Göz işareti

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Ustam sen solucan kamerayı al işine çok yarayacak ama android telefon kullanıyorsan anroid uyumlu al ios kullanıyorsan ios uyumlu al içeriyi görmende fayda sağlar.

Renix

Bilgili Üye
siparişini verdim 4-5 güne elimde olacak şimdi sıkıntı cihaz yok onu temin etmeye ugrasıom çubuktanda anlamıom bölegenin tarihi yer olma ihtimali sebebiylede kimseye yer gösteremem bakalım .siz destek verin yer tespiti yaparsam nokta atışı bulmam lazım 1 gunlugune cihaz alıp bakacam emanet
Ustam sen solucan kamerayı al işine çok yarayacak ama android telefon kullanıyorsan anroid uyumlu al ios kullanıyorsan ios uyumlu al içeriyi görmende fayda sağlar.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Renix kardeşim cihazı almak önemli değil önemli olan kullanabilmektir. İnşallah sonuca ulaşırsın. Kolay gelsin.

palaks

Aktif Üye
ümidini kırmak istemem ama dost acı söyler, kayaç yapı seni aldatmasın tamamen doğal, emeğine yazık rastgele

Turko

Uzman
Turko ustam bu işaretledigin yerlerde yeniden foto lazımmı çok sayıda yer işareti var yapacagım işlem konusundada bilgi ver az :)
Usta hiç birşey yapamıyorsan al eline tokmağı kapama var mı bak sesi farklı çıkar. Çubuk varsa belki oda iş yapar.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
yok tersi yönde bu kısım daha önceki koydugum yerin arka yüzü yani kuzey batı aşşa yukarı kıble yönünde
Ustam bir yanlışlık olmasın :) Sağ kol: Doğu
Sol Kol: Batı
Yüzün: Kuzey
Sırtın : Güneye bakması gerekmiyor mu?
Ayrıca Kıble demişsiniz kıble zaten güney tarafında yanlışım varsa lütfen üstadlarım uyarsınlar beni :)

Neyse konuya gelelim şuan resimleri indirdim inceliyorum ama işaret diye işaretleyeceğim lakin bu kayaların tamamı bir betimleme. bu arada @Renix ustam senin medeniyet hititler GÖZ olarak işaretlediğin yer YARIM GÜNEŞ yani kral ve kral ailesi mezarlığı burada sunu çanağı, haç (+) ya da üçgen, kare gibi işaretler arama ustam. Tamamen farklı bir medeniyet. Çok tanrılı bir inanca sahiptir hititler. Mezarların tespiti için kayaların doğu yönünde güneşin ilk ışınlarının vurduğu yer. Yani senin resimleri öğleden sonra çektiğini var sayarsak @Turko @BulursamKader25 ve diğer üstadlarımın işaretledikleri gibi gölgede kalan yerler. Özellikle de 3 merdiven ile çıkılan yerler. Bu arada ustam dağlar hititlerde kutsal sayılırlardı hep değişik kayalar kullanmışlardır mezar ve yapılarında senin kayaların değişik olmalarının sebebi de burdan kaynaklanıyor olmalılar. Bir çok eser ve işaret zamanında başka medeniyet ve devletler tarafından kırıldığı için günümüze bu kadarı gelmiş bulunmakta. Ama kayaların her karışında betimlemeler mevcut. Sana tavsiyem kesinlikle kayalardan bir parça bile koparma hatta korumaya al ve diğer bölgede kullandığın temizlik malzemesini burada kullanman betimleme ve yazıtların ortaya çıkmasında fayda sağlayacaktır. KUBABA ve Kybele betimlemeleri görünmekte ay güneş ve su tanrısı aynı şekilde çoğunlukla kullanılmış. Yani bölge güzel ve uğraşılmaya değer. Tabi ki üstadlarım daha iyi bilir. Onlar da hitit derlerse çalışmalarını bu yönde ve buna göre yapmanda fayda vardır diye düşünüyorum. Selametle

Ekli dosyayı görüntüle 137101

Ekli dosyayı görüntüle 137103

Ekli dosyayı görüntüle 137104

Ekli dosyayı görüntüle 137105

Renix

Bilgili Üye
yön senin dedigin gibi ben sadece kzuey güneyi karıştırmışım gözün baktıgı yer kıble yönü toyalp ustam eyvallah yorulmuşsun emek vermişsin sagolsın.Burasının hitit yapılanması oldugunu bende düşünüyorum lakin bazı gördüklerim dahada eski olabilir diyor. işlem kesinlikle yapmıyorum 1 taş parçası bile yerinde duruyor sadece yüzde 100 nokta atışı olursa işlem düşünüyorum oda şu aşamada zor gibi,çünkü yukarı kısımları henuz arşatırmadım ama burasının tapınak vari 1 yer oldugunu düşünmekteyim sarıkayalar ustam mezar burda çok şu ana kadar 10 mezer yeri var ama kaya mezarı ,açmak için yol arıyorum zarar vermeden açmanın 1 yolunu bulursam mutlaka açarım kapama taşlarla yapılmış mutlaka kolayı var diger türlerdeki gibi degil sanırım bakalım henüz başındayım yorumlarınızı esirgemeyin alta 2 foto koycam bakınız buranın üstünün fotosu dogalmı sanki zemini özenle döşemişler ama bilemedim

Renix

Bilgili Üye
birde ayıklamada rastladıgım 1 foto . buradan bazı heykeller zamanında çalınmış yada tahrip olmuş sanırsam

Renix

Bilgili Üye
bu resimde ki hakkında fikri olan varmı acaba ustlarım