kara hasan körüsü

ejdeer

Yeni Üye
Kartepede cok ermeni koyu duymuştum yalnız ınsanları cok serttır oralardan tanıdık bırı olmadan gıtmeyın

ejdeer

Yeni Üye
Kandıranın koylerı eskı Ipek yolu 3 medeniyet barındırmıs kandırmayı komple sıt alanı yapmak ıstıyolar nerdeyse her köyden define bulan var sanırım 250 koy var

ejdeer

Yeni Üye
Izmıtle alakalı elinde bısey olan varsa yardımcı olurum bılgı amaclı

derinlik

Yeni Üye
bu köprüde ve yakınlarında bir çalışma yapmak imkansız hemen yakınında köprünün doğu tarafında taş ocağı var değirmene yakın heleki 3. köprü bağlantılı otoyolda bu bölgelerden geçiyor şu an yol çalışmaları devam ediyor ve bir çok emare bulunmuş fazla detaya girmeyeceğim

Dogrusu

Yeni Üye
Hayırlı gunler ustalarım bu kopru cogu yerde var söylenenlere gore dogrudur bunlarin cogu wolcan gurubunun zaten wolcan tel kisi degildi zaten bir siyasi parti gibi her yerde gurubu vardir.Ben Samsuna ait olan karahasan koprusunu agac sal koprunun bilgisini arastiriyorum .bildigimiz tas orme kopru aramiyorum.dogu ayagi tas orgu bati ayagi toprakta kopruyu ben buldum fakat detayi gerekli bu kopruye ait bilgisi olan ustalarimdan yardim bekliyorum saygilar.

hvefam

Engellendi
Arkadaşlar ben buldum uğraşmayın hepiniz yanlış yerlerde arıyorsunuz... Menderes kardeşe nasıl ulaşırız bu belgelerin aslı lazım kimde varsa.. Saygılar...

MendereS

Bilgili Üye
Tam olarak elindeki belgeler ve bölgeni anlatan yeni bir konu başlatırsan bildiklerimizi yazabiliriz.

Gümüşhane Bölgesi :::::::::::::
Bu mevkiimizin haritası şöyle yol gösterir. Başta en önemli sulak burada 17 göze su kemeri burada kemerden batan su bir küçük çeşmeye girer. Bu çeşmenin altı hem işaretimiz hem malımızdır. Değirmende aynı çeşmeye 70 adımda malımız vardır. Köyün hamamında da bir miktar malımız mevcuttur. Köyün doğu güneyinden Erzincana giden yolda tepeye çıkarken sağ omuzda bir yığma bu bir mezardır. Bu mezarda da bir miktar malımız mevcuttur. Hamamdan aşağıya papazın evinin fırın yanında bir altın beşik vardır. Kümbet burada türbenin yanı abdest alınan ibrik ile kız su döker adam abdest alır. ………. Köyü burada kilisenin yanında .koyun şekli mezarlar vardır. Bunlar akkoyunlulara ait mezarlardır. Bu mezarlardan biri doludur. Köyün sağından yukarı derenin yanında mezarlıkta bir mezarda kılıç ve …. nun önünde bir mankal ve bir altın kılıç buradan kırklara çıkınca büyük haçın batısına bir kuyu kuyuya inince iki yol gider birinde 3 oda kral ve kraliçenin mezarları burada bunların birer heykeli bir testi içinde ise mücevherleri bulunur. Bundan sağ kola dere boyu çıkınca Yakup abdal türbesi bu türbenin önünden dereye inerken bir çeşme altında bir miktar paramız vardır. Buradan batıya gelin perdek sağ dereye yakın mezarlıkta mezarın içinde mezar taşında orak –çekiç – selvi – ayyıldız resmi başında dikili ahlat ağacı bunun batısında dimdirek kale kalenin kapı girişinde 5. adımda 2 küp iki metre derin doğusunda 3 taş bir kırık tekne tekne yönüne olan taşın altı batı güneyine 500 adımda suya yakın yığma burada bunun değerli eşyalar ile doludur. Kelkit alensa köyü bu köyün doğu kuzeyinde bir yayla yolu üzerinde su bu suyun başında iki ardıçla çevrili mezardır. Burada ardıcın dibinde Şiran Kelkit arasında çil horoz dağı üzerinde firdevs hanım türbesi bunun sol doğu yönünde iki yığma bir tek bunda mal vardır. Şiran doğusu kabakulak dağı bunun üzerinde mezar buradan cankurtarana gidince Kürt mezarları buradan aşağı ince ırmak gümüşsuyuna iner. Gümüşsuyu yanında mezarda bulunan aşağı dere kenarında 20. adımda taşta değirmene taşı kabartma oyma bunun 4 adım doğusuna işte burada malımız vardır. Buradan kalkıp bunun sağında gelen elmalı dere bunun başında 3 kireç kuyusu burada Gavurun suyu diye anılan suyun dizme taşlar bunun altı sudan dereye giderken yanında yığma gavurun gümüşsuyu tarafı karanlık dere burada evler bir taştan balık bunun yanında kızlı mağara burada bunun üzeri çamurlu yayla burada maden eritme yeri ve tepeye çık burada tek mezar içi doludur. Kalişten , Genek ve Kelli köyden giderken burada çift taşlı değirmen bunun kapı girişi Genek köyünden kiliseye toprak botu ile su gelir. Bu kilisenin yanında çeşmenin arkası doğu güneyinde Bayuna yaylasına çıkılır. Bu yaylanın üzerine çıkınca burada taşın içinde su çanağı bunun önü mezar burada yanında taş mağara delik 3 metre yüksekte burada bir miktar malımız vardır.
Türbeyi bulduk ustalar :244:

Ekli dosyayı görüntüle 163166

murat5164

Bilgili Üye
Ben kelkitliyim bilirim o turbeyi kelkitten cikip sirana giderken ya l ustunde solda hemen.alansada biİm koyun ustundeki koy.ismi gecen baska ko

Hezarfen

Yeni Üye
sakarya izmit düzce taraflarında yardım lazımsa gelebilirim. yardımcı olabilirim benide alın :)

murat5164

Bilgili Üye
Arkadas dun gitti koye soledim ona ilgilenebilirse bakicak