Frekanslı alan taramalar konusu

Asya26

Member
Arkdaşlar Konuyu baştan sona okudum teşekkür ederim yazılanlar çok değerli. Benimde bilgim tecrübelerim aşağı yukarı aynı fakat ilave olarak şunu farkettim bunuda bi yorumlayalım. Gradyometre ve Manyotome oyularak açilmamis kapalı tünel kapalı ODA MEZAR tespiti de yapabiliyor. fakat her yerde değil. Yani ölçüm yapılacak bölgenin manyetik alan yoğunluğu ve toprak yapısı algılamayı etkiliyor. Ben iç Anadolu dayım yüksek bölgeler de algılama azalıyor deniz seviyesine yakın düz ovada artıyor olduğunu fark ettim. Yani oyularak işlenmiş yapılarda da zamanla arada olan boşluktan dolayı zayifta olsa manyetik alan bozulması oluşuyor diye düşünüyorum.Zemin yapısı stabil yani tam kayaç ya da hemen hepsi toprak diyelim ölçüm netliğini ve algılama derinligini artırıyor olduğunu düşünüyorum. Tabi Mehmetarkin kardeşin dediği gibi FLC100 60 gibi sensorlerin kalitesi belli ve veriyi işleyen yazılım en büyük etken.belki katkısı olur diye yazayım didim. BMW 45 ustam seninde testlerini bekliyoruz.....

Mehmetarkın

Member
Arkdaşlar Konuyu baştan sona okudum teşekkür ederim yazılanlar çok değerli. Benimde bilgim tecrübelerim aşağı yukarı aynı fakat ilave olarak şunu farkettim bunuda bi yorumlayalım. Gradyometre ve Manyotome oyularak açilmamis kapalı tünel kapalı ODA MEZAR tespiti de yapabiliyor. fakat her yerde değil. Yani ölçüm yapılacak bölgenin manyetik alan yoğunluğu ve toprak yapısı algılamayı etkiliyor. Ben iç Anadolu dayım yüksek bölgeler de algılama azalıyor deniz seviyesine yakın düz ovada artıyor olduğunu fark ettim. Yani oyularak işlenmiş yapılarda da zamanla arada olan boşluktan dolayı zayifta olsa manyetik alan bozulması oluşuyor diye düşünüyorum.Zemin yapısı stabil yani tam kayaç ya da hemen hepsi toprak diyelim ölçüm netliğini ve algılama derinligini artırıyor olduğunu düşünüyorum. Tabi Mehmetarkin kardeşin dediği gibi FLC100 60 gibi sensorlerin kalitesi belli ve veriyi işleyen yazılım en büyük etken.belki katkısı olur diye yazayım didim. BMW 45 ustam seninde testlerini bekliyoruz.....
Valla insan devamlı öğrenmeye açık.. Söylediğiniz deniz seviyesi ve rakım yüksek mevzusu hiç düşündüğümüz bir durum değildi... Ne yalan söyliyeyim düşünüyorumda o kadar çalısmayı hep yükseklerde kayaç arazilerde yaptık..
Teşekkür ederim ..
İş neye döndü biliyormusunuz
Elimizdeki malzeme bu o na göre yemek yapacağız.. saglicakla..

Mehmetarkın

Member
@BMW-45 Kardeşim cihaz envanterine yeni bir cihaz daha eklemişsin Rabbim Hayırlı uğurlu etsin.. İnşallah işler yolunda gider..
Cihaz konusunda acemi değilsin benimkisi bir hatırlatma olur ancak..
Cihazı öğren defalarca kere dene.. iyi kötü noktasinda karar verirken hiç acele etme.. aylarca bekleriz ..
sağlıcakla..

