rüya tabirine ihtiyacım var

Pablo Escobar

Yeni Üye
admin'im o engellediğiniz zatın o mesajıda temizlermisin? forumda kirlilik olmasın deyu

yok beyaa ne eceli görmesi:S: paplo: kendimi boşboğaz gibi hissedicem şimdi, neyse hadi anlatayım

benim uğraştığım bir yer vardı, orada 5 parmak mağaralarının bir kolu var, o bilgiden de nereydeyse eminim, orada hep yeraltı şehri olduğuna emindim,
yani hep araştırmam o yöndeydi, orası ile ilgili bir rüyaydı ama benim bildiklerimin dışında birşeydi bana söylenen,
hmm şimdi beyin fırtınası yapacak olursak rüya bilgileriniz biraz eksik bunu özele bağlıyorum direk,neyse ilk başta size bir takım şeyler söylendiğini iddia ettiniz bu bilgilerin içeriği değilde türü neydi size araştırma yaptığınız yerlemi alakalı şeylerdi yoksa dini şeyler mi veya başka bişey ilk sorum bu affınıza sığınaraktan rüya görmeden önce yani rüya akşamı ne işle meşguldünüz bilinçaltı kritik noktadır buda ikinci sorum teşekküler.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Kardasim durumunu begenmedim.
Kafan karisik.
Kafasi karisik olanin isleri sagluksiz olur.

Su prensip ve kaideyi ve hukmu asla unutmayiniz:
RUYA İLE AMEL OLMAZ.
Yani gorulen ruya ile is yapilmaz.
Dini İslami Mubin ruya ile amel etmeyi yasaklamistir.

Salih ruya vardir. Peygamberler, Evliyalar, Salih kullara nasip olur. Salih kullar salih ruya gorse de yine bu ruya ile amel etmezler. Hukum Kuran ve Sunnete aittir. Sorumlulugumuz bu cercevededir.
Bizi Fikih ilmi baglar. Ruya baglamaz. Bagliligimizin ozetide EFAL-İ MUKELLEFUN denulen;
Farz, Vacip, Sunnet, Mekruh, Mustehap, Mendup, Mubah ve Mufsiddir.
Ne yapar, ne soylersek, kalbumizden ne gecirirsek bu hukumlerin birisine tabidir. Emirlerin ifasi sevap, yasaklarin karsiligi ise gunahtir. Mizanda tartilacak olan da bu sevap ve gunahlardir.

Ruya tabiri ehlince yapilir. Ehli az kalmistir. Ruya tabirleri kitaplari ile ruyayi tabir etmek SEYTANA ve NEFSE hizmet etmek demektir. Kim kitaptan tabir yapip isleme gecerse, hayatinin buyuk hatalarindan birisini islemus demektir.

Ruya ya takilmayin.
İyi ruya gorunce hamdedin.
Kotu bir ruya gorunce, uyandiginda sol tarafina tukur ve soyle dua et: Yarabbi bu ruyanin serrinden sana siginirim.
Bu dua Hz.Muhammed Mustafa sav Efendimizin sana bana tum ummetine emridir.
Bu emre itaat et, edelim insallah.

Son düzenleme:

saftilki

Moderatör
Moderatör
evet araştırma yaptığım yerle alakalıydı, ama onu düşünerek yatmadım gündüz rüzgar jeneratörüyle uğraştım, istediğim verimi alamayınca paramparça ettim ve moral bozuktu,
dediğim gibi uğraştığım yerde küçük bir mahzen yada mağara'ların birinin bir kolu olduğunu düşünüyordum
ama bana rüyamda söylenen oranın sandığım gibi olmadığını hatta altında ne olduğunuda söyledi,
tam karşısında da pınar var, pınarın üstünde birileri birkaç yıl önce çalışmış ateştuğla parçaları mevcut,

