Sınırlı Sayida üretilen 1980 öncesi...

AVCILAR

Aktif Üye
ÖZELLİKLE 1980' DEN ÖNCE DOĞANLAR !
Dikkatle okuyun lütfen...
Bir genç babasına sordu:
-Siz daha önce nasıl yaşadınız ?
Teknolojiye erişim yok,
Uçak yok,
İnternet yok,
Bilgisayar yok,
Gösteri yok,
TV yok,
Klima yok,
Araba yok,
Cep telefonu yok”...

Baba cevap verdi:

-Biz, 1960-1980 arasında doğan insanlar Allahın sevgili kullarıyız...

Hayatımız gerçek bir kanıtdır;

? Oynarken ve bisiklete binerken, kask takmadık.

? Okuldan sonra akşama kadar sokakta oynardık. Hiç televizyon izlemezdik.

? İnternet arkadaşlarıyla değil gerçek arkadaşlarla oynardık..

? Susadığımız zaman,şişelenmiş su değil, musluk suyu içerdik.

? Aynı bardağı dört arkadaşla paylaştığımız halde hastalanmazdık.

? Her gün çok pilav yediğimiz halde hiçbir zaman kilo almadık.

? Çıplak ayakla dolaşırdık ama ayaklarımıza bir şey olmazdı.

? Annemiz ve babamız bizi sağlıklı tutmak için hiçbir zaman ek gıda takviyeleri, vitaminler vermezlerdi.

? Kendi oyuncaklarımızı kendimiz İcat eder ve onlarla oynardık.

? Ailemiz zengin değildi. Bize mal mülk değil, sevgi verdiler.

? Cep telefonlarımız, DVD'lerimiz, oyun istasyonumuz, XBox'ımız, video oyunlarımız, kişisel bilgisayarlarımız, internet sohbetimiz olmadı - ama bizim gerçek arkadaşlarımız vardı.

? Arkadaşımızın evini davet olmadan istediğimizde ziyaret eder ve onlarla birlikte eğlenerek yemek yerdik.

? Senin dünyandan çok farklı olarak bütün akrabalarla iç içe yaşar, aramızda sıkı bağlar olurdu.

? Çektiğimiz fotoğraflar siyah beyazdı ama renkli anılarla dolu idi.

? Biz kendine has, anlayışlı bir nesiliz, çünkü biz ebeveynlerinin söylediğini dinleyen son nesiliz.
Ayrıca, çocuklarını dinleyen ve dikkate alan ilk nesiliz.
Ve sizler yaşındayken asla var olmayan bir teknolojiyi nasıl kullanacağınız konusunda size yardımcı olabilecek kadar zeki olan da biziz !!!

SINIRLI sayıda üretildik...Bu yüzden;

Bizden keyf alın.
Bizden öğrenin.
Dünyadan yok olmadan önce,
Her şeyi ve herkesi sevin...Sevgiyle kalın...?
Üstad aramız da çok yaş farkı var ama bende bunları yaşadım . Ve okuduğum da çok duygulandım ?kendim köyde büyüdüm. Yazıyı okuduktan sonra dönüp çocuğuma baktığım da onun adına çok üzüldüm bunları yaşayamayacak ?

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Üstad aramız da çok yaş farkı var ama bende bunları yaşadım . Ve okuduğum da çok duygulandım ?kendim köyde büyüdüm. Yazıyı okuduktan sonra dönüp çocuğuma baktığım da onun adına çok üzüldüm bunları yaşayamayacak ?
Hepimizin ortak üzüntüsü bu ...
Güzelliklerden bir haber büyüyen mahsum bir nesil
Bir o kadarda tehlikeli silah olacaklar ?

