Surfer'den Kordinatlara Filtreleme Yaparak Görüntü Elde Etmek

kertenkele

Editör
Nil ve Dadaş_25 ustalarım şimdi ben su altında demir var ona baktım yerini net biliyorum doğru yeri verdi demir yuvarlak barajin su bacası yani barajda au bittiğinde üzerine çıkmıştım şimdi bunu yeşil gösteriyo altında aynı renkmi gösterir bu kırmızı onun içinde sarı sarının içinde yeşil gümüş altın olsun aynı renkmi olur yani

saftilki

Moderatör
Moderatör
@
Mhmt82 herhangi bir yanlış anlama yok, pc ile arası iyi olmayıp ben bu işi beceremem birileri ücret yahut pay karşılığı yer baktırmak isteyen olursa diye uyarı amaçlı yazdım,
ve bu uyarıyı sık sık yapmakta fayda var,

dadas_25 usta yapabileğimiz birşey varmı? mesela iyi bir doktor,

bende az daha gözümün nuru annemi kaybediyordum, istanbul kazan biz kepçe 5 yıl dolaştık biçare,
ve hiç ummadığımız küçük bir kliniğin doktoru teşhis koydu ve tedavi etti, şimdi iyi allaha şükür,

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Arkadaşlar şuan sizler için otomotik koordinat dönüşümü yapacak hazır bir excel üzerinde çalışıyorum. Bir yandan da aklımdaki detayları yapmaya çalışıyorum. Bu işlemleri tamamladığımda güzel bir video ile her iki yönteme bildiğim kadarıyla açıklık getireceğim. Fakat hastam olduğu için pc başında çok az zaman geçirebiliyorum. İnşallah tamamlamaya çalıştığım şey bitince sizlerinde işinize yarayabilecek çok daha kolay hazır verilerle dönmüş olacağım. Şimdililk Allaha emanet olun.
ustam programa hiç gerek yok bence. program ile yapılan tüm işlemleri surferden yapabiliyormuşsun.

saftilki

Moderatör
Moderatör
çıkan grid'i earth'a nasıl yapıştırıyordunuz?

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ustam programa hiç gerek yok bence. program ile yapılan tüm işlemleri surferden yapabiliyormuşsun.
Ustam ben excel de öyle bir kod hazırlayacağımki arkadaşların yapması gereken sadece bakmak istedikleri koordinatı girmek olacak ve bir düğme ile geri kalan koordinatları kendi oluşturacak. Sonrasıda tcx converter ile rakım bilgilerini alarak excel e girecekeler ve surfer de işleyerek sonuca varacaklar. Fakat bu kodun asıl amacı ikinci yöntem için geçerli olacak. Bir yandan da ikici yöntemi geliştirmek için aklımda bazı fikirler var onlarda çalışırsa çok daha iyi olacak inşallah.

Nasip34

Bilgili Üye
Ustam ben excel de öyle bir kod hazırlayacağımki arkadaşların yapması gereken sadece bakmak istedikleri koordinatı girmek olacak ve bir düğme ile geri kalan koordinatları kendi oluşturacak. Sonrasıda tcx converter ile rakım bilgilerini alarak excel e girecekeler ve surfer de işleyerek sonuca varacaklar. Fakat bu kodun asıl amacı ikinci yöntem için geçerli olacak. Bir yandan da ikici yöntemi geliştirmek için aklımda bazı fikirler var onlarda çalışırsa çok daha iyi olacak inşallah.
Benim gibi pc/teknoloji özürlüleri için bulunmaz nimet oldunuz ustam. Gayretlerinize ne kadar teşekkür etsek yetmeyecektir. Eğer bu söylediğiniz kodlamalar gerçekleşirse bizim burda köprüden 3 saatte karşıya geçmektense tünelden 15 dk da geçtiğimiz gibi olacak :)
(Bu arada tüm umutlarımızı bu sisteme bağlamış gibi anlaşılmasın lütfen, sadece ön etüdlerimize iyi bir yardımcı edinebilirsek ne mutlu)

Bilal Bey

Member
Birinci yöntemi uygulayan arkadaşlar!
Excel'e dönüştürmeyi Google Earth ve TCX Converter programıyla yapıyorsanız şu yolu deneyin sapma payınız düşecektir:

1-Google Earth ile çiziminizi yapıp KML dosyası olarak kaydedin.
2-GPS Visualizer: Assign elevation data to coordinates sitesinden Dosya Seç'e tıklayıp KML dosyanızı seçin.
Sağ tarafta bulunan Convert & Add Elevation'a tıklayın.
3-Açılan sayfada .gpx uzantılı bağlantıya tıklayıp indirin.
4-TCX Converter'ı açın ve Open Bestand'a tıklayıp indirdiğiniz .gpx dosyasını seçtikten sonra Save CSV File'a basıp kaydedin ve CSV dosyanızı düzenleyip Excel Çalışma Kitabı olarak kaydedin.

