amaçları dahi bilinmiyor. Kime hizmet ettiği belli değil! Bunu Türkiye bilmiyorki biz bilelim. İyi bir Hacker bile kırıp giremiyor :) bir örnek Amerikada kuzenim yüksek lisans yaptı ve bu konu hakkında kordinat gönderdim, 10 dakika sonra gözümle gördüğüm 4 odayı nokta atışı santim ölcüsüyle, derinliği ile göndiler.
İkinci bir şans olmadı, bunu yapan kuzenin hocası imiş. Nasıl baktığı hakkında bilgi vermemiş ama uydudan bakıldı. Şu an Turkiyede kuzen ordaykende ikinci bir yere baktıramadı .

Diğer bir önemli husus bizim USULLE bir yerde oda varsa arada en az 150 ila 300 metre arasında sapmayla az çok gözüküyor.

Ha sana diyen olursa içerde şu var bu var metal var mezar var inanma. Bana göre gaz ve boşluk tespit edilebilir ama güvenilmez bir yöntemdir tek başına.

Son düzenleme:

mamostedijvar

MAMOSTE
Moderatör
Yeryuzu sekillerini artik uydular sayesinde rahatlikla belirliyoruz. Bu konuda herkes hemfikir.
Eskiden 2 boyutlu(x ve y duzlemleri) haritalarimiz varken artik uydular sayesinde yeryuzeyinin yukseklik-derinlik (z duzlemi) degerlerini de olcup 3 boyutlu topografik haritalarimizda var.
360 derece cekim yapan kameralar sayesinde de yuzeyden ve yuzeye yakin bir yukseklikten yuzeyde bulunan bir cismin 3 boyutlu gorselini neredeyse birebir olusturabiliyoruz.
3 boyutlu haritalara bu kamera goruntulerini isleyerek tam 3 boyutlu gezilebilir haritalarimizi da yapmaya basladik.
Simdi buraya kadar hepsi yapilmaktadir.
Antik bir kentin kalintilarinin bulundugu bir yeri secelim. Eger burada arkeolojik calismalarda yer aldiysaniz yapilar ve gorevleri hakkinda derin bir bilginiz olur. Sahaya ait uydu foto gozlemlerinizde kolaylikla dogayla uyumsuz yapilari gorebilme sansiniz siradan bir goze gore artacaktir.
Ama bu sadece yuzeyle alakalidir ici ile degil. Ici yani yeralti icin daha gelismis ekipmanlar ile yuzeyden calisma yapmaniz gerekir. Misir ornegini verirsek eger, Misir piramitleri halen gizemlerini koruyorlar ve halen iclerindr ne kadar oda veya tunel oldugu bilinemiyor. Eger bahsedilen her yeri gorur teknoloji var olsaydi emin olun piramitlerin tumunun ic haritasi cikartilmisti ve google bunu tum dunyaya google pyramids diye bir uygulama ile duyurmustu.
eline sağlık kardeşim. bu aslında herkesin bildiği bir şey nedense arkadaşlarımız bunun ötesine geçmekte ısrar ediyor. olayı açık ve şeffaf anlatmışsın. isteyen inanır isteyen....

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ağzına sağlık ustam noktayı koymuşun.