Kaya Mezarı

dr.

Bilgili Üye
Selamünaleyküm arkadaşlar. Ormanda gezerken böyle biryer buldum, kral veya üst düzey devlet görevlisi mezarı olduğunu düşünüyorum içinde 5 lahitlik yer var kim defnedildiyse ailesiyle birlikte defnedilmiş. Üstündeki yazıları çeviremedim (latince yazıyor) birazda tahrip olmuş. Roma'nın Pagan döneminden kalmış olabilir Hıristiyanlık döneminde direkt toprağa gömülüyor diye biliyorum. Bölgede birçok işaret gördüm (kalp, ok vb.) kayalara oyulmuş şekilde. Bir mağaranın içine mezarın resmini kazımışlar. Mezarın önünden çay geçiyor. Burası Bilecik'te. Burası hangi medeniyet döneminde yapılmış olabilir ve kim gömülmüş olabilir bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Marco

Bilgili Üye
Ve Aleyküm Selam, hoş geldiniz foruma. Burası muhtemelen sit alandır, değilse bile dönem soygunu yeme ihtimali çok yüksek. Yine de çevrede araştırma yapılabilir. Saygılar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: dr.

dr.

Bilgili Üye
Ve Aleyküm Selam, hoş geldiniz foruma. Burası muhtemelen sit alandır, değilse bile dönem soygunu yeme ihtimali çok yüksek. Yine de çevrede araştırma yapılabilir. Saygılar dilerim.
cevabınız için teşekkür ederim gezdiğim zaman etrafta kazılmış yerler görmüştüm şimdi kulturenvanteri.com dan o bölgeye baktım 1. dereceden sit alanı gözüküyor ismi Paulina imiş

dr.

Bilgili Üye
Aleyküm selam kardeşim. Son gönderdiğin resimler lahit kapağı değil mezar steli. Yani orada toprağın altında yatanlar hakkında bilgi veriyor.
cevabınız için teşekkür ederim, siz anlayabildiniz mi nasıl birinin yattığını yani çok önemli birimi mesela?

dr.

Bilgili Üye
Bu saate cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben definecilikle ilgilenmiyorum aslında daha çok eski anadolu medeniyetlerini araştırıyorum. Buranın tam konumunu merak ederseniz de Bilecik Gölpazarı Kasımlar Köyü, yolunuz oraya düşerse ilçe merkezini gezebilirsiniz güzel bir yerdir. İyi akşamlar

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bende meraktan öğrendiklerimi baylaşıyorum sadece ne kimsenin öğrendiği yeri bilmek isterim nede nerede olduğunu merak etmek. İnsanın başına ne gelirse meraktan gelir :) Hayırlı geceler.

defi

Bilgili Üye
mezar stelleri yerinde duruyor. mezarın başında .biri tek,diğeri bir çiftin mezarları. lakin değerli olan içerdeymiş. orasıda açılmış

blueverse

Bilgili Üye
ormanda gezerken sizden öncede çok kişi burayı buldu hatta ilk bulanlar şu an bu ülkede bile değildir :)

• Beğen
Tepkiler: dr.