S.A. arkadaşlar,kolleksiyonerlerle ilgili bir sorum olacak

ahmetusta

Yeni Üye
Ustalarım, eski döneme ait bir parayı müzeye verip değer biçmesini beklemektense, bir kolleksiyonere verirsek,koleksiyoner müzenin vereceği paranın ne kadar altında para verir acaba? Örneğin müze bulduğumuz paraya 1000 lira verirse,koleksiyoner ne kadar verir?Bulunan nesnenin ucuza gitmemesi için bir öneriniz var mı?

jeolog

Co Admin
Co Admin
Koleksiyoner, nadir paralari toplar. Diyelim ki yasal satisi olmayan bir paranin degeri 1000 tl, koleksiyoner cok cok nadir bir para ise sizden 1000tl ye yakin bir para ile alabilir, diger paralar icin %10undan fazla vermez cunku evrak isleriyle ugrasmak istemez. Muze de paranin muze degerini belirler ve size bir miktarini verir ama uzun bir surectir. Bir de aracilar vardir, bunlar degerinin cok altinda sizden alir (genelde takip altindadirlar) evrak islerini tamamlar ve calistigi koleksiyoner veya muzayede firmalarina satar. Dolandiricilar vardir, sizi kandirir, alir sonra kaybettim der ustune yatar. Muze disindaki alim satim islerinde kodese girme ihtimali cok yuksektir.

ahmetusta

Yeni Üye
Koleksiyoner, nadir paralari toplar. Diyelim ki yasal satisi olmayan bir paranin degeri 1000 tl, koleksiyoner cok cok nadir bir para ise sizden 1000tl ye yakin bir para ile alabilir, diger paralar icin %10undan fazla vermez cunku evrak isleriyle ugrasmak istemez. Muze de paranin muze degerini belirler ve size bir miktarini verir ama uzun bir surectir. Bir de aracilar vardir, bunlar degerinin cok altinda sizden alir (genelde takip altindadirlar) evrak islerini tamamlar ve calistigi koleksiyoner veya muzayede firmalarina satar. Dolandiricilar vardir, sizi kandirir, alir sonra kaybettim der ustune yatar. Muze disindaki alim satim islerinde kodese girme ihtimali cok yuksektir.
Bilgilendirme için sağolasın ustam,benim tanıdık var da, bildiğim kadarıyla ellerinde doğada gezerken buldukları eski paralar var, dönemini bilmiyorum,Roma Bizans ta olabilir,yakın dönem de olabilir.Amacim, resmiyet ile uğraşmadan onlarla bir koleksiynere gidip eski parallara kaç lira verir diye sormak.Bu sıkıntılı değil değil mi usta?
Bir de bir koleksiyoner ismi onerebilir misin usta?

jeolog

Co Admin
Co Admin
Simdi 1 kup para bulursunuz hurda fiyati cikar. 1 tane cok nadir bulursunuz hayatiniz kurtulur. Ama tanidik, arkadas, kardes (bile) buldum gel derse uzak durun siz yardim etmek isterken sorunla bogusursunuz. Akliniza takilan paralari her iki yuzunu sitemizde paylasip donem ve deger bilgisi alabilirsiniz. En azindan merakinizi gidermis olursunuz.