Fikri olan varmi

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sedegor usta çıkan gaz metandır, metan normalde kokusuzdur fakat ortamda yetişip çürüyen mantarlar kokuya neden olur. gazın 10 gün gibi uzun süre çıkmasının nedeni kot farkıdır. metan havadan hafif oldugu için tavanda birikir. açtığınız delik tüneldir, oda buraya göre daha yukardadır. gaz egim nedeniyle odadan tünele ve açılan delige yavaş yavaş sızdığı için uzun sürmüştür.

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Sedegor usta çıkan gaz metandır, metan normalde kokusuzdur fakat ortamda yetişip çürüyen mantarlar kokuya neden olur. gazın 10 gün gibi uzun süre çıkmasının nedeni kot farkıdır. metan havadan hafif oldugu için tavanda birikir. açtığınız delik tüneldir, oda buraya göre daha yukardadır. gaz egim nedeniyle odadan tünele ve açılan delige yavaş yavaş sızdığı için uzun sürmüştür.
gazin uzun surmesindeki diger etken calisilamamasi yani ilerledikce gaz geldi diyelim. Sayet gaz gelen delik bir anda acilsaydi belki 2 - 3 saat surerdi gazin bitisi. Saatte ancak 10 ila 20 cm kazilan bir dovme toprak oldugunu dusunursen, 10 gunde gidilen mesafeyi hesaplarsin. Direk metan gazi diyemedigimiz kisim koku olayi bildigin tup gazdan belki biraz daha agir ama cok benziyor.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@çalıştığınız alan basit bir gömü yada mezar değil ozaman, böyle bir sonuç çıkıyor. en az 4-5 bölmesi olan büyük bir yeraltı tapınağı yada mahzen olmalı. Başarıyla sonuçlandırırsınız inşallah. bizede görsel bayram ettirmenizi bekliyorum.

Sedegor

Engellendi
@çalıştığınız alan basit bir gömü yada mezar değil ozaman, böyle bir sonuç çıkıyor. en az 4-5 bölmesi olan büyük bir yeraltı tapınağı yada mahzen olmalı. Başarıyla sonuçlandırırsınız inşallah. bizede görsel bayram ettirmenizi bekliyorum.
Gorsel bayram işi zor bu ara mit istihbarat başimi agritiyor zaten ))) 3 ay gecti arti 3 ay cikmis takipteyim ))) heralde, sanki dersin vatani satiyor ihanet ediyoruz! Teroristle bu kadar ugrasilmaz! Bu bahsi gecen yer evet mahsen kac oda var bilmiyorum henuz. Boyle gaz cikan bir baska yer bir yildir askida bu ikinci yer mevkiler yakin belki donem bile ayni gomu plani ve isaretler benzerlik tasiyor. Daha oncede diger yer icin konu acmistim. Ayni yer degil lakin gaz ayni gaz!

Turko

Uzman
Toprak kararmaya başladı mı :)

Sedegor

Engellendi
Toprak kararmaya başladı mı :)
Yok Turko taslar cikti top kadar en buyugu tasdan sonra kirec vardi yarim metre kadar sonra dovulmus kirmizi toprak cikti kazmayi vurdugun an parmak kadar anca kopuyor hatta kazma iş yapmiyordu hilti parca parca aliyordu o sert dovulmus toprakta bitti sayilir şuan calisma yok ama yine kirmizi toprak devam ediyor biraz yumuşadi diyelim toprak. Kirmizi toprak dedigim eski canak comlek kup yapilan topraktan! Nemli halde basa basa caka caka kapatilmis bu toprakla arkadan gazda basinca bu topragi kemik gibi olmuş . Arkasindan ne cikar bilmem belki dedigin gibi kararmis toprak yada baska sey!

Takildigim şey toprak giriş mahsen vbs, degil ! Sadece gazin tanimi şu an çunku gaza tanim getirebilirsek icerdeki seyin ne oldugu az bucuk cikacak .

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Yok Turko taslar cikti top kadar en buyugu tasdan sonra kirec vardi yarim metre kadar sonra dovulmus kirmizi toprak cikti kazmayi vurdugun an parmak kadar anca kopuyor hatta kazma iş yapmiyordu hilti parca parca aliyordu o sert dovulmus toprakta bitti sayilir şuan calisma yok ama yine kirmizi toprak devam ediyor biraz yumuşadi diyelim toprak.
Usta işlem yaptığın alana bir şekilde tavandan yada giriş tarafın dan ya da ne bileyim Yan duvarlar dan mahali bilmedigim için söylüyorum , su geliyor mu eğer su sızıntısı var ise zemin altına birikiyor ise durağan su yani pis su koku yapar , eğer toprak kararmaya başlar ise yani klasik kil rengi falan değil hani bozlak larda çıkar ya fakir mezarları işlem yaparsın kara toprak çıkar pis pis kokar insan yağı eridiği vakit toprağı karar tır . Aldığın koku benim tanıdığım koku bu . Çürük yanmış yağ kokusu neden böyle söyledim onu da izah edeyim, durağan su bakteri oluşturur bakteri ise izole edilmiş ceseti tüketir gaz oluşturur . Mekana gelirsek çıkan büyük kayalar öncesinde çıkanlar sonrasında çıkan kırmızı toprak kireç vs. Gizlemekten çok izole edilmeye çalışılan mekan gibi geldi bana, yanmış kemik parçaları yada ne olduğunu çözemedi giniz şekilde gri tonlara yakın bir katman daha çıkarsa muhtemelen yakmış lardir. Kapalı alan ise havanın aktığı yöne doğru tavan da gedik yerler varsa çubuk gibi birşey ler ile kurcalayın is varsa kesin yakmışlar dır.

