Tünellerdeki tehlikeler

BayPars

Member
ragıp ustam keyifle devam ederiz hem ben hemde okuyan ve bilgisi olmayanlar çok çok kıymetli bilgiler öğrenmiş oluyoruz.Yazdıklarınıza gelince ; evet kapak taşından itibaren 7 ile 10 metre arası.Üç dört metre kapak taşına gitmek için inildi toplamda 12 ile 15 arası.Tünel kuyudan yaklaşık 4 veya 5 metre sonra sağa dönüyor:)
bir çubukçu kardeşimiz var dedektörede sahip

birde ustam ( üçgen tavanı tüneli virajı söylediniz.papazın mezarını yada taş yığmayı göremedim çok sık ağaçlık ve otluk olduğundan lakin kesinlikle bakacağım.) içerde odalar olduğu söylendi.Yani bize şu ana kadar verdiği bilgiler doğru çıkan kişi tarafından.Sizce ihtimal nedir.

BayPars

Member
Kamhi Leonard ustam iyiniyetinizde dolayı teşekkür ederim.Tüm yazdıklarınıza dikkat edeceğiz inşallah.Şu Köşeyi bir dönüp görelim bakalım ne çıkacak karşımıza :)

Caylak67

Aktif Üye
Reis ustalar önce senin can sağlığını düşünüyolar. Ama sen dışarısını geçtim tünelin bi fotosunu göstermedin. Fotoğrafla çok şey değişebilir düşüncesindeyim

BayPars

Member
Caylak67 usta kesinlikle farkındayım usta ve üstadlarımızın iyi niyetinden.Ve foto eksikliğininde farkındayım ki haklısın fikir vermesi konusunda :) lakin şuan elimde olan çevre ve tünel fotoları çok çok yetersiz.Allah kısmet ederse bir iki güne bölgede olup kaldığımız yerden devam edeceğiz.Olabildiğince Daha düzgün ve net bir şekilde video veya fotolar çekeceğim ki hiçbirşey olmasada siteye görsel hizmetimiz olsun

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Sadece ben deyil yaşayan ve sürekli ar_ge yapan herkes muhakkak benzeri risklerle karşı karşıya gelip tecrübe edinmiştir
Ve bu tehlikeleri birlipte bir kişiyi uyarmadan
Bile bile riske atacak biri yoktur diye düşünüyorum
Uyarmak bizim işimiz ve can güvenliği her zaman ilk işimiz olmalı

Hiç bir hazine insan canı kadar de yerli değildir ...

ragıp

Uzman
@BayPars
ustam, hele de bakalım
yukarıda yazdıklarımdan yanlış olan var mı?

işte bu yorum ile tecrube arasındaki fark oluyor

dönelim konumuza
asla tünele girmiyorsun. açmış olduğun tünelin ağzını taş ve moloz ile kapatıyorsun
içeriye insan, koyun, köpek, yaban hayvanı girmesin. mazallah

çubuk ile tüneli takip ediyor. en zirvede tünel bitecek.
tünel bittiği anda çubuk, sağa sola açıldı yeri hafif açar isen orada kilise temelini bulacaksın
temelin üzerini hele 1 metre kare kadar aç, temizle. aşağı doğru değil :)
1 m kare, yüzeysel olarak temizle. fotoğrafla

kuyuya sırtını veriyorsun, kuzey yönünde ilerliyorsun
takribi 80-100m ileride, 10 m karelik yayılmış bir çakıl yığını olacak.
orası baş papazın mezarıdır, en yüklü yerdir.

para dolu oda demişsin.
en az iki tane var, yerlerini biliyorum.
elbet söyliyeceğim ama
evelinde 5 poz resim

1. tünel sonunda, en tepe de çubukların geriye açıldığı, kilise duvarının, temelinin 1 m karelik resmi
2. kuyunun 80-100 kuzeyindeki çakıl yığını. baş papaz mezarı
3. açmış olduğunuz tünelin üzerine çık. tünel girişinin ön kısmının 10 m2 lik tek kare fotosu
4. kuyuya 4 m mesafeden, kuyunun 4 yanını, 4 metre görecek şekilde fotoğrafı. yani 16m2
5. tünel girişinin taş ile kapatımış halini istiyorum

biraz daha devam edelim mi?
en azından genel bilgi olur

hani çubuk ile tüneli yukarıya doğru devam ettin.
en zirveye vardığında çubuk geriye attıya.
tam o noktadan ileriye, doğuya doğru 2 adım atıyorsun.
toprak zemine, çapa sapı veya benzeri ile yere sertçe vurarak boşluk sesi dinliyorsun.
buraya dikkatini çekmek istiyorum: yere vurarak boşluk bak dedim
çubuk ile boşluk bak demedim
. neden?

boşluk sesi baktığın yerden, 2 adım kuzeye yürüyor ve
orada da çubuk ile boşluk bakıyorsun.
1 adım çevrende yeni, farklı bir tünel bulmanı bekliyorum.
kuzeye doğru gidecek. takip et. son noktyı işaretle

bütün bu bulguları A4 kağıdına çiz
ve siteye yükle
arkadaşlara tecrube olacaktır

selametle

Konu sahibi @
BayPars yine kayıp :)

