Selam arkadaşlar bu benim ilk gönderim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turko

Uzman
Öncelikle maddi sıkıntılarınız var ise onları halletmek için çaba gösterin , maddi sıkıntılar bunaltır özellikle aile kurmuş ve bebek sahibi olanlar aşırı stres ve baskı altında panikler . Geçim sıkıntısı bebeğinin sağlık kaybı yaşayacağı korkusu ihtiyaçların temin edilememe korkusu hanımın ihtiyaçlarının karşılanamama durumunda terk edilme yahutta aldatılma korkusu , maddiyat kuvvetli değilse kendini 2 ci hatta 3 cü sınıf vatandaş olarak görmek bunlar piskolojik sıkıntılar yaratır . Öncelikle her şeyin bir sırası vardır. Çalışacağın zaman ibadet e yönelmek yada ibadet ile manevi güce ihtiyaç duyduğun noktada haddinden fazla çalışmak ibadetini ertelemek sana zarar verir. Son din , kitap ve peygamber bilindiği üzere gönderilmiş ve peygamber efendimiz ümmetine karşı görevini tamamlayıp Allah katında yerini almıştır diğer bütün peygamberler gibi. İnanmak her ne konuda olursa olsun , inanmak ve teslimiyet piskolojik olarak insan dan baskıyı alır . Kaderine inanmak ve yaşamın boyunca karşılaştığın iyi veya kötü olayları kaderin bir parçası olduğunu düşünerek şükür etmek her daim şükür iyisi ile yada kötüsü ile iman dan gelir. Hayat tarzın seni sıkmış ve bunaltmış olabilir . Maddi sıkıntıların yok ise yardıma ihtiyacı olanlara yardım et iyi bir insan olduğunu ve daha güzel işler yapabileceğine dair kendini görmen de sana yardımcı olur. Rabbim yarattığı hiç bir kulunu geri çevirmez . Diğer bir açıdan seni etkilediğini düşündüğün kötü bir varlıktan şüphe ediyor isen o konu üzerinde konuşalım.

Kdemirbolat

Member
Açıkcası türk müslümanlar beni çok sıkıyor çok yanlış kullanıyorlar dili helede kapalı kadınlar okadar sahtelerki beni dinden öyle soguttularki anlatamam sorsanız hepsi peygamber olabilir ama bence hepsi köle

romAntik

Bilgili Üye
bediüzzaman oku kardeş...mektubat ı oku...bende de bir ara etrafımdaki birçok dindar insanın hocanın cevaplamada sıkıntı yaşadığı(cevaplayamadığı) birçok soru vardı... harikulade bir şekilde cevaplıyor..şiddetle tavsiye ederim..sızdırmasız sağlam cevaplar veriyor hem mantık hemde dinin işleyişi açısından soru işareti bırakmıyor..

romAntik

Bilgili Üye
burada yazamayacağım (insanların imanlarını sarsacak şeyler) ,hatta biraz isyan,islamın (haşa) eksik ve yetersiz olduğuna inanma,dinin çelişkili olduğu(haşa) islamın hayata geçirilebilecek bir nizam olmadığı(haşa) buna benzer düşünce fikir ve hisler yavaş yavaş imanımı kemiriyorken tavsiye üzerine üstad bediüzzamanın mektubatını okudum..sindire sindire...tek kelime ile muazzam...
butür şeyler zayıf imandan yada imanını koruyacak kadar ameli olmamasından kaynaklanıyor..ibadet ve virdlerini artır..Allahtan yardım dile...Kuran oku..aşması kolay (sonradan tezlerimin gülünç ve çürük olduğunu Allahın yaratılışında ve dinde kusur olmadığını dünyanın imtihan yeri olduğunu yakinen bildim) bu durum hafizanallah ağırlaşmasın...Allah yardımcın olsun kardeşim..

Gazzali

Yeni Üye
Ehh güzel kardeşim zamanında Şeytanda bir melekti..

İnsanın kaderinde değişmeyen şeyler "Levhi mahfuzda geçen kaderdir." Allahın iki farklı kader defteri vardır.bunlardan bir tanesi: "Levh-i Mahv-ı İsbat"tır diğeri ise "Levh-i Mahfuz"dur.Levh-i Mahv-ı İspat denilen kader defteri; Cenab-ı Hakk’ın yazar - bozar bir tahtasıdır. Burada yazılı kadere, "muallâk kader" denilmektedir. Bu defterde yazılan her şey bazı şartlara bağlanmıştır ki, bu şartlar yerine getirilmezse, yazı kaza edilmez ve değişir.

işin özünü Levh-i Mahv-ı İsbat ve Levh-i Mahfuz u araştırarak öğrenebilirsin..

