Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ustam hatamı şimdi söyleyebilirsin @dadas_25 ustam ilk çerçeveye aldım sonra exelde 31.123456 şeklinde ki kordinatı 3112345 şeklinde düzenleyip sonunada ordaki metreleri yazdım.

Surfara geldim opendan exeli açıp data şeklinde kayıt ettim.Grid datadan filter data-to keepten median z yaptım ok yaptım.
krigingte advancedte add yapıp linear yapıp slope-3 angle-90 yaptım ok deyip data oluşturdum.

calculustan first d. yaptım ok yaptım tekrardan diffrerantialden laplacian operator yapıp okladım bu arada add grid tiki boş.

SONRADA filterden medianı 9-7-89 yapıp add grid boş okladım.tekrar lower yapıp 9-7-1 yapıp add grid seçili şekilde ilk görüntüyü aldım.
tekrar laplacian yapıp calculusta okaldım.lower filtredende 9-7-1 yapıp 2.görüntüyü alıp renk düzeltmesi yaptım hepsi bu yanlış hangi aşamada ustam.

Ekli dosyayı görüntüle 177933

exelim bu .
Ekli dosyayı görüntüle 177934
datada böyle
Değerli kardeşim senin hatan 2. yöntem için hazırlanan dosya ile 1. yönteme bakmaya çalışmışsın :D Bu excel şekli ile sadece 2. yöntem işe yarar. Benim ilk mesaja attığım dosya şekli ile bak bakalım sonuç nasıl olacak.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
surfer renk paketi bulamıyacağız anlaşılan :)
Kardeşim Nil ustanın bana daha önceden gönderdiği renk dosyasını ilk mesajda en alta ekledim. Ben denemedim sen dene bakalım nasıl bir sonuç alacaksın. Diğer arkadaşlarda indirip denesinler işe yarıyormu bilgi paylaşsınlar. Bilgi paylaştıkça güzeldir. ok:

Nasip34

Bilgili Üye
maşaallah herkes becermiş , darısı benim başıma. saatlerce uğraştım ama en sonunda beynim yandı. :ambivalence: ben en iyisi hazır lokmayı bekleyeyim :174:

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@
dadas_25 ustam verdiğin koordinatın ,Hasankale - erzurum yolu olduğunu görünce baya heyecanlandım.askerliği Hasankale'de(Pasinler) yapmıştım.
koordinat çalışması bende şöyle çıktı
Ekli dosyayı görüntüle 177950

Ustam buradaki ilk iki görseli aklında birleştirerek ve birazda hayal gücünü kullanarak yorumlamayı yapabilirsin. Ben yorum için bu görsellerin yanında birde videoda aldığım ilk range görsellerini kullanıyorum.

saftilki

Moderatör
Moderatör
baye63 sen flitrelemeyi kısa yoldan tamamlamışsın, ayrıca soldaki pencereden tik'leri kaldır koordinatlar çıkmasın resim paylaşacağın zaman,

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sırf bu işin acemisi arkadaşlar yapsın diye basic öğreniyorum. Kafamı toparlaya bilsem kısa sürede tamamlarım ama toparlamak çok zor. Ama dostlar için ve elindeki beş para etmez küçük kodları imkansızmış gibi gösterenler inadına inşallah tamamlayacağım.

saftilki

Moderatör
Moderatör
iyiki varsın dadas usta, yaparsın amma bu gün amma yarın, fazlada kafa patlatmak iyi değil sonra benim gibi monitöre arada bir yan yan bakarsın:200:

izlek daha güvenilir gibi görünüyor, C# da mause clik de yazılmasından yanayım çok daha sık ve düzgün çizerdi,

yeni çalışmanı heyecanla bekliyoruz, şimdiden ALLAH razı olsun

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
iyiki varsın dadas usta, yaparsın amma bu gün amma yarın, fazlada kafa patlatmak iyi değil sonra benim gibi monitöre arada bir yan yan bakarsın:200:

izlek daha güvenilir gibi görünüyor, C# da mause clik de yazılmasından yanayım çok daha sık ve düzgün çizerdi,

yeni çalışmanı heyecanla bekliyoruz, şimdiden ALLAH razı olsun
Ustam monitöre bakma fırsatım yoktur olduğu ilk esnada tek koordinat girerek izlek çizmeyi excel de yaptım. Ama asıl iş bu excel î tcx converter â atıp oradan rakım bilgisini almak kalıyor. Fakat bu işlem için biraz kafa yormak lazım mış. İşte kafayı toparlayamadığımdan işi bitiremiyorum. Ama inşallah bunuda sonuçlandıracağım.