Taş-Kaya-Horasan Kırma Teknikleri

Definecikuzu

Bilgili Üye
Senin kayaya birde @jeolog usta baksın. Yapıştırma dediğin yerin dogalmi yapaymi olduğunu en iyi o bilir. @Mal bulanındır ustam akfilide yasakladılar. Şerefsizin biri akfille saldırı düzenlemiş ondan dolayı bazı evraklara tabi tuttular alinabilmesini...
Valla ustam akfili buluyoruz sıkıntı yok ha dediğin gibi olurda bulamassak alırız 1 kg potasyum nitratı hallederiz

Definecikuzu

Bilgili Üye
Şimdi anladığım kadarıyla forumun ortak düşüncesi Kaya'nın doğal olduğu ve oraya yapılan emeklerin boş olduğu eğer bende o beyaz taşın altına sıkıştırılmış ufak taşları gormeseydim emin olun konuyu foruma bile tasimazdim bu zamana kadar nice kuplerin paraların üstüne bastikta gittik haberimiz bile olmadı

jeolog

Co Admin
Co Admin
Sizin cimento diye dusundugunuz arada kalan kisim toprak seviyesinde ama altinda kalan bolum. Toprak ustundeki kayanin aslinda devami bu ara kat. Onun altindaki kisimda ayni kayanin devami fakat sert ve dayanikli. Aslinda kayanin butunu yeraltinda kalan kayanin mukavemetine sahip fakat yuzeyde kalan kisim uzun zaman icinde yapisal bozulma yasamis ve gevreklesmis, kirilmasi bu sebeple kolay olmus. Zaten kayanin ust yuzeyinin duzlesmesi bu aşınmadan dolayi gerceklesmis.
Ic yuzeyini goremedigim icin kayanin ne oldugunu soyleyemiyorum. Kiramadiginiz bolume ait bir fotonuz varsa paylasabilirsiniz.
Sert bir kayayi kirmak isterseniz iyi ve saglam murclar gerekir. Kayanin kirilma islemi yapilacak yuzeyinin butununu 3/3 olarak dusunursek bir kenardan 1/3 ice dogru bir hat alin. Murclari ( . . . . . ) seklinde araliklarla cakin. Ama bu islemi yaparken sirayla cakmayin. Once 1 tanesi biraz saplayin. Sonra 2. Sonra digerlerini esit sekilde kayaya saplayin. Unutmayin ayni cizgide esit araliklarla saplanmis olmali. Daha sonra her birine tek vurus yaparak sirayla saplamaya devam edin. Bu islemi yaparken uzerinize devrilmemesi icin guvenlik onlemlerinizi alin. Murclar tam batirilmadan kaya ayrilir.

Efendi51

Bilgili Üye
ustam benden bir tavsiye, büyük krikolar var, 40 ton luk 50 tonluk şişe kriko, altını oy ve bir olmazsa iki kriko ile vur bakalım, yalnız o şişe kriko yan çalışmaz, dik durması lazım atması için, ben böyle bir taşı yapıştırmayı halletmiştim, deneyin bence kolay gelsin

Definecikuzu

Bilgili Üye
Sizin cimento diye dusundugunuz arada kalan kisim toprak seviyesinde ama altinda kalan bolum. Toprak ustundeki kayanin aslinda devami bu ara kat. Onun altindaki kisimda ayni kayanin devami fakat sert ve dayanikli. Aslinda kayanin butunu yeraltinda kalan kayanin mukavemetine sahip fakat yuzeyde kalan kisim uzun zaman icinde yapisal bozulma yasamis ve gevreklesmis, kirilmasi bu sebeple kolay olmus. Zaten kayanin ust yuzeyinin duzlesmesi bu aşınmadan dolayi gerceklesmis.
Ic yuzeyini goremedigim icin kayanin ne oldugunu soyleyemiyorum. Kiramadiginiz bolume ait bir fotonuz varsa paylasabilirsiniz.
Sert bir kayayi kirmak isterseniz iyi ve saglam murclar gerekir. Kayanin kirilma islemi yapilacak yuzeyinin butununu 3/3 olarak dusunursek bir kenardan 1/3 ice dogru bir hat alin. Murclari ( . . . . . ) seklinde araliklarla cakin. Ama bu islemi yaparken sirayla cakmayin. Once 1 tanesi biraz saplayin. Sonra 2. Sonra digerlerini esit sekilde kayaya saplayin. Unutmayin ayni cizgide esit araliklarla saplanmis olmali. Daha sonra her birine tek vurus yaparak sirayla saplamaya devam edin. Bu islemi yaparken uzerinize devrilmemesi icin guvenlik onlemlerinizi alin. Murclar tam batirilmadan kaya ayrilir.
ustam yakın bir zamanda tekrar gideceğim o zaman çok yakından resmini çekerim hatta uzun ugraşlar sonucu kırdığımız parçalarında iç yüzeyini çekeyim.

Definecikuzu

Bilgili Üye
ustam benden bir tavsiye, büyük krikolar var, 40 ton luk 50 tonluk şişe kriko, altını oy ve bir olmazsa iki kriko ile vur bakalım, yalnız o şişe kriko yan çalışmaz, dik durması lazım atması için, ben böyle bir taşı yapıştırmayı halletmiştim, deneyin bence kolay gelsin
mantıklı gücü yeterse oynatabilir

Efendi51

Bilgili Üye
valla ben açıkça buraya kafayı taktım boş bile olsa o taşı kaldırmassam içim rahat etmez.
kardeş bak sana ne diyorum, aynı şekilde zemine yapışık kaya horasan ile yapıştırılmışi sağlam manivelam vardı, alttan bir yer oydum açyım ordan soktum biraz krikoyu vurdun hemen indi yerinden bende şaşşırdım inan, ama o taş kalkınca iş biter mi? devamında daha neler var? öyle kolay yok maalesef adamlar varını yoğunu koymuş, tabii ki kolay olmayacak, kırmadan etmeden çok zor, mutfak tüpü nü nasıl patlatacan onu da bilmiyorum ama, o da sıkıntı olabilir, sonuçtatehlikeli madde, öncelik can güvenliğiniz olsun kardeş,