Allah yardımcın olsun,sana hidayet versin..
Düzeltme; Şeytan melek değildir.cinlilerden olup dumansız ateşten yaratılmıştır..[/QUOTE]

evet haklısın ama ben o teşbihi ilk yaradılış sırasında Allah'a secde eden sonrasındada onun yolundan sapkınlığa sapan anlamında söylemiştim..

S:W:A:T

Editör
Açıkcası türk müslümanlar beni çok sıkıyor çok yanlış kullanıyorlar dili helede kapalı kadınlar okadar sahtelerki beni dinden öyle soguttularki anlatamam sorsanız hepsi peygamber olabilir ama bence hepsi köle
Dostum bukadar onca yazılan şeylere öncelikle bir teşekkür et burdaki insanlar sana yalan söylemiyor sürekli her mesajında red ediyorsun ... Kabullenmek veya red etmek senin elinde Allah yardımcın olsun diyeceğim onuda red edeceksin . Bu konu fazla uzadı gereken tüm açıklamalar yapılmış ... İyi forumlar

beyazzadam16

Bilgili Üye
Sen hiçbir şey okuma kardeşim, sapla saman bir birine karışmış durumda , okuyacağın tek şey kuran ı kerim ve sahih hadisler. Bunların dışında herşeyden uzak dur , yoksa yaşadıgini din zannedersin.

İnternete girip boyundan büyük konulara balıklama dalma !!!
Herşey sıra ile , ilk yapacağın iş git güzelce temizlen abdest al ve namaz kil , rabbine tevbe et ve ne istiyorsan rabbi den iste. Dua et bana hidayet ver Allahım diye.

Kadermis, mezhepmis, fıkıh mis , itikatmis sakın ama sakın bu konulara ilk günden dalma.
Eğer islama girmekte samimi isen vallahi Allah azze ve celle bunu biliyor ve sana karşılığı ni verecek , zamanla sırası ile sana hepsini öğretecek, acele edersen bunalir ve sapitirsin.

Şeytan ve nefsin daha çok yüklenecek sana buna hazırlıklı ol !! Yapacağın şey vallahi çok basit , sadece namaz kil, haramlardan uzak dur ve iyi bir insan ol . Işte bu kadar kolay!!

Bu kadar kolay olan şey, nefsine o kadar ağır gelecek ki , sanacaksin dünyanın en baski altındaki insanı sensin ama bu tuzak . Çok kolay olan bu is çok zor gozukecek eğer sabreder bunu atlatirsan gerisi Allah'ın dilemesi ve izni ile çok kolay , bir bakacaksin eyvah namazım kaçacak diye korkanlardan olmuşsun.
1 ay bunu basar , bak sonra bu yazdıklarına gülecek sin , çevrende nereye bakarsan bak Allah azze ve celle 'nin sanatını varlığını büyüklüğünü görmeye başlayacak sin.

Işte o zaman asıl keyif başlıyor, hayatında mucize görmek istiyorsan 1-2 ay samimi olarak sabret sonra burdan yine yaz

Allah subhanu teala sana bana hepimize hidayet versin. Amin

Sarıyerli34

Bilgili Üye
Düzeltme; Şeytan melek değildir.cinlilerden olup dumansız ateşten yaratılmıştır..
evet haklısın ama ben o teşbihi ilk yaradılış sırasında Allah'a secde eden sonrasındada onun yolundan sapkınlığa sapan anlamında söylemiştim..[/QUOTE]

Güzel kardeşim burda haklılık haksızlık söz konusu değil ..dediğin gibi önce itaat edip sonra sapkınlığa düşen şeytan..Allahın huzurundan kovulmasının nedenide kibirdir..kibirde insan ve cinlilerde bulunur..melekler nefis taşımazlar ve itaat dışına çıkamazlar..teşbihte hata olmaz diyelim ama farkı bilelim inşallah..selametle kal kardeş