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Silah kısmına anlam veremedim soru işareti oluştu .
Taktir edersiniz ki yetişen nesil
bahsi geçen yıllara rağbet
saygı edepten ziyade bir çok örf adet geleneğe uzak
buna ek olarakta
aile ortamından sıcaklığından uzak
laf anlamaz söz dinlemez asi bir çocuk yetistiridiginizj düşünün ...
bu çocuk eksiklerini tamamlamak için ailenin dışında
dış dünyada arayışa geçecek
bu arayış kendi başına olacak
tamamen ebeveynlerin onayı olmayan ortam ve arkadaşlıklar la olacak
bir sözümüz vardır ...Dünyanın bin bir türlü hali var ...
şansımız var ise evlatlarımız kendi baslarinada
bu Bin bir türden doğru türü kendi bulacaktır
ve e yer yoksa içindeki iyiliği kaybetmiş ise ...
iste o zaman korkmamiz gerek
kendini geleceğini karartmakla kalmayıp
ebebeyinlerinin kabusu olacak

Hiç bir anne baba istemez evladının kötü yollara düşüp
ailesine laf soz veya bela getirmesini ...
ciğer bu yanar kavrulur atessiz dumansiz
o günleri gormektense ölmek ister ama oda olmaz
Taktir Allah,indir ...

Allah c.c hiç bir anne babayı evladiyla sinamasin ....
sadakallahul azim....

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Bir değerlendirme yapacak olursak ...
açıkçası ben çok duygulandım ?
1980 öncesi güzel ve masum yıllardı
90 lar avrupaya açılan gençlik
avrupalastilar bu ara bu benim kuşağım ?
derken 2000 liler geldi yani MILEMYUM çocukları
kimyamizi bozdular
sonuç ortada
selfi uğruna para versen çıkamayacağı yerlere çıkıp
ilk okula başlamayan çocuğun play storeyi keşfetmesi
PUGBCI yazili si dogru mu kesin deyil ismini bilmediğim oyun ve oyunlarla tablet telefon pclerle oynaması

nesile ve teknolojiye ayak uyduracaz diye
facebook a giren dedeyle nine
yatak odasında telefon kamerası açık unutup
dedeyle ninenin çıkardığı garip sesleri canlı yayın dinleyip izleyen bir toplum olu verdik ?

benim bu listem çok uzun eminim ki sizlerinde çevresinde
beyin yakan birşeyler vardır ?
Reis bizim çocukluğumuz 2.000 yılında bitmişti o zamana kadar ki çocukluk da, komşuluk da, arkadaşlık da daha sıcak daha az menfaate dayaliydi. Sabah çıkardık akşama kadar oyun oynardık ? bizi Eve sokabilene aşk olsun. Konu komşu birbirine gider çay sohbet muhabbet gırla giderdi. Bir evde çorba pişse mutlaka bir kasede komşuya ikram edilirdi. Önümüz Ramazan o zamanlar Ramazan ayı ayrı bı lezzettliydi, iftarlar asla bireysel açılmaz mutlaka davetler olurdu. Davetlerde bir iki aile de değil konu komşu cümbür cümeaat toplu açılırdı iftarlar. :giggle: Şimdilerde kimse kimseyi evine iftara çağırmaz oldu. velhasıli kelam özledik be o günleri ustam. Şimdi selamı dahi menfaat karşılığında verir olduk. Biz hangi ara bu kadar bozulduk :unsure:

AVCILAR

Aktif Üye
Taktir edersiniz ki yetişen nesil
bahsi geçen yıllara rağbet
saygı edepten ziyade bir çok örf adet geleneğe uzak
buna ek olarakta
aile ortamından sıcaklığından uzak
laf anlamaz söz dinlemez asi bir çocuk yetistiridiginizj düşünün ...
bu çocuk eksiklerini tamamlamak için ailenin dışında
dış dünyada arayışa geçecek
bu arayış kendi başına olacak
tamamen ebeveynlerin onayı olmayan ortam ve arkadaşlıklar la olacak
bir sözümüz vardır ...Dünyanın bin bir türlü hali var ...
şansımız var ise evlatlarımız kendi baslarinada
bu Bin bir türden doğru türü kendi bulacaktır
ve e yer yoksa içindeki iyiliği kaybetmiş ise ...
iste o zaman korkmamiz gerek
kendini geleceğini karartmakla kalmayıp
ebebeyinlerinin kabusu olacak

Hiç bir anne baba istemez evladının kötü yollara düşüp
ailesine laf soz veya bela getirmesini ...
ciğer bu yanar kavrulur atessiz dumansiz
o günleri gormektense ölmek ister ama oda olmaz
Taktir Allah,indir ...

