Çatal Kaya

Ferithan

Aktif Üye
Bunun bölgesi hiç kimsenin aklına dahi gelmeyecek hayalinden bile geciremeyecegi bir yerde .
Belgelerin bir çoğunun tam net yerleri var
Ayrıca burası şuan benim gözlemlediğim yerlerdir.
Burası batıda değil tamamen doğudadır. Saygılar.
Ve kudret kale ile bilginiz varsa benimle paylaşmanızı rica ediyorum..
usta bunun içinde çatal.kaya dediler.dusunceleriniz

5tgiDx.md.jpg

Bendeki çatalkaya V şeklinde dağın tepesinde derenin ortasında kalıyor.Üstüne çıktığın zaman aşağıdaki heryere hakim.İpek yoluna bakıyor.Çatalkayaya çıkarken dere kenarinda kabartma kaplumbağa işaretimiz ve eski kilisemiz mevcut.

Madem ilginiz var çatalkayaya bu çatalkayanın gerçek hikayesini anlatim size.Çatalkaya eşkiyanin gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.Bu kuleden ipek yolundan geçen kervanları,köylere giren çıkanı,askerleri vs izlerler.Zaten çatalkayaya çıktığınız zaman komple heryeri net bir şekilde görüyorsunuz.Gözetleme yapmak için uygunlugunu teğit ettim.Kullanim amaci gerçektir.Çatalkayanın arka kısmı pamukovadır.Kaçış için uygun bir güzergahtır.

Daha sonra yazılı olan yabani güllerin yetiştiği yeride buldum.Yabani güllerimiz bu çatalkayaya 3 km uzakta zirvede.Pamukovaya tepeden bakıyor.Mağarasini ve kaçış tünelinide buldum.Yanlız bazı parçalari bulamiyorusunuz herşey değişmiş çünkü.Tam buldum dediğiniz an başa sarıyorsunuz.

Eşkiya işi yorar zordur ben vazgeçtim sizede tavsiyem vazgeçin.Arkeoloji araştirin ve okuyun.Yunan Roma Bizans
Çatal kaya Belecoma ile hüdavendigar arasindadir. 3 ayılar turbe tepe topal manolun mıntikasi da buradadir. Çalgılı mağara gemili mağara bu bölgeye 30 km mesafededir. Bölge gölpazari vezirhan lefke yenisehir iznik inegöl bursa ve yalovada son bulur. Kudret kale yer altı kalesidir. Persler doneminde altın ve demir madenleri için tüneller açılmış zamanla yer altı şehrine dönüşmüstür. Girişinin biride emin ağa nın mezarindandır. Saygilar

kaplumbaga

Member
Bu belge sizin elinizdemi ? Bir üstteki attığınız resmin ordanmi çıktı ?
Bölgeyi bulmakzor oldu haritada bulunan çatal kayanin önündeki yuvarlak krater gibi bir çukur dur gördük toplam 12 noktası vardır dediğiniz gibi yukarıda yaban gülleri Aşşağıda gölet ve bölgede çökmüş bir ayı vardır
Yer Kalyon yayla arasında bir mevkidedir bu çatal kayanin altından dikdörtgen bir noktasından devamli bir bal renginde sıvı çıkmakta köylüler buraya bal kaya ve çatal kaya ismiyle hitap ediyorlar kiliseye
Gelince evet kayanin ilerisinde oda mevcuttur
Köy sahipleri burada birsey olduğunu tahmin ediyorlar ama malesef anlamiyorlar
Bu yaylaya en yakın koy 51km mesafededir
Ve bize gelince bu harita çatal kayanin haritasıdir yerini bulduk ama üzerindeki eski ermeniÇeyi çözemedik
Doneleri foto ve videoları mevcuttur
Eger bölge aranıyor ise ufaktan söyleyeyim artvin ve Kars sınır arasındaki yaylaların birinde

RONİN

Member
Eşkıya belgelerinde geçen yerlerin isimleri ve yerlerine çok takılıyoruz. Herkes Trakya-Marmara bölgesine odaklanmış durumda (ha Volçan için eyvallah, o bölgede yaşadığı için) ama heryerde meşhur bir eşkıya ve eşkıya hikayesi vardır. Kendi bölgenize göre yorumlayın. Eşkıyalar genelde bölgelerin isimlerini kendi koymuştur, bölgenin şimdiki ismiyle aynı olmayabilir. Atıyorum eşkıya çatalkaya demiştir, şu an ismi dikey kayadır. Araştırdığınız, çalışma yaptığınız bölgeyi bir puzzle'ın parçaları gibi düşünüp birleştirin. İsimlere değil, emarelere ağırlık verin. Örneğin Çatalkaya diye tabir edilen yeri buldunuz, ki hemen hemen her bölgede böyle bir kaya bulunur. Çatalkaya'yı takip eden başka iz veya eşkıya belgelerinde adı geçen yerlere benzer birşey var mı, onu gözlemleyin. Mesela demiştir ki, Çatalkaya'nın ilerisinde Sarıgöl vardır diye, o Sarıgöl şimdi Sarıgöl değil de Sazlıklıgöl olmuştur. Definecinin işi yorumlamak, anlamlandırmaktır...
Saygılarımı sunuyorum...

