şelale ve ayı kafası

baba3315

Yeni Üye
ustalarım burası da akrabamın resmini çektiği bir yer, bölge uzak gidebilirsek eklerim yeni görsel ama burada ki bariz ayı kafası ne olabilir??

Ekli dosyalar

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Kaide Değer birşey gözükmüyor rastgele

The Thing

C*
Süper Moderatör
Maalesef bu tip şelale yakınlarında, suyun işlevliğinin olduğu yerlerde her şeye benzer figürlere rastlamak mümkün ama gerçek değil yani su ve coğrafi şartlardan oluşan oluşumlardır, el işçiliği şart.
Bol şans.

baba3315

Yeni Üye
ustalarım görüşülerinize saygım var hepsine katılmıyorum ama haklı olduğunuz yerlerde var. şelaleler biliyorsunuz önemli saklama ve mezar noktalarından, nişanlarından biridir. şelalede ayı kafası kullanıldığını duymuştum, bakın şimdi bariz bir örnek atacağım buraya

Ekli dosyalar

The Thing

C*
Süper Moderatör
ustalarım görüşülerinize saygım var hepsine katılmıyorum ama haklı olduğunuz yerlerde var. şelaleler biliyorsunuz önemli saklama ve mezar noktalarından, nişanlarından biridir. şelalede ayı kafası kullanıldığını duymuştum, bakın şimdi bariz bir örnek atacağım buraya
Tabi ki alaaa...
Şelale 'ler klavuz manasındadır ve bir çok kültürde farklı yer edinmiştir, mezar, gömü, kutsallık açısından önemlidir,
su, çeşme, ayazma, şelaleler hep farklı inançların da kaynağı olmuştur, fakat şu ki önemli olan burada ki yapılan işlemdir (!)
Kutsamamı, yani bir ritüelik alanmı ibadet içinmi?
Yada şimdi şu an tam bahsettiğimiz bir "GÖMÜ" noktasımı???
Dikkat edeceğimiz şeyler neler olmalıdır;
Mevzu geçen yerin eski bir namı varmı?
Suyun yönü değiştirildi mi?
Şelalenin 300-500 gerisinde şarlak eden yer var mı?
O yerde eski bir değirmen varmıydı?
Uzun bir süreçten sonra saklı olan gömüye tekrar ulaşılabilir mi?
Ya da buradaki mevzu ebedimi burada kalacak yoksa basit bir kıl heybenin sığacağı küçük bir oyuntumu?
Çevreki etkenleri destekleyen küçük çapta işaretler mevcut mu?Balık, akrep yada farklı bir figür?

Şimdi ilk foto ile ikinci foto arasında ki farkı kıyasla diyeceğim, hepsi birbirinden farklı.
İlk fotodaki Sakallı dayılar diyarında bir çözüme ulaşıldımı merak ettim...
İkinci fotodaki yorumum yine aynı.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Şelale tamamda ayı kafası diye birşey yok ortada.

egearkeo

Yeni Üye
Şelalede bir şey bulmaz zor. Yakınındaki bölgeyi taraman lazım. Etraftan fotoğraf atabilirsen özellikle de şelaleyi gören bölgeden (mesela karşısından) iyi olur. suya bakan taraf aynı zamanda doğuya da bakıyorsa kaya mezarı bulursun.

SAHBAZ

Bilgili Üye
45 dereceli aciyla ayi kafasi net net ermeni eskiya isi büyük ihtimal mahsen iyi analiz etmeniz gerek

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu bölgede eski mezarlık alan bilirmisiniz ustam.