Slmlar ustalarim.Cumali dede turbesi hakkinda bilgi

Tor

Member
Kaç defa türbe kazdın @Tor ?
Arsızın biri utanmamış çekinmemiş, define forumunda mezar hakkında soru sormuş... "evliya mezarı" diye de belirterek...
Arsıza hiciv içeren bir cevap verdiğimi anlayamamak, ne kadar zor ve üzücü bir durum anlatamam.

başka bir postumda "binlerce yıllık sembolleri çözerken yazdıklarımın anlaşılamaması" diye devam ettim.

yine üstü kapalı ama ufku açık insanlar için o veya bu dine mensup herhangi bir insanın mezarına hatırasına saygısızlığın bir birinden farklı olmadığını vurguladım.

Ben asıl bu arsızlığın arkasındaki sebebi merak ediyordum 2. sayfa itibariyle onu da anladım...
Anlayışsızlıktan başka bir şey değilmiş onun sebebi...

The Thing

C*
Süper Moderatör
Arsızın biri utanmamış çekinmemiş, define forumunda mezar hakkında soru sormuş... "evliya mezarı" diye de belirterek...
Arsıza hiciv içeren bir cevap verdiğimi anlayamamak, ne kadar zor ve üzücü bir durum anlatamam.

başka bir postumda "binlerce yıllık sembolleri çözerken yazdıklarımın anlaşılamaması" diye devam ettim.

yine üstü kapalı ama ufku açık insanlar için o veya bu dine mensup herhangi bir insanın mezarına hatırasına saygısızlığın bir birinden farklı olmadığını vurguladım.

Ben asıl bu arsızlığın arkasındaki sebebi merak ediyordum 2. sayfa itibariyle onu da anladım...
Anlayışsızlıktan başka bir şey değilmiş onun sebebi...
İnsanları yanlış yönlendirme,
burada yazı yazmak ile yüz yüze konuşmak farklı kavramlar,
herkez seni anlamak zorunda, nasıl sen beni anlamıyorsan insanlarda seni anlamak zorunda değiller bende değilim dimi?
İlk yazdığın mesajın sonunu tamamla, espirimi yaptın ne yaptıysan artık.

Tor

Member
İnsanları yanlış yönlendirme,
burada yazı yazmak ile yüz yüze konuşmak farklı kavramlar,
herkez seni anlamak zorunda, nasıl sen beni anlamıyorsan insanlarda seni anlamak zorunda değiller bende değilim dimi?
İlk yazdığın mesajın sonunu tamamla, espirimi yaptın ne yaptıysan artık.
15dk süresi dolmuş editleyemiyorum.

yetkisi olan biri yazdığımı tırnak içine alıp, altına "aman sakın öyle bir şey yapmayın, zekası kıt biri şimdi ciddiye alır" diye not düşebilir mi?

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@Tor iyi niyeti anlıyorum ama senin anlamadiğın bir imansızin mezarina dokunmakla bir evliyanin mezarina dokunmanin ayni kefeye koymani anlıyamadim
Defineci kardeşlerimin bir müslüman mezarina dokunacak kadar geri zekali yerine koyma emi
Hiç bir yerde yazmaz bir kafirin mezarina dokunmayin diye

Sana sordum bunun kaynağı ne senin kişisel fikirlerin bizi baģlamaz
Kaynağı fetvası şu arkadas diyeceksin mübarek

