YouTube Defineci hakkında.

Ledun

Bilgili Üye
Arkadasim Merhaba,
Alan Taramanin asli bukulmus L yada I seklindeki cubuklardir. Bunlarin ucuna frekansmetre vb.seyler baglayip pazarlamak Mazhar Osmanin kopruyu satmasi gibidir. Hicbir ise yaramamamistir. Dusunsene 3 binliralik bir sistem ile bulmadigin birsey yok, bu mumkun mu? Elbette degil. Bu tur cihazlarin hedef buldugunu ne gordum nede duydum.
Bu tur cihazlar oda bosluk ve matal bulsaydi bunu satan arkadas emin ol ikinci cihazi uretmezdi.
Para kaptirmayin
Uzak durun bu tur cihazlardan.
Ancak SUYA ve MİNERALE tepki verirler.
Bu cihazlari satanlar cihazlari işe yarasaydi sadece tek-tek yapsalar ayda en az 20 bin kazanirlardi.
Bile bile bu cihazlari satoyorlar ya, Allah bunlari islah ede.

frk16500

Yeni Üye
Arkadasim Merhaba,
Alan Taramanin asli bukulmus L yada I seklindeki cubuklardir. Bunlarin ucuna frekansmetre vb.seyler baglayip pazarlamak Mazhar Osmanin kopruyu satmasi gibidir. Hicbir ise yaramamamistir. Dusunsene 3 binliralik bir sistem ile bulmadigin birsey yok, bu mumkun mu? Elbette degil. Bu tur cihazlarin hedef buldugunu ne gordum nede duydum.
Bu tur cihazlar oda bosluk ve matal bulsaydi bunu satan arkadas emin ol ikinci cihazi uretmezdi.
Para kaptirmayin
Uzak durun bu tur cihazlardan.
Ancak SUYA ve MİNERALE tepki verirler.
Bu cihazlari satanlar cihazlari işe yarasaydi sadece tek-tek yapsalar ayda en az 20 bin kazanirlardi.
Bile bile bu cihazlari satoyorlar ya, Allah bunlari islah ede.
Videolarını izliyorum Allah diyor başka bişey demiyor. Millete laf ediyor Şarlatan diye ama kendiside aynı demekki boş cihazlara kanıp paranızı kaptırmayın diyor.

Ebu Computer

Bilgili Üye
Lidar firmasi yuzeyi tariyor videoda acik ve net gostermis. Yerin altini taramiyor. Yuzeyin topografyasini cikartiyor, tepeleri, daglari, vadileri hatasiz haritalamak icin kullanilan isik/lazer sistemi ile bu islemi gerceklestiriyor, ayni uydular gibi. Alan tarama zaten alandaki gozle goruneni tarar. Yerin altini havadan bir cihaz ile degil, yeraltina sinyaller yollayan probelarin yuzeye yerlestirilmesi ile goruntuleyebilirsiniz.
Sayın @jeolog

Haklı olabilirsiniz, tam olarak bilmiyorum.

Ama LİDAR tarama sistemi ile yer altında pek çok yapı keşfedildi.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Sayın @jeolog

Ustam bu kesifleri ozetle anlatayim.
Lidar dedigimiz sistemde lazer kullaniliyor. Lazer hassas islem almak icin kullaniliyor, yani milimetre duzeyinde yuzeyi taramak icin kullaniliyor. ingilterede bir roma yerleskesine ait sahada calisma yapilmistir. Roma yerleskesi ve kale surlarinin oldugu sanilan saha gunlerce suren lazer taramasi ile yuzeyin her miliminin yuksekligi olculmustur. Bu veriler ilgili yazilim uzerinde 3 boyutlu haritaya cevrilmistir. O kadar hassas bir islem oldugu icin yuzeydeki milim olcusundeki yukselmeler sayesinde binalarin temellerinin uzerinde birikmis topragin yuksekligi gozle gorulemeyen izleri ortaya cikartmistir.
Ilk foto sahanin gunumuzdeki dogal halidir ve gozle bakildiginda yuzeydeki engebeden yerin hemen altinda yatan yapi izleri gorulememektedir. Ikinci fotoda ise lidar ile yuzeyin ince taranmasi sonucu tum yapilarin detaylari yuzeyden anlasilmistir. Yerleri ve buyuklukleri belli olmustur. Sunu ozellikle belirtiyorum Ikinci fotograf yerin alti degil yerin altindaki yapinin yuzeydeki kabartmasidir.
Yuzey haritasi ortaya ciktiktan sonra yerler yuzeyde belirlendikten sonra diger yeralti arastirma islemleri yapilmistir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
@_Mithra_ @Ledun ustalar bu alan tarama yı ben buldum diyende var, bu oturmuş dedektör mağazalarında satılan alan tarama da mı hava,?
Ustam, definecilik sektorunde bir cok baslik hala kesinlik kazanamadigi icin ve ulkemizde isim yapma derdinde olanlarin da bu acigi kullanmasindan dolayi futbol topu ile altin buldum diye birisi ciksa o topun benzerlerini market raflarinda gorebilirsin. Bu rahatligin bir diger etkeni de alinan urunlerin kusurlu olusunu sikayet edebilmemizi saglayan tuketici haklari yasasini basvurmaktan cekinilmesidir. Cunku bu basvuruyu engelleyen baska bir yasanin varligi "izinsiz define aranamaz" ile hakliyken kanunsuz duruma dusme korkusudur.

