Uyuyormu ?

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Arkadaşlar ben yazayım siz okuyun, sonra hep birlikte karar verelim. Halkalı kayaya benziyormu. Eşkiya belgelerini cogu kişi okumuştur. Halkalı kaya hakkında malumatı olan vardır, yine bir çok kişi Karadeniz , istanbul Bulgaristana dogru arasada bu yerleri ben Anadoludada benzer işaret ve yerleri bire bir gördüm. Bahsedilen yerlermidir bilmem.

Yakın zamanda açtıgım parca parca şüpheli bir çok işaretin bulundugu kayanın Halkalı kaya oldugu düşüncesindeyim.

Okuduktan sonra fikirlerinizi düşüncelerinizi yorum kısmına yazın lütfen.

Yüksek bir yayla burası, Hititlerden tut yaşamamış medeniyet millet kalmamış burda. Bilinen tarih en son 1830-1840 yılları arasında devlete isyanda olan cetelerin sıgınagı barınagı, Techir döneminde Fransız Komitacıların bile karargahı, Fransızla işbirlikci Ermeniler Techir döneminde sürgün edilmiş burdan.

Yani hem eşkiya hem Ermenilerin yaşadıgı bir yer. Önceside var tabi Kervan yolu Bagdat yolu faliyette iken buranın bir kale ve Pazar yeri oldugu bilgisine kadar ulaştım.

Yüksek bir yayla burası, Bagdat yolunun- Kervan yolunun hala taşları tarihe götürüyor. Yüksek bir dagın eteginde bulunan ören , eski yerleşim yerinden Kervan yolu Halkalı kaya diye düşündügüm tepeye cıkıp aşıyor.

Bu yol 25-30 metre yüksekligindeki kayanın kuzeyinden gelip dogu ekseninden yukarı zirveye cıkıp güneye devam ediyor.

Kayalık birden bire yükselmiyor önce kocaman dagın etegi zirvede ise Apartman gibi her tarafı uçurum olan bir kayalık. Kuzeyi daha yüksek güneyi alcak ve yayvan.

Bu kayanın toprakla bitişen eteginde acık ve kapalı bir çok magra mevcut.

Benim ilgimi ceken ise Bagdat yolu kenarında yamaçta kayalıga yakın yerde Ahlat agacı diplerindeki su kaynagı gözesi.
Bu gözenin üzerinden Yüksek kayalıga cıkan sarp bir patika yolun üzerinde kamufile edilmiş bir magraydı. Bu magrayı konu olarak açtım. Aşırı sinek olan bir magra burası, bir cok magra olmasına ragmen sadece bu magrada yogun sinek vardı. Kapalıydı biz açtık. İstavroz işareti V işareti ve magranın ortasında dolgu toprak aşagı inilen 6 metrelik bir kuyu gibi yer hatırlayan olur. Çalışmayı dahi 6 metre indigim yeri oksit gaz cıkan yeri yazıp cizmiştim.

Yine yanında bir magra uzaklık 20 metre kadar doguda, bu kamufile edilen magraya zıt her yerden girişi gözüküyor devasa bir giriş 10 metre ilerleyince kesme bir kolidor daralarak gidiyor, 15 metre sonra omuzlar duvarlara dsgecek kadar daralıyor, fazla gitmeden yürümek mümkün degil artık alcalıyor sürünerek devam ettigine 7 metre felan sonra geniş bir yere geliyorsun sanki bir odanın tavanı burası ayagı kalkıp otumak mümkün degil ama bir oda kadar geniş. Taban kesilmiş kaya mıcırı ile dolu parmak kadar yumruk kadar taşlar mıcır yani.

Ordanda cıkıp
Bu magraların önünden patikadan devam edersek Yüksek kayalıgın üstüne cıkıyoruz.
Karşımıza çıkan manzara muhteşem. Her yere hakim bir yükseklik. Kuzeyde Kuş kayasını, Üç tepeleri görüyoruz. Batıda çok yakın aynı yükseklikte bir kayalık ve bu cıktıgım kayaya dogru yapılmış muazzam bir koltuk taşı uzak degil gözüküyor, oturdugun zaman nereyi görürüm diye düşündügünde o koltuk taşının hizası beni ucurum kenarındaki kayaya çakılı halkalı demirin başına götürüyor. 20- 30 metre güneyde acık bir magrayı görüyorum. Halkalı demirin yanından uçruma baktıgımda çok yüksek 25-30 metre gibi evet güneyde magra girişide gözüküyor.
Bu magraya halkadan giderken arada bir taşta yere ucları bakan F harfi gibi işareti es geçmiyorum , magradan ilk girince selale gibi bir yükseltiden kendimi adam boyu salınca ayaklarım tünelin içinde, devam edince 200 metre sonra magra diye girdigim yer beni aşagı inen bir tünel olarak dışarı atıyor bu kez kayalıgın toprala bitişen kısmındayım ve başımı yukarı kaldırınca apartman yüksekliginde kayalar yine baş döndürüyor. Bu magranın cıkışı yine patikayla etekten aşagı yerleşim yeri ve su kaynagına götürüyor. Yukardan aşagı inen bir tünel bir yol olsada içerde buradan açılan girilen odalar yada mahsen olsıdır heralde.

