Tehcir Dönemi; Soykırım mı? Katliam mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Helios

Member
Günümüzde techir edılen ve öldürülen ermenılerın vede daga sürülüp cephede soykırıma ugrayan türklerın mallarına kim çöktüyse kazanan ve soykırımcı odur. Türkiyede 1920'lerde en verımli araziler 10 bin dönüm,50 bin dönüm,120 bin dönüm olmak üzere belli bir azınlıga bedava verılmiş. Araştırırsanız bulursunuz. Adana ovaları, mersin ,izmir ,istanbul,muğla, ve benzeri yerler.

sandalci14

Operatör
büyük bir imparatorluktan halklar kopmaya başlamış ermenilerde kanarak zayıf anda kopmak istemişgaza gelerek,bu esnada olaylar olmuş. gerisi muşmuş muş...herkes kendince bi yorum yazabilir,tarihçiler araştırmış yazmış çizmiş.burda 100 sayfa tartışsak sıfır eldevar sıfır. geleceğe bakalım arkadaşlar. geçmişe gidersek ben hep şunu derim ''herşey cennetteyken o elmayı yemeyle başladı'' sonra sezen aksu gibi tefe koyarlar beni hakaret ediyo sanırlar. atamızdır peygamberdir (sezen aksu değil adem a.s) imtihan olunmuş dünyadada imtihan olunmak varmış.o yüzden bir üstadın dediği gibi ''insanların yüzleri neden öndedir?'' arkaya takılı kalmadan sürekli önüne baksınlar -geçmişe takılı kalmadan sürekli geleceğe baksınlar- diye. bir doktorumun sevdiğim bir lafı daha var insanlar sürekli geçmişe neden takılırlar lafına ''geleceklerinde bi b.k göremediklerinden derdi.geçmişten ilham alıp sürekli geleceğe yürüyelim derim.

sepetkaya

Editör
Haşa şehitliğin dili ırkı olmaz.
Bazı insanlarla fikir tartışması yürütemezsin.
Bak 2019'da yazmışım 115 yaşında biri ile konuştum. Dönemin müslümanları da acımasız şeriata uymayan uygulamalarda bulunmuş diye.
Gel gör ki, bir tane fotoğraf var mı bir tane video var mı diye soru sorulmuş. O dönem herkesin elinde ıphone 100 bilmem kaç X pro vardı ya. Ayıp Etmişler foto çekmemişler.
Takılmayın bu tiplere. Tarih ve gerçekler ortadadır.
@Keskingöz usta biz bu platformda yeni değiliz, demem oki sen yönetici kardeşimizsin, hadi diyelim @Sare hanım dikkatli okuyamamış okusada tam olarak yorumu anlayamamış, oysa sen açık ve net olan yorumları objektif olarak değerlendirmek durumundasin, bana karşı "bu tiplere bakma" gibi yorum yapamazsın, sitenin yöneticisinin site kurallarına uyması lazım gelir, sen imamsan biz cemaatiz, anladinmi kardeşim. @Sare hanım suçsuz günahsız olanları tenzih ettim, okuduğunuzu anlamsız dilegiyle..

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bende şöylebir bilgi ekleyeyim. Bizim bölgeden yaşamış bir ermeni yıllar önce buraya davet üzere icabet etmiş gelmiş. Konu define ve adamın elindeki eski arsasının haritası ile konu açılmış. Ermeninin anlattığı olaya göre ermenileri katleden ve soyan ermeni çetecileriymiş. Mallarını saklamalarının asıl sebebi bu çeteciler adam ayırmaksızın kestikleri yollardan geçenleri durdurup mallarını alıp öldürürlermiş. Sonrada aynı yere birde osmanlıdan bir türkün cesedini koyup sanki onlarla savaşmışlar gibi gösterip ayrılırlarmış. Bunu nasıl bildiğini ise bilinen yola yakın farklı bir güzergahtan geçerken olaya şahit olmuşlar. Zaten erzurumda yakın akrabalarımdan olayları yaşamış büyüklerinden duyup anlatanlar çok. Bu bölgede tekil müslüman mezarı olmaz hep toplu olarak evlere camilere ahırlara ve hatta boş arazilere öldürülüp veya yakılıp gömülmüş yüzlerce toplu mezarlar mevcut. Bu mezarların bazılarına açık arazide bazılarına da bina bodrumlarında denk gelmişimdir.