Bu küçük değişiklikle KML dosyasını direk TCX'te açmaktansa siteye girip gpx dosyasına çevirmiş oluyoruz.
Sonra TCX'te gpx dosyasını açıyoruz.
Böylece rakımları net rakamlarla almış oluyoruz.
Çünkü TCX'te direk KML olarak açtığımızda rakımların küsuratı atılıyor.
620.80 olan rakım oluveriyor 620.
O 80 cm de daha çok sapmaya neden oluyor.

baye63

Member
hedef üzerinde sağ klik,digitize yaparak alınan koordinatdan önce,görüntüyü layout sekmesinde çıkan x-y stünlarını 0(sıfır) yapınca görüntü sol alt tarafa dayanıyor.sapma yapıyor diyen arkadaşlar bunu bi denerlerse doğruluk payını daha iyi görebiliriz.

Bilal Bey

Member
baye63 ustam o X ve Y seçili görüntünün sayfaya göre konumunu veriyor. Layout kelime anlamı da yerleştirme demek zaten.
Görüntüyü sayfada yerleştirdiğiniz konumun koordinatları yani.

Nasip34

Bilgili Üye
Arkadaşlar sizler gibi pc ve programları kullanma bilgim olmadığı halde acizane bir fikrim, teklifim var. Öncesinde mantığıma yatıramadığım mevzuyu açıklamalıyım.
Normalde bir yeraltı görüntüleme cihazı (marka vermeyeyim bir gradiometre) kullanırken toprağın üzerinde vuruş yapacağınız sistemi (kaç hat ve kaç sütun vuruş yapacağınızı ve ilk sütunu tamamladıktan sonra 2. sütuna başlangıç noktasının yanından mı yoksa yılan şeklinde S yaparak mı devam edeceğimizi programa baştan göstermeliyiz) seçmeliyiz ki cihazın içindeki yazılımı da vurulan noktaları o seçtiğimiz şekle göre birleştirsin ve tek resim halinde önümüze koysun grafiği...
Ekli dosyayı görüntüle 177878

Bu konunun başındaki yöntem videolarındaki en büyük farkın, koordinat oluştururken değişik şekillerde veya rastgele noktalayarak veya izlek kullanıldığını gördüm ve acizane fikrim tüm farklı sonuçlar buradan kaynaklanıyor gibi geliyor çünkü diğer yerler hemen hemen aynı işlemler... Yani 20x20 m olan alanımızı bir videoda sağ üstten başlayıp çevresini noktalarken, diğerinde rastgele ortalara da noktalama yapıyoruz...Peki sonra bu Surfer programı alandaki noktaları neye göre yanyana getirerek tek resim haline getiriyor? Mesela gerçekte altta 1 oda var noktalarken odanın yarısını 4. noktalamaya diğer yarısını 22. noktaya denk getirmişiz. Program bunu yanyana getiriyor mu yoksa grafikte 2 ayrı oda mı gösterecek? Hatta sadece dış çerçevenin koordinatlarını veriyor 2.yöntemde surfer çerçevenin içini kendimi bulacak :) Yani pekçok korrdinatları seçme kombimasyonlarından hangisini seçtiğimi Surfer biliyormu? (bu soru çocukça da olabilir, teknoloji kıtlılığma verin :)