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Sana senin anlayabileceğin bir başka örnek daha anlatayım kardeşim. Komik gelebilir ama gerçek ve günümüz gençlerinin bilmesi ve uygulaması gereken bir şey. Ben eskiden online oyunlara bayılırdım. Hele bir online oyun vardı ki adını vermim gece gündüz oynardım ve o oyunda benim çarı kimse yenemezdi. Yani anlayacağın öyle bir çar kastım ki kral bendim :) bir gün oyundan sıkıldım ve odadan salona geçtim rahmetli babamı zikir (rahmetli beyaz bir bez parçası altında zikri gizli çekerdi. Yani vird) çekerken gördüm. Uykuda değildim uyanıktım ama başka şeyler gördüm. Çok korktum odama döndüm kafamı koydum yastığın altına ve uyudum. Sabah uyandığımda bir çeşit sorular geldi aklıma. Dayanamadım sordum babama ama farklı bir şekilde sordum ki asıl aklımdaki sorulara cevap bulayım. Baba dedim her namaz kılan dinini yaşayan insan Allah katında bir midir? Evet dedi ama mertebeler farklıdır dedi. Mertebe derken takva mı demek istiyorsun dedim. Evet dedi Allah'a yakınlık takva ile mümkündür dedi. Bunu nasıl başarabilir insan dedim. İnsan tüm kalbi ile bağlı olmalı zikir çekmeli, ben demeyi unutmalı, nefsinden arınmalı, iyilik yapmalı, insanların arkasından konuşmamalı, kul hakkı yememeli vb. bir çok şeyi sıraladı. Peki dedim bütün bunlardan sonra ne olabilir ki yakınlığı nasıl hissedebilir ki insan dedim. O insan belli bir mertebeye geldikçe şeytan onu gittikçe zorlar, daha çok zor imtihanlara tabii tutulur, daha büyük belalar ile uğraşır ama pes etmez kendini bırakmazsa ödüllendirilir. Dünya malı isterse dünya malı verilir lakin o Allah aşkını tercih ederse mertebe kat kat artar. Ve o dünya malı daha da artırılır önüne serilir istediği zaman tercihini değiştirebilir dünya malını isteyebilir lakin o zikrine ve ibadetlerine daha çok sarılır ise mertebe daha da yükselir dedi. Kalp gözü açılır dünyada iken değişik haller içine girer her insanın göremediğini görebilir. Kuşların zikirlerini yaprakların ve daha birçok mahlukatın zikirlerini duyabilir. Şeytanı görebilir ki şeytan başka kılığa girmişse bile onu anında tanıyabilir dedi. Ama bunu ben görüyorum veya ben yapıyorum dediği anda herşey biter. Bu onunla Allah arasındaki bir sırdır. Biri senin sırrını bir başkasına ben yaptım diye anlatırsa sen ona bir daha sır verirmisin dedi. Ben de tabi ki hayır dedim. İşte bu yüzden onlar anlatmaz ama çevresindeki insanlar bunu farkederler dedi. Allah onu insanlar içinde yüceltir. Kimseye muhtaç etmez. Bela ve hastalık verse de beladan hastalıktan dertten korkmaz ve yakınmaz aksine Allah'a kendisini hatırladığı için şükreder. Çok şükür ki Rabbim beni hatırlamış ve bana bir dert göndermiş demekki sesimi duymak istiyor der ve şükür namazları kılar dedi. Ama bütün bunları tek başına atlatamazsın. Zikirleri bir mürşidin elinden almazsan beden kaldırmaz Allah muhafaza aklını yitirirsin dedi. Kafana göre zikir çekmek tehlikelidir dedi. Tabii ben hem aklımdaki sorunun cevabını çoktan almıştım hem de oynadığım oyunda level atlamış kadar mutlu olmuştum. Takvada mertebe atlamayı düşünsene @Kdemirbolat :) İşte değerli kardeşim sen bir dönemeçtesin. Sakın kendini bırakma zamanla bütün bu soruların cevabını canlı gözlerle göreceksin lakin sabret. Acele etme. Bu zor durumu atlatman gerekiyor. Tövbe et tekrar Kelime-i Şehadetini getir ve ellerini Rabbine aç. O daima zor durumda olanları duyar ve yardım eder. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun inşaEllah. Bizi kendine yakın olanların hatırına versin inşaEllah. Çar kasma takva kas kardeşim. Selametle

Son düzenleme:

Kdemirbolat

Member
Yani ben soru soruyorum istersem kabullenirim istersem kabullenmem konuyu kapatabilirsin cevabımı aldım sayfadaki kullanıcılar çok anlayışlı fakat seni anlayamadım.

Kdemirbolat

Member
Bu forum dışındada hayatım var gerçek hayatta yaşamıştım kavgayı hocam beni engellermisin listenden

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...