Sınırlı Sayida üretilen 1980 öncesi...

tunay_5454

Bilgili Üye
Amin üstadım .
biz 90 ların nesline evlatlarımızı yetiştirme konusunda tavsiyeleriniz yapmamız gereken bir kaç birşey söyleyiniz.
Hasan burkay Hüdaverdi ks derki evlatlarınızı kendi yıllarınıza göre değil gelecek yıllara göre yetiştirin der.
MUHSİN YAZICIOĞLU da bir elinde KURANİ KERİM bir elinde tablet olan nesiller yetiştirin der . Bu iki sözün içinde kaybolup gidiyorum gerçekten şehir de şartlar çok ağır ..

malesef şehir hayatı dediğiniz gibi zor lakin öncelikle insanın içinde olucak çoçuk anneden babadan ne görürse onu yapar öncelikle evlatlarınıza allah korkusunu öğretin allahtan korkan edepli vicdan sahibi olur akıl vermek gibi olmasın yazdıklarım yanlış anlamayın lütfen
???bana tarsuta oturduğumuz dönemki
bir anımı hatırlattı ...??
üst katlarda iki amcam giristede biz oturuyorduk
mülkiyet kendimizin hala da duruyor
o yıllar 80 li yılların sonu hatırlayan çoktur

mariana birde arkasi yarın vardi
her iki yengem bu filmler başladığında
evde sanırsın ki aynen senin dediğin gibi cenaze varmış gibi hüngür hüngür aglarlardi ...

başka illeri bilmem
ama bahsettiğim yıllarda tarsusta
inanın Allaha filmin başladığı saatlerde
sokaklarda hiç bir tane kadın göremezsiniz
çünkü hepsi ekran başında ağlıyor

bu olayla ilgili tarsusta işlenen bir cinayet var hiç unutmam ...
adami da tanıyorum amcamlarla beraber
sebze halinda çalışan bir hamal
adam hergün eve geliyormuş
yorgun bitkin oraya özgü bir seslenisle
Avrat derler ...
Avrat yemek hazir mi ...?
Avrat ne yemeği hazırlayacak ...
filim birakirmi ?
1 derken 2 derken adamın canına tak etmiş
çekmiş kariyi vurmuş
köle izaura..kara şimşek ..a takımı.. yalan rüzgarı hele DALLAS BAŞLADIĞINDA RAHMETLİ ANNEM BABAM BİR BİRİNİ YERDİ BİRİ JA AR DİĞERİ Babbi fanatiği hepsi yalan oldu maziden güzel anılar tozlara karıştı :)

Metalicvoice

Operatör
1983 mersin tarsus a goctuk 1988 de tekrar köye döndük
Donusumuz muhteşem olmuştu ?
Siyah beyaz televizyonumuz vardi ?
UFO görmüş mahsum köylüler
her sabah çocuklar akın ederdi
öğlen kadınlar
akşamda köy yetişkinleri sif televizyon izlemek için
van dan bitlis e evinde tv olan tek ev dik belkide
2 sene sonra her evde olmaya başladı
çevre köylerden bile ajans derlerdi
ajans dilenlemek için bile gelenler vardi
seçme şansı yoktu TRT TRT1 ?
Ne günler di olaydida o günler olaydı diyesi geliyor insanın ?
vizontele geldi aklima... :)

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Abi şehir de işin içine hesaplamalar girdi . Geçim sıkıntısı derdi büyüdü.
Ya biz çoçuk ken bunları görmedik göremedik büyüklerimiz gördü .
veya gerçekten büyüklerimiz kanaatkar insanlar dı biz değiştik ?
Biz 4 kardeşiz amcamın 6 çocuğu vardı sadece babalarımız çalışırdı onca kişiye ekmek getirirlerdi ve evde bereket huzur eksik olmazdı. Daha sonları bu ailenin her bir ferdi anamla kız kardeşim hariç, çalışır oldu ama eve para yetmez oldu :( Ama nasıl oluyorda bir kişi aynı aileye bakarken 4 kişi çalışıyor olmasına rağmen eve para yetmez oldu. Bereket ve huzur gidiverdi :unsure: Ustam 1-) Bizi sekülerizim ( dunyevilesme ) medya ve yayılan internet aracılığı ile sariverdi. 2-) O zamanlar kimse bankanın yolunu bilmezdi,pl paralara faiz illeti karismamisti Tertemiz alın teri helal paraydi :) babalarımızın kazandığı. Son hükümet ile birlikte herkese bankaların yolu açıldı ve Faizin ( F ) sini bilmeyen bu temiz nasil bu illet ile tanıştı. Buda bereketi sildi süpürdü götürdü. Şu faiz sözümü lütfen siyasete çekmeyin bunlar hakikatler. Tabi internet aracılığı ile malesef ahlaksızlık da zirve yaptı. Tabiyki gerideki anılar çok temiz, çok safiyane olarak kaldı :giggle:?

Ngdl51

Editör

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Biz 4 kardeşiz amcamın 6 çocuğu vardı sadece babalarımız çalışırdı onca kişiye ekmek getirirlerdi ve evde bereket huzur eksik olmazdı. Daha sonları bu ailenin her bir ferdi anamla kız kardeşim hariç, çalışır oldu ama eve para yetmez oldu :( Ama nasıl oluyorda bir kişi aynı aileye bakarken 4 kişi çalışıyor olmasına rağmen eve para yetmez oldu. Bereket ve huzur gidiverdi :unsure: Ustam 1-) Bizi sekülerizim ( dunyevilesme ) medya ve yayılan internet aracılığı ile sariverdi. 2-) O zamanlar kimse bankanın yolunu bilmezdi,pl paralara faiz illeti karismamisti Tertemiz alın teri helal paraydi :) babalarımızın kazandığı. Son hükümet ile birlikte herkese bankaların yolu açıldı ve Faizin ( F ) sini bilmeyen bu temiz nasil bu illet ile tanıştı. Buda bereketi sildi süpürdü götürdü. Şu faiz sözümü lütfen siyasete çekmeyin bunlar hakikatler. Tabi internet aracılığı ile malesef ahlaksızlık da zirve yaptı. Tabiyki gerideki anılar çok temiz, çok safiyane olarak kaldı :giggle:?
büyük amcam hep anlatırdı
kasabaya yani tatyana erzak almaya gittiğimde
sakin postane ve bankalar önündeki Tahta banklarda oturma git bir lokantada kahvede otur
sigara ni çayını yemeğini doya doya ye ic ama tahta banklarda oturma ...!
o banklar faizle kazanılan paralarla yapılmış
artık hangi kafayla söylerdi bilmezdik...

takı ben bir hocanın yanına gidene kadar
menzilden biri bu ismini hatırlamıyorum
ama herkesçe bilinen bir zatın torunu
kader ya bazen öyle tesadüfler karşıma çıkıyor
40 yıl düşünsem aklıma gelmez
anlattığım insanların inanası gelmez
gidiş sebebim kendimle ilgili bende kalsın

oturduk hocayı beklemeye durduk
1 saat bekledik ama geldi
yanında öyle bir nur yüz lu insan
daha oyle sini görmedim desem yeridir
adam zor yürüyor
insan kendini ona bakmak tan alamıyor ...

Sordum yanında onla ilgilen Talebesiymis ona sordum
bu kim dedim baban mi ?
yüzünde çok güzel bir tebessümle
o benim hocam ben talebesiydim
şu son zamanlarda bakicisiyim

Kendisi kabe imam ligi yapmış 27 sene
ama şimdi bakıma ihtiyacı var allah ona nefes bana da can sag ligi verdiği sürece kendimi ona hizmete adadım

neyse bir süre sonra talebe bir yere gitmesi lazım
yanımdan kalktı hocasının yanına gitti
varmı hocam bu arz un ..
gülerek biliyorsun unutma yeter dedi güldü ?

talebe tamam hocam
gittiğim yeri adresi biliyorum
Yolda insanlara soracam
doğru yada yanlış söylesin söylemesiyler

Onlara dua edecem ....

şimdi dememi daha iyi anlıyorum dedim ...
o banklarda oturup yapanlardan allah razı olsun dememek için ...

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Hey gidi günler hey yoklukla geçen ama tertemiz icten samimi masum sisacik mutlu huzurlu guzel gunlerdi o gunlere donme imkanimiz olsa keske ferdi babanin şarkısı geldi aklima AH BIR ÇOCUK OLSAYDIM
çok severdim tüm arşivi vardi bende ama nefret ettim son yıllarda
onun konserleri için
türkiyede yasaklı kasetleri için ne paralar harcadım bir bilsen zehir zikkim olsun hepsi de ..

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
1960 lıyım izmir merkez ilçeleri temmuz başı 6-7 yaşlarındayım merkebinde seyyar manavlık yapan satıcının yanına çevrede iki katlı evlerin gölgesinde sokakta kilimlere oturan bayanlardan biri meyve ve sebze satıcısının yanına alış verişe varıp oturanlara koşun kızlar domat çıkmış demesi hiç aklımdan çıkmaz.senede bir kere çıkan o tad ile biberin ve sebzelerin ağızda anlamı vardı.şimdi domatmı gerekiyor markette çok ama temmuzu beklesenizde o tadı bulamazsınınız o tad artık geri gelmemek şartıyla yok oldu.hayaliyle yaşanacak.ayrıca bu dünya yaşamının tek sebebi teknoloji. belki yaşam kalitesini arttırdı çoğu kişiye ekmek kapısı açıldı fakat kapanan güzellikler bunu onlarca kez örter. konuyu açtığı için ustama ayrıca teşekkürler.eskiye olan özlemi asla geri getirmeyecek.söylenecek çok söz var da .