Erken Dönem ROMA SANDUKA MEZAR (Görsel):

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
selam ustalar güzel bir sunum olmuş.peki erken dönem Roma mezarlarından ne gibi malzemeler çıkabilir tahmini bişeyler söyleyebilecek ustalarım varmı saygılar.sorduğum roma lahit değilde erken roma normal mezarlardan
erken dönem roma imparatorluğunda çok tanrılı din inancı yaygındır
hıristiyanlık henüz kabul edilmemiştir, yahudilik ok az yaygındır
çok tanrılı din inancında ölen kişinin öldükten sonra yeniden dirileceği ve ikinci yaşamında da
bu dünyadaki zenginliğini kullanacağı düşünülüyordu
bu sebeple kişinin hayattayken kullandığı şahsi eşyalar ve maddi zenginliğine ait takıları falan
mezarda yanına konuluyordu
bu sebeple o dönemde mezar hediyeleri oldukça zengindir
hıristiyanlığı kabulle birlikte mezarlara hediye konulması geleneği zamanla ortadan kalkmıştır

odin

Editör
Bulursamkader usta pusula gerçek hakiki pusula defineci için vazgeçilmezdir olmaz ise olmazdır.Metreside olacak pusulasıda olacak Ölçü için ipide olacak.Bazı mağaralar vardır askıda pencere gibi malzemesi için pencereden ipe ağırlık bağlanır sarkıtılır tam zemine isabet eden yerdir.Teknik malzeme olmaz ise olmaz.Pusulan varmış takdir ettim vallaha.

dunyanin manyetik alaninin son zamanlarda 55km (belkide daha fazla) kaydigini unutmamak lazim. baliklarin ve kuslarin goc etmesine buyuk bir sorun cikartabilir bu durum.

R00T

Profesyonel
Co Admin
odin ustam ben belki yaşım çoğundan küçük lakin ben eski usul çalışırım teknolojiden pek faydalanmam.Bir gün bir mezarın girişini tespit ettim dedim ki bu mezarın 700 metre kadar ilerinde batısında ilk tepenin ardından güneş batarken son cılız ışıkları bu girişe vuracak dedim.Açtırdım bekledim gün batımında güneş ilk batı yönlü tepeden kaybolurken cep telefonu ile mezarın 7 metre kadar gerisinden çekim yaptım.Evet telefonda bir çizgi gibi ışık görünmüştü ve mezara vuruyordu.Vakit akşam ezanına yakındı.Vakti olanlar var ise beklesinler çalışma kıymetli alanlarında bazılarında gün doğarken ilk ışık yada gün baterken son ışık vurur.Kayma ne kadar olursa olsun bunu bilmem ama İlk insandan son insana bu kaide değişmeyecektir diyorum.Pusulası olmayanlar güneşten genel yön bulma tekniklerinden haberdar olsunlar.Büyük yardımı dokunur.
Saygı ve Sevgi ile.....

Feda

Bilgili Üye
Emeğine sağlık ustam.teşekkür ederim.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bulursamkader usta pusula gerçek hakiki pusula defineci için vazgeçilmezdir olmaz ise olmazdır.Metreside olacak pusulasıda olacak Ölçü için ipide olacak.Bazı mağaralar vardır askıda pencere gibi malzemesi için pencereden ipe ağırlık bağlanır sarkıtılır tam zemine isabet eden yerdir.Teknik malzeme olmaz ise olmaz.Pusulan varmış takdir ettim vallaha.
Eyvallah Ustam, tesekkur ederim.
Bu vesile ile biraz sirt cantamdan bahsedeyim. Belki bir kac kardasimiza
faydamiz olur insallah:

Cocuklarin okulda kullandigi Armonika kutum var ustam sirt cantamda. Bu kutuda:
Gumus
Aleminyum ve
Celik Cubuklarim...
Ufak bir metal kutu icinde:
Metal cesitlerim vardir, kapaklidir.
Pusulam.
Teleskopik Led ince el Fenerim.
2 adet bos A4 kagidim.
Tukenmez Kalemim.
2 adet plastik kundak.
Hepsinin ustundede cubuklari silmek icin
50X50 pamuklu temizlik bezim olur.
Hepsinin yeri bellidir, 50 cm icinde.
Bakmadan malzememi alirim.
Yerleri hic degismez.
Toplarkende ayni sekilde toplarim.
Arazide malzeme kaybede kaybede boyle bir cozum buldum. :))

Sirt cantam kucuk amma irili ufakli 7 bilmelidir. Her bolmede malzemem vardir.
En on alt gozde yedek sapkam ve pecetem olur. Baska bir gozde 15 metre kablom, plastik cekiç, su almayan bir cift is eldivenim durur. Ufak gozde; naylon posetler ve yedek sigaram vardir.
En kolay yerde yedek sarjorum ve 2 kutu mermim, yaninda da saglam bir sustalim olur. (Tabancam tasima ruhsatli)
Ve ilk yardim malzemem. Gezmeye gittiysem powerbank olur.
İsin durumuna gore malzemeyi azaltir, cogaltirim.
Elimde de hafif, aleminyumdan yapilmis
Bastonum olur.
Kesfe gidersem siyah renk asker beresi takarim ( cok faydasini gordum )

Malzeme agir, bizde yasli oldugumuzdan,
Canta tasima gorevini de gencler veya antiramanli olanlara yuklerim.:)))

Cubuk tutan adam fazla yorulmamasi lazim. Yoksa tespitleri hatali cikar.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Maşallah ustam tam techizat .Çok beğendim ..