Yeni buldum

Şirvan

Operatör
Bu gibi yerlerde zemin altı oda olur işaretler kaybolduğundan zamanla erezyona uğradığından toprak örter bazı şeyleri çubuk ve cihazla birşeyler bulabilirsin

Zaman

Bilgili Üye
Bu gibi yerlerde zemin altı oda olur işaretler kaybolduğundan zamanla erezyona uğradığından toprak örter bazı şeyleri çubuk ve cihazla birşeyler bulabilirsin
Eyvallah ustam..peki ustam bu işaretli taş bir yamaçta çıktı... yamaç yerlerde oda olurmu yoksa taşın çıktığı yerin 40 m batısı tepe yani zirve ... odayı zirvede mı aramam lazım

Şirvan

Operatör
Biz resimlerden gordüğumüz kadarıma yorum yaparız. Çıkan taşta birşy yok lakin bu gibi bölgelerin eskiden kimler yaşamış hangi medeniyetlere ev sahibliği yapmış bunları bilmek lazım tarlalarda neler olduğunu kimse bilemez bunu öğrenmenin yolu öncelikle cihazla dolaşırsın bulduğun paralar sana fikir verir sonrasında çubukla bir iki deneme yaparsın buda fikir verir

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Zirvede arama, yamacta ara.
2.5 X 2 metre bir oda.
Derunlik 1.5-2 metre asagidan.

Guney, guneydoguya bakan yamaclarda arastirma yap. Yukselti ve gocuk arama. Diger yuzeyle ayni yapidadir.

Cubukla arama yaparken sag eline ici hava dolu metal olmayan birsey al. Sana 50-60 metreden yon verdirir isin kolay olur.

Daha once bu tur mezar gormediysen,
Hedefe ulasman nasip olursa icindeki canak comlegi sakin kirmayin. Begenmedigin hersey cok kiymetlidir.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Üstadların yorumuna aynen katılıyorum kardeşim. Yamaçlar güzel yerlerdir. Sürülememelerinin en büyük sebeplerinden biri verimsiz olmalarıdır. Genelde bunun sebebi bizim ülkemizde altında boşlukların ve ya kayalıkların bulunmasından kaynaklanır. Bundan dolayı eski medeniyetler bu bölgelere defin işlemleri yapmışlardır. Sonraki kuşaklar da verimsiz olduğu için ekmemişlerdir. Tabii her yamaç böyle olacak diye bir kaide de yoktur lakin kanaatimce altın kokan güzel ülkemde bu mümkün olabilir. Bu yüzden o yamaçta Şirvan üstadın da dediği gibi zamanla toprak örtmüş olabilir bazı işaretleri ki bunu ben bizzat çok gördüm.Buyur bu örnekte yüzyıllarca toprak altında kalmış fakat zamanla baraj suyunun yükselmesi ile ortaya çıkmış bir medeniyet. Burayı çok iyi hatırlarım bir yamaçtı ve yamacın üst tarafı düz arazi idi.
Ekli dosyayı görüntüle 156035

Senin yapacağın şey çok basit. BulursamKader25 üstadın dediğini aynen uygulamak. Eline boş bir çakmak yada avuç içine sığabilecek bir top al çubuklarla beraber yamacı dolaş. Yamacın öteki tarafını da ihmal etme. Bakalım ne çıkacak. Selametle.

adem44

Bilgili Üye
bu tas suyun hırpaladığı tasa bencıyor orda dere ola bılır yada dereden oraya getırılmıs böyle gozeneklı taslar derelerın kenarlarında oluyor dere kenarlarında olduklar ıcın bu hale zamanla geliyorlar işaret felan degıl yanı demekkı yasam vardı orda adamın birini buna bencer yere getırmıstım yağmurun catlattıgı kayaya kapak tası demıstım :) suyun oyduğu yerlere murç ızı demıstım dere kenarındaydı dedıgım tas tercu be olmayın ca böyle oluyor

Son düzenleme:

Zaman

Bilgili Üye
Üstadların yorumuna aynen katılıyorum kardeşim. Yamaçlar güzel yerlerdir. Sürülememelerinin en büyük sebeplerinden biri verimsiz olmalarıdır. Genelde bunun sebebi bizim ülkemizde altında boşlukların ve ya kayalıkların bulunmasından kaynaklanır. Bundan dolayı eski medeniyetler bu bölgelere defin işlemleri yapmışlardır. Sonraki kuşaklar da verimsiz olduğu için ekmemişlerdir. Tabii her yamaç böyle olacak diye bir kaide de yoktur lakin kanaatimce altın kokan güzel ülkemde bu mümkün olabilir. Bu yüzden o yamaçta Şirvan üstadın da dediği gibi zamanla toprak örtmüş olabilir bazı işaretleri ki bunu ben bizzat çok gördüm.Buyur bu örnekte yüzyıllarca toprak altında kalmış fakat zamanla baraj suyunun yükselmesi ile ortaya çıkmış bir medeniyet. Burayı çok iyi hatırlarım bir yamaçtı ve yamacın üst tarafı düz arazi idi.
Ekli dosyayı görüntüle 156035

Senin yapacağın şey çok basit. BulursamKader25 üstadın dediğini aynen uygulamak. Eline boş bir çakmak yada avuç içine sığabilecek bir top al çubuklarla beraber yamacı dolaş. Yamacın öteki tarafını da ihmal etme. Bakalım ne çıkacak. Selametle.
Ustam yorumunuz için teşekkür ederim.... bugün kendime yeni bir çubuk yaptım ve 2.5x2.5 odayı buldum... taşı bulduğum noktadan başlayan 30 adım uzunluğunda ki tüneli de buldum .. BulursamKader25 ustamızin dediği gibi boşluğu güneydoğu yamaçta buldum değerli fikirleriniz için size@toyalp ve diğer ustalamiza teşekkür ederim..

Zaman

Bilgili Üye
Ustalar, s.a. tespitini yaptığımız odaya giriş için tüneli tercih etmedik.. odanın tam üstünde 2mx2m ölçülerinde ve 220 cm derinliğe kadar işlem uyguladık...işlem sırasında ilk 50 cm ye kadar hiç sorun yoktu ondan sonra kırmızı renkte macunumsu sert bir tabakayla karşılaştık..tabaka diyorum çünkü toprak denmez..4 kişi 10 saat boyunca sadece bu kadar ilerliyebildik ... artık tâkâtımız kalmamıştı ne kadar daha kalmış olabilir diye şişleme yapalım dedik, o kadar sertki 10 cm bile gitmiyor şiş...bizde işlemi öylece durdurduk..üzerini kapadık. Çok eminim doğru yoldaydık ancak daha ne kadar devam ediyor dahasında bizi ne bekliyor bilmediğimiz için işlemi durdurduk...şimdi siz ustalarıma sorum şöyle, derinlik ne kadar daha devam eder? daha da zor bir katman karşımıza çıkar mı? Tünel 22 oluyor. Uzun olduğu için tuzaklıdır teklikelidir diye düşündük hiç uğraşmadık.. tünele 15. metresinden sonra tepesinden inelim diyoruz ..odanın üzerindeki sert tabaka tünelin üzerinde de olurmu? Yardım ve önerilerinize ihtiyacım var ustalar

Zaman

Bilgili Üye
timur964 ustam, derinliği belli değil .. boşluğu tespit ettik... değerli tespiti de yaptık... iş derinlik tespitine gelince beceremedik

Zaman

Bilgili Üye
timur964 ustam, derinliği belli değil .. boşluğu tespit ettik... değerli tespiti de yaptık... iş derinlik tespitine gelince beceremedik