Akdenizde tümülüs varmidir

The Thing

C*
Süper Moderatör
Sen oraya gidene kadar bir kayanın altında kalmazlar İnşAllah, cahillik diyorsan eğer.

zephyrus

Member
Yok su an calisma durmua durumda kayayi inceledikten sonra sizinle foto paylasirim

ASKER.

Aktif Üye
Antepten adanaya giderken otoban yolunun solunda en az 3-4 tane var düzlükte çok güzel yığmalar biri o kadar büyükkü köyün yanında üzerinde 10-15 tane ev bile var

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaslar hepinize kolay gelsin. Öncelikle herkese hayirli günler dilerim. Arkadaslar konu bana dun anlatildi vede sordugum sorular neticesinde yapilanlari anlattım . tesadufen bir tarla duzeltmesi sirasinda dramos girisine rastlamış lar. Tunelin ici camur doluymuş. Bu camuru temizledikten sonra karsilarina mermerimsi bir kaya cikmis. Kayayi kırmaya calismislar fakat etrafindan taslar döküldüğü icin korkmuslar. Sonrasında kayanin altından zayıf birinin geçeceği kadar delik acmislar karsiya geçince daha dogrusu karsiya gecememisler durmadan üstlerine tas parcalari gelmis muhtemelen mezar oyulurken cikan kaya parcalari ve doldurma diger yuvarlak taşlar diye düşündüm . Benim duyumlarima gore çalıştıkları yere yakın bir kartal figürü var. Resim ve video çekmişler fakat bana göstermediler. Bahsedilen yerortalama dokuz metre yüksekliğe sahip bir tepe. Yakinindan dere geçiyor. Dramos ortalama bir metre yukseklige sahip ve tabanda da duzgun dikdörtgen taslar mevcut. kapamadan sonra daha ne kadar kazmalari gerekecek ve de mermeri nasil kıracaklar. Bu arada dramos 25 metre uzunluga sahip ve de v çatı. Şimdiden herkese tesekkur ediyorum. Saygılarımla
@zephryus kardeşim öncelikle hoş geldin yazı tam 3 kez okudum okuduğumu toparlayayım dedim fakat işlem sırasını yerine oturtturamadim ....özür dilerim ....once su soruları sorayim
Bu arkadaşınız tarla düzenlemesini 9 mt yüksekliğinde 1 yerde yapıyorsa meyilli 1 yer olmalı...ve giriş önüne çıktıysa tarlada taş temizliği gibi 1 çalışma yapıyor olması lazım..ve bu girişi kapatan kayanın küçük ve hatta kendini belli edecek 1 hatada olması düşündürdü....bu düşündürme diğer anlattıklarının devamında sanki yanıltıcı..veya kullanım amaçlı 1 tünel gibi geldi ....
2 cisi tünelin ucunu açıyor ve önüne mermer kaya çıkıyor kırmaya çalışıyor kıramıyor...alttan ufak 1 giriş açılıyor ama giremiyor ..sonraki bilgilerin net olduğu için yanı 25 mt uzunluğunda tavanı V şeklinde dediğin için içeri girilmiş oluyor ...benmi burayı yanlış anladım.....
Şimdi kardeşim benim madem böyle 1 yer tespit ettiniz ben şöyle 1 yönlendirme yapayım....
Öncelikle işlem yapmak öyle kolay kolay yap denecek şey değil...islemden önce tespit ve tespitlerin tekrar gözden geçirilmesi sağlamalarin yapılması...degerli tespitlerinin yapılması ve emin olunması...
Bu sizin yerde ilk bulduğunuz giriş bana ilk baştan yanıltıcıgiris ve tünel gibi geldi ..ama onunuze mermer cikmasi ....ki bu ilk girişten mi cıktı yoksa 25 mt ileriden çıktı orasını pek anlayamadım....ki farketmez ...sizin yapacağınız üst taraftan çubukla başka giriş bakmak olsun ben şimdi çok müsait değilim yoksa çizerdim sana senin orayı daha iyi anlardın ....buyuk 1 ihtimalle sizin bu bulduğunuz giriş...dogu kısıma bakıyor gibi ama hafif güneye doğru.......

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Senin bu çubukla yapacağın tespit ler sonucunda ve geniş çevirede ne var ne yok tespit ettikten sonra bizlere burada bilgi verirsin..ben öyle geliyor ki başka 1 giriş var ...
Arkadaşlarının bulduğu bu tür koly girişli yerler randımanlı olduğunu görmedim duymadım ...
Ama siz yinede tüm incelemelerinizi yapın hemen girişinden başlayıp 25 mt ye kadar her tasi tek tek inceleyerek ilerleyin ...
Geldik mermer kayaya anladığım kadariyle elinizdeki alet edevat ufak tefek el takımları... 1 mermer bloğunu aşmak için neler yapılmalıdır konusunu sitelerden araştır..ogren ..bu sitemizde ...kirmak dökmek parçalamak kazmak esmek vb gibi kelimeler .yazılar ve butur seyleri yapmayi istemek yazak ...
Ama ben öyle tahmin ediyorum ki başka yerden giriş var ..
1 de derenin o taraftan etrafınınsa hem çubuk çalışmasını hem foto çalışmasını yap buradan bizi bilgilendir ....
Rast ve kolay gelsin kardeşime

zephyrus

Member
Hocam tarlayi buyutmek icin tepeyi kepce ile duzeltirken tas örme tunel buluyor lar girisin onunde bir kapaktan bahsedilmedi. Tunel yirmibes metre sonra buyuk bir kaya ile kapatılmış. Ben tahmini mermer benzeri diye nitelendirdim. Sebebide oaradaki dogal kaya yapisina benzeyip bemzemedigini sorduğumda benzemiyir mermerimsi demeleriydi. Buyuk kayayi küçültme ye calistiklarinda buyuk tasin etrafindan el buyuklugunde irili ufakli taslar tunele dogru dokuluyor tunelin çökmesinden korktuklari icin yirmibes metre sonundaki buyukbkayanin altindan girmeye calisiyorlar fakat, kayanin arkasina ulasamadan, kayanin arkasindan taslar dokulmeye basliyor. Bu arada şunu da sordum. Buyuk tasin ardindaki kucuk taslar toprakla karisikmi döküldü dedim hayir dedi sadace yuvarlak ve kirik taslar dökülüyor dediler. Aksam bilgisayar dan cizmeye calisirim seklini. Allah nasip ederde gidebilirsem oraya hem etrafin fotolarini cekip yuklerim hemde iceriainin fotolarini. Cubuklada bir gezeriz musaitae etraf uçmuş

Son düzenleme:

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Siz yinede onunuze cikan bu kayanin uzerinden ve arkasindan tunel devam mı ediyor çubukla tespit edin ..ve hatta mevcut 25 mt lik tunelide üstten çubukla tespit edin kenarlarda cep göz varmı kontrol edin

zephyrus

Member
uçmuş agzina saglik üstadım. tepe üstü pek gezmeye musait değil dediler. Cok fazla cali var dediler. Yinede gidince belli olur hersey hayırlısı. Banada bir gariplik var gibi geliyor. Sebebide kaya kapatmasinin arkasinda neden dolgu tas var? Bu forumda daha önce hic denk gelmedi. Tecrübesi olan arkadaslarim, daha önce benzer kapatma ile karsilasmis arkadaşlarım sizinde degerli yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

crysannche

Member
Amik ovasında
Ceyhan Ovasında çok sayıda var.
Yılankaleye cık ovaya bak bir çok tumulus goreceksin.