kaplumbaga

Member
Eşkıya belgelerinde geçen yerlerin isimleri ve yerlerine çok takılıyoruz. Herkes Trakya-Marmara bölgesine odaklanmış durumda (ha Volçan için eyvallah, o bölgede yaşadığı için) ama heryerde meşhur bir eşkıya ve eşkıya hikayesi vardır. Kendi bölgenize göre yorumlayın. Eşkıyalar genelde bölgelerin isimlerini kendi koymuştur, bölgenin şimdiki ismiyle aynı olmayabilir. Atıyorum eşkıya çatalkaya demiştir, şu an ismi dikey kayadır. Araştırdığınız, çalışma yaptığınız bölgeyi bir puzzle'ın parçaları gibi düşünüp birleştirin. İsimlere değil, emarelere ağırlık verin. Örneğin Çatalkaya diye tabir edilen yeri buldunuz, ki hemen hemen her bölgede böyle bir kaya bulunur. Çatalkaya'yı takip eden başka iz veya eşkıya belgelerinde adı geçen yerlere benzer birşey var mı, onu gözlemleyin. Mesela demiştir ki, Çatalkaya'nın ilerisinde Sarıgöl vardır diye, o Sarıgöl şimdi Sarıgöl değil de Sazlıklıgöl olmuştur. Definecinin işi yorumlamak, anlamlandırmaktır...
Saygılarımı sunuyorum...
Arkinse olarak geçer bölge
Haklısın kendi adı

balkaya34

Bilgili Üye
Tariflerinize birebir diyebileceğimiz şekilde uyuyor. Çatal Kaya bir mevzi gibi geç araya ve heryeri gör. Çatal kayaya çıkarken kaplumbağa ve tavuk var. Mağaralarda tamam hatta mağaralardan birinin önünde bir kaplumbağa daha var. Yabani güller dediniz biz onlara ayı gülü deriz . Onlarda var. Kaçış güzergahı dediniz onlarda var. Peşlerine ordu takılsa perişan olur bu dağlarda ve hiçbir şekilde izlerini bile bulamazlar. Kiliseyi bulamadım ama tahminime göre mağaralardan biri şapel olarak kullanılmış.
Size katılıyorum bu eşkıya işi zor iş. Ama hiç mi kasa olmaz ya. Özellikle çatal kayayı görünce tamam dedim burda kasa vardır. Ama yok malesef yok. 70 lerin sonlarına doğru bir defineci gurubu gelmiş. Bizim köylülere birkaç yer sormuşlar onlarda burayı tarif etmiş. Yani bizden bayağı bir erken davranmışlar. Kasalar hediyeler gitmiş. Sadece yapamayacakları işler kalmış.
Bildiğiniz birkaç para yeri varsa bir bakarım. Ya nasip...
Saygılarımla ve Selametle

Selam arkadaslar ,, Buda yine esgi tarihli bir konu ama ,Ben bubyıl yani 2021 yılını bu konu üzerinde araştırma yapmakla geciŕdim diyebilirim ,
ÇATALKAYA GÖLÜ diye geçer bubyerin adı.
Bu sitede HOPLIİT usdanın bu konuda yazdigi ćok onemli ve ayrıntılı bilgiler vardır. Burada Kaplunba veya tavuk isareti olmaması lazım, Yani boyle bilgiler benim kanaatimce sonradan yada arkadaslarin gördüğü kaplunba veya tavuk isaretin oldugu yeri buraya benzetiyor olabilir ,Aslinda hem kaplunba hemde tavuk kendi başina iyi bir işaretlerdir..
Burda Ana kaya Araba seklinde oyulmuş ve bu kaya göç yoluna ve karşisindaki köye bakar.
Bunun etrafında KİLİSE diye yazmıssiniz evet var bu kilise ANA KAYADAN oyma ve çok muntazam iscilikli bir kilise ki bu kilise SARIMSAKLI ,( sarsamka ) papazin kilisesi ayni tepede ve catal kayanin da Dogusundadır ,Tahmini mesafesi 300 adım gibi.
Güle Gelince Bu catal kaya golunden aşagiya dogru bakdiginda Balkaya , Kızlar kalesi magralari , ALNI kesik kayayi görürsünüz ki BURADA GÜZ GÜLLERİ biter ,Yani bu güller hic bir mevsimde cıkmaz Sadece GÜZ ayinda yani 10 ncu ay veya birazda bazanda 11 nci aya sarka bilir buda hava durumu ile ilgilidir. Ayrıca magra çatal kaya gölünün usdtarafinda yani yol.iale gelirseniz magradan sonra bu gölü goreceksiniz. bu magranin resminide bu site ekledim GÜZEL BİR goruntu diye bulabilirisiniz.
Catal kaya konusunda ERKEK VE KADIN uzuarı aranır.
Ben bu işaretler dısinda olanları tesbit ettim bazilarıni resimledim. Ekek ve kadin uzuvlarınıda araşdırmaya devam ediyorum.
Vel hasil bilginiz dogru ama biraz eksik gibi geldi bana ,Bu durumda VAKKO usdadın konu hakkında bilgisi oldugunu sanıyorum ,