Elektrikten anlayan kurabilenlere. hediyem olsun.

akyol

Bilgili Üye
anatolian mal bulanındır murat26 arkadaşlar hiç ses yok takipteyim varmı bir gelişme ?

murat26

Aktif Üye
akyol ustam yillik izindeyim izin donusune kadar bakamiyacagim.Kurban bayramindan sonra insallah.

akyol

Bilgili Üye
murat26 tamam dostum teşekkürler bizimde bir oda tespitimiz var bende civalı pirinç cubuklar var tespiti onunla yaptık bu projeyide doğal ortamda aynı yerde denemek bilgi kazandıraçaktır denemek güzel olçak size iyi izinler dostum

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
güzel bir konu olmuş tebrikler arkadaşlar yardımlaşma ve amatör ruh güzel
evet devre kare dalga sinyal çıkışı veriyor ve çıkışa bağlanan ledin yanma/sünme durumuna göre frekansı ayarlayabilirsiniz
teorik olarak herşey tıkırında yani
fakat pratikte sorun şu ki toprağın direncini 12 voltluk bir gerilim kaynağı ile nasıl aşacağız ?
toprağa çakılan bir pirinç çubuktan harekete geçecek elektronlar 1 metre ötedeki diğer pirinç çubuğa nasıl erişecekler ?
aradaki toprak direnci nedir ???
geçen akım kaç mili ya da mikro amperdir ?
bu kadarcık akımdan nasıl manyetik alan oluşacakta boşluk bulmamıza yardım edecek ???
kafamda deli sorular
konuyu böylece uzatıp gidebiliriz
neyse siz bana bakmayın ben konuyu uzaktan izleyeceğim

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
_Mithra_ usta nası sana bakmayalım belliki kıymet vermişsin çalışmaya. Senin gibi dostlarımız. Bi. El atsın başaralım şu işi kimse bana kızmasın kayadaki çiziğe kafa yorana.kadar şu boşluk bulma işine çözüm bulup anasını ağlatalım gömülerin...

anatolian

Yeni Üye
güzel bir konu olmuş tebrikler arkadaşlar yardımlaşma ve amatör ruh güzel
evet devre kare dalga sinyal çıkışı veriyor ve çıkışa bağlanan ledin yanma/sünme durumuna göre frekansı ayarlayabilirsiniz
teorik olarak herşey tıkırında yani
fakat pratikte sorun şu ki toprağın direncini 12 voltluk bir gerilim kaynağı ile nasıl aşacağız ?
toprağa çakılan bir pirinç çubuktan harekete geçecek elektronlar 1 metre ötedeki diğer pirinç çubuğa nasıl erişecekler ?
aradaki toprak direnci nedir ???
geçen akım kaç mili ya da mikro amperdir ?
bu kadarcık akımdan nasıl manyetik alan oluşacakta boşluk bulmamıza yardım edecek ???
kafamda deli sorular
konuyu böylece uzatıp gidebiliriz
neyse siz bana bakmayın ben konuyu uzaktan izleyeceğim

Ustam selamün aleyküm.

Çok güzel noktalara değinmişsin.
Öncelikle 12 volt evet düşük bir akım gücü ancak birçok elektronik alet özellikle dedektör ve sinyal üreten devreler 9 veya 12 volt kullanıyor.
Bu voltaj operasyonel yükselteçler yani opamplar sayesinde yükseltiliyor. Tabi bunlar uzmanlık isteyen işler. Ben TV'de bir yerde izlemiştim basit bir sinyalin bile toprak altında 1 km. mesafeye kadar ilerlediği ancak sorunun tekrar dönüş sinyalini algılamakta olduğunu söylüyorlardı.

Toprak direnci biliyoruz ki her alanda farklıdır.

Seninde söylediğin gibi sinyali Led'in yanıp sönme hızından anlayabiliriz, bunu da bir potansiyometre kullanarak değiştirebiliriz. Bunlar yapılmak zorunda diye düşünüyorum.

Şimdi benim sorunum ise elimde istediğim şekilde ayarlama yapabildiğim bir kare dalga devrem var kendi yaptığım. Ben bunun frekanslı olanını da yaptım ancak, bunu yere akım vermek suretiyle değilde iki adet pirinç çubuğa monte etmek suretiyle hareket halindeyken kullanmak istiyorum. Hatta bütün akımın numunenin üzerinden geçtiği ve çubuğa, takmış olduğum numunenin elektronlarının akmasını sağlayacağını düşündüğüm bir ekleme de yaptım ama numunelerim olmadığı için deneme fırsatım olmadı. Şimdi numune yapma işim kaldı. Ama içimden bir ses yine yapmak istediğim şey olmayacak dediğinden numune işini sallantıya aldım. Ama buradan sözüm olsun eğer başarırsam bu sitede yaptığım aleti bütün özellikleriyle ve üretim için gerekli bütün dökümanları ile arkadaşlara hediye edeceğim.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Ustam selamün aleyküm.

Çok güzel noktalara değinmişsin.
Öncelikle 12 volt evet düşük bir akım gücü ancak birçok elektronik alet özellikle dedektör ve sinyal üreten devreler 9 veya 12 volt kullanıyor.
Bu voltaj operasyonel yükselteçler yani opamplar sayesinde yükseltiliyor. Tabi bunlar uzmanlık isteyen işler. Ben TV'de bir yerde izlemiştim basit bir sinyalin bile toprak altında 1 km. mesafeye kadar ilerlediği ancak sorunun tekrar dönüş sinyalini algılamakta olduğunu söylüyorlardı.

Toprak direnci biliyoruz ki her alanda farklıdır.

Seninde söylediğin gibi sinyali Led'in yanıp sönme hızından anlayabiliriz, bunu da bir potansiyometre kullanarak değiştirebiliriz. Bunlar yapılmak zorunda diye düşünüyorum.

Şimdi benim sorunum ise elimde istediğim şekilde ayarlama yapabildiğim bir kare dalga devrem var kendi yaptığım. Ben bunun frekanslı olanını da yaptım ancak, bunu yere akım vermek suretiyle değilde iki adet pirinç çubuğa monte etmek suretiyle hareket halindeyken kullanmak istiyorum. Hatta bütün akımın numunenin üzerinden geçtiği ve çubuğa, takmış olduğum numunenin elektronlarının akmasını sağlayacağını düşündüğüm bir ekleme de yaptım ama numunelerim olmadığı için deneme fırsatım olmadı. Şimdi numune yapma işim kaldı. Ama içimden bir ses yine yapmak istediğim şey olmayacak dediğinden numune işini sallantıya aldım. Ama buradan sözüm olsun eğer başarırsam bu sitede yaptığım aleti bütün özellikleriyle ve üretim için gerekli bütün dökümanları ile arkadaşlara hediye edeceğim.
aleykümselam gardaş
opamplarla gerilimi yükseltebilirsin onda sorun yok istersen 1000 volta çıkar
hatta bu sizin projenin en gelişmiş hali olan megerlerde 5000 VDC toprağa gerilim verip ölçüm yapabilirsin
ama asıl soru şu işte
toprağa verilecek gerilimle boşluk bulmanın mantığı nedir ???