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Binlerce yıllık medeniyetlerin sembollerini, işaretlerini çözerken iki postta anlatmak istediğimi anlamamış olmanız çok üzücü...
Yazdığınız post hala durmakta ve anlaşılayamayacak kadarda edebi terimler içermiyor. Sizinki; olmassa konudan kendimi böyle çıkarırım gibi bişey olmuş. Olmamış tabiki.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sevgili arkadaşlar bu konuyu bu kadar uzatmanın anlamı yok bence. Burada konuşulacak asıl şey gerçek ile gerçek olmayanı ayırt edebilmekdir. Yada hakiki bir mezar dahi olsa bu gerçekden de bir hakikat ehlinin mezarıda olabilir bu mezar buradaki sır çevresinde yada mezarın kendisinde veya yakınında bir şey gizlenmiş ise mutlak surette orada izler vardır. Hepinizin bildiği gibi bunu kaç kez dile getirdim. Evet biz müslümanların böyle yerlere çok saygılı davrandığımızı ve oraya bir zarar vermeyeceğimizi bilen bu insanlar bu bizim inancımız dan yararlanıp orayı yada yakınındaki bir noktayı gizleme yeri olarak seçmişlerdir. Tabiki bu bütün türbelerimiz yada yatırlarımız için geçerli değildir. Bazende bir sahte dede mezarı yapılıp bizlere orası resmen koruma altına alındırılmış dır. Çünki bizler itikatlı insanlar olarak bu tür yerlerden uzak durmayı yeğleriz. Onlar da bunu çok iyi biliyorlar idi. Yine söylüyorum hepsi değildir. Sahte olanlar yanlarında hep ip ucu taşırlar. Yada bunun yapıldığı yerde başka önemli yerler olur. Onlarda bizler için önemli olan çeşme gibi meyve veren ağaçlar gibi kuyu gibi şeyler olur ve bu bir sistemin devamıdır. Ve bu konuda espiri ilede olsa bir şeyler yazan arkasaşımızı da düşüncelerinden dolayı suçlayamayız. Evet bazı insanlar ne tür mezar olur ise olsun kimin mezarı olur ise olsun ona dokunmazlar. İnanç gereği kendi başlarına bir kötülük gelmesinden korkabilirler. Bu da gayet doğal bir durum değilmi sizcede. Evet arkadaşlarım ve sevgili kardeşlerim özetlemek gerekir ise bu sistemeden anlıyorsanız ve gerçek ile sahteyi ayırt edebiliyor iseniz o vakit bu gibi mezarlara göz atabilirsiniz. FAKAT ????? eğer bilmiyorsanız hiç yakınına bile yaklaşmayın derim. Boş yere bir hak dostunu rahatsız etmiş olursunuz ve sizde bunun sonucunda rahatsızlık duyabilirsiniz. Buradaki size en büyük yardımcı ip ucu oradaki eski yaşamın ne olduğudur. Ve bu sistemi uygulatacak bir kilise olup olmadığıdır. Yoksa öyle her dede mezzarında her türbede bir şeyler olsa bu işin sonu gelmez. Bizlerde çok büyük günah işlemiş oluruz. Bakınız önce iğneyi kendimize sonra çuvaldızı başkasına demişler değilmi atalarımız. Ne de güzel söylemişler. Aslında doğruyu konuşmak gerekir ise kimin mezarı olur ise olsun gerçekden de bu romalı imiş şu imiş bu imiş hiç önemli değil sonuçta mezar mezardır ve orada yatan da hangi dine yada neye inanır ise inansın Yüce ALLAHIN yarattığı bir insandır. İnançlarından dolayı bizlerin kimseye bir şey demeye hakkımız yok dur. yada onları rahatsız etmeye. Hesap günü hesabı soracak tek merci Yüce Rabbimizdir. O yüzden sizlerden ricam bizler birbirimizi yargılamakdan vaz geçelim. Kişiler neye itikat edip neye inanıyor yada bir şeyden çekiniyor yada çekinmiyor bu kendi sorunudur. Bizlerde bazen yorumlarımız da mezar yerleri işaret edebiliyoruz. Bunu dileyen eller dilemeyende yok benim bu işler harcım değil deyip es geçer gider yoluna. Zaren memleketimizde son günler sitelere gelen işaretlerin yüzde 99 u hep mezar ile ilgili şeyler. Uzun zamandır define ile ilgili işaret göremez olduk. Evet tekrar aynı şeyi söyleyip burada noktalamak istiyorum lütfen işin ehli değil iseniz ve gerçek ile gerçek olmayanı ayıracak tecrübeniz yok ise kulaktan dolma şeyler ile lütfen hiç bir şeye zarar vermeyiniz. Sonra zarar görürsünüz ALLAH korusun. Bu benden size bir dost tavsiyesidir.
Herkeze çok teşekkür ederim Hayırlı akşamlar

R00T

Profesyonel
Co Admin
Biraz sakin olun.
Cumali Dede Türbesi , herhangi bir türbe değildir.Pagandan kalma pramitvari bir blok kayadır.Bu pramitvari blok kaya üzerinde küçük bir taksi kadar kara bir taş bırakılmıştır.Buraya vardığında zemin taş döşelidir.Doğal yani. Bir su akıntısı ki küçük derecik Bu pramit bloğun ön ayağını yalar geçer ufak şarlak gibi düşer akar gider. Bu dereden doğal kayanın ayağına karşıya zıplayabilirsin. Zengin bir noktadır.
Hayrola ne yapacaksın cumali dede türbesini .Bu türbe denen statülü kişi malzeme noktası Hakikat bölgesine aittir.

Aşık

Yeni Üye
Hayirli geceler sn ustalarim.yorumlariniz icin cok.tesekkurler.Tabiki bir turbe kazmak veya zarar vermek gibi.bir dusuncemiz olmadi olamazda.Aklimizda insallah oyle.bir.seye yonelmesin.Cumali dede turbesi derken benim odaklanmak.istedigim.turbe felan yok.burda eskiye ait bir tahta cami yapi zamaninda kilise olarak kullanilmiista.Bu turbe yeride tabiki aranilanda buyuk bir kayalik kayaliga yaklasik 40 basamak.merdivenle cikilacak ve uzerinde tek.buyuk taş olacak.bu konuda root ustanin bir yazisindada tesaduf gelince daha genis kapsamini ogrenmek.istedim.cunki bu olayla baglantili belgelerde olan kudret kalesinden ceneviz kalesine karatepeden yesildaga .emin aga bolgesinden arkaciga isli magarasina bir birini sirala ile devam eder.burdan bir.iz yakalamak.icin sordum. Cunki bolgemde arkacik.eminaga dermeni topal.ayisindan tavuguna hora tepesinden kudret kalesine kadar isaret ve alani gordugum icin birikmis bilgimi zayi etmek.istemedim.saygilarimla Bolge ortakaradeniz.

eski

Editör
Cumali dede türbesi yakınında osmanlıdan çalınan altınların saklanıldığı rivayet edilir.

şahin88

Aktif Üye
Aşık bu dediğin yer Galfet camisi olabilir mi.yuvarlak ağaçtan yapılmış sadece cuma namazları kılınan bu da sadece yaz mevsiminde.önceleri burada yine ahşaptan yapılmış kilise olduğu rivayet edilir.burada ak kaya ve karakaya karşılıklı mı.oldukça yüksek bir yer mi. yazları buz çıkarılan bir yere yakın mı.sinop sınırları içinde mi. bu kadar soruya cevap ver sana yardımcı olayım.