Tavuk ve Civciv

OZY.YA

Moderatör
Moderatör
Bu sonradan yapılmış kardaşım.
Amma epey olmuş. 20-30 sene önce gibi. Kayadaki renk bütünlüğünün bozuluşu ve figürün yapısı bize bunu söylüyor. Bu iş sizi yorar buna emin olun. Tavukla civcivi birlikte ben görmedim. Lâkin tek tavuk çok gördüm.
Bu işçilik de uygun değil.
Karar sizin elbette.
Kolay gelsin.
artık nasip :)

uzun zamandir paylasilanlar arasinda 1.siraya yerlesebilecek guzel bir isaret gorduk tesekkurler paypasim icin.sonucuda tecrube olur basarili olur insallah.hedeften fazla uzaklasmadan ugrasirsan sonuca gidebilirsiniz.ben kayalari tahmin ediyorum.
bakalım artık yakınında oldu oldu yoksa bırakcam burayı

Kardeşim işaretin kendi kanaatimce tamamen sahtedir. Sebenine gelince öncelikle yosun sadece tavukta ve çevresinde değil oymaların içinde de olması geredir. Buda resimdede görüldüğü gibi oymaları yeni yapıldığı gösteriyor.
İkincisi tavuk kabartma olup ayakları oyma yapacak kadar acemi bir sahtekarın çizimine denk gelmişsiniz. Büyük ihtimal ayakları kabartma yapmak için kullanılacak olan murcun ince olacağını kestiremeyip kalın murçla vurunca kırdı ve oyma yaparak yutturmaya çalıştı.
Burada bu işaret için boşuna emek harcamanıza gerek yoktur diye düşünüyorum.
orjinalmiş gibi bakcam oldu oldu ha olmadı yön değiştiririm nasip artık

OZY.YA

Moderatör
Moderatör
Durum 1 oldu varsayalım.
Ayak yoktu sonradan çizildi. Ayakları bulman gerek. Ve o ayaklarda kabartma olacak oyma değil.
Biçimde bütünlük ilkesi gereği.
Çift figür olduğu için işin toprakla kayada değil.

Yine de genel görüşüm. Velev ki işaret kabartma ama işçiliği çok kötü. Bulunduğun şehirde onlarca tavuk civciv vardır. Fotoğrafları defineci kahvelerinde bulabilirsin. Bakıp kendince kıyasla.
Anlayacaksın ki bir bit yeniği var bu işte.

Kolaylıklar diliyorum.
ustam ayakları yokmuş gibi düşüncem köylülerden biri de yapmış olabilir zamanında.taşların etrafı yeşillik kapalı çoğu taşın orası burası.bölge zengin evet ve dokunulmamış diyebiliriz ama kafamda soru işareti kalmasını istemediğimden bunun sonunu getircem mutlaka bölgede çok var evet hepsi çok basitçe yapılmış buna da belli ki emek verilmiş bende elimden geleni yapıyorum gerisi Allah'a kalmış.ben sizlerin ayakları yok sayıp orjinalmiş gibi değerlendirdikten sonraki düşüncelerinizi merak ediyorum

N@rkoz

Member
Kardeşim 7- 21 adım kuzeybatısındaki sivri kayanın dibine bak. Başka yerde olamaz

spyfrs

Moderatör
Moderatör
Sahte tarla sahiplerine sor hangi senede yapıldıgını iyi bilirler :D

yusuf enver

Aktif Üye
Benim fikrine göre resimler orijinal değil .yeni yapılmış .tavuk ile kayadaki kurumuş yosunlar arası 15_20 cm hiç yosun tutmamış
Buda o bölgenin yeni yapılmış olduğunu gösterir . sıimdi diyeceksin tavuğun üstünde yosunlar var . çizen vatandaş tavuğun etrafını tıraşladıgı için tavuktan yosun var
Screenshot_20210620-081922.png

Son düzenleme:

OZY.YA

Moderatör
Moderatör
IMG_20210621_155555.jpg

karşıdan çekilmiş hali

IMG_20210621_154316.jpg

bu fotoda baktığı yön kuyruk tarafı da böyle taşlardan temizlenmiş

IMG_20210621_153943.jpg

üstünde böyle kapı gibi bir yer var 2 parça sol taraf büyük kayayla aynı sağ tarafta ki oturtma ana kayaya başlı değil

IMG_20210621_154303.jpg

kapı gibi olan yerin altı böyle taşlardan yapılmış

OZY.YA

Moderatör
Moderatör
IMG_20210621_154214.jpg

IMG_20210621_153845.jpg
IMG_20210621_153845.jpg

IMG_20210621_153842.jpg

ters L olan kayanın altıda da böyle üçgen bir taş varelle oturtulmuş etrafında kki kayalardan farklı biraz

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Son resimdeki üçgen taş kama gibi oraya sokulmuş .
Resimde tam anlaşılmasada bazı belirtiler var mesela o üçgen taş diğer resimdeki üçgen kesik olan yerin devamı olabilir ordan kesilmiş gibi .
Üçgen taş oraya ne amaçla konulmuş biraz araştırılmalı gerekirse ordan çıkarılıp devamında ne var bakılmalı .
IMG_20210621_154214.jpg