Sedegor

Engellendi
Usta işlem yaptığın alana bir şekilde tavandan yada giriş tarafın dan ya da ne bileyim Yan duvarlar dan mahali bilmedigim için söylüyorum , su geliyor mu eğer su sızıntısı var ise zemin altına birikiyor ise durağan su yani pis su koku yapar , eğer toprak kararmaya başlar ise yani klasik kil rengi falan değil hani bozlak larda çıkar ya fakir mezarları işlem yaparsın kara toprak çıkar pis pis kokar insan yağı eridiği vakit toprağı karar tır . Aldığın koku benim tanıdığım koku bu . Çürük yanmış yağ kokusu neden böyle söyledim onu da izah edeyim, durağan su bakteri oluşturur bakteri ise izole edilmiş ceseti tüketir gaz oluşturur . Mekana gelirsek çıkan büyük kayalar öncesinde çıkanlar sonrasında çıkan kırmızı toprak kireç vs. Gizlemekten çok izole edilmeye çalışılan mekan gibi geldi bana, yanmış kemik parçaları yada ne olduğunu çözemedi giniz şekilde gri tonlara yakın bir katman daha çıkarsa muhtemelen yakmış lardir. Kapalı alan ise havanın aktığı yöne doğru tavan da gedik yerler varsa çubuk gibi birşey ler ile kurcalayın is varsa kesin yakmışlar dır.
Himm guzel tesbit ama o dedigin insan yaglarini ve neticesinde ortaya cikan toprak rengi ve kokuyu cok cok iyi bilirim ))) O koku degil ! Bildigin Tup gaz kokusundan agir gibi cok benziyor. Daha cok tuzlu bir tadi var sanki insanin her yerine tuz siniyor, Dudaklar metal tadi oluyor dilini dudagina vurunca tuz yaliyorsun ))) Ayni zamanda demir yaliyorsun sanki , icerde 3- 5 dakika kalinca nefesin kesiliyor ))) Şu an degil ama gaz bitti. Tekrar gelirmi bilmem. Ortam su sizintisina musait hatta nemli ! Burasi bir magra icinde baska bir tunel girisi, her taraf kaya yani duvurlar sadece buradan girilir yan ust alt yok yani. O dedigin siyah topraga elini vursan insanin erimis yagini hissedersin bilirim ama henuz oyle bir toprak ve benzer koku yok bu başka

Son düzenleme:

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
yaw gozunu sevdigim ustaa. ogaz deil bugaz deil..ozaman soyle yanindakilere..mekana gelirken turp nohut fasille yumurta yimesinler..bide oyle deneyin.yada oruc zamani gedin oraya.kahkaha

Sedegor

Engellendi
yaw gozunu sevdigim ustaa. ogaz deil bugaz deil..ozaman soyle yanindakilere..mekana gelirken turp nohut fasille yumurta yimesinler..bide oyle deneyin.yada oruc zamani gedin oraya.kahkaha
))))) alakasi yok Osurukla )))) bekle basina gelen teshis koyan kesin biri cikar )))

herseye degil olmaz demiyoruz olabilir dedigimizde var ))

sence osurugu bilmiyor burdami soruyoruz ))))

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Himm guzel tesbit ama o dedigin insan yaglarini ve neticesinde ortaya cikan toprak rengi ve kokuyu cok cok iyi bilirim ))) O koku degil ! Bildigin Tup gaz kokusundan agir gibi cok benziyor. Daha cok tuzlu bir tadi var sanki insanin her yerine tuz siniyor, Dudaklar metal tadi oluyor dilini dudagina vurunca tuz yaliyorsun ))) Ayni zamanda demir yaliyorsun sanki , icerde 3- 5 dakika kalinca nefesin kesiliyor ))) Şu an degil ama gaz bitti. Tekrar gelirmi bilmem. Ortam su sizintisina musait hatta nemli ! Burasi bir magra icinde baska bir tunel girisi, her taraf kaya yani duvurlar sadece buradan girilir yan ust alt yok yani. O dedigin siyah topraga elini vursan insanin erimis yagini hissedersin bilirim ama henuz oyle bir toprak ve benzer koku yok bu başka
Vücudun yağ kaplıyor mu ? Yağ tabakası yapışıyor mu deriye ?