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
kıymetli ustalarım. bilmedigim konu hakkinda konusmam. bu gradyometre şöyledir manyetometredir boyledir şudur budur teknik terim kullanmadim kullanmam kulanamam çünkü gerçekten bilmem anlamam. adamla görüştüğümü aktardim sadece ne dediyse o . üretici gayet açık şekilde görmez demesi bilmiyorum bende guven kazandirdi. e o zmn test etmekten başka seçenek kalmıyor. çalıştığım iş yerinde yerin 2 metre altında 60cm genişliğinde 100 metre uzunlugunda içinden su geçen bi boru hattı var . @Mehmetarkın ustamiza göre bunu gormemesi lazım. @dadas_25 ustamiza göre kacirmamasj lazım. diger ustalarimizda yazdi zaten . ben yetkili arkdasla gorusucem. almaya karar vermistim ben aslında ama bu durumu anlaticam test etmek istedigimi soylicem. bahsettigim test alanı sizin icin uygun mu ? bu test aydinlatirmi bu konuyu ?
Bahsi geçen cihaz teknoloji ekibinin cihazı ise ben hem kullanıcısı olarak hemde 5 metreye kadar testlerini yapmış biri olarak konuşuyorum. Bende birçok örnek datası mevcut ve bu datalar firmaylada paylaşılmış durumda yani bilgileri var. Ha bazı kendini bilmez densiz bayileri mevcut fakat cihazı o densiz yüzünden kötüleyecek değilim. Firma sahibinide sadece facebook üzerinden yazışarak konuşmuşluğum vardır. Bundan fazlası yoktur. Cihazın en iyi versiyonu ilk üretilen windows gradyometre olan versiyonudur. Android sürümlerde birçok hata mevcut ve okumalarda sorun çıkarabiliyor. Bilgin olsun.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşim konunun devamında yazılanları okuyunca biraz eklemeye yapayım dedim. Gradyo metre dediğimiz cihazlar aslında ilk olarak almanyadan teknoloji ekibinin başındaki mühendis arkadaş yurtdışından getirilip tersine mühendislik dediğimiz olayı uygulayarak geliştirmiş ve yaygınlaşmasını sağlamış biridir. Sonrasında yazılım bilgisi olmayan kişiler tarafından çakması yapılıp piyasada hertürlü muadili dolanmıştır. Gradyometre ve manyetometre aslında pasif sensör dediğimiz sensörlerle çalışır. Pasif sensörde manyetik alan oluşturmayıp dünyanın manyetik alanının toprak üstüne vurmuş olan hali hazırdaki frekansları okuyarak yazılım aracılığıyla içindeki diğer frekansları ayırştırıp sana görsel şölen sunmasıyla detay vermesi ve senin yorumunla şekillenen cihazlardır. Bu firmanın cihazını kullananmamdaki ve anlatmamdaki en büyük sebep dünya çapında bu işlerde kullanılan VOXLER programıyla uyumlu olup gerçeğe yakın net cevaplar vermesidir. Şahsen cihazın TED isimli kendi programını neredeyse hiç kullanmam. Cihazı dedektör gibi kullanmak istersen 2 mt ye kadar sana herşeyi toplatabilir. Fakat işin 2 mt ve sonrası ise kullanacağın program VOXLER olmalı. Bu programı iyi birşekilde kullandığın an sana çok güzel detaylar verecektir. Gerek yapı olsun gerek içinde olan değerli malzeme olsun birçok şeyi keşfetmeye başlarsın. Hava koşulların ve cihazı kullanmada uzmanlaşman mükemmel olursa 10 mt ye kadar veri okuyabilirsin. Bu yazdıklarımı kendi tespitlerim ve aynı cihazı kullanan arkadaş gurubumuzun yapmış olduğu tespitler doğrultusunda söyklüyorum.

İlk başta yazdığım pasif sensör olayına gelirsek peki aktif sensör cihazlar neler dersen en basit örneği dedektörlerdir. En gelişmiş örnekleride MALA RAMAK gibi GPR cihazlardır. Bu cihazların en büyük özelliği kendi manyetik alanını oluşturup toprağa 35 mt ye kadar basıp geri dönen anomali tepkimelerini ölçmesidir. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse whatsapp ele alalım Gradyometreler sadece yazışma yapar sana yazı gösterir. GPR gibi cihazlar ise görüntülü görüşme gibi iki tarafıda birbirine kavuşturur :)

Umarım açıklayıcı olmuştur.

harari

Yeni Üye
@BMW-45 Ustam cihaz eline ulaşınca bizimle bilgi paylaşırsan çok memnun oluruz.
Başka cihazlarıda kullandığın için senin yapacağın yorumlar gerçekten çok önemli çünkü bu sistem hiçbir bilimsel altyapıya teknik olarak uymuyor merak içerisindeyim...