Tekrar şu an yerinde olmayan sökülmüş halkanın oldugu yere geliyorum. Solumda uzak degil belki 5 metrede bir otomobilden küçük düzgün kesilmiş bir kademe bir metre aşagıda uçurumun kenarında yapılmış bir sahanlık var beş altı kişi oturup manzarayı seyreder burdan kovuk gibi burası.

Kayalık geniş Üstü 3-4 top sahası gelir. Ortalara dogru ilerliyorom bu kez tam merkezde agzı mihrap gibi acılmış bir magra içeri giriyorum. Ama cok gitmiyor. Yine orta yerinde bir cukur dolgu yapılmış ve sag tarafta havalandırma ruh delikleri mevcut belliki mezarlar var. El vurmadan ordanda güneye dogru 30 metre kadar gidince burası kayalıgın en zirvesi ve daire şeklinde dizilmiş taşlar dikkat cekiyor. Ya bir giriş yada yine mezar.

Tespit ve etütlere göre Kayalıgın altında odalar ve büyük mahsenler hatta 10 tane köye su veren Su kaynagı sanki içerde suyun havuz yaptıgı yerler var.

Malzeme varmı elbette cıkarmayla bitmeyecek gömüler tesbit ettim burda ömür yetmez yani hem işçilige hem cıkan malzemeyi cekmeye.

Şimdi bu konuya istinaden ortada gezen belgelere göre buraya Halkalı kaya diyebilirmiyiz.

Öte yandan ilk gördügüm demirde cakılı halka olan kayada burası degil.

Not bu güne kadar irili ufaklı mal alındıgı biliniyor mevkiden. Bizzat konuştugum bir amcam bu kayanın güney yamacındaki su gözesinin su içerken bastıgı taşın altından bir kazan altın aldıgını kendi agzından itiraf etti. Taşın altında haç işaretide varmış ! Konu tesadüf acılmıştı bu malı mülkü nasıl kazandın amca sorusunun yanıtıytı bu !

Son düzenleme:

sef_er

Operatör
Sedegor senin blucagin belliydi, cunku her turlu imkanin var, malida taspit etmissin, ne diyelim Allah kolaylik versin, bi elli kilosunu alabilirim ustam

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Sedegor senin blucagin belliydi, cunku her turlu imkanin var, malida taspit etmissin, ne diyelim Allah kolaylik versin
Mal her yerde var ))) Konunun amacı malın yerini bulmak degil zaten yeterince tesbit ve etüt yapıldı. Soru şu Burası Araranan Halkalı kayaya ne kadar uyuyor ?

Ayrıca aramayla bulunan bir yer degil. Yazları arada temiz hava almak için gittigim bir yer. Arasam zaten bulamazdım )))

Son düzenleme:

Y@vuz

Aktif Üye
Ustam fotolayıp atsan bizde bayram yapsak burdan

sef_er

Operatör
Sedegor, sana bir uzman abimi yönlendirdim bakalim ne diyecek, ee kolay degil bu konuya 45 senesini vermiş

Sedegor

Engellendi
Ustam fotolayıp atsan bizde bayram yapsak burdan
imkansız bir sey )))
Ama sinekli magra oldugunu düşündügüm ve Sökülen halkanın oldugu yerlere konu açmıştım. Burayı zaten tek resim karesi almaz. Ancak calışma olursa arada kısım kısım acarım konuları. Çalışmada var ama durdurdum.

Zaten o odalara mahsenlere girmek burda yazıp cizmek gibi degil. Zor iş !

Son düzenleme:

sef_er

Operatör
Sedegor, seni anlamak zor ??? Mali buldun, ama acaba Halkalı kayaya uyuyormu diye soruyorsun oylemi? Benmi yanlis anladim???

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Halka dan iki tane var. Gözden kaçmış.

Sedegor

Engellendi
Sedegor, seni anlamak zor ??? Mali buldun, ama acaba Halkalı kayaya uyuyormu diye soruyorsun oylemi? Benmi yanlis anladim???
Aynen ))) Dedim ya arayana mal cok, böylesi yerleri bulmamak daha iyi belki, mal oldugunu adın gibi bilip sadece seyretmek daha zordur demi )))

Lakin ucundan kıyısından ugraşıyorum işte Çok zor yer burası bir iki yerde degil. Mahsenlerde adam kaybolur devasa bir yer yani.

sef_er

Operatör
Gaz cikisi olan yerde burasiydi yani