Allah c.c hiç bir anne babayı evladiyla sinamasin ....
sadakallahul azim....
Amin üstadım .
biz 90 ların nesline evlatlarımızı yetiştirme konusunda tavsiyeleriniz yapmamız gereken bir kaç birşey söyleyiniz.
Hasan burkay Hüdaverdi ks derki evlatlarınızı kendi yıllarınıza göre değil gelecek yıllara göre yetiştirin der.
MUHSİN YAZICIOĞLU da bir elinde KURANİ KERİM bir elinde tablet olan nesiller yetiştirin der . Bu iki sözün içinde kaybolup gidiyorum gerçekten şehir de şartlar çok ağır ..

AVCILAR

Aktif Üye
Reis bizim çocukluğumuz 2.000 yılında bitmişti o zamana kadar ki çocukluk da, komşuluk da, arkadaşlık da daha sıcak daha az menfaate dayaliydi. Sabah çıkardık akşama kadar oyun oynardık ? bizi Eve sokabilene aşk olsun. Konu komşu birbirine gider çay sohbet muhabbet gırla giderdi. Bir evde çorba pişse mutlaka bir kasede komşuya ikram edilirdi. Önümüz Ramazan o zamanlar Ramazan ayı ayrı bı lezzettliydi, iftarlar asla bireysel açılmaz mutlaka davetler olurdu. Davetlerde bir iki aile de değil konu komşu cümbür cümeaat toplu açılırdı iftarlar. :giggle: Şimdilerde kimse kimseyi evine iftara çağırmaz oldu. velhasıli kelam özledik be o günleri ustam. Şimdi selamı dahi menfaat karşılığında verir olduk. Biz hangi ara bu kadar bozulduk :unsure:
Abi şehir de işin içine hesaplamalar girdi . Geçim sıkıntısı derdi büyüdü.
Ya biz çoçuk ken bunları görmedik göremedik büyüklerimiz gördü .
veya gerçekten büyüklerimiz kanaatkar insanlar dı biz değiştik ?

tunay_5454

Bilgili Üye
şimdi ki nesil zaten potansiyel suç makinası adayı. özenti imkansızlıklar sanal dünya ekonomik zorluk işsizlik vs değerleri kaybolan bir toplumun ayakta durması mümkün değildir teknolojiyi doğru kulanmasını bilmeyen bir toplum olduğumuz için neslin ve geleceğin gençlerinin yobazlaşması vurdum duymaz olması ve en kötüsü iman itikatden uzak olması kaçınılmazdır .bir anımı anlatayım biz türk ve islam toplumu olarak özünde duygusal ve temiz bir milletiz..

almanyadan geldiğimiz dönemde türkiyede renkli tv yoktu üç beş sene snr nadir de olsa ekonomik özgürlüğü olan elit kesim almaya başlamıştı bizim ilçede. günlerden bir gün ewe geldim bir odada 20.30 tane kadın ağlıyor içimi bir korku kapladı dedim aileden birinin başına kötü bir şey geldi şok olmuş ve korkmuş bir şekilde bana en yakın olan halama sordum hala ne oldu neden ağlıyorsun halam öldü oğlum öldü dedi ağlamaklı hala kim öldü dedim kara taşlı emine dedi meğerse videoda filim izliyorlarmış bizim ev mahşer yerine dönmüş diyceğim odur ki tv deki filme inanıp ağlayan bir jenarasyondan ana babasını dinlemeyen hatta döven bir nesle geçiş yaptık rabbim çemi çümlemize hayırlı evlatlar nasip etsin inşallah.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
konun bu denli güzel ilerleyecegini açıkçası tahmin etmedim
çok güzel anılar çıkıyor ortaya ... ?
geldik iste bir sekilde bu hale
herkes bahçesinin önünü supurse belkide içimizde bir yerlerde olan o günler beraberinde gelir diye cem ama
şartlar devir ve dünyanın gidişatı
o günlere el verisili ve meyilli hiç ilerlemiyor