Sare

Yeni Üye
Bende şöylebir bilgi ekleyeyim. Bizim bölgeden yaşamış bir ermeni yıllar önce buraya davet üzere icabet etmiş gelmiş. Konu define ve adamın elindeki eski arsasının haritası ile konu açılmış. Ermeninin anlattığı olaya göre ermenileri katleden ve soyan ermeni çetecileriymiş. Mallarını saklamalarının asıl sebebi bu çeteciler adam ayırmaksızın kestikleri yollardan geçenleri durdurup mallarını alıp öldürürlermiş. Sonrada aynı yere birde osmanlıdan bir türkün cesedini koyup sanki onlarla savaşmışlar gibi gösterip ayrılırlarmış. Bunu nasıl bildiğini ise bilinen yola yakın farklı bir güzergahtan geçerken olaya şahit olmuşlar. Zaten erzurumda yakın akrabalarımdan olayları yaşamış büyüklerinden duyup anlatanlar çok. Bu bölgede tekil müslüman mezarı olmaz hep toplu olarak evlere camilere ahırlara ve hatta boş arazilere öldürülüp veya yakılıp gömülmüş yüzlerce toplu mezarlar mevcut. Bu mezarların bazılarına açık arazide bazılarına da bina bodrumlarında denk gelmişimdir.
[/
@Keskingöz usta biz bu platformda yeni değiliz, demem oki sen yönetici kardeşimizsin, hadi diyelim @Sare hanım dikkatli okuyamamış okusada tam olarak yorumu anlayamamış, oysa sen açık ve net olan yorumları objektif olarak değerlendirmek durumundasin, bana karşı "bu tiplere bakma" gibi yorum yapamazsın, sitenin yöneticisinin site kurallarına uyması lazım gelir, sen imamsan biz cemaatiz, anladinmi kardeşim. @Sare hanım suçsuz günahsız olanları tenzih ettim, okuduğunuzu anlamsız dilegiyle..
Sen eğer ki suçsuz günahsız olanları tenzih etseydin ilk önce dişiliğine aldanıp masasına kadar gitmeye cesaret edebildiğin o bayana Ermeni olduğunu öğrendikten sonra sırtını dönüp gitmezdin.Aynası iştir kişinin her lafa her söze bakılmaz. Her neyse tartışmaya gerek yok Allah herkese kalbinin ekmeğini verir.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
sitede yönetici olmak gerçeklere sessiz kalmayı gerektirmez. ha ben sitede yöneticiyim diye beni eleştiremezsin gibi bir uygulama da yoktur. küfür ve hakarete kaçılmadığı sürece eleştirmenizi bizzat ben rica ediyorum. tarihi bir olayı dile getirirken eldeki doneleri sundum. Dönemi yaşayan bir kişi ile görüşmeleri de aktardım. hatta anlatmak isterim olayı. ;
6-7 yaşında sarı saçlı bir ermeni erkek çocuğunu boğulsun diye dereye atıyorlar. çocuk ileride tekrar taşlara tutunup çıkıyor tekrar dereye atıyorlar ölmesi için. anlatılan olay bu idi. bunu yazmak istemedim fakat mecbur bıraktınız.

söz konusu çocuk dinimize göre müslümandır. bluğ çağında değildir. müslüman biri, ermeni nefreti sebebiyle müslüman bir çocuğu boğmuştur. bile isteye..

bu durum, sokakta gördüğü müslümanı balta ile katleden ermeni çeteci ile benzer bir durumdur.

Bu tipler kelimesi yakışıksız olmuş özür dilerim ama senin gibi bilimsel araştırma ve yaklaşımlara bu üslüpla cevap verenlere nasıl bir hitap bulacağımı kestiremedim.
şöyle demeliydim belki,
herkesle fikir tartışması içine giremezsin. herkes objektif değerlendirmeyi bilmez. bazı insanlar mensup olduğu ırk sebebi ile faşizm tuzağına düşer. bu; insanın eğitim seviyesi ile alakalı bir durumdur.

düzelterek;
"cahillere karşı kitap gibi sessiz olun" (Mevlana) demeliydim..

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...