Örnek Kaya Kasa

spartaküs

Member
Kaya mezarı konulu sayfamda hepsi mevcut bakarsanız sevinirim arkadaşlar..

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
kayada kasa olayı definecilikte şehir efsanesidir ve aslı astarı yoktur
kim neden parasını toplu olarak kayaya kasa yapıp saklasın ki ?
alemde bir tek örneğini fotoğrafla paylaşandan özür dileyeceğim
diğe rtaraftan kayada kumbara örneği doğrudur ve bizzat test edilmiştir gerçektir

deli firat

DOĞACI
Kayada kasa olayı vardı küçük kaya kasaları şahız kasaları büyük kaya kasaları kilise veya toplu kasalardır ve büyük kaya kasaları kiliseye yakın yarısı derenin içinde yarısı derenin kenarında kalan bûyük kayalara gizlenmiş olanlardır senin kumbara kasa dedigin kilise önünde olan kiliseye yardım paralarının toplandıgı kayadan kumbaradır büyük kaya kasası dedigimi bir yere not alın selametlen

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar yazılan unutulmaz!

Daha önce kaya kasa gören olmuştur yada konularda rastlayanlar, kaya kasaların genelde bilindik saklama yöntenleri vardır ve işareti çoğunlukla daire biçiminde kabartmalardır tıklandıgı an boşluğu verir ve kolayca kırılan bir kapak altındadır. Bu kapak Horasan sıvadır.

Bu defineciler tarafından bilinen bir durumdur.

Diğer taraftan büyük hazinelerin müjdelik diye tabir ettiğimiz küçük hediyeleride kasa biçiminde yer alıp çeşitli uygarlıklara Üzgü isaretlerle sifrelenip saklandıgıda aşikârdır.

Konuda değineceğim kasa yapısı ve işareti bir çok defineciyim diyene çeşitli anlamlar cagrıştırabilir. Fakat tek bir göz delik , derinliği 2 ila 3 cm yine çapı bir o kadar olmak suretiyle karşımıza kasa işareti olarak çıkabilir.

Yine cözümde en önemli unsur yardımcı işaretler çevre arazi ve doğa dırki, medeniyetin kültünü bilmeden her işaret çözümsüz kalacaktır.

Medeniyetler arasında aynı işaretler çok olsa dahi kültler aynı değildir. Buda işaretleri çözüm noktasında sadece sizin bilginiz kadardır.

Neyse uzatmadan şu isarete göz atınız.
İki kanal ve birleştiği noktada bir göz.
Sedegor ustam bu resmin aynısı ben de de var; burda kasa olur mu? acaba işte resmi teşekkür ediyorum

hepastios

Editör
Selam usta yeni üye oldum kısa bir süredir tartışmalarınızı ve yorumlarınızı okuyorum kusura bakmazsanız bir yorum yapacam evet resmen kendilerinden sonraki çocukları yahut torunları bulsunlar diye işaret koymuşlar ve yön vermişler yoksa işaret koymanın mantığı olurmuydu sence ben bir para saklıyorum ve işaret koyuyorum ne diye işaret koyayımki gitsin kalsın yerinde

CAELIUS

Yeni Üye
Kasa , kumbara , müjde , hediye ; bence hepside aşağı yukarı herkesin düşündüğü ve anlatmak istediğine eşdeğerdir. Ani bir ölüm olursa oğlum, kızım, torunum bulsun diye işaretleriyle bir harita yapılıp bırakılmış olabilir. Yada aniden kaçıp gitmek zorunda kalınıp o yöreden gidilmek zorunda kalınmış olabilir ki bu çok olası bir durum . Çünkü bulunduğumuz coğrafyada çok büyük imparatorluklar yaşamış ve yokolmuş yada terketmek zorunda kalmış. Litaretürde sapıtma denen bir kavram var. Bu sizi hedefinizden uzaklaştıran bir kavramdır. Bu sebeble yapılan işler mümkünmüdür bence mümkündür. Benim devasa bir altınım yada param olucak ve bunu banka olmayan bir dönemde korumak ve saklamak zorunda olucam . Hiç kimsenin bulamayacağı bir yöntemde saklamayı tercih ederim. Sonuca gelicek olursak aramayı yaptığınız bölgede geçmiş dönemde yaşamış medeniyet varmı yokmu ? Varsa onlarla alakalı arkolojik çalışmaları araştırmalı ve işaretlerini ona göre yorumlamalı. Yoksa buradaki ustalardan deneyimlerine göre fikir almalı . Saygı ve sevgilerimle

yunussemre

Yeni Üye
Mobilde olduğumdan fotoğraf atamadım açtığım bi konu vardı su kanalı ve hançer diye ustalar bi göz atarmısınız onda kare içinde böyle göz gibi nokta delik var

Hasta

Yeni Üye
Selamunaleyküm .. Abilerim Kardeşlerim... Tarlada gezerken böyle bir delik buldum ( deliğin çapı yumurta kadar derinliği 35-40cm yerden 1mt yükseklikte )... Birde alttaki resim var pencere işareti var .... ( pencere alt genişliği 50cm yükseklikte 50-60 cm yerden yüksekliği 5-6 metre kadar ) Şimdiden teşekkür ederim verecek olduğunuz bilgiler için ...

gurbetciadam

Member
Buradan en ufak bir zındık dahi alamazsın kardeşim boşuna emek verme.. değmez

gurbetciadam

Member
Selamunaleyküm .. Abilerim Kardeşlerim... Tarlada gezerken böyle bir delik buldum ( deliğin çapı yumurta kadar derinliği 35-40cm yerden 1mt yükseklikte )... Birde alttaki resim var pencere işareti var .... ( pencere alt genişliği 50cm yükseklikte 50-60 cm yerden yüksekliği 5-6 metre kadar ) Şimdiden teşekkür ederim verecek olduğunuz bilgiler için ...
Ve burası tilisimli bi yer allah muhafaza başını derde sokma derim vesselam...

Diliporis

Member
öncelikle selam in aleyküm ustalar yazayım yazma yayın arası gidip geldim yazmadan edemeyeceğim. Ben definecilik merakimi dayimdan aldım , kendisi 76 yaşında 11 yaşında iken kazma kürek salladigini söyler türkiyenin % 70 ini define için gezmiş biri. ayasofya adi olan kilise 1 tane değilmiş yerin altından 2 tane temelini biz çıkarttık der . ceneviz kalesi 2 tane yerin altından çıkarttık der. dağ içi kale 3 tane çıkarttık der . çoğu belge ile işlere gitmiştir . kendisi der ki : koltuk taşının gerçek olup olmadığını anlamak için kollarını koyduğun yerde ve cogunluktada sağ taraftakinde küçük yuvarlak bir horasan olur onu kirarsin tek para müjdesini alırsın . Bu varsa gerçek koltuk odur der. şimdi ben 60 yıldan fazla ömrünü bu ise vermiş topal manolundan tut volcanina, justinianusundan tut hannibalina bir sürü işler e vakıf olmuş . hollandali ünlü arkeolog cool' dan tut yunan ıngiliz alman fransız arkeologlarla iş yapmış . dayimami inanayim yoksa malin müjdesi olmaz diyenemi .