bulursamkader: söylediklerinin çoğu doğru ama katılmadığım nokta var, rüya kitaplarına ne kadar itibar edilir tartışılır ama tümüyle yanlış değiller,
dediğim gibi birçok sayfa kopyala yapıştır, bazılarında tarihten önemli zaat'lardan alıntılar mevcuttur,
tarihten örnek zaat'larında görülen bir rüya hakkında anlaşmazlığa düştükleri sıkça rastlanır,
hal böyleyken eğriyi doğruyu elemek rüya sahibine düşüyor,

rüya kitaplarında bulamadığım diğer rüyam, eski bir tanıdık bir kız, ne zamanki onun ellerini kan içinde görsem kaza geçiririm, bu 3 oldu, biliyorum trafik kazası yapıcam için direksiyona geçmek istemedim, o günde kardeşim yok mecbur yine ben kullandım 3. kazayıda yaptım :) kaçamıyorsun bazı şeylerden,

doğru cevap için doru soruyu sormak gerekir ya, salih kişilerden olmasan'da salih rüya görürmüsün?

iyiden iyiye rüyanın peşinden gitmekmi istiyorum işte burada kafam karışık,
bunun net cevabı uğraştığım kaya ve pınarda, mahzenmi çıkacak bana söylenen şeymi bakıcam artık,

Nasip34

Bilgili Üye
Allah hayr etsin... Rüyalar aslında şahsa münhasır olur çünkü kulların Allah'a yakınlıklarının derecelerini belirleyen manevi dünyasındaki letaiflerinin (kalp, ruh, sır, hafi, ahva=ehlince malumdur sadece) makamlarına göre farklı manalara işaret eder. Zira nefsinin esiri olan nefsi emmare mertebesindeki kişi ile nefsi mülhimme sahibi (Allah'tan ilham alan) kişinin rüyasında aynı şeyi görmesi (mesela kedi) keainlikle aynı manaya delalet etmez farklı yorumlanır. (Nefsi emmare sahibi farzları terkederek, haramları irtikab ederek bundan artık pişmanlık hissetmeyendir, bir üst mertebe olan nefsi levvame harama düşse de kendini alıkoyamayandır. 3.derecede nefsi mülhimme vardır ki veliliğe yaklaşmış, rüya aslında yakaza halinde (kim olduğunu, bulunduğu zamanı bilen şuuru açık halde) Allahtan ilham alır. Doğru ve yanlışlar gösterilerek terbiye edilir. Bu kişinin sıfatları günahları sevmez, ibadetten lezzet alır, günah işlese de tövbe ederek aynı günha tekrar düşmez. Farz, vacip, sünnetten taviz vermez. .. Geri kalan 3 mertebe velilik makamlarıdır, mertebeleridir. Yani kısaca rüya yorumlamaya ehil kişiler, onların letaiflerine vakıf, nefs mertebesini gören nadir zatlardır.
Velilerin reisi kabul edilen İmam-ı Rabbani hz leri rüyalara sadece ama sadece Kur'an ve sünnet terazisinde ölçülerek hiçbir şeriate muhalif durum olmadığında ve 3 olarak kendiaine uhrwvi olarak birşey kazandırıyorsa değerlidir, yoks itibar olunmaz, rüya ile amel olmaz sadece peygamberler hariç der.
Saygı ve sevgiler.

saftilki

Moderatör
Moderatör
eyvallah, herkese ayrı ayrı teşekkür ederim,

neronero

Aktif Üye
sır anlatılmaz yere cakılırsın rüyanı ehline anlat ama burda anlatma hayırlısı olsun der geçeriz.
saygılar.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
saftilki sen bana 1 uğra ....bana uğradıktan sonraki rüyanı bana anlat sana söyliyeyim ne olduğunu ... zaten sende hoop anlayacaksın .....pek takma kafana böyle şeyleri ....ben bunları sana niye söylüyorum ... bana gelenler den veya herhangi 1 yere gittiğimde .. bana rüyamda şurada altın gösterildi burada küp gösterildi vs vs gibi şeyleri 1 kaç kez kendim yaşadım .....hem öyle baktığım da hem eğer mümkünse kendiside emin olsun diye çubuk çalışması yaptığımda .. sonucun gördüğü rüyaların veya halisülasyonların ... boş olduklarını gördüler ... sağlıcakla ..