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
@BMW-45 Ustam cihaz eline ulaşınca bizimle bilgi paylaşırsan çok memnun oluruz.
Başka cihazlarıda kullandığın için senin yapacağın yorumlar gerçekten çok önemli çünkü bu sistem hiçbir bilimsel altyapıya teknik olarak uymuyor merak içerisindeyim...
Ben aynı kanaatte değilim. Yani bu cihazın dayandığı Temel Bilgi benim elime ulaşan kadim bir bilgiye dayanıyor zannımca... Sanırım mühendis bu bilgiye ulaşıp bunu cihaza entegre etmiş... Çubukla altın bulunmaz.!! Ama altının bulunacağı bir sistem var eskilerin kullandığı bir sistem yada şöyle diyeyim Aslı gerçek Romalı olan romanın torunu belli başlı bir kaç papazda bu ilim mevcut.... Konunun takipçisiyiz, bakalım tahminimiz gibi mi gorucez..

oymak beyi

Bilgili Üye
Ben aynı kanaatte değilim. Yani bu cihazın dayandığı Temel Bilgi benim elime ulaşan kadim bir bilgiye dayanıyor zannımca... Sanırım mühendis bu bilgiye ulaşıp bunu cihaza entegre etmiş... Çubukla altın bulunmaz.!! Ama altının bulunacağı bir sistem var eskilerin kullandığı bir sistem yada şöyle diyeyim Aslı gerçek Romalı olan romanın torunu belli başlı bir kaç papazda bu ilim mevcut.... Konunun takipçisiyiz, bakalım tahminimiz gibi mi gorucez..
bu muhendisin ulaşıp cihazına uyguladigini düşündüğün sistem bmw ustanin bekledigi alan tarama mi ?

oymak beyi

Bilgili Üye
cihazin kendisine ve muadillerine bakilirsa cubuk gibi cok yalnitabilecek biseye benzio. biseylere ötüyor ama kimse neye ottugunu acip gostermiyor.bmw ustamizin testini merakla bekliyorum.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
cihazin kendisine ve muadillerine bakilirsa cubuk gibi cok yalnitabilecek biseye benzio. biseylere ötüyor ama kimse neye ottugunu acip gostermiyor.bmw ustamizin testini merakla bekliyorum.
Onu gösterecek yiğit yok. Başına iş almamak için kimse o riske girmez. Buna BMW usta da dahil. Ayıraca BMW usta olumlu dönüş dahi yapsa benim diyenin alıp evine koyabilicegi fiyat aralığında bir cihaz değil.. Keşke yapılmış olsa.. Bizim insanımız Böyle bir işi başarmış olsa... Çok isteriz...

Son düzenleme:

Derbeder Paşası

Yeni Üye
yok tenekeyide görmeyecek usta.. göremez... Hiçbir cihaz göremez.. yukarda yazdim..Faraday kafesi
Bu arada bir dip not olsun.. gradyometrelerin derinlikleri 2 metreyi geçmez.. Şimdi çok iyi gradyometrelerin ki bunlar piyasa malı değildir 3 metreye kadar inmişler.. bu çok iyi bir derinlik.. hatta inanılması güç varın gerisini siz düşünün..
Merhaba,
Faraday kafesi boşluk içerisinde nasıl oluşuyor daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

Bizim gibi basit araştırmacıların bildiği, faraday kafesinin oluşabilmesi için canlı veya cansız bir nesnenin etrafında boşluklu bir alan olması gerekiyor. 3 metre aşağıda bir oda var. Odanın içinde bir metal var. Bu durumda odanin duvarları diyebileceğimiz hat kafes görevi mi görüyor?
Cevap evet ise dışarıdan verilen/gönderilen bir akım v.b. bosluk sınır cizgilerinden akıp gidiyor anlamına gelir. Odanin içine tesir edemez. Tesir edemeyeceği için de oda içindeki anomalilik/metal tespiti yapılamaz, mümkün değildir anlamına gelir.

Peki faraday kafesi aslında bir kalkan olduğuna ve dışarıdan gelen gücü savusturduguna göre, içindeki nesnenin/metalin, oluşturduğu manyetik alanı nasıl hapsediyor? Dünyanın dogal manyetik alanı bu işi tam olarak nasıl üstleniyor?

Yazdiklarimda bir çok yanlış muhakkak vardır.
Biraz daha detaylı bu konuları açabilir misiniz?