Oyma hk.

Ledun

Bilgili Üye
Cok guzel bir alandasin.
Devamida burasinin devamindadir.
Amma buradaki hadiseleri sana anlatacak birisini bulmadikca burada yapacagin birsey yok. Cok buyuk isler de mevcut.
Yukada ve kayadakiler duruyorsa yeterli olur.
Ancak buralari da sana soyleyecek ve isaretleyecek ustayi bulman lazim.
Bulabilir misin?
Nasibinde varsa bulursun?

Genel bilgim var bu sakilde soyleyebiliyorum.
Ozel bilgilerim olmadigindan nokta veremiyorum.

Sistemi bilmeyenlerin yapacagi yorumlar havada kalir burasi icin. Bu nedenle sistemi bileni bul.
Yerinide fazla ifşa etme.
Konum bilgilerini de siliniz yazilarinizdan.

Kolay gelsin.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sanki bu yeri daha önce sizmi yada başka arkadaşlarmı onu net hatırlamıyorum lakin burayı çok iyi hatırlıyorum konusu açılmış ve yorumlar da yapılmış idi. buna eminim. Ve burada o oymaya yakın yerlerde kapalı bir kuyu var ise mezarlar bu kuyuya çok yakınlar. Oymanın sağında ve solundaki kayaları iyi inceleyin şöyle kapak vazifesi görebilecek olanlara iyi bakınız.
Birde başka bir şüphem daha var Buraya yakın akarsu var ise burada sanki bir yer altı yaşamı sezinliyorum ben. Vve bu anıtsal kayalar muhteşem.Alttaki şu resimdeki sanki üzerinde bir figür taşıyor gibi. Bu alanın geçmişini artık siz düşünün ne kadar eski bir bilseniz.
Çok iyi erbap kişiler lazım bu yere. Evet pagan kokuyor bu alan. ROOT kardeşimiz görür ise size daha geniş bilgi verir inşallah

6.png

R00T

Profesyonel
Co Admin
etrafından dolanarak çok yönlü çekimler ve üst duzluk dahil çekim yapıp pusula yönleri eklemek iyi olur. Şimdi bunun oyma olduğu kanatindeyim şahsen. Niçin derler ise tamamlayacı durumları mevcuttur. Bu mezar vermez.Mahzen verir. Zor iştir. Gerçek giriş yakındır ama başka yönlerde başka yerlerede giriş olmalıdır.Mahzenin olduğu yer kasasızda olmaz yakışmaz yani alana. Mantar gibi kaya zaten statü işaretlerindendir.Doğal olsun müdahaleli olsun . doğalı dahil zaten az müdahale edildiği iyi incelenirse anlaşılır. Gerçekten iyi araştırma yapmak gerek.
İyi araştırma nedir = İlkin erken saatlerde gündoğumunda ilk ışıkları ve günbatımı son ışıkları hangi noktaya vuruyor diye genel içinde ki şüpheli alanı kestirmek olabilir.Sonra doğal gizil patika ile doğala uyumlu su tahliye kanalını tespit etmek olabilir. Sonra bu alanlarda ek işaret ve besili destekli nokta veya horasanlı yer tespiti. Daha bir çok inceleme. Makina bu gibi alanlarda Galiba sadece bana göre başıboş bir iştir.
Efendim biz gittik baktık inceledik bir fark göremedik .Bakılmaz görülür. Günlerce alan incelenir.Göz alışır alana hükmeder göz ve zeka. Sonra ayrıntılar kendini ele vermeye başlar. Hiç kimse venedikte ki gibi veya rönasans dönemi gibi bariz heykeller mermer veya kayadan yapıp dışarı bırakmaz ki net herkes görüp figür diye algılasın. Şimdi mahzen dedik .Acaba mahzende ne var Allah bilir.

Echibles

Member
@dardanos @R00T
Evet konuyu ben açmıştım. Ama konunun yorumları ve görselleri diğer siteden kaynaklı silindiği için tekrar açmak istedim iz bırakmış olması beni sevindirdi.

Oyma dediğim alanın üstü burası yaklaşık 2 metre yzakla. Soldan bir patika yok geliyor ve bu kaya yigintilarinin üstünden geçerek devam ediyor. Az ilerisi yani kırmızının bitimi o mantar gibi şeklin olduğu yer.
4-1.png

Birde aşağıda ok ile isaretledigim alanda bir kaya var ve üstü düz. Buranın arkasında yaklaşın bir 20 metrelik sağı solu yamaç olacak şekilde 2 metre genişliğinde yol var. Sonrası tekrar yamaç yukarı devam ediyor. Aynı şekilde mavi çizdiğim alanda yürüyerek bir noktaya kadar gelinebiliyor. Kirmizi ile çizdiğim alan bu yerin son noktası göz yapılması olmasın diye işaretledim.
3.png

Echibles

Member
Birde 600 metre kuş uçuşu bir mesafede aşağıdaki gibi bir yapı var, doğal mı el yapımını bilemedim.

image-5.png

image-4.png

image-6.png

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sevgili kardeşim demekki bazı yerler ve bazı özel yerler hafızamızda yer bırakmışlar. Bu yerde onlardan birisi. ALLAHA şükürler olsun yaşımıza göre hafızamız iyidir elhamdilüllah.
bu reimleri gördüğüm gibi hemen hatırladım. Evet sevgili ustamız ROOT kardeşim dediğim gibi imzasını atmış bu yer ile ilgili.. Her dediğini iyi oku iyi anlaki başarıya gidesin. Kendisi bu tür mekanların uzmanıdır sağ olsun. Onun her dediğine bende katılıyorum. Bir yere imkan bulduk ça gideceksin tekrar tekrar orayı her karesi dahil inceleyeceksin . Bu gidişlerin günün değişik saatlerinde de denenecek. Zaman gelecek oradaki farklılıkları çözeceksiniz.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Alanda doğala aykırı bindirme taş var üste .Buda bir çeşit rütüeldir.İşaret kabul edilir.Erezyon fırtına vs. ile oluşanlar hariç.

Echibles

Member
Son olarak burası hangi medeniyete ait olabilir?

Echibles

Member
IMG-20191223-WA0019.jpg

@R00T @dardanos sayın hocalarım. Yukarıda eksik bilgi vermişim. Bu oyma dediğim yaklaşık 1 metre yüksekliğinde olan bir anakayanin dik yüzeyinde. Yani bildiğimiz mezar oyması gibi üstünde değil. Duvar tarafında. Yönü güneye doğru bakıyor. Ayrıca mantar gibi olan kayanın bakış yönünde güney. Birde resimde görüldüğü gibi insanın burun ve kaş yapısı gibi bir çukurun içerisinde.

Echibles

Member
Merhaba Burası yapının üst tarafı. Fotoğraf kuzeye doğru çekildi.
IMG-20220726-WA0020[1].jpg

Burası yapının üst tarafından güneye bakan kısmı.
IMG-20220726-WA0015[1].jpg

bu oymanın üstünden statünün olduğu yön, doğu tarafı.
IMG-20220726-WA0024[1].jpg

Burası yapının yakından çekilmiş hali.
IMG-20220726-WA0022[1].jpg

Echibles

Member
Burası oymanın ve yapının beraber çekilmiş hali. Yukarıda en uçda duran kaya yukarıdaki güney yönlü attığım üstü traşlanmış kaya.
IMG-20220726-WA0026[1].jpg

Burası oymanın üst tarafı. sağda bulunan silinmiş yer statünün olduğu yer. Buradaki yığıntı giriş şüphesi duyduğum yer.
IMG-20220726-WA0025[1].jpg