Tüneldeki Kum Engeli .

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Merhaba.

Soru :
Aşağı kayarak indin. Bir odaya düştün. 6-7 m kum var demissin. 20-30 cm tavan arası açık diye belirtmissin. Ileride bir oda var küp şu bu kısmen görünüyor demissin.
6-7 m ilerideki yere , sopanın ucuna bir telefon bağlayıp, telefonu video kaydına basıp, olduğun yerden ileri de projektörü çakıp, neden orada ne var ne yok görmedin?

İstnblaybrs

Aktif Üye
Merhaba.

Soru :
Aşağı kayarak indin. Bir odaya düştün. 6-7 m kum var demissin. 20-30 cm tavan arası açık diye belirtmissin. Ileride bir oda var küp şu bu kısmen görünüyor demissin.
6-7 m ilerideki yere , sopanın ucuna bir telefon bağlayıp, telefonu video kaydına basıp, olduğun yerden ileri de projektörü çakıp, neden orada ne var ne yok görmedin?

Üstadım çok mantıklı bir yöntem ve mantıklı bir soru.Hiç aklımıza gelmedi lakin gelsede yapamazdık çünkü tünelin o kısmnda yani kumların başladığı noktada aynı zamanda su ile uğraşıyoruz yani suyu dalgıçla çekip bakıp çıkabileck kadar bir zamanımız oluyor. Ama şimdi söyleyince acaba uzun birbirine eklenmiş sırığı hazırlayıp o kısa sürede oraya gönderebilirmiyiz onu değerlendireceğim.Farklı bir fikriniz varsa gidişatla ilgili mutlu olurum paylaşmanızdan

İstnblaybrs

Aktif Üye
Üstadım çok mantıklı bir yöntem ve mantıklı bir soru.Hiç aklımıza gelmedi lakin gelsede yapamazdık çünkü tünelin o kısmnda yani kumların başladığı noktada aynı zamanda su ile uğraşıyoruz yani suyu dalgıçla çekip bakıp çıkabileck kadar bir zamanımız oluyor. Ama şimdi söyleyince acaba uzun birbirine eklenmiş sırığı hazırlayıp o kısa sürede oraya gönderebilirmiyiz onu değerlendireceğim.Farklı bir fikriniz varsa gidişatla ilgili mutlu olurum paylaşmanızdan

Bu arada üstadım yanlış anlaşılmasın kayarak düşülen oda tünelin üstünde.7 8 mtre kum ve görünen oda vede su dolan yer tünelin içinde belirtmiştim çizimde ama atlamış olabilmiyim bakacağım.yani kat olarak düşünürsek kaykay oda üstte onun tam altı tünel ve kumun başladığı yer yani bu kay kay odadan değilde biz birinci yada ikinci bacadan tünele giriyoruz bu kayjay odanın girişi yüzeyde hafif tümsek yapılmış bir yerin hemen yanıbaşında

Trakyalı81

Teleskopik kamışlar vardır. 6-7 m uzunluğunda. Balık malzemesi satan yerlerde bulursunuz.
Bağlayın telefonu ve hatta extra bir led ışığı, merak ettiğiniz odanın her yerine bakın. Devamı yoksa , odanın içinde de bisi yoksa, o tarafla uğraşmazsınız.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Allah razı olsun üstadım.Peki bu galeri yada ikinci tünel girişi acaba kayılarak düşen odanın tam altına denk gelen yerde tünelin zeminde olabilirmi.yada bu kayılarak düşülen odanın tam karşı duvarında hafif bir toprak kayması var acaba orada bir giriş olup şuan var olan tünelin üstünden ikinci bir tünel olabilirmi üst üste.Şimdi dersinizli yoklayıp bakabilirsin.Lakin sormamdaki senep daha önce bu tür yapılarla karşılaşıldı ise örnek teşkil eder o yüzden soruyorum üstadım
Çoğunlukla duvar diplerinden alt kota tünel kazılarak devam edilir. Genede her duvarı kontrol etmek lazım. Yan duvarlardan da giriş olan yerler vardır

İstnblaybrs

Aktif Üye
Teleskopik kamışlar vardır. 6-7 m uzunluğunda. Balık malzemesi satan yerlerde bulursunuz.
Bağlayın telefonu ve hatta extra bir led ışığı, merak ettiğiniz odanın her yerine bakın. Devamı yoksa , odanın içinde de bisi yoksa, o tarafla uğraşmazsınız.

Üstadım söylediğiniz mantıklı çok teşekkür ederim.Şimdi orada görünen iki küp başı var eğer kırık ve sadece başları oraya konmadıysa (ki neden öyle birşey yapsınlar ) onların içini görmek için illaki orası açılacak.şöyle bşr faydası olabilir belki tabanda görülmeyen yerde başka şeyler olabilir yada oraya başka yönden gelen tünel de görünebilir denemekte fayda var.peki sizin şahsi olarak fikriniz nedir buradan başka bşr yöne gidiş olabilirmi yada kumları bypass edecek bir tünel olabilirmi verdiğim bilgiler ışığında

İstnblaybrs

Aktif Üye
Çoğunlukla duvar diplerinden alt kota tünel kazılarak devam edilir. Genede her duvarı kontrol etmek lazım. Yan duvarlardan da giriş olan yerler vardır

Yani diğer tarafta bulduğumuz gibi değilmi.Ama orada yapılanların hepsi buradada yapıldı lakin o galeriyi bulamadık malesef

