yer altı mahseni

Perfectorc

Member
ustam çubuk fiatarı nekadar acaba ve gerçekte işe yararmı tşk
çubuga sakın paranı verme hırdavatcıdan pirinç kaynak teli al ortadan kestir L şeklini ver cubuk tamamdır maliyeti sana en fazla 10 lira olur

@
BulursamKader25 ustanın profilini ziyaret et orda cubuk kullanımı hakkında yazılar var onları oku

xakrepx

Engellendi
tşklr ustam sonuç nasıl belli oluyo yani çubuk kendiliğinden emanete yada boşluğamı yoneliyo bi tarif edermsin ustam

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Burası bir ibadet hane bunun dônemini bilmek gerek
İçinde ne olur bilemem ama başka odalar olma ihtimali var kurbanım

Perfectorc

Member
Selamün Aleyküm.
Arkadaşlar Merhaba,
Çubukla alakalı yazacağım HERŞEY bizzat denediğim, tecrübe ettiğim bilgilerime dayanır. Anlattığım her husus BANA GÖREDİR. %100 benim anlattıklarım “benim” doğrularımdır. Zaten bu konuyu açmamın gayesi; SADECE VE SADECE KİŞİSEL KULLANIMLA ALAKALI TECRÜBELERDİR.

İsterseniz sizde burada kendi tecrübelerinizi lütfen paylaşınız. Kendi düşüncelerinizi ve uygulamalarınızı yazınız. Fakat ASLA bir başka ustamızın yazdığına ve yaptığına bu “YANLIŞTIR” demeyiniz. Okuyan kendisi karar versin, zaman geçtikçe, tecrübesi arttıkça, kendisine uygun olanı tespit edecektir.

Bu konu ile alakalı formlarda belki 5.000 sayfa yazı vardır. Bizim gayemiz yazılanları buraya aktarmak değildir. Sadece ve sadece kişisel tecrübeleri kardeşlerimizin dikkatine sunmaktır. Şimdiden söyleyeyim arkadaşlar; alıntı yazı paylaşılırsa silmek zorunda kalacağım. Lütfen sadece sizin tecrübeleriniz, paylaşmak isterseniz.

Okuduklarımızla alakalı, paylaşımda bulunan ustamıza soru sorarak, konumuzu daha da kapsamlı bir hale getirebiliriz.
Bu paylaşımın altında, lütfen dedektör vb. cihaz da sormayınız. Bu nasıldır, şu nasıldır? Diye.
Kendiniz ilgili katagori de YENİ bir konu açıp, o cihazla alakalı, kardeşlerimizin tecrübesine başvurabilirsiniz.
Anlayışınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Bismillah deyip başlayalım:

ÖNEMLİ SORULAR …… :
Definecilikte en önemli iş BOŞLUK bulmaktır. Birçok arkadaşımız gibi bende bu boşluk bulma işinin, defineciliğin en az %70’idir diyorum.

“ DEDEKTÖRLE “ BOŞLUK BULUNUR MU..?????
Dedektörle boşluk BULUNAMAZ.
GPR, EM, REZESTİVİTE cihazları ve ÇUBUK ile boşluk bulunabilir. Çubuğun dışındaki cihazların kullanımı kolay değildir. Nerdeyse mühendislik bilgi ve tecrübesine dayanan cihazlardır. Kiralarsanız dahi kullanamazsınız. Bu hususu önemsiyorum, paranızla hüsran yaşamayın diye yazıyorum. Dedektör bile kiralamak uygun değildir, daha önce dedektörünüz olmadıysa ve hiç kullanmadıysanız; En iyi dedektörü bile arazide çalıştıramazsınız. Sonucu hep hüsran olur. Dedektör tecrübeniz varsa, ihtiyaç da hasıl olduysa zaten ne yapacağınızı bilirsiniz, o zaman sağlam yerlerden –firmalardan- kiralama yapılabilinir.

1- ÇUBUK BOŞLUK BULUR MU…?
Çubuk en iyi boşluk bulan alettir-alan tarama cihazıdır.
Çubukta derinlik sorunu yoktur. 5 metrede de 50 metrede de işini yapar.
Piyasada metraj verilerek satılan çubuk duyarsanız, bilin ki cebinizden parayı almaya çalışıyorlardır.

Amma Çubuk Kullanmak da tecrübeye dayanır. Yıllar ister. Çok çalışmak ister. Arazide antraman ister. Sabır ister. Aslında en zorudur çubuk. Dilinden, hareketinden anlayamazsak hiçbir işe yaramaz. Ve çubukta en zor iş; MİNERAL ELEMEKTİR. Zira toprakta 2.000 e yakın minarel vardır (Şu ana kadar tespit edilen). 1 tanesini bile elemek gayet zordur. Her ustanın, kendini yetiştirdiği, mineral eleme yöntemi vardır. Zaten olmalıdır. Yoksa çubukta başarı şansı çok az olur.

2- ÇUBUKLA DEĞERLİ MADEN (ALTIN-GÜMÜŞ) Vd. MADENLERİ BULMAK MÜMKÜN MÜDÜR..?
Evet mümkündür.
Nasıl bulduğumu, nasıl tespit ettiğimi size detaylı anlatacağım. Bu husus da da en büyük sıkıntı yine mineraldir.
Tespit ettiğimiz altın mıdır, mineral midir? Ben nasıl ayırt ediyorum size anlatacağım.

3- ÇUBUKLA DERİNLİK TESPİTİ YAPILABİLİR Mİ?
Evet, çubukla yer altındaki odanın derinliğini hem tavandan hem de zeminden tespit etmek mümkündür.
Oda, ayağımızı bastığımız yerden ne kadar aşağıda, odanın kendi yüksekliği ne kadar, bilinir, tespit edilir.
Bu husus da ustalar arasında icma (genel kabul ediş) vardır.
Bu meseleye karşı çıkan hemen hemen yoktur. İstisnalar da kaideyi bozmaz.

4- PİYASADA HAZIR SATILAN ÇUBUKLAR İŞİMİZİ GÖRÜR MÜ..? ALALIM MI…?
Piyasada allanıp pullanan, tornadan çıkmış pırıl pırıl çubuklara kanmayın. Benim çok param gitti sizin gitmesin.
O kadar para etmezler, size de artı bir şey katmazlar.
Her usta kendi çubuğunu kendi yapar veya başında durur, sanayi de kafasına göre yaptırır. Sizde verilen bilgiler ışığında kendi çubuğunuzu kendiniz yapınız. Çok kolaydır. Ucuza mal olur.

5- ÇUBUK HERKESDE ÇALIŞIR MI…?
Çubuk herkes de çalışmaz.
Çalışıp çalışmadığını kullanarak anlayabilirsiniz. Bir tane bakır çubuk alın, apartmanda yaşıyorsanız ve altta, bir kat daha varsa; salonun ortasına geçip çubuğu tutun. Salonun içinde yürümeye başlayın; Hareketlenirse ve bir şekil yaparsa; ya çapraz yapar ya da sağa ve sola açılır. Çubuk sizde çalışıyor demektir.
Bundan sonraki her şey, sizin gayret ve çalışmanıza bağlıdır. Ayrıca zayıf çalışanlar da PİL ile takviye edilebilinir.

6- KİTAPLARDAN ÇUBUKLA ALAKALI BİLGİLERİ OKUYARAK ÇUBUK USTASI OLUNUR MU…?
Kitapları, formlardaki bilgileri okuyarak çubuk ustası olamazsınız.
Lakin çok şey öğrenirsiniz, çok istifade edersiniz. Bu iş aynı yüzme öğrenmek gibidir.
Yüzmeyi kitaplardan okuyarak öğrenebilir misiniz? Öğrenemezsiniz.
Size bir öğretmen lazım. O öğretmenle çok çabuk yüzme öğrenebilirsiniz.
Çubuk ustası ile beraber arazide geçireceğiniz 1 gün bile size çok şey kazandıracaktır.
Sözün özü: Bir ustanın çırağı olunuz.

7- ÇUBUK BEYİN GÜCÜYLE ÇALIŞIR MI..? YANİ SAĞA DÖN DEYİNCE DÖNER Mİ, ŞURADA ALTIN VAR DEDİĞİMİZDE ORAYA YÖNELİR Mİ…?
Evet, çubuğa beyinle (doğrusu kalptir, kalp niyetlenir veya hüküm verirse çubuk o hareketi yapar) sinyal görderdiğimizde, çubuk oraya yönelir. Hatta yanımızdaki arkadaşlarımızın düşüncesinden bile etkilenir. Çubuk kullanan kendine özgü yöntemler geliştirerek bu düşüncelerden sıyrılmalıdır.

Ben çubuğu kullanırken genelde köyümü düşünürüm, bağda bahçede gezerim.
Türkü söylerim, ilahi kaside söylerim. Bu tekniğin zamanla çubuğun hareketlenmesini önlediğini tespit ettim.
Ben sağa dön dediğimde bendeki çubuk asla tepki vermez.
Yanımdaki arkadaşların da bu şekilde –komut- vermesini isterim çoğu zaman.
Onların düşüncesi ile de bendeki çubuk hareket etmez.

%100 etkilenmez de diyemem. Bir başkasının her zaman etkileme ihtimali vardır.
Siz çalışma yaparken, yanınızdaki arkadaşlarınız size sırt dönsün, sigara içsinler, türkü söylesinler. İlgilenmesinler. En güzeli bu sanırım.

KULLANDIĞIM ÇUBUKLAR …… :
Arkadaşlar, benim en son 3 yıldır kullandığım çubuklar, aşağıdaki çubuklardır.
Daha önce kullandığım çubukları burada konu etmeyeceğim.
Bu çubukların hepsi “ L “ şeklindeki çubuklardır. Tek kişi ile kullanılır. Toplam boyları = 50cm.dir.
10-12cm.den pense ile veya mengeneye sıkıştırarak yaparım.
Kundak kullanmam. Benim kullandığım çubuklarımda EL KUNDAĞI yoktur.
Uçlarına da herhangi bir şey takılı değildir.
Hırdavatçıdan aldığım şekildedir. Hiçbir şey ilave etmem, sadece 12 cm.den bükerim o kadar.

ALINTIDIR. . .

xakrepx

Engellendi
ustam çok ürkütücü biyer gündüzleri bile ben Bizans roma dönemine ait diye düşünüyorum ısrlar önce orda yaşam varmış burda yani bizim şuan durduğumuz yer denizle birmiş deniz çekile çekile şehir düzüğe kurulmuş tşkr yorumlarınız için ustalarım