Tümülüs ve Civarı

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bölge çok zengin bir bölge bu fotoğraf höyüğün üzerinden tek bir kare.
Öyle bölgeler var ki fotoğraf çekmeye fırsat bulamadım. Çubuk ile değerli tesbiti yapsak yüzeysel parçaları bulabilirmiyiz acaba
Ekli dosyayı görüntüle 209482
Kardesim sana tavsiyem hoyuk, tumulus butur yerlerle ugrasma, buralarda ancak kemik yada kup parcalarina ulasirsiniz. Dedigim yerler guzeldir kulak ardi etme. Sonuc alamazsaniz sonra kafaniza gore takilitsiniz.

Jookerturk

Bilgili Üye
Bölgenin ekmeğini çok yiyen oldu Mirkut hocam öyle böyle değil. Alanda çubukla kapsamlı bi çalışma yapacağım. Derin olmayan çok mezar olduğunu bende düşünmedim değil. Arka düzlük alanda tesbit yaparım bakalım ne sonuç verecek.

Kardesim sana tavsiyem hoyuk, tumulus butur yerlerle ugrasma, buralarda ancak kemik yada kup parcalarina ulasirsiniz. Dedigim yerler guzeldir kulak ardi etme. Sonuc alamazsaniz sonra kafaniza gore takilitsiniz.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Kavaklık, 2.Ayn Leben, 3.Maraş yolu, 4.Bostan Arası, 5.Su değirmeni, 6.İncirlipınar, 7.Latin Manastırı, 8.Nigoghos Ağa'nın evi, 9.Depo/Eski kışla, 10.Külhan Damı, 11.Akyol Camii, 12.Akyol, 13.Kırkayak, 14.Tabakhane, 15.Çınarlı Camii, 16.Naum Khayat'ın evi, 17.Su Burcu, 18.Su Burcu Camii, 19.Su Burcu karakolu, 20.Maarif Gazinosu, 21.Protestanların Birinci Kilisesi, 22. Leylekyan'ların evi, 23.Kalusdyan'ların evi, 24.Nersesyan Okulu, 25.Transversal, 26.Çukur Bostan, 27.Merkezi Askeri Kurul Merkezi (Antep Ermenilerinin giriştiği savunma hareketi sırasında), 28.Taşnak Kulübü, 29.Atina Okulu, 30.Amerikan Hastanesi, 31.Beyazın Oğlu Han, 32.Kayısı ağaçları, 33. Sarı Hastane, 34.Sahag-Mesrop Okulu, 35.Amerikan Kız Koleji, 36.Hallacyan Yetimhanesi, 37.Meryem Ana Kilisesi, 38.Vartanyan Okulu, 39.Ramgavar Parti Kulubü, 40.Protestanların İkinci Kilisesi, 41.Ali Bey'in Evi, 42.İbn Eyüp, 43.İbn Eyüp Camii, 44.Balıklı, 45.Bülbülzade'nin evi, 46.Anglikan Kilisesi, 47.Arapgir'lilerin değirmeni, 48.Musul'lu Sokağı, 49.Barsumyan Okulu, 50.Kozanlı Camii, 51.Şeyh Camii, 52.Zengin Hasan'ın evi, 53.Paşa Sokağı, 54.İlyan'ın evi, 55.Keleş Hoca'nın evi, 56.Kozanlı Türk Okulu, 57.Ermeni Mezarlığı, 58. Sumaklı meddası, 59.Kürt Mahallesi, 60.Mıkhsı'nın meddası, 61.Amerikan Koleji, 62.Pırka/Kışla, 63.Nazaretyanın evi........ Jookerturk ustam gel sen bu tümülüs sevdasından vazgeç.. Kardeşini dinle.. Bilirsin nekadar gıcık giderim tümülüslere. .. Bu listeden seç beğen.... Ömrün yetmez. Bunlara.)))). Jookerturk ustaaaaa

Son düzenleme:

Jookerturk

Bilgili Üye
Duydum sesini ustaa : )))
Tümülüs değil, Tümülüsün civarı bile yeter diyorum ben. Höyükte ki kalıntılar başımı döndürdü resmen elek alıp dağı taşı elemek geldi içimden.