Trakyalı81

Üstadım söylediğiniz mantıklı çok teşekkür ederim.Şimdi orada görünen iki küp başı var eğer kırık ve sadece başları oraya konmadıysa (ki neden öyle birşey yapsınlar ) onların içini görmek için illaki orası açılacak.şöyle bşr faydası olabilir belki tabanda görülmeyen yerde başka şeyler olabilir yada oraya başka yönden gelen tünel de görünebilir denemekte fayda var.peki sizin şahsi olarak fikriniz nedir buradan başka bşr yöne gidiş olabilirmi yada kumları bypass edecek bir tünel olabilirmi verdiğim bilgiler ışığında
Yeryüzünden, metal tespiti yapmadan bir iğneyi kaldırıp diğer tarafa koymazdım..
Emareler çok önceden birilerinin gelip soygunu/vurgunu her neyse yaptığı hissi uyandırıyor.

Önce tespit ,
Sonra tespit ,
En son tespit ,
Yaptıktan sonra işlem yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sanırım metropoldesiniz. Metal tespiti yapabilecek birini bulun. Kayda değer bir sinyal varsa yoğunlaşın.

Su var ,
kum var ,
tünel var ,
Oksijen az,
Risk çok,

Attigin taş, urkuttugun kurbağaya degecek mi ?

Hayır bunlar önemli değil, biz merak ve keşfetme arzusu ile yanıp tutuşuyoruz diyorsanız söylenecek söz yok.

Soru :
6-7 m kum olan yerin üstü 30 cm açık ve ilerisi oda ise, o yığılan kum, ilerdeki odaya doğru yayılıp meyil yapmış olmasi lazim.
O kum ile tavan arasındaki 30 cm genişliği 60 cm ye çıkartsanız , yani geldiğiniz noktaya doğru yayabilseniz zaten üstten sürünerek biriniz gidersiniz.

Anlatılıp, yazılıp cizilenlerden daha yapabilecek çok fazla şey var gibi geliyor.
Rast gelsin..

İstnblaybrs

Aktif Üye
Yeryüzünden, metal tespiti yapmadan bir iğneyi kaldırıp diğer tarafa koymazdım..
Emareler çok önceden birilerinin gelip soygunu/vurgunu her neyse yaptığı hissi uyandırıyor.

Önce tespit ,
Sonra tespit ,
En son tespit ,
Yaptıktan sonra işlem yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sanırım metropoldesiniz. Metal tespiti yapabilecek birini bulun. Kayda değer bir sinyal varsa yoğunlaşın.

Su var ,
kum var ,
tünel var ,
Oksijen az,
Risk çok,

Attigin taş, urkuttugun kurbağaya degecek mi ?

Hayır bunlar önemli değil, biz merak ve keşfetme arzusu ile yanıp tutuşuyoruz diyorsanız söylenecek söz yok.

Soru :
6-7 m kum olan yerin üstü 30 cm açık ve ilerisi oda ise, o yığılan kum, ilerdeki odaya doğru yayılıp meyil yapmış olmasi lazim.
O kum ile tavan arasındaki 30 cm genişliği 60 cm ye çıkartsanız , yani geldiğiniz noktaya doğru yayabilseniz zaten üstten sürünerek biriniz gidersiniz.

Anlatılıp, yazılıp cizilenlerden daha yapabilecek çok fazla şey var gibi geliyor.
Rast gelsin..
Üstad tespitin doğru metropoldeyiz.
İkinci tespitinizle ilgili yani üzerinden kayılarak gitme konusu önden yaklaşık on onbeş kova büyük kovada sayılır alındığında üstam biraz azalma olduğunda yine su misali akıyor tam nereden aktığını göremiyoruz bu arada suda grlince iyice işler karışıyor su baktığımızda duvarlardan sızma gibi görünüyor ama kumu çözemedik nerden nasıl geliyor.yani bir sesi var okadar tamamlanıyor.o on on eş kovada çok çok yoğun bir çalışma bir efor sonrasında alınabildi ve ondan sonra bunun böyle olmayacağı başka bir förmülü olması gerektiğine karar verdik.
Diğer konuda yola bir sırp ve bir harita ile çıkıldı.bu noktaya kadar doğru birşekilde gelindi ama bundan sonrası yok.
Diğer bir konu ise şahsım ve arkadaşlar içerisinde çubuk vs.. Bilen yok.Eğer işinin ehli kendini kanıtlamış bir üstadımız olursa neden beraber hareket etmeyelim sonuç itibariyle herkes kısmetini yer.Biz istermiyizki bukadar çaba ve maddiyat boşa gitsin.
En son konu ise yazılıp çizilmesi gerekenler konusunda soru ve önerilerinize açığım çokta memnun olurum.Sonuçta amaç rabbim kısmet ederse nihayete ulaşmak
Kusurabakmayın biraz uzun oldu

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
he vala uzun oldu kardaşım yoruldum :)
sizin adınıza yoruldum desem daha doğru olucak sanırım :)

kordinatları verin paraşütle inecem oraya :)
vatandaşımı sıkıntıya sokan nedir kaldrıcam engelleri ortadan ))

murat5164

Bilgili Üye
Ustam belliki kum tuzağı gibi bişey yapmislar oraya yani kumu bosalttikca tekrardan kum dolar.peki küp baslarini gördüğünüz yerden odaya girme imkanınız nedir ve ne engeller vardir