Erken Dönem ROMA SANDUKA MEZAR (Görsel):

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
emeğine sağlık ustam sunum ve görseller güzel olmuş
ek olarak;
erken dönem lahit tipi roma sanduka mezardır
kırmızı çerçeve içinde sunu alanının bir parçası olan yazıt mevcut
erozyonla aşınmış olsa da okunabileceğini sanıyorum

Ekli dosyayı görüntüle 236079
Ekli dosyayı görüntüle 236087
Hem kanal sunak kısmı ve oklu yer kapağın mil yuvası aynı anda.
İlave vermiş olduğunuz bilgilerle konu daha da zenginleşti inşallah.
Teşekkür ederim, Allah cc razı olsun.

Burasının sol tarafında Güneyden-Kuzeye giden kuru-geniş bir dere var.
Yaklaşık 2,5 km gidiyor. Sol tarafı yaşam yeri, sağ tarafı ise tamamen mezarlık alanı.
Ortam sorunluydu, dediğim gibi. Ancak o kadar yol teptik, yarım yamalak da olsa biraz keşif yaptım.
Aşağıda sunaklar var. Bunlar yukarıdaki mezarın dere tarafında, arkasına düşüyor.
Yakınlarında çevresel dolaştım, mezarları bulamadım. Bu sunakların 30 metre kuzey çaprazında bir ana kayanın üzerinde,
4 köşesinde de çok daha güzel sunaklar vardı. Onların resmini alamadım. Yani alan tamamen mezarlık.
Tüm alan yumruk büyüklüğünde ve daha küçük taşlarla dolu. Sağdaki tepenin zirvesi ve zirve altı da tamamen kayalık.
Ağalar beyler herhalde zirvede yatıyor, bakamadık.

Ekli dosyayı görüntüle 236088

Aşağıdaki kayanın başında ve sonunda ikişer adet sunak var.
Tek resime net şekilde sığdıramadım. Ayrı ayrı çektim.
Ana kaya kuzey-güney hattında:

Ekli dosyayı görüntüle 236089

Kuzeyindeki sunak..
(Yanındaki kesme önemli, diğerinde de var:)

Ekli dosyayı görüntüle 236090

Güneyindeki Sunaklar:
Ekli dosyayı görüntüle 236091

R00T

Profesyonel
Co Admin
Ne yapasın ustam işte bu müsait olmayış böyler insanın içine oturuyor.Aynen dediğin gibi ağa beyler kısmı şimdi ne güzel işler vardır.

timur964

konularim
ustune koydukları parçalı taşlar bile kalmamışkahkahateşekkurler kıymetli ustam.

odin

Editör
Kitabî öğrenmediğimizden alaylı yetiştiğimizden, konu başlığını değiştirdim ustam.
Net olarak harf görmediğimden yazıtın olduğu yer dikkatimi çekti amma önemsemedim.
Olayı bilseydim, içindeki su ile ıslatır çekerdim. İnşallah başka zaman.
Hakikaten resimdeki detayları çıplak gözle seçmek daha zor. Bu nedenle resimleme çok önemli.
ustam merhaba. konuyla alakali degil ama konularla alakali ufak bir bilgilendirme yapmak isterim senin nezdinde affina siginarak;

Konularin cogunda soylenir resimleme olmamis veya surayi resimleyin diye. Ama bunun dogrusu fotograflamadir. Zira resim çizilerek olusturulur. Bende normal yasantimda ayni hatayi yapiyorum cunku resim demek fotograf demekten daha kolay.

Umarim yanlis anlasilma olmamistir. Kolay gelsin.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
BulursamKader25 ustam emek edip çekip bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Güzel örnek olmuş, eminim bunun benzerleri vardır orda açılmayı bekleyen :) ama ortam müsait değilmiş işte Yâ nasip

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
" I " işaretin manası budur , kuzey demektir , antik yunanda "öküz" olarakda anlam kazanan bu işaret " iota " burada örneği olarak , mezarın kuzey / Güney parelelinde yapıldıgı müşahede etmekteyiz.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
" I " işaretin manası budur , kuzey demektir , antik yunanda "öküz" olarakda anlam kazanan bu işaret " iota " burada örneği olarak , mezarın kuzey / Güney parelelinde yapıldıgı müşahede etmekteyiz.
Kiymetli Ustam,
O koy den olan arkadasa sordum.
Kible ne taraf diye, o da gosterdi.
Muhtemelen gosterirken hata etti veya ben yanlis anladim.
Sizin verdiginiz bu bilgiye gore benim yazdigim yon yanlis. Yarin haritadan bakip teyit edeyim insallah.
Hemde bu arazinin uydu fotograflarini da atayim, konu biraz daha kemale ersin.

Kurda sormuslar:
Niye boynun kalin?
Kurt demiş kendi isimi kendim yaparim.

Halbuki koy yakinimzda.
Minare rahatca gozukuyor.
Elimde pusula var.
Cep telefonunda pusula programi var.
Bazan daliyoruz boyle. :)))

R00T

Profesyonel
Co Admin
Bulursamkader usta pusula gerçek hakiki pusula defineci için vazgeçilmezdir olmaz ise olmazdır.Metreside olacak pusulasıda olacak Ölçü için ipide olacak.Bazı mağaralar vardır askıda pencere gibi malzemesi için pencereden ipe ağırlık bağlanır sarkıtılır tam zemine isabet eden yerdir.Teknik malzeme olmaz ise olmaz.Pusulan varmış takdir ettim vallaha.

CooL

Bilgili Üye
selam ustalar güzel bir sunum olmuş.peki erken dönem Roma mezarlarından ne gibi malzemeler çıkabilir tahmini bişeyler söyleyebilecek ustalarım varmı saygılar.sorduğum roma lahit değilde erken roma normal mezarlardan