@
BayPars, ustam, 50dk oldu uyudun mu?

https://definesohbeti.com/kullanicilar/24296-baypars.html@BayPars, ustam, seni bekler iken canım sıkıldı senin
konun araştırma geliştirmeden ziyade, fotoğrafsızlar bölümüne daha uygun olduğu için yerini değiştirdim
bilgin olsun. buradan devam et
fotoğraflar geldiğinde fotoğraflı bölümüne alırım

ustam, bir önceki mesajımda, saat 2 gibi gelirim dedim
1.33 te geldim. şuan saat 03,19 oldu.
artık bana müsaade
bukadar bekledim. yoksun
herkese iyi geceler.
pardon. iyi sabahlar :)

Son düzenleme:

BayPars

Member
Ekli dosyayı görüntüle 251270
Ekli dosyayı görüntüle 251271
@ragıp ustam günaydın.Malesef uykuya yenik düştük birde çocuk olunca bizi uyutmadan kendi uyumuyor :)
Üstadım kısmetse yarın bölgede olacağız.İstediğin çevre fotolarını ve bulabildiğim yeni yerler olursa oraları detaylı fotoğralayacak yükleyeceğim inşallah.
Yalnız Üstadım birşey daha söylemek isterim burada bize söylene göre tek bir tünel yok tüneller var.Hatta yukarıdaki kuyuda duvarında var olan kapak taşınıda düşünürsek bir kaç kat tünel var gibi duruyo.Çünkü bizim indiğimiz kuyuda tünel 15 metrede.Yukardaki kuyuyla bizim kuyu aradsındaki kot farkı 5 metre 10 metrede üstte kapak taşı etti ortalama 15 metrelik fark.çünkü biz o yukardaki kapak taşının arkasınında tünel olduğunu düşünüyoruz.Sizce mümkünmüdür katlı tünel olması.
Ve bukadar tünel ağı olan bir yerde hangi tünel ucuna yönelelim ?
Birde üstadım bu iki oda yer altında tünellerle irtibatlımı yoksa daha yüzeyde mezar gibi bir yermi ?
Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim

Son düzenleme:

ragıp

Uzman
@BayPars

arkadaşlar..............!:200:

Ekli dosyayı görüntüle 251282

yukarıda gördüğün, bir kilise kuyusu ve kilisenin ana mahsenine ait
orjinal uydu görüntüsüdür
Ekli dosyayı görüntüle 251283

bu biraz daha anlaşılır olması için kendim çizdim kuyu ve ana mahsen
biraz açalım
kuyu içinde, yan duvarda, normal toprak seviyesinden, yaklaşık 2,25 cm de bir kapak taşı vardır
kapak taşının arkası doludur, bu 2 m uzunluğunda bir tüneldir
tünel sonu, kilisenin en değerli yeri olan ana mahsene çıkar

ayrıyette, kilise kaçış tünelinden, kuyu istikametine giden bir tünel daha vardır ki,
bu tünelde ana mahsene gider. kesinlikle köşe yaptığı yerde bir tuzak vardır.

bu kısımda çok önemli; kaçış tünelinden, kuyunun yanındaki ana mahsene dönen tünelin kapısı taştır. ana mahsene giden tünel kapısının 1.5 m ön ve arka kısmında birer tuzak vardır
diğer bir değişle; tünel ile ana mahsene ulaşmak istersen, en az 2 tuzak ile karşı karşıya kalırsın
her tuzak 4 m civarı çöküntü yapıyor. kesinlik ile uzak dur.

Ekli dosyayı görüntüle 251284

kiliseye gelen tünel temelde biter demiştim. aslında bu tünel yeil odaya girer
yeşil oda, kiliselerde kapıdan girince sol tarafta bulunan
papazın giyinip soyunduğu, değerli asa, incil, tacı vb gizlediği, bir kapak taşı ile girilen odadır

Yeşil odada, kaçış tünelinin sol üst köşesnde farklı renkli bir taş vardır
bu taş kumbara taşıdır, asıldığında (soyulmamış ise) içinde altın, gümüş para ve takılar vardır

yine yeşil odadan, papaz evine giden ikinci bir tünel vardır. Papaz evden kiliseye gitmek için her daim bu yolu kullanır. temiz tuzaksızdır

papaz, kumbarada biriken fazla zihnet ve parayı, yeşil odadan, kaçış tüneline ve oradan da ana mahsene gider bırakır ve döner.

Ekli dosyayı görüntüle 251285
bu da benim çizdiğin en basit bir kilise modelidir.
tünel sonunda, papazın hayatını idame ettirmesi için konulmuş para mevcuttur
kilise temelinde, toprak seviyesinden 75 cm aşağıda kumbara mevcuttur
baş papazın mezarı ve diğer papaz mezarlarını gösterdim

bu paylaşım sitede, kilise bazında, tecrubeye dayalı olarak yaptığım en ayrıntılı paylaşım oldu

selametle

Son düzenleme: