Sadece bizim ulkemizdemi yaygın

Mrshizo

Yeni Üye
Baslikta dedigim gibi turkiyede define olayi baya Var acaba fransa almanya gibi yerlerdede varmidir boyle olaylar mezarlar Vb isaretli taslar

Mrshizo

Yeni Üye
Anladim cok tesekkur ederim hosbulduk ben fransadayim da bi arastirayim ozaman

odin

Editör
Arastir bakalim. Bulursan banada soyle :D

Sarıyerli34

Bilgili Üye
Selamun aleyküm

Öncelikle hoşgeldin foruma ..timur ustanında dediği gibi heryerde var ama az ama çok..ama bu bizim memleket gibi biyer dünyada yok..medeniyetlerin orta noktasıdır güzel ülkem..burda define işini herkes yapabilir..avrupaya baktığımızda mesela ingilterede bu işi soylular yapıyor..nedeni zahmetli ve masraflı..bizim ilginç bi özelliğimizde var declet olarak..define işi suç kapsamında ama kdv dahil faturalı dedektör satılabiliyor yok bizimki gibisi :)

saftilki

Moderatör
Moderatör
araplarda bizim osmanlı mezarlarını kazıyor ya

Mrshizo

Yeni Üye
odin insallah buluruz :) Sarıyerli34 aleyküm selam o dediklerine katılıyorum ama o yüzden buralarda korkuyorum yasaksa yakalanırsam affı yok saftilki Araplar saten hep böyleydi hepte böyle olmaya devam edicek

Sarıyerli34

Bilgili Üye
odin insallah buluruz :) Sarıyerli34 aleyküm selam o dediklerine katılıyorum ama o yüzden buralarda korkuyorum yasaksa yakalanırsam affı yok saftilki Araplar saten hep böyleydi hepte böyle olmaya devam edicek
Avrupada olmadığı için yasak değil ..sen genede öğren sonra içeri almasınlar beni vebal altında bırakma:)

ragıp

Uzman
Selamun aleyküm

Öncelikle hoşgeldin foruma ..timur ustanında dediği gibi heryerde var ama az ama çok..ama bu bizim memleket gibi biyer dünyada yok..medeniyetlerin orta noktasıdır güzel ülkem..burda define işini herkes yapabilir..avrupaya baktığımızda mesela ingilterede bu işi soylular yapıyor..nedeni zahmetli ve masraflı..bizim ilginç bi özelliğimizde var declet olarak..define işi suç kapsamında ama kdv dahil faturalı dedektör satılabiliyor yok bizimki gibisi :)
devlet, benden habersiz kazı yaparsan, cezası var diyor
ama @ustamın dediği gibi dedektör ve diğer araç gereçten değişik isimler altına vergi alıyor
yer yer, aracında, yanında dedektör bile bulundurmak suç oluyor

ülkemizde de, bu işler zengin işi
resmi olarak bir yer çevirmek ve kazı yapmak 40-50binlirayı buluyor

ülkemizde bu işler ile ilgilenenlerin %90
bulabilirmiyim, zengin olabilirmiyim ümidi ile yapanlar
hobi, zevk vb %10 kalıyor
dolayısı ile kaçak kazı çok yaygınlaşıyor
buna paralel olarak ta kültür kaynaklarının, tarihi eserlerin tahrip te ediliyor
buna bağlı olarak, bilinçsizlik, kazı anında yaralanmalar, ölümler
kaçakçılık vb
zincir misali suç, suçu doğuruyor
bunun sorumlusu kim......................? :20:

Mrshizo

Yeni Üye
ragıp tabikide sorumlusu halkımız para hırsı yüzünden eserlere sadece para gözüyle bakılıyor halbuki zevk için yapsa ve devletten parasını alsa gene yeter

saftilki

Moderatör
Moderatör
ırak'mıydı iranmı unuttum ama define için şalışamazsın, izin yok, artı izinsiz cezası çok ağırmış