Ledun

Bilgili Üye
@_Mithra_ @Ledun ustalar bu alan tarama yı ben buldum diyende var, bu oturmuş dedektör mağazalarında satılan alan tarama da mı hava,?
Arkadasim,
Ben cubuga baglanan her tur cihazin hicbir ise yaramayacagini rahatlikla soyluyorum. Bu benim alanim.
Amma diger cihazlari bilmem. Bu nedenle lehinde ve aleyhinde konusmam uygun dusmez.
Sunu da bilirim;
Sahtekarlarin dili tatlidir. İnsan kandirmayi cok iyi bilirler. Yeminle, Allahin ismiyle bir malin satisi guzel dinimiz İslam da yasaklanmistir. Bir adam yemin ederek mal satiyorsa, isterse limon satsin, isterse sozlerinde yalan olmasin, TİCARETTE SATİLAN MALDA SATİCİ YEMİN EDİYORSA, ONDAN MAL ALMAK UYGUN DUSMEZ. Bu sekilde satisi Efendimiz sav. kesinlikle yasaklamistir.

oymak beyi

Bilgili Üye
Sayın @jeolog

yeraltından bahsetmiyor ki ustam, orman diplerini falan tarıyor, sel taskinligi olmuş izlerden falan bahsediyor toprak altı değil. ama bu bahsedilen lazer yöntemi assuva nin bahsedip durduğu teknoloji aynı mı?

ersen0010

Bilgili Üye
Bana bak boş insan sattığınız dedektörler bi boka yaramıyor alab tarama yalan tarama diye yorum atmışsın tepemi attırmayın bnm ha piyasada cakal alan tarama satan cok onlara söyle al gel dedektörünü cıkalım araziye bi boka yaramazsa bnm ki ozamn konuşursun sennki yararsa bn sana n istersen vericem kabulmü hişşşşş
Çok sert giriş yapmışsın arkadaş tepemi attırmayın falan. Herkes fikrini söylüyor. Fikirlere Katılmak katılmamak kişilerin kendi tercihidir. Saygılı olmak en güzeli

Smokin

Moderatör
Moderatör
Bana bak boş insan sattığınız dedektörler bi boka yaramıyor alab tarama yalan tarama diye yorum atmışsın tepemi attırmayın bnm ha piyasada cakal alan tarama satan cok onlara söyle al gel dedektörünü cıkalım araziye bi boka yaramazsa bnm ki ozamn konuşursun sennki yararsa bn sana n istersen vericem kabulmü hişşşşş
Dostum önce bi sakin ol. Edebîni takın ve Konuşmana üslubuna da dikkat et .
Dedektör sattığımı nerden çıkardın. Ve de dedektör iyidir diye bir söylemim mi oldu ? Nerenden uyduruyorsun? Alan Tarama benim için yalan taramadir. Içinde ne var da tarayacak. Alan Tarama madem faydalı ve yararlı iş görüyor gidin gezin tozun bulun çıkarın. Dedektör e gelecek olursakta tabi ki dedektör daha yararlı ve faydalı .
En azından tek tek te ise yarıyor.
Insanlara ve düşüncelerine saygılı olmak zorundasın. Saygısızlık etme !