Tüneldeki Kum Engeli .

İstnblaybrs

Aktif Üye
Ekli dosyayı görüntüle 262705Ekli dosyayı görüntüle 262701Ekli dosyayı görüntüle 262702Ekli dosyayı görüntüle 262703Ekli dosyayı görüntüle 262704Konu uzun olduğu için nasıl özetleyeyim bilmiyorum.işaretler arasında güneş gibi bir işaret ve çözemediğimiz iki işaret daha.Tünel taş örgü kayarak inilen küçük bir oda oda duvarında yağlı bir gözü kör çenesinin altında bir çivi olan kurt kafası tünelin ilerleyen yerleri blok taş ve tuğla örgü.iki baca bunlarda tuğla ve taş örgü zeminden başlayıp 8 metre aşağı tünele doğru genişliyor.yine kayarak girilen odada sol tarafta altı yada yedi tane küp kırığı kiremit şeklinde birbirine çapraz yukarı doğru bir nevi merdiven gibi çatılmış baca gibi bir yapı hemen altında iki uzun boş küp biri ayakta biri yatık.Buranın tam altından devam eden tünel buraya kadar gelip buranın altından devam ediyor lakin tam buranın altına gelen yerden itibaren kum dolu geçilemiyor 7 ,8 metre kum dolu sadece üstten yirmi otuz cm bir boşluk kalmış o boşluk üzerinden bakıldığında ilerde 2 metreye 2 mtr civarında bir oda ve görünen iki küp başı ve ortada bir blok taş.Ama kumdan geçilemiyor .Yine aynı arazi ama farklı bir yerde yine bu şekilde bir tünel ama daha uzun ve derin oradada kum dolu alana gelindiğindetünel için yan tarafta gizlenmiş bir duvar arkasındaki tünelden geçip hilal şeklinde kum dolu yeri bypass ederek kumun önünde tekrar tünele çıkılıyor ama 170 mtreden sonra içerde nefes almak mümkün olmadığından geri dönüldü.çok kısa sadece ana hatları yazmaya çalıştım.eğer dönüş yaparsanız resim ve çizimleri memnuniyetle paylaşırım.Yardımcı olursanız sevinirim.
Eklemeyi unuttum birde ikinci bacada büyük V harfi ama V harfinin altında sağa doğru kuyruk yada çentik var yani V nin solundan aşağıya doğru uzanan kolu sağa doğru çentikli

2iki

Member
Dostum kolay gelsin
Dikkatli olun bence tuzak falan denk geldimi hiç

Emre41

Member
Bu konuda tecrübesizim ama kumtuzağının böyle şekilde karşında olacağını düşünmüyorum başka birşey de olabilir keşke o kumun da resmini atabilseydin fikir oluştururdu

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Bu konuda tecrübesizim ama kumtuzağının böyle şekilde karşında olacağını düşünmüyorum başka birşey de olabilir keşke o kumun da resmini atabilseydin fikir oluştururdu
kum tuzagi degil O....zaman icinde suyla tasinmis dogal molozdur.kum tuzagindaki kum ince sahil kumu gibi olur ve yuzbinde bir yerde denk gelinir.anadoluda kaya devrilme ve su tuzagi coktur.

İstnblaybrs

Aktif Üye
kum tuzagi degil O....zaman icinde suyla tasinmis dogal molozdur.kum tuzagindaki kum ince sahil kumu gibi olur ve yuzbinde bir yerde denk gelinir.anadoluda kaya devrilme ve su tuzagi coktur.
Üstadım kum tuzağımıdır değilmidir onu bilmiyorum lakin suyla gelen moloz olmadığından eminin çünkü önü ve arkası açık 7 8 metrelik bir uzunlukta tek bir noktada var eğer suyla gelmiş olsa yayılması gerekir. Aynı bölge başka bir yapıda yine bu şekilde kumdoku yerle karşılaşışdığında kumun hemen önünden tünel duvarına sağa sola bilinçsizce birazda yoklama şeklinde vurularak tamamen tesafüf eseri gizli bir tünel daha bulundu bu bulunan tünel bu kum dolu tüneli bypass ederek kumun arka tarafına geçip yine tünele çıkıyor lakin aynı tünel şuan çalışılan yerde bulunamadı.Çizimide ekliyorum daha net anlaşılması açısından tasadüf bulunan yerin

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Denize yakın bir yerde ise bu yapı, kum tuzakları zamanla kendiliğinden açılmış olmalı. Veya içeriyi bosaltanlar tuzakları tetikleyip çıktı. 8 metrelik bir tünelde ve o uzaklıktan kumu boşaltmak herhalde 1 yıl alır. Odanın üstüne denk gelen dış araziden değerli tespiti yapıp çalışmayı yada çalışmamayı planlamalısınız