Ekli dosyayı görüntüle 177879
Eğer bu tespit doğru olabilir diyorsanız, o zaman çözümün en kısa yolu acizane şudur;
1-Bir arkadaşımız açılmış bir yerin koordinatlarını (açılmış olduğundan sıkıntı olmaz sanırım) Versin (mümkünse birkaç odalı ve mahzenli)
2-Eğer içinin fotoları varsa fotolarını, yoksa yakalanması gereken odalarının şeklini kuşbakışı krokisini çizerek paylaşsın.
3-Mümkün olduğunca çap,derinlik vs tüm ayrıntıları versin.
Sonra tüm bu çalışmaları yapabilen arkadaşlar kendi istedikleri koordinatları noktalama şekilleri ile çıkan grafik neticesini paylaştıkça, hangi usül ile gerçeğe daha çok yaklaşılmış ise ortaya daha kısa yoldan çıkacaktır kanaatindeyim...
benim koordinatını bildiğim birkaç odalı açılmış biryer yok.Dolayısı ile biri paylaşırsa (benim için saatler sürse de :) başlamaya hazırım.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Arkadaşlar sizler gibi pc ve programları kullanma bilgim olmadığı halde acizane bir fikrim, teklifim var. Öncesinde mantığıma yatıramadığım mevzuyu açıklamalıyım.
Normalde bir yeraltı görüntüleme cihazı (marka vermeyeyim bir gradiometre) kullanırken toprağın üzerinde vuruş yapacağınız sistemi (kaç hat ve kaç sütun vuruş yapacağınızı ve ilk sütunu tamamladıktan sonra 2. sütuna başlangıç noktasının yanından mı yoksa yılan şeklinde S yaparak mı devam edeceğimizi programa baştan göstermeliyiz) seçmeliyiz ki cihazın içindeki yazılımı da vurulan noktaları o seçtiğimiz şekle göre birleştirsin ve tek resim halinde önümüze koysun grafiği...
Ekli dosyayı görüntüle 177878

Bu konunun başındaki yöntem videolarındaki en büyük farkın, koordinat oluştururken değişik şekillerde veya rastgele noktalayarak veya izlek kullanıldığını gördüm ve acizane fikrim tüm farklı sonuçlar buradan kaynaklanıyor gibi geliyor çünkü diğer yerler hemen hemen aynı işlemler... Yani 20x20 m olan alanımızı bir videoda sağ üstten başlayıp çevresini noktalarken, diğerinde rastgele ortalara da noktalama yapıyoruz...Peki sonra bu Surfer programı alandaki noktaları neye göre yanyana getirerek tek resim haline getiriyor? Mesela gerçekte altta 1 oda var noktalarken odanın yarısını 4. noktalamaya diğer yarısını 22. noktaya denk getirmişiz. Program bunu yanyana getiriyor mu yoksa grafikte 2 ayrı oda mı gösterecek? Hatta sadece dış çerçevenin koordinatlarını veriyor 2.yöntemde surfer çerçevenin içini kendimi bulacak :) Yani pekçok korrdinatları seçme kombimasyonlarından hangisini seçtiğimi Surfer biliyormu? (bu soru çocukça da olabilir, teknoloji kıtlılığma verin :)

Ekli dosyayı görüntüle 177879
Eğer bu tespit doğru olabilir diyorsanız, o zaman çözümün en kısa yolu acizane şudur;
1-Bir arkadaşımız açılmış bir yerin koordinatlarını (açılmış olduğundan sıkıntı olmaz sanırım) Versin (mümkünse birkaç odalı ve mahzenli)
2-Eğer içinin fotoları varsa fotolarını, yoksa yakalanması gereken odalarının şeklini kuşbakışı krokisini çizerek paylaşsın.
3-Mümkün olduğunca çap,derinlik vs tüm ayrıntıları versin.
Sonra tüm bu çalışmaları yapabilen arkadaşlar kendi istedikleri koordinatları noktalama şekilleri ile çıkan grafik neticesini paylaştıkça, hangi usül ile gerçeğe daha çok yaklaşılmış ise ortaya daha kısa yoldan çıkacaktır kanaatindeyim...
benim koordinatını bildiğim birkaç odalı açılmış biryer yok.Dolayısı ile biri paylaşırsa (benim için saatler sürse de :) başlamaya hazırım.
Ustam dediğin doğru fakat o cihazların yazılımı çalışma mantığına bağlı olarak yapılmıştır. Bizim yaptığımız işlemde hazır veriler işleniyor ve programın çalışma mantığına göre otomotik olarak dizilim yapabiliyor diye düşünüyorum.

Nasip34

Bilgili Üye
Ustam dediğin doğru fakat o cihazların yazılımı çalışma mantığına bağlı olarak yapılmıştır. Bizim yaptığımız işlemde hazır veriler işleniyor ve programın çalışma mantığına göre otomotik olarak dizilim yapabiliyor diye düşünüyorum.
Öyleyse iyiymiş ustam, peki size göre aynı yeri farklı yöntemlerde ele alınca neden fatklı sonuçlar oluşuyor. Veya olmuyor mu :) Ben tam bildiğim bir yerim olmayınca bu denemeleri yapamadım doğrusu. O yüzden sakıncası yoksa açılmış bilinen bir yerin koordinatını verebilir misiniz? Mümkünse raptiyelenmiş uydu resmiyle. (Farklı bir yeri denememiş olmak için). Teşekkür ederim.