Kavaklık, 2.Ayn Leben, 3.Maraş yolu, 4.Bostan Arası, 5.Su değirmeni, 6.İncirlipınar, 7.Latin Manastırı, 8.Nigoghos Ağa'nın evi, 9.Depo/Eski kışla, 10.Külhan Damı, 11.Akyol Camii, 12.Akyol, 13.Kırkayak, 14.Tabakhane, 15.Çınarlı Camii, 16.Naum Khayat'ın evi, 17.Su Burcu, 18.Su Burcu Camii, 19.Su Burcu karakolu, 20.Maarif Gazinosu, 21.Protestanların Birinci Kilisesi, 22. Leylekyan'ların evi, 23.Kalusdyan'ların evi, 24.Nersesyan Okulu, 25.Transversal, 26.Çukur Bostan, 27.Merkezi Askeri Kurul Merkezi (Antep Ermenilerinin giriştiği savunma hareketi sırasında), 28.Taşnak Kulübü, 29.Atina Okulu, 30.Amerikan Hastanesi, 31.Beyazın Oğlu Han, 32.Kayısı ağaçları, 33. Sarı Hastane, 34.Sahag-Mesrop Okulu, 35.Amerikan Kız Koleji, 36.Hallacyan Yetimhanesi, 37.Meryem Ana Kilisesi, 38.Vartanyan Okulu, 39.Ramgavar Parti Kulubü, 40.Protestanların İkinci Kilisesi, 41.Ali Bey'in Evi, 42.İbn Eyüp, 43.İbn Eyüp Camii, 44.Balıklı, 45.Bülbülzade'nin evi, 46.Anglikan Kilisesi, 47.Arapgir'lilerin değirmeni, 48.Musul'lu Sokağı, 49.Barsumyan Okulu, 50.Kozanlı Camii, 51.Şeyh Camii, 52.Zengin Hasan'ın evi, 53.Paşa Sokağı, 54.İlyan'ın evi, 55.Keleş Hoca'nın evi, 56.Kozanlı Türk Okulu, 57.Ermeni Mezarlığı, 58. Sumaklı meddası, 59.Kürt Mahallesi, 60.Mıkhsı'nın meddası, 61.Amerikan Koleji, 62.Pırka/Kışla, 63.Nazaretyanın evi........ @Jookerturk ustam gel sen bu tümülüs sevdasından vazgeç.. Kardeşini dinle.. Bilirsin nekadar gıcık giderim tümülüslere. .. Bu listeden seç beğen.... Ömrün yetmez. Bunlara.)))). Jookerturk ustaaaaa

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
S.a ustam, öncelikle şunu söylemek isterim ki maalesef bu bir tümülüs değil. Küp parçaları dedikleriniz ise o medeniyette insanların yakılarak küplere koyup defnedilmesi yani kremasyon denilir. Yoğun olarak hititlerde yaygındır lakin diğer medeniyetlerde de bu gelenek mevcuttur. Muhtemelen o sıra şeklindeki kayalar da küçük odaların bellirtileri olmalı diye düşünüyorum. Sert kilden yapılmış küçük odalara ölü konulur hepsi yanyana olur. Pek değerli şeyler çıkmaz incik boncuk hariç. Çok da olsa nadir para çıktığı da olur. Yine de düşünce sizin daha detaylı araştırıp öyle hareket etmenizi tavsiye ederim. Hayırlı forumlar

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Bu arada o tümülüs dediğiniz tepenin çevresindeki düz arazide muhakkak çubuk ve ya makine ile bakın asıl aradıklarınızın o düz arazide toprak altındaki odalarda olduğu kanaatindeyim. Hayırlı forumlar

Jookerturk

Bilgili Üye
toyalp hocam öncelikle iyi geceler dilerim. Öncelikle bizi bu bölgeye çeken paylaştığım kalıntılardır ayrıca hüyüğün üzerindeki binlerce çeşit irili ufaklı küp parçalarının Olması ve bu hüyüğün çevresinden bir çok kişinin büyük parçalar almasından kaynaklanıyor. Ama bizim öncelikli hedefimiz hangi medeniyetin yaşadığını öğrenmek dikkatimizi çeken bütün bölgeleri inceliyoruz. Altın veya başka bir parça çıkarsa kısmetimize. Öyle yandım yanasıya altın arayan kişiler değiliz. Sizin öneriniz sanırım fotoğrafta bulunan (kuzey tarafı) düz alan. Ekli dosyayı görüntüle 209576

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
S.a ustam, öncelikle şunu söylemek isterim ki maalesef bu bir tümülüs değil. Küp parçaları dedikleriniz ise o medeniyette insanların yakılarak küplere koyup defnedilmesi yani kremasyon denilir. Yoğun olarak hititlerde yaygındır lakin diğer medeniyetlerde de bu gelenek mevcuttur. Muhtemelen o sıra şeklindeki kayalar da küçük odaların bellirtileri olmalı diye düşünüyorum. Sert kilden yapılmış küçük odalara ölü konulur hepsi yanyana olur. Pek değerli şeyler çıkmaz incik boncuk hariç. Çok da olsa nadir para çıktığı da olur. Yine de düşünce sizin daha detaylı araştırıp öyle hareket etmenizi tavsiye ederim. Hayırlı forumlar
+1
ok:
ilave olarak kayanın üzerindeki tek oymanın tek mezarı vardır
ayaklarının arasındaki oymayı kastediyorum