Karlı balkan

40lar

Yeni Üye
karlı balkan hakkında bilgi bulabilir miyim daha önce bir yerlerde okumuştum balkan tamam da kar ı kar mı bana öyle görünmedi de karlı balkan ve çevresi hakkında bilgisi olan ustalardan yardım alabilir miyim

balkaya34

Bilgili Üye
karlı balkan hakkında bilgi bulabilir miyim daha önce bir yerlerde okumuştum balkan tamam da kar ı kar mı bana öyle görünmedi de karlı balkan ve çevresi hakkında bilgisi olan ustalardan yardım alabilir miyim

@40lar Selam,,
Ben 50 yıl kadar öncelerde Gençlik yıllarında bu konuyu konuşanlar, ( Karlı balkan gürgenli boğaz ) Diye hikayeden başlayıp elindeki yazıları okumaya başlarlardı , Buradan bahsederken UÇAN AT , UÇAN YILAN , UÇAN BALIK gibi olagan üstü hikayelerden bahsederlerdi ve burada ALİBEY degirmenine vardık gibi devam ederlerdi , Zaten bu konunun tabanında Ucan aygır , Ve uçan yılan gibi konular var , Bu konu TAKYONOS zamanına kadar inen bir konudur ,Sonrada bunu eşkıya sahiplenmiş , Ve aynı alanı Istediği gibi dizayn ederek bu alanda bir müddet eskiyalik yapmışlar , Malüm osmanlı hep savaşmış, Bunlarda yerleşim yerlerindeki karşılarına çıkacak güç fazla bulamadıklarından güçlü bir gurup olmuşlar,,

paytoncu

Aktif Üye
kısaca cevap vereyim.. karlı balkan dedikleri alan yön olarak yarısı doğu yarısı güney olacak şekilde arazinin yüksek ve soğuk kısmıdır. burada neredeyse yazın dahi yağmur düşmez ya dolu ya kar yağar yağmur neredeyse yağmaz. bu alana ilk olarak alibey deresi diğer adıyla turalibey diye denilir asıl amacı tura yani para bölgesinden bahseder. vesaireler. değirmen hala duruyor yanık manastır vesaireler hepsi var lakin bilen için var her bölgede yok hakiki denilen 7 bölgeye aittir. ayrıca alibeyden baktınmı şahin kayayı doğusunda görebiliyorsun kuzeyinde ise kıç kıça yatan öküzleri sarı gölü veir tepeyi görebilirsin uzak mesafeden vesaireler. unutma bu saydıklarımı kimse sayamaz. ancak belgesi olupta çizilmişi varsa sayarlar. kolay gelsin şimdiden bol şanslar diliyorum..