Yeni buldum

Zaman

Bilgili Üye
Ustalar s.a. konudaki taşın çıktığı yerden başlayan ve 20 22 metre sonra bir oda var diye tespit ettiğim yere işlem uyguladık...ne oda çıktı nede tünel ..çubuk kullanmayı daha önce bilmediğimden ilk kez çubuk ile tespit çalışmam olduğundan belki beynin aldatmacasi belki de tecrubesizligin getirdiği yanılma ile sonuç olumsuz çıktı..bu yer tam doğuya bakan bir yamaç yamacın 40 m alt tarafı çayırlık ve birkaç tane su gozesi mevcut ve etrafta iyi bir yaşanmışlık olduğu aşikar.. taşın çıktığı yamaçta yine bu taşa 3 metre yakın 1 metre derinlikte bu taşın ikizi sayılacak ama bu tastaki işaretlerin olmadığı bir taş daha çıkarttık.. bu yamaç alan mezarlık alanı olabilir mi etrafta birer metrekare olacak şekilde küçük taş öbekleri mevcut ...belki toprağın altında bulduğum taş gibi taşlar da mevcut ... yamacın eğimini şöyle tarif edeyim ..bu yer daha öncede söylediğim gibi bir tarla yamacı yanlız taşın çıktığı yamac traktör ün devrilecegi kadar eğimli ..bu taşın üzerinde ki işarete göre oda mezar mı yoksa normal mezarmı aramalıyım..bu tip yerlerde mezar yada mezarlık olurmu ? ( Konuya yeni fotoğraflar ekleyip desteklemek istedim yanlız 30 cm kadar kar olduğu için çekilecek fotoğrafların bir anlamı olmaz diye çekmedim ) birde taşın üzerindeki işaret bir oyma 5 cm derinliği ve 5 cm çapı var birde çizgi şeklnde kanalı var..yanlız zamanla deforme olduğu için işaretler çok net değil ..ben bu işlerde biraz ustalaşmış birine gösterdim taşı üzerindeki nin kesinlikle işaret olduğunu söyledi bu taş kesin murç yedi dedi ..bende sizlerden bilgi ve tecrubelerinze dayanarak yardım ve yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla

Zaman

Bilgili Üye
Ustalar konu günceldir

Zaman

Bilgili Üye
Ustalar s.a. benim bodluk tespit ı yapıp ta 7 m kadar işlem ugyuladiktan sonra sonuç alamaman üzerine tespitlerimin yanıltıcı olduğunu düşündüm...bir ustamız o yere tecrübeli bir kişi baksa iyi olur demişti.. bugün kendi memleketimde biriyle tanıştım ve bu yerime bakması için ricada bulundum...kırmadi sağolsun geldi ..yanında ikili şekilde iki kişinin tutupda çalışan bir alan tarama çubuğu vardı . Ben yeri hiç gostermedim.malum yere 50 m kadar uzaktan çalışmaya başladı ve çubuklar benim daha önce işlem yaptığım yere çekim verdi .. yavaş yavaş o tarafa doğru ilerliyoruz tekrar tekrar çubukları tutuyor ve en son benim daha önce tespit ettiğim yere getirdi çubuklar..ve burada boşluk verdi..sonra tünel tespitide yapıldı...benim tespit ettiğimden sadece 1 metre kadar sapma ile boşluğu ve tüneli buldu.. frekans değiştirip değerli tespiti yaptı..sonra bu yerin 10 m kadar yakınında aralarında 2 metre mesafe bulunan küçük taş yığınları vardı ( bu taş yığınları çok eski olduğu belli uzerileri yosunlasmis neredeyse toprak altında kalmış) bunlar da mezar diye tespit etti.. şimdi merak ettiğim ben 7 metre işlem yaptım birşey çıkmadı .işlem yaparken de çok eminim toprak daha önce hiç ellenmemiş doğal kist idi.. adamın bana söyle burada kesin boşluk var dedi .. buranın girişinin içi doldurulmuş bir kuyudan olabileceğini ve sert zeminin altı oyularak ve boşaltılarak altta bir yapı yapılmış olabileceğini düşündüğünü söyledi.. böyle bir durum olabilir mi.bu tıp alan tarama çubukları yanıltır mı ve bir boşluk var ise 7 metre den daha derin olduğu kesin ama ne kadar daha derinde olur ..bu derinde bir oda yada yapı olabilir mi

oguzkagan

Bilgili Üye
Zaman hocam bizde 6 metre derinliginde 4×2.50 genisliginde be 2metre yuksekliginde bir oda tespitinde bulunduk yaklasik 8 metrelik bir tunelide mevcut ,bende dusunuyorum bu ölçü ve derinlikte ne olabilir diye,sanirin mahsen tarzi bir yapı diye dusunuyorum ,cok daha derinliklerde cesitli olusumlat,yapilat,vs varmidir ustalar söyler elbet

Zaman

Bilgili Üye
Ustalar alan tarama kullanıp sonuç alan ustalarımız yada bu konuda bilgi olan ustarımızın yardımına ihtiyaç vardır konu günceldir