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
burada bana uğra da ki kastım ... gel beni bul şahsım anlamında değil ......doğru olanı bul anlamında dır ... herhangi 1 yanlışlığa sebebiyet vermiyelim ...

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
S.a değerli kardeşim saftilki rüyadaki sesi sağ kulaktan mı duydun yoksa sol kulaktan mı? Ayrıca hayırlı rüyalar sonucunda kötü şeyler yaşanmaz. O kızı bir daha görürseniz sadaka vermeyi unutmayın. Özellikle fakir komşunuz varsa rüya sabahı yemeklik bir şeyler hediye olarak verebilirsin. İşin kötü tarafı seni bir bölgeye çekmek istemeleri. Şunu da unutmayalım arkadaşlar rüyada siyah (karanlık) ve kırmızı iyi değildir. Bu arada rüya kontrolünüzde ise rüyada gördüklerinizin sağ gözüne iyi bakın. Kesinlikle kafanızdan rüya tabiri yapmayın. Çok tehlikelidir. Allah muhafaza kader bilmeyin rüyaları. Bilen birine sormakta fayda vardır. Hayırlı forumlar

neronero

Aktif Üye
burada bana uğra da ki kastım ... gel beni bul şahsım anlamında değil ......doğru olanı bul anlamında dır ... herhangi 1 yanlışlığa sebebiyet vermiyelim ...
sizi nasıl bulabiliriz ?
dogru olan
nedir.?
peki tekrar ediyorum rüya herkese anlatılmaz ilim ehlide bilmedigi rüyaya hayırlısı olsun der geçer bunun adabı öyledir.
ilim ehliyseniz orasını bilmem ama hiç bi ilim ehlininde gel bana rüya anlat dedigini görmedim duymadım.
haayırlı işler.

Son düzenleme:

Nasip34

Bilgili Üye
Kardeşim (müjde ki) sahih ve uzunca bir hadis-i şerif ile korkulan bir rüyanın tahakkuk etmemesi için yol gösterilmiştir Peygamberimiz(صلي الله عليه وسلم) tarafından. (geride zaten kader25 kardeşimiz bahsetmiş ama gözden kaçtı sanırım)
Kötü olduğu hissedilen bir rüya gören sol tarafına 3 defa (hafifçe) tükürerek "Allah'ım bu rüyanın şerrinden sana sığındım, bana hayrını ver" der ve sağ tarafına yatar. Son olarak bu rüyadan kimseye bahsetmez... Gördüğü kötü rüyaların gerçekleştiğini gören ve şikayette bulunan bir sahabe Peygamberimizden bu tavsiyeleri aldıktan sonra bir daha hiç yaşamadığını belirtmiştir.
Hatta bunu çocuklarımıza da öğretmek elzemdir.
Selametle...

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
neronero kardeşim öncelikle seni tebrik ediyorum
İlim ehli kimselerle haşırneşir olman onlarla beraber sohbetlere katılman onlardan bilgi alman güzel 1 şey bu çoğumuzun hiç yapmadığı 1 şey hatta diyebilirim ilim ehli kimsenin yanına hiiiiiiç gitmemiş kimselerde vardır... Senin sanırım mürşidinde vardır. Sanırım sanırım ı abarttım galiba. Çünki ilim ehliyle beraber olan kişinin mürşitsiz olmayacağını bulmuştur ..
Şimdi sana 1 yol göstereceğim bunu uygula.. Ve sonucu burada bildirmenide rica edecem.
Şimdi mürşidinde yanına gittiğin vakit sen biraz.. Ama biraz kenara çekil ve rüyayla alakalı mürşidinde rabıta yap.. Uzaktan yap demiyorum. Orada canlı yap.. Gör bak ne olacak. Sonucu burada bizlerede söylersen memnun olurum..