Kamhi Leonard

PiSaGoR
şimdi ki nesil zaten potansiyel suç makinası adayı. özenti imkansızlıklar sanal dünya ekonomik zorluk işsizlik vs değerleri kaybolan bir toplumun ayakta durması mümkün değildir teknolojiyi doğru kulanmasını bilmeyen bir toplum olduğumuz için neslin ve geleceğin gençlerinin yobazlaşması vurdum duymaz olması ve en kötüsü iman itikatden uzak olması kaçınılmazdır .bir anımı anlatayım biz türk ve islam toplumu olarak özünde duygusal ve temiz bir milletiz..

almanyadan geldiğimiz dönemde türkiyede renkli tv yoktu üç beş sene snr nadir de olsa ekonomik özgürlüğü olan elit kesim almaya başlamıştı bizim ilçede. günlerden bir gün ewe geldim bir odada 20.30 tane kadın ağlıyor içimi bir korku kapladı dedim aileden birinin başına kötü bir şey geldi şok olmuş ve korkmuş bir şekilde bana en yakın olan halama sordum hala ne oldu neden ağlıyorsun halam öldü oğlum öldü dedi ağlamaklı hala kim öldü dedim kara taşlı emine dedi meğerse videoda filim izliyorlarmış bizim ev mahşer yerine dönmüş diyceğim odur ki tv deki filme inanıp ağlayan bir jenarasyondan ana babasını dinlemeyen hatta döven bir nesle geçiş yaptık rabbim çemi çümlemize hayırlı evlatlar nasip etsin inşallah.
???bana tarsuta oturduğumuz dönemki
bir anımı hatırlattı ...??
üst katlarda iki amcam giristede biz oturuyorduk
mülkiyet kendimizin hala da duruyor
o yıllar 80 li yılların sonu hatırlayan çoktur

mariana birde arkasi yarın vardi
her iki yengem bu filmler başladığında
evde sanırsın ki aynen senin dediğin gibi cenaze varmış gibi hüngür hüngür aglarlardi ...

başka illeri bilmem
ama bahsettiğim yıllarda tarsusta
inanın Allaha filmin başladığı saatlerde
sokaklarda hiç bir tane kadın göremezsiniz
çünkü hepsi ekran başında ağlıyor

bu olayla ilgili tarsusta işlenen bir cinayet var hiç unutmam ...
adami da tanıyorum amcamlarla beraber
sebze halinda çalışan bir hamal
adam hergün eve geliyormuş
yorgun bitkin oraya özgü bir seslenisle
Avrat derler ...
Avrat yemek hazir mi ...?
Avrat ne yemeği hazırlayacak ...
filim birakirmi ?
1 derken 2 derken adamın canına tak etmiş
çekmiş kariyi vurmuş

AVCILAR

Aktif Üye
konun bu denli güzel ilerleyecegini açıkçası tahmin etmedim
çok güzel anılar çıkıyor ortaya ... ?
geldik iste bir sekilde bu hale
herkes bahçesinin önünü supurse belkide içimizde bir yerlerde olan o günler beraberinde gelir diye cem ama
şartlar devir ve dünyanın gidişatı
o günlere el verisili ve meyilli hiç ilerlemiyor
İnşaallah daha ileriye gider de daha güzel şeyler öğreniriz ??