Piyasa takip bölümü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Naçizane düşüncem,bölümün adı ekonomi/finans olsaymış sanki daha isabetli olurmuş.

Gelelim güncel konuya.Altındaki yükseliş devam edecek gibi görünüyor.Hergün yeni bir rekor kırıyor.
Kredi çekip altın mı alsak acaba?
Asla kredi cekip altin alinmaz.
Alma :eek:

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bende fikrimi söyliyeyim .. bundan yaklaşık 4 ay önce felan pandemiden önce yani 5 bin tl fazladan param vardı o gün 330 tl den 15 gr felan altın almıştım .... daha sonra param birikmedi bırak birikmeyi pandemi mandemi hep zarar .... hep evde otur ... 1 veya 1.5 ay sonra .. bu altının artış seyrini takib ederken bu altın 450 tl yi bulur diye düşünmeye başladım biraz alım yapsam 450 civarı çıkış yaparım diye düşünüyodum ..ozamanlar 450 ye çıkması düşünce olarak zor 1 karar ...alım yapacam. Ama bende para yok ... beklemeye başladım takib ediyorum ... ve baktımki. Benim 450 direnç olur dediğim kısmı da aştı ..... gelelim şu ana ... şimdi düşünüyorum düşünüyorum ... ozamanki gibi hedef koyamıyorum şurayı görür diye .. tahmin sıfır düşünüyom ..ozaman neden öyle oldu şimdi neden olmuyor ... orantıya vurursak .. ilk aldığım 330. İle. 450 tahminim arasında %50 miktar var ... şuan 480. Civarı yarısı 240 +480 = 720 olur. Veya şuraya çıkar diyemiyorum ... ... onun için ben şu olur şukadar olur bişe diyemiyorum .... geleyim diğer meseleye ... bugün birisiyle telefonda konuşurken bu altın dolar çıkışı sebebiyle o kişiye. Altına 1 şey diyemem .. ama dolardan uzak dur dedim .. şahsımnamıma param olsa bende uzak dururum ... o kişiye sebeb olarak ..... dikkat ..( yatırım amaçlı ve siyasi amaçlı söylemiyorum ) herkes bildiğiyle amel etsin ..... o kişiye bak dolar. Yatırım amacı yanında ticari 1 ödeme aracı dır yani alışveriş yapılıyor ben ki bu tayyibi biliyosam. Dolara hiç güvenmem tayyib bu doları 8 bine kadar müsade eder. Sonra 8 bin tl den alanın eline bırakır yine 7 ye çeker enaz 1 sene çıkış yaptırtmaz doları alanın elinde bırakır oyüzden uzak durmak lazım dedim ... bu son kısmın açıklaması ve etüdüde var bende onuda yazardım ama uzun olur ....
.
Geleyim bahsedilen diğer meseleye bahsi geçtiği için ..

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Korona morona- Yunan munan - hafter mafter idlip midlip- kandil mandil- Karabağ marabağ devam...

Bunun altınla dolarla yuroyla izahi yok.
Arkadaşlar kim ne derse desin elimizdeki en iyi şey askerimiz. Ve asker millet olusumuz. Bizim icin Ekonomik çöküşün çıkış bileti barut kokusunun bol olmasına bagli. Masa başında işimiz hallolmuyor. Dünya adeleti hakkimizi savunmayacak. Canin yanıyorsa can yakacaksin. Malın gasbediliyorsa el keseceksin. Yedi düvel yeniden evrilerek taktikleri güncelleyerek asimetrik yollarla üzerimize geliyor. Burasi Anadolu boyun eğecek degiliz buradan gidecek de değiliz.
Ekonomik etkiler belimizi bukmeden haklarımıza uzanan elleri kirmaliyiz. Başka çıkış yok... Bu bir 10 yıla malolur. Onların çizdiği düzende oynarsak elimize birşey geçmeden yine önümüzdeki bir 10 yıl heba olacak. Devlet aklı galip gelir. Hak yerini bulur. Emir vaki olur. Allah CC nurunu tamamlar... Allah CC bu millete bir daha çarık yedirtmesin elbet amma yeter gayri. İnceldigi yerden kopsun.
Yeni bir dünya kurulur Türkiye de o dunyada yerini alır vesselam...
.
Bu arkadaşımız. Yazmış ... bunu ben en az 10 senedir yanıma gelip sohbet edenlere anlatıyorum ..... kafası basıp anlayanlar oluyor . Fakat girdabın içine girmiş döneleyen anlayamıyor .... Metalicvoice arkadaşımız biraz üstünden bahsetmiş ... kendisiyle bu konuda sohbet etmek isterim .. bunu kısaca şöyle izah edeyim ... öze dönüş .. ve olması gereken ... aslında olayı anlatınca ... hani şu gerçek manada .. ne olacak bu memleketin hali ? Diye söyleyenler varya .. bu sözü iş olsun laf olsun diye söyleyenler değilde. Hakiki manada soranlar biraz anlatınca anlıyolar .... ankayınca. Perde açılıyor beyninde şimşekler çakıyor .... girdabın içindekilerede ne anlatırsan anlat girdaptan çıkamıyorlar girdap onları sürüklüyor o girdaba hakim değil .... hepsinin anlatımı çözümü var ... ve ülke olarak o girdabın tersi girdabı çevirmeye başladık diye biliriz ... ALLAH muvaffak etsin ... fazla uzatmıyayım ...

Turko

Uzman
0.65 ile kredi çekip altın aldıklarından dolayı dolar yükseldi. 2 hafta içinde Eylül başını etkileyecek şekilde altın hesaplarına extra vergi gelecek devleti salak yerine koyamaz kimse bunu unutuyorlar hep. Doları düşürmek için altının yükseliş bandında vergi alacak devlet yani. 1 Gr altında 3 haftada 30 TL kazanıyor san %28 gelir vergisini alacak. Size kalan kredi taksidinin faizini bile ödemez.

Turko

Uzman
Altın her ne kadar para birimi olmasa da borsa da para zihniyeti ile işlem görür. Genel olarak global düşünürsek altın yükseliyor ise bilinki birileri farklı borsalarda farklı miktarlarda farklı metal sınıflarını satıp altın almış demektir. Direk dolar satıp euro satıp altın aldı gibi düşünmeyin. İngiliz borsasında 2000 ton alüminyum satar İstanbul'da altına yatırır. Rusya borsasında bu dalgalanma yüzünden adam para kaybeder. İskenderun'da yüklü 2000 ton demiri satar adam gemiden indirmeden patates alir bir dahaki salı pazarında kilosu 20 TL den patates alırız. Sırf bu sekişleri yapabilen borsa simsarları var maaşlı yüzdeli çalışan. Adam telefon ediyor yatırımcısına Çin'den 5000 ton krom geliyor al alıyor İngiliz borsasından biri krom alımına gitsin tamam ayvayı yedik dolar euro ot bok derken bizim piyasada oluyor alüminyum un kilosu 35 TL. Şimdi bizi takip ediyorlar altın alımı arttıkça dolar yükseldikçe yabancı yatırımcılar kredi ile faiz ödeyip altın aldığımız aradaki balon ödemeleri yani faiz leri takip ediyor bizim şişirdiğimiz olmayan para bandını hızlı alım satım yaparak kendi gerçek kazançları ile dolduruyor. Sonra tehtid ediyorlar satarım elimdeki altınları diye. Şuan elinde altın olan ama parası olmayan kucağında saatli bomba taşıyor.

Metalicvoice

Operatör
.
Bu arkadaşımız. Yazmış ... bunu ben en az 10 senedir yanıma gelip sohbet edenlere anlatıyorum ..... kafası basıp anlayanlar oluyor . Fakat girdabın içine girmiş döneleyen anlayamıyor .... Metalicvoice arkadaşımız biraz üstünden bahsetmiş ... kendisiyle bu konuda sohbet etmek isterim .. bunu kısaca şöyle izah edeyim ... öze dönüş .. ve olması gereken ... aslında olayı anlatınca ... hani şu gerçek manada .. ne olacak bu memleketin hali ? Diye söyleyenler varya .. bu sözü iş olsun laf olsun diye söyleyenler değilde. Hakiki manada soranlar biraz anlatınca anlıyolar .... ankayınca. Perde açılıyor beyninde şimşekler çakıyor .... girdabın içindekilerede ne anlatırsan anlat girdaptan çıkamıyorlar girdap onları sürüklüyor o girdaba hakim değil .... hepsinin anlatımı çözümü var ... ve ülke olarak o girdabın tersi girdabı çevirmeye başladık diye biliriz ... ALLAH muvaffak etsin ... fazla uzatmıyayım ...
Üstadım ellerinden operim. ?
Üstünkörü geçmek zorundayım.

Şöyle bir örnek vereyim:
Bal arıları kovana girecek hastalıkları giriş deliğine sivadiklari propolis ile engelliyor. Kovana giren essek arilarini ise etrafını sarip kanatlarını çırparak 55 derece sıcaklık oluşturarak yok eder. Kendisi 55 dereceye dayanirken essek arısı 53 derecede can verir. Tabi bu arada birkaç bal arısini feda ederler... Eğer o essek arısı kovandan kurtulursa tüm koloniyi toplayıp geri geliyor. Sonra bal da bitiyor kovan da...

Ülkemiz için Ekonomik tedbirler propolis hükmündedir. Peki essek arıları ne olacak? İşte onlar için birkaç arı feda edilecek. Çok geç kalmadan hepsi bu... işte o 2 derecelik farkı olusturacak kararlar almalı. Biz dayaniriz onlar dayanamaz. İsiniriz terleriz amma dayanır hayatta kaliriz. Kovanı ısıtmak lazım... :)

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
980-990 borsada iyi bir alım yeri olabilir.
Bist30 hisseleri.. Ytd.

edirne22

Editör
aşı bulundu deyip, insanlara aşı yapmaya başlarlarsa, altın çakılır.
onun dışında yükselmeye devam eder.
çünkü merkez bankaları para basmaya devam ediyor. o para bir yere gidecek. altına, bitcoine ve borsalara